за сурогатните майки

  • 123 981
  • 3 017
  •   1
Отговори
# 2 340
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
- ще е само за бг-граждани - с България в ЕО е невъзможно. Всички граждани на ЕО имат права в други държави на ЕО, които са гарантирани със закон и в областта на здравеопазването са равни. Тоест, за англичани, испанци, французи и германци с постоянен адрес в БГ процедурата ще трябва да бъде достъпна.
Nevena, изглежда ми като да си права за това. Но какво означава тогава твърдението, че в Гърция СМ е достъпно само за гръцки граждани? Не се разглежда като част от здравеопазването ли там? Или и там е достъпна за всички от ЕС?

Невена не е казала, че в Гърция се разрешава само на гръцки граждани, а на хора постоянно пребиваващи в Гърция, което с нищо не противоречи на другото й твърдение.

В Гърция гестационното сурогатство с материал от поръчващата двойка или донорска яйцеклетка от трета, неучавствуваща в споразумението жена е разрешено . СМ с  яйцеклетка от СМ е забранено. Гърция има най-либералния закон за припознаване на детето от генетичните родители. Процедурата е разрешена за хора, живеещи постоянно в ГР и е уредена от член 1458 на гражданския кодекс. Преди процедурата се подава молба до съда, който има правомощия да я разреши или не в акредитирана клиника. Ще потърся закона на английски. Предполагам подобен закон искат да приемат в парламента, по балканси тертип Laughing.

Само уточнявам.  Peace

# 2 341
  • Мнения: 1 249
Въобще не ми се пишеше за юридическата страна - защото не съм компетентна, а и не ми е интересно.

За помогна все пак на Miraetta и др. в търсенето на отговори, бих предложила следното:

- Може би професионалните форуми за юристи са по-подходящи за голяма част от поставените въпроси?

jp ,
Аз не питам нищо.
Въпросите ми са риторични.

 ( Това е похват на изразяване, защото ако кажа, че няма как освен със съдия-изпълнител и полиция ( та ако ще и сто психолози да има) да се предаде бебе, ако това не стане доброволно, би звучало грубо. А как бременната насила ще бъде принудена да се яви за операция, ако не иска или се яви на друго, избрано от нея място ... A ако поръчващите не искат да вземат детето, сломени от болестта му или от друго, как насила става това ...  Та попитах, ангели ли ще мобилизират вносителите на закона. Това е само единия от примерите.


А всякакво сравнение с развод, с инвитро, с лечение на заболявания, спасяване на живот и пр. са абсолютно неуместни.

Не питам.
Сега това ли е начина да се замаже написаното до момента, та хората пак да останат с впечатление, че само юристите нещичко да си доработят и всичко е ОК ?

Признавам, че който ви води ПР-а, е добър. Тръгнали да "ми помагат" и да ми отговарят "на въпросите ..."

Поредният начин да се отклонят коментарите от същността на въпроса.
И начин да се напише много, че да не се прочете за поста на кандидат-таткото.







Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 09:50 от Miraetta

# 2 342
  • Мнения: 4 778
- ще е само за бг-граждани - с България в ЕО е невъзможно. Всички граждани на ЕО имат права в други държави на ЕО, които са гарантирани със закон и в областта на здравеопазването са равни. Тоест, за англичани, испанци, французи и германци с постоянен адрес в БГ процедурата ще трябва да бъде достъпна.
Nevena, изглежда ми като да си права за това. Но какво означава тогава твърдението, че в Гърция СМ е достъпно само за гръцки граждани? Не се разглежда като част от здравеопазването ли там? Или и там е достъпна за всички от ЕС?

Невена не е казала, че се разрешава само на гръцки граждани, а на хора постоянно пребиваващи в Гърция, което с нищо не противоречи на другото й твърдение.

В Гърция гестационното сурогатство с материал от поръчващата двойка или донорска яйцеклетка от трета, неучавствуваща в споразумението жена е разрешено . СМ с  яйцеклетка от СМ е забранено. Гърция има най-либералния закон за припознаване на детето от генетичните родители. Процедурата е разрешена за хора, живеещи постоянно в ГР и е уредена от член 1458 на гражданския кодекс. Преди процедурата се подава молба до съда, който има правомощия да я разреши или не в акредитирана клиника. Ще потърся закона на английски. Предполагам подобен закон искат да приемат в парламента, по балканси тертип Laughing.

Само уточнявам.  Peace

Благодаря!

