За близнаците и гърнетата

  • 20 041
  • 159
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 283
Ely_twin,
и аз ги слагам от 2 месеца вече на гърнето след сън и след хранене - има успех, определено. След хранене в началото на мен поне ми беше най-лесно да ги слагам на място, което е близо до масата, за да мога да оставя едното бебе на гърнето, докато другото е на столчето за хранене. Например - при нас кухнята е до банята, оставям вратите отворени и просто ги наблюдавам и двамата, ако има нужда да съм наблизо. Приготвила съм си памерси, дрехи, кърпи в банята и направо като си свърши работата, го измивам и обличам и след това го оставям в креватчето или кошарата, докато сложа другото бебе на гърнето. Сега вече ги слагам и двамата едновременно, научиха се да изчакват и да не стават от гърнето  Peace Мисля, че вече са готови да махаме памперсите - научиха за какво служи гърнето, след разходка се случва да се връщаме с празни памперси, но ме е страх, че е много студено. Ще изчакам до пролетта, хем тогава ще си имам помощници Laughing

# 136
  • Мнения: 10
Jiji_biji,
Права си и аз така ще направя - след сън и след хранене на гърнето.
А и не бързам, когато се научат тогава.  smile3503

# 137
  • Мнения: 7 803
ay пък не ги слагах заедно, а прецених коя има по-голям шанс да се научи и слагах само нея. след седмица започнах и с другата  Peace при втората беше още по-лесно, защото гледаше вече от сестра си

# 138
  • Мнения: 283
Дж-то, няма начин. Като сложа единия и другия почва да се напъва и иска и той на гърнето  Mr. GreenМного се радват да седят на тия гърнета  Laughing

# 139
  • Мнения: 7 803
е щом иска, нека. мисълта ми е майката дда се концентрира върху едното, ако има възможност и желание нека и другото. но ако един път единя хванеш и после другия, нищо не правиш. това ми беше мисълта, че ако се научи първо единя после е лесно

# 140
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Много актуална тема в момента за нас. Аз имах мерак да ги науча още преди година да ходят на гърне малките, но бързо осъзнах че насила няма да стане. В яслата точно за ден се научиха да седят на гърне без да плачат, но само толкова нищо не правеха на тях. Дори имаше един период зимата в който ги бях скрила, че само за игра се ползваха. Омръзнаха ми вече коментари от сорта "Ти вече си голяма, махай памперса" (и жест на махане от страна на съветника  ooooh! ) а това разстройваше децата.
Преди около 10 дни се разболяха за пореден път в яслата и ги спрях, на следващата сутрин Михаела каза "не памп, гати" (не памперс, гащи) и определено тя си е последователна с гащите, на обяд ме е страх да я оставя да спи с гащички и насила буквално слагам пелената, защото тя все още има дни в които се напишква насън и не ми се иска да съсипваме матраците. Само първия ден се наака в гащичките, после дебнеше моментите в които ще сложа пелената и там вършеше работа. До преди 4 дни когато и това направи в гърнето и доста се изплаши, единствено моята бурна радост я успокои и това си върши там. Извеждаме се навън без памперс, тя стиска но не винаги казва дори да я попитам. Вкъщи като сме гърнетата са винаги достъпни (измити в банята) Михаела сама си го взима и сяда, после идва само да ми каже какво е свършила.

Искам да задам няколко въпроса на майчета с повече опит от мен.
Понеже Вали все още не е проявила тази инициатива като сестра си да носи гащички а не памперс да я чакам ли да я прояви сама или да настоявам? Колко време изчаквахте първото да свикне с гърне за да се съсредоточите над ученето на второто? И още един много важен за мен въпрос (извинявам се, не съм чела още темата, сега ще го направя ако е коментирано) как научихте децата си навън да пишкат?

# 141
  • Мнения: 7 803
щом детето не иска пампи не му слагай на сила. има едни като мушама за матраци и така не отива на матрака въобще, голямо важно че ще се напишква от време на време. не е кой знае какво. аз лично не чаках да кажат сами, като едната се научи, почнах другата около седмица след първата
ми навън сваляме гащите и пишкаме, къде трябва там. моите не можеха дълго да стискат отначало, така че не ми пукаше особенно много къде сме

# 142
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Идеята да застеля леглата ми допада  Simple Smile Благодаря за идеята   bouquet Въпреки че в яслата ще им слагат лелите памперси следобед, поне вкъщи няма да ги мъча. Доколкото знам на обяд наред им слагат памперсите за по-лесно.

Не съм чакала да си кажат сами (не съм предполагала че ще дойде този ден, при всичкото дърпане и рев от предишните ни опити  Blush) а да се затопли времето, детето ме изпревари с това си желание исках и да са здрави. Миналата седмица въпреки че вдига високи Т ставаше до гърнето с голямо желание. Може да не и се занимава да си обува чорапите сама, но гащите задължително сама обува и вдига  Laughing

На мен също не ми пука навън, но не и на децата. Единствено спокойна Михаела се чувства на гърне, пробвали сме навън да се изпишкваме което само я разстрои и свърва работата в гащите  Tired Аз да я похваля, бяхме на РД този следобед бях се запасила с една торба дрехи но не ни се наложи да се сменяме. За тези 2 часа които бяхме там казваше че не и се пишка (когато я питам) и удържа до вкъщи.

Тези дни ще подхвана и Валерия, да видим с нея какъв успех ще имаме. Като за момента за нея гърнето част от интериора която рядко използва по предназначение и дори да има дни в които си го ползва си държи после да сложим памперса.

# 143
  • София
  • Мнения: 1 711
Аз в началото носех гърнето навън, защото и моята девойка се притесняваше навън да пишка. Постепенно се отпусна.