# 2 343
  • Мнения: 432
Определено съм против!Да износя това дете девет месеца и накрая просто да го дам на друг както се дава телевизор примерно,не мерси! Naughty Отвратително е и не бих го направила за никого.Освен това с всички тези неща-сурогатно майчинство ,инвитро и не знам какво се отнема шанса на децата от домовете да бъдат осиновени.Колко повече щяха да се осиновяват ако нямаше тези неща?Сори ако съм груба към двойките с проблеми ,но това е моето мнение!Когато не могат да имат деца вместо да дават камара пари и да пълнят гушите на разни доктори,защо не се опитат да си осиновят?Аз така бих направила.

# 2 344
  • Мнения: 4 778

Виж, Miraetta, съзнателно избягвах разговор с теб досега и виждам, че съм била права. С доста противници на СМ успявахме да говорим рационално и конструктивно. Аз признах някои техни доводи, мнението ми еволюира. Това е начинът да се спори, според мен - ако искаме да излезе нещо ценно като резултат.

Не знам защо реагираш толкова емоционално - сякаш за теб е въпрос на живот и смърт. Трудно се води разговор така, наистина.

Не съм чела коментарите на кандидат-таткото. Разбираш, че не мога да съм отговорна нито за други потребители, нито за нечий ПР. По същия начин не искам от теб обяснения по постовете на Бижу или crazy_chic...

Явно в твоето съзнание цари някаква странна представа за хората, изказващи мнения "За" тук. Че са част от някаква организирана шайка, която използва всякакви подмолни и коварни средства, за да осигури интереса на 1-2 личности.

Не знам дали има смисъл да се опитвам да разсейвам тази картина - не мисля, че би си струвало усилията.

За себе си мога да кажа, че изразявам единствено личното си мнение. Признавам ти правото да не ми вярваш. Simple Smile

Не знам какво толкова те ядоса в моите предложения да се погледне законовата уредба в другите държави. За мен няма нищо по-очевидно от ползата на такъв подход. А разсъжденията по аналогия са често използвани и определено полезни, когато търсиш истината.

Тъй като надвикването и замерването с лозунги и заплахи не са моята стихия, ще се въздържам от диалог с теб занапред - извинявай за което.

# 2 345
  • Мнения: 628
Определено съм против!Да износя това дете девет месеца и накрая просто да го дам на друг както се дава телевизор примерно,не мерси! Naughty Отвратително е и не бих го направила за никого.Освен това с всички тези неща-сурогатно майчинство ,инвитро и не знам какво се отнема шанса на децата от домовете да бъдат осиновени.Колко повече щяха да се осиновяват ако нямаше тези неща?Сори ако съм груба към двойките с проблеми ,но това е моето мнение!Когато не могат да имат деца вместо да дават камара пари и да пълнят гушите на разни доктори,защо не се опитат да си осиновят?Аз така бих направила.

Ами защо ли съм предпочела инвитрото ??? Защото съм осиновена и съм минала през гадостите да ти се обяснява в училище, че не съм нормално, а осиновено дете! Сега ясно ли ти е защо?

# 2 346
  • София
  • Мнения: 215
jp, ама чакай малко сега. Никъде не се нарушава правото на хората да се опитват и борят за дете. Тези 20 деца няма да се родят, не защото  им се е нарушило правото, а защото майките им нямат жизненоважен орган. И ако темата според теб е законово да се разреши ли СМ, то аз дотук не виждам възможност да се разреши  без да се нарушат маса други закони. И да, интересувам се правно как ще станат нещата, защото другите мотиви -  емоционални, психологични и пр. бяха отхвърлени от хора, които подкрепят СМ.
И дума не можа да става да се сравни един такъв акт с най-обикновен развод.

А за щастието, да, всеки има право да бъде щастлив, ама това сам си го правиш. Не може да очакваш друг да ти прави щастието.

# 2 347
  • София
  • Мнения: 787
Явно в твоето съзнание цари някаква странна представа за хората, изказващи мнения "За" тук. Че са част от някаква организирана шайка, която използва всякакви подмолни и коварни средства, за да осигури интереса на 1-2 личности.


Хората изказващи се в подкрепа на СМ, използващи гнусни обиди и отричащи изконни човешки връзки и взаимоотношения и в моето съзнание формираха представа за гореописаното.
Това за мен обяснява и резултатите от анкетата. Добре мобилизирани и агресивни.

# 2 348
  • Мнения: 955
маймуна, сега по-детайлно по твоите аргументи.

"кой е готов да заплати и колко", "скрити разходи", "средствата може да се използват за по-неоспорвани цели", "да влагаме средства в едно начинание, което в около 50% от случаите ще завърши с неуспех" - както беше посочено, не се обмисля да се финансира с обществени средства. Моето виждане е, че заплащането трябва да е само компенсация за неудобството на СМ - примерно, че не ходи на работа известно време и т.н. Т.е. да не се прави с печалба. Първоначалното ми мнение беше друго, но почетох малко и смятам, че това е правилното.

В момента, в който се въведе каквато и да е компенсация, става въпрос за пазарни отношения. Кое е компенсация и кое - печалба? Много труден въпрос. Затова има страни, в които категорично не се намесва НИКАКВО заплащане. Който иска да го направи от благородни мотиви, да си поема разходите. Така съм склонна да го приема. Тука обаче искат да им се гарантира, че плащането така или иначе ще увеличи броя на кандидатите (изразявам се тактично).


За т.нар. "скрити разходи". За една нация, която е начело в статистиките за тютюнопушене в Европа, може би евентуалните здравословни проблеми на жена, помогнала едно дете да се роди, няма да са чак такъв товар? А и всяка нормална бременност може да "отключи" здравословни проблеми - но рядко я разглеждам като "скрит разход".
За съдебната система - ами тя затова съществува. Не можем да не приемаме закони, за да осигурим по-лек работен ден на съдиите все пак.

Никога не сьм твьрдяла, че натоварването на сьдиите може да бьде аргумент срещу приемането на нужен закон. Една сьдебна система обаче има капацитет и решението да и се вьзлагат едни или други задачи е политическо. Има 'скрити разходи', които сме решили да приемем. Може да има и такива, които не са приемливи. Казах само, че е некоректно и неточно да се твьрди, че порьчващите сурогатно дете щели да си поемат всички разходи. Между другото, един от аргументите срещу тютюнопушенето е точно, че натоварва системата на здравеопазването. Това е вьпрос на обществен дебат.

"какви са здравните рискове". За детето говорихме достатъчно и не ми се върти наново същата плоча.

"За здравословни рискове от генетични заболявания сведения така или иначе няма, но те са очевидно по-високи от безпроблемните бременности."

Би ли навлязла в детайли по отношение на това "очевидно"? Кои са тези генетични заболявания?

Чисто логически погледнато, тези двойки са безплодни поради наличието на медицински проблеми. Една част от тези проблеми се наследяват. Това означава, че процент на проблемно оплождане, развитие на зародиша и наследени заболявания по определение е по-висок от средностатистическите бременности при здрави хора. Ако разровите, ще видите, че се споменават и конкретни заболявания. Да добавим и риска да се родят деца с репродуктивни проблеми, наследени от родителите.

"Ако даден медикамент има 50% ефективност, ще бъде ли допуснат на пазара." Аналогията не е твърде точна. По-точно би звучало: "Ако даден медикамент има 50% ефективност и пациентът е информиран, трябва ли да му се позволи да го ползва?". И да, това не е такава рядкост.

Не съм казвала, че това е рядкост. Казах, че е политическо решение на едно общество да реши какви са нормите за допускане на 'медикамент' до пазара. И пак се изразявам меко, защото СМ не лекува безплодието, а предлага някакъв изход, приемлив за група хора.
 
"Направи се паралел с осиновяването. Преди около 30-40 години то се е считало за изключително безпроблемен процес, включително на основата на научни изследвания. Родителите, които са се сблъсквали с проблеми, са били принудени да ги решават сами и тайно, защото просто е нямало кой да им повярва."

Осиновяването има вековна история (дори някои тук я проследиха до животинското царство). На прима виста се сещам за Мойсей, римско право и сирачетата от книжките на Дикенс.

Нямам впечатление някога да се е считало за изключително безпроблемно.

Би ли посочила откъде имаш информация за тези научни изследвания преди 30-40 години, които са стигнали до такъв извод?

Информация има много, не е тук мястото да се цитира. Ако човек се заеме сериозно с развиtiето на практиката след Втората световна война, ще види, че се преминава от "тайна и срам", през "детето е по-добре да не знае" до "неинформирането на детето за произхода му е престъпление"(последното е уредено със закон). Първите критични изследвания за проблеми на осиновени деца (забележете, не от институции, а в много случаи още от раждане!) се появяват през 80те години. Не визирам "Първичната рана", тъй като според мене книгата е по-скоро популяризация на научни идеи.