# 144
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Гърне нося ако отиваме на гости, навън пред блока просто няма смисъл каже ли ми се качваме. Но не е само пред блока излизането а когато е разходка някак не ми се връзва две деца да водя че и гърнета да мъкна. Затова и питах точно как става това отпускане и за колко време горе-долу, явно е въпрос на търпение и ще ми трябва доста и за двете.
Днес оставих Вали без пелена през деня, но тя приема гърнето за игра още. През две минути казва "пиш" сваля гащите и сяда без да прави нищо на него а като стане го мести, по едно време в спалнята и на главата си го беше сложила  Confused Обяснявам, обяснявам а тя ми се смее. Имам чувството че трябва да изчакам още малко (Михаела до скоро и тя постъпваше така, но сега като че ли гледа по различен начин на гърнето). Иначе сутринта след сестра си и тя пишка, че даже и ака на гърнето  Simple Smile

# 145
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз да похваля моето момиче, тази нощ ме събуди и си поиска гърнето, пампа сутринта беше сух  Grinning
Но с Валерия определено няма да бързам да настоявам, след съветите ви я пробвах вчера. На обед осъзнах че не е готова да се раздели с памперса, въпреки че понякога си казва и пишка на гърнето махането ще е насила. А при всичките и страхове (страхливо ми е детето) това ще е поредната травма за нея, ще и дам още месец пък тогава ще го мисля. Те така вървят до момента с новите важни умения, Вали се научава малко по-късно от сестра си и си мисля че и сега ще е така.
Благодаря за съветите ви   bouquet

# 146
  • Мнения: 4 306
Деси, моите имаха около два месеца разлика в усвояване на новите умения. То детето ти те води.
За чишкането и разходките, правихме едно такова непосредствено преди излизане и преди да си тръгнем. Отделно "бебешкия" колектив върши чудна работа, като гледат другите деца по се сещат какво да правят навън.
Аз ползвах еднократни попиващи  чаршафчета 60/90 см размер
,
в средата на матрака, под чаршафа си го слагам. Те не запарват толкова и са ми много удобни.
Продават ги във всяка аптека на бройка или в пакет по 10, по бебешорските магазини и борси също ги има.
Купувала съм и по-големия размер, дето обхваща цялото легло, но са неудобни. Попиващото парче е същото като размери, а другото е тънък найлон, който обгръща матрака, но запарва и се хлъзга ужасно.

# 147
  • Мнения: X
Да се похваля, че махнахме дневния памперс Simple Smile Памперсите от сън, включително и нощен, в 90% от случаите не са напишкани. Стана супер плавно и лесно, без принуда, нерви, опикаване на цялата къща, пране на наакани гащи и сменяне на дрехи навън и т.н. Може би малко позакъсняхме, вече сме на 2 и половина, но по една или друга причина, изпуснехме миналото лято. Тази година обаче ги усетих, че са готови още зимата, но щеше да бъде по-трудно с купища дрехи и в студа. Как стана - ами със слагане на гърне след сън и хранене (да ми е жива и здрава гледачката, след като тръгнах и на работа). Не са се дърпали, не съм насилвала. Първо почнаха да пишкат, което продължи няколко месеца, акането си беше в памперса. Един ден единият просто се изака на гърне, на другия ден - другият го последва и в рамките само на две седмици първо ги слагахме регулярно, после зпочнаха да си казват и накрая стигнахме до това сами да си събуват гащите, да си вършат работата в гърнето и да викат някой да ги избърше, ако са направили ако, а ако са пишкали сами си вдигат гащите и продължават да си играят. Както и с всички останали важни моменти в бебешкия живот - отбиване, махане на биби, отделяне от мама, самостоятелно хранене, тръгване на ясла - "плавният преход" свърши чудесна работа без никакъв стрес нито от моя, нито от тяхна страна.

# 148
  • София
  • Мнения: 1 711
Аз ползвах от тези, които са за многократна употреба - има 120/60 и 140/70. Отгоре са хавлиени, а отдолу са гумирани, не запарват въобще. Захващат се с ластик за матрака. Във всички детски магазини ги има, водят се протектори за матрак.

elroy, поздравления Simple Smile

# 149
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Свекърва ми изнамери в някакъв гардероб една пелена отдолу гумирана а отгоре плат, с нея постилам едното креватче под чаршафа. Сетих се че ми останаха от еднократните малки чаршафчета след секциото, новички прибрани и сега им дойде реда  Laughing пък за другото легло. Не знам как са вашите деца, но моите мъници всяка вечер/следобед си избират в кое легло да спят и много често всеки път е различно  Rolling Eyes И ново пет като се изпишка следобеда ревна за "памп" (памперс), понеже не беше акала вече 3 дни и подозирах защо е не ми се искаше да се стиска още и го сложих колкото да свърши каквото има да прави. Знам че е грешно, но детето ми е голям инат още преди РД на който ходихме в понеделник даваше сигнал че и се ходи но стиска мисля си от страх, тя е склонна и към запек та ходенето понякога е трудно и болезнено  Tired
Явно преживява и на сън раздялата с памперса, защото за поредна нощ ми се буди с писък. След като изпи една чаша вода я оставих при баща и да спят заедно. А аз съм против да спят при нас, понеже е тясно леглото за четирима и никой в крайна сметка не се наспива. Миналата нощ спахме четиримата, дано сега поне останем трима (Вали не успя да се разсъни от плача на сестра си и си заспа за сега в нейното си легло)  Praynig Моля се този период бързо да премине и всеки в леглото си да си иде за постоянно.

Общи условия

Активация на акаунт