Това, за което като че ли наистина има съгласие тук, е че юли е крайно нереалистичен срок за този закон. За съжалени в това отношение съм съгласна с didik. Sad

Да, това е тъжното. Нещо, което засяга толкова дълбоко заложени ценности и толкова пластове на обществото, не може да се пробута ей така, пьрвосигнално. Но у нас май може...  Sad

ПП. Това е дискусия. Така може да се говори Peace

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 10:31 от маймуна

# 2 349
  • Мнения: 432
Определено съм против!Да износя това дете девет месеца и накрая просто да го дам на друг както се дава телевизор примерно,не мерси! Naughty Отвратително е и не бих го направила за никого.Освен това с всички тези неща-сурогатно майчинство ,инвитро и не знам какво се отнема шанса на децата от домовете да бъдат осиновени.Колко повече щяха да се осиновяват ако нямаше тези неща?Сори ако съм груба към двойките с проблеми ,но това е моето мнение!Когато не могат да имат деца вместо да дават камара пари и да пълнят гушите на разни доктори,защо не се опитат да си осиновят?Аз така бих направила.

Ами защо ли съм предпочела инвитрото ??? Защото съм осиновена и съм минала през гадостите да ти се обяснява в училище, че не съм нормално, а осиновено дете! Сега ясно ли ти е защо?
Разбирам (доколкото мога от позицията на не осиновено дете).Но ти това ли предпочиташ или да беше останала в дома? Не искам да съм груба ,не ме разбирай погрешно!Ами ако някой ден обясняват на твоето дете,че не е нормално ,а заченато в епруветка?Уви доброжелатели винаги и за всичко ще се намерят.Тъжно ,но факт.Тези деца също заслужават шанс за семейство иначе цял живот ще страдат ,оставени на произвола .Но всеки си решава,аз просто изказвам мнение ,нищо повече.

# 2 350
  • Мнения: 628
Само факта, че сравняваш децата, заченати в епруветка и осиновените ми е достатъчен да се присмея! Някое от епруветка да познаваш с проблем като травмите на осиновените? Защото още не са намерили подобно , хеле пък такива спецове като с твоето мислене... И тук не е мястото да се обсъжда това! Инвитрото, инсеминациите и всичко около тях са технологии, не чувства. Имам 30 годишна приятелка, едно от първите подобни деца във Франция, доволна майка на 3 момчета. Ами нищо и няма и е горда, че майка и е решила да я създаде "технологично".

# 2 351
  • Мнения: 2 123

Правото въздига като най-важен интереса и сигурността на детето.
В тази връзка ми е извънредно чудно как именно тези, дето искат да го разпердушинят, се декларират като много обичащи детето.


само информация, моля ви се не се заяждам ...

привържениците на СМ, поне аз не съм чула да говорят за интерес на детето. Единственото за което се говори е за огромното желание на жените - не го казвам като укор, просто констатация  Praynig

На въпросната кръгла маса, единствения юрист, привърженик на СМ, каза следното - цитирам по памет:

"Когато видях новия СК, ми беше много трудно да кажа на А., че нашето право и забранява да бъде майка"

и ще го оставя без коментар

# 2 352
  • София
  • Мнения: 9 517
Само факта, че сравняваш децата, заченати в епруветка и осиновените ми е достатъчен да се присмея! Някое от епруветка да познаваш с проблем като травмите на осиновените? Защото още не са намерили подобно , хеле пък такива спецове като с твоето мислене...
Извинявай, само да те попитам - мислиш ли, че децата, родени от СМ няма да имат същите проблеми като осиновените деца?

# 2 353
  • Мнения: 955
Инвитрото, инсеминациите и всичко около тях са технологии, не чувства. Имам 30 годишна приятелка, едно от първите подобни деца във Франция, доволна майка на 3 момчета. Ами нищо и няма и е горда, че майка и е решила да я създаде "технологично".

1. Технологиите засягат, пораждат и потьпкват чувства. Всички технологии без изключение. Дори и компютрите, на които пишем.
2. Чак пьк да е горда твоята приятелка? Нали технологиите не са чувства, какво има да се гордее?

# 2 354
  • SA
  • Мнения: 3 196
Аз пьк определено подкрепям приемането на сурогатното майчинство.
Жените, които имат нужда от това, макар и 20- 30 на брой, са жени с медицински проблеми и след като сьществува вьзможност да им се помогне, не виждам защо това да им бьде отказвано.
А renxy , ти като си толкова загрижена за неосиновените деца, колко такива си осиновила? Много, много грубо ми прозвуча изказването ти. Ти какво би направила, би се видяло като го покажеш с личен пример.
Мисля сьщо, че родените от сурогатна майка деца няма да имат сьщите проблеми като осиновените деца. Те не са нежелани и изоставени, а напротив - много искани и чакани. Според мен вьведените през последните години технологии за справяне сьс стерилитета не са навредили на никого, напротив, ужасно много жени са успяли да се сдобият с мечтаните от тях деца и си живеят с тях щастливо.

Общи условия

Активация на акаунт