Детето ми е почти на 2 год и не може да говори.

  • 56 359
  • 411
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 721
Малкият ми син също до 2 годинки почти не говореше.
Започна изведнъж, преди 2-3 месеца.
Направо с цели изречения.
Не се притеснявай.

# 166
  • София
  • Мнения: 23 990
Оф, като чета някои постове от рода на "На две годинки трябва еди-какво-си"  ooooh! Защо всички деца трябва да са като по калъп!
Моята Кати на 2 годинки почти нищо не говореше. За два месеца през лятото така се отприщи, че не можем да й затворим устата  Grinning

# 167
  • Мнения: 2 159
Синът ми е на 2 год. и 2 месеца и има в речника си 5 думи. Не съм се притеснила, брат му също проговори късно, а сега не мога да го накарам да замълчи Simple Smile

# 168
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 453
Оф, като чета някои постове от рода на "На две годинки трябва еди-какво-си"  ooooh! Защо всички деца трябва да са като по калъп!
Моята Кати на 2 годинки почти нищо не говореше. За два месеца през лятото така се отприщи, че не можем да й затворим устата  Grinning
Всеки има право да се притеснява за детето си и да го сравнява с другите. Особено ако е първо дете, а майката вижда как се развиват другите деца в подобна възраст. На 5 е проблем, на 2- не, но го разбираме чак когато проговори и се успокоим, нали? Peace

# 169
  • Мнения: 920
Болната ми тема, на година и единадесет месеца е, не говори. имат богат пасивен речник, разбира, но не иска да каже думичка. майка ми ми е на гости, отккато тя е тук успя да го накара да каже "нани" и "дете", когато обаче аз се опитвам да го провокирам да ми ги каже тези думички, не иска, само ми се хили и се прави на ударен.дори мама не казва, но адски се дразня, защото непрекъснато разни майки ми се хвалят как децата им на тази възраст говорели, едва ли не аз не полагам усилия видиш ли. 

# 170
  • Мнения: 7 873
Оф, като чета някои постове от рода на "На две годинки трябва еди-какво-си"  ooooh! Защо всички деца трябва да са като по калъп!
Моята Кати на 2 годинки почти нищо не говореше. За два месеца през лятото така се отприщи, че не можем да й затворим устата  Grinning
Да, твоето, ама често не става така. Има си някакви норми все пак. И наистина - като гледаш как всички други, а твоето е различно - не може да не обърнеш внимание.

# 171
  • Мнения: 920
Оф, като чета някои постове от рода на "На две годинки трябва еди-какво-си"  ooooh! Защо всички деца трябва да са като по калъп!
Моята Кати на 2 годинки почти нищо не говореше. За два месеца през лятото така се отприщи, че не можем да й затворим устата  Grinning
Да, твоето, ама често не става така. Има си някакви норми все пак. И наистина - като гледаш как всички други, а твоето е различно - не може да не обърнеш внимание.
Абе и така, и иначе, и двете сте прави.
Не трябва да са в калъп децата, но и трябва да се обръща внимание и да се следят другите деца на сходна възраст.
Аз затова хем се притеснявам, хем хем се успокоявам, не знам как да реагирам Confused
Но определено не е приятно да виждам ежедневно деца на неговата възраст и по - малки да дърдорят, а той да ми мучи само Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 02 сеп 2010, 12:26 от Dementia

# 172
  • Мнения: 7 873
Много пъти съм казвала как детенцето на моя приятелка не говореше на 2, но го чакаха да се отприщи, да ама не стана и на 3, сега е над 4 и още не говори, но...те чакат  Tired

# 173
  • Мнения: 920
Много пъти съм казвала как детенцето на моя приятелка не говореше на 2, но го чакаха да се отприщи, да ама не стана и на 3, сега е над 4 и още не говори, но...те чакат  Tired
Е, това вече е голямо дете, до  4 и отгоре не бих чакала, щях да потърся специалист. Това е голямо дете, очевидно има някакъв проблем, няма какво да се чака Outta Joint

# 174
  • Мнения: 7 873
да, но защо на 4 да търсиш специалист, като и на 2-3 е можело да се отиде и вече да е започната работа с детето? затова казвам - има ли нещо - един преглед няма да навреди  Peace
Жената която продава в магазина до нас - заговорихме се, има детенце - ходили цяло лято по комисии и разправии - за да отложат тръгването на училище на детето й. Проговорило на 3 и половина, но така и не е наваксало онова, което другите умеят и не е готово за училище сега. Вайка се защо по-рано не го е завела - да се работи по проблема...

# 175
  • Мнения: 920
Аз мисля да почакам да стане на две и три, четири месеца, ще видя дали ще се промени ситуацията, ако не,  ще се съветвам със специалист.
Майка ми не спира да се вайка например, и ми вкарва още паника в системата, защото аз и сестра ми сме говорели от много малки.
На 4 казах няма да чакам да стане, това е много.

# 176
  • Мнения: 2 159
Когато големият ми син беше на 2.5-3 години и говореше съвсем малко и неразбираемо, се консултирах с учителките в детската градина. Знаех, че в градината има логопед и помолих да ни уредят консултация. Отговориха ми, че на тази възраст не е обезпокоително това, че не говори. Логопедът влизал в групите на децата от 4 годишна възраст, наблюдавал ги и се занимавал с тези, които прецени, че имат нужда. Самите госпожи казаха, че в групата на сина ми има дете, което е с проблем - не говори, но и нещо в поведението му издавало проблема. Затова логопедът се занимавал с него, въпреки че е още малко. Успокоиха ме, че моето дете няма причина да не проговори, просто е въпрос на време. Оказаха се прави Peace.
С всичко, което написах, исках да кажа че, ако едно дете има проблем с развитието, то обикновено той се изразява не само със забавено проговаряне, а със сигурност има и друго проявление. Ако детето е будно, разглежда книжки, разбира всичко което му се говори, намира начин да покаже нуждите и желанията си, дори без да говори, не мисля, че има място за притеснение.
А има и още един момент, че тук във форума майките се комплексират четейки колко са умни и развити другите деца Simple Smile. Не казвам, че майките на тези деца лъжат, но това че на 10-11 месеца някое дете говори и е без памперс, не означава че е нормално всичките му връстници да умеят тези неща Peace

# 177
  • Мнения: 2 475

С всичко, което написах, исках да кажа че, ако едно дете има проблем с развитието, то обикновено той се изразява не само със забавено проговаряне, а със сигурност има и друго проявление. Ако детето е будно, разглежда книжки, разбира всичко което му се говори, намира начин да покаже нуждите и желанията си, дори без да говори, не мисля, че има място за притеснение.


Много вярно, Астарта. Но нали знаеш, че при първо дете, и това не може да се прецени адекватно.
Когато аз потърсих помощ от логопед, причината не беше само вербалната комуникация. И да, вероятно заради ранната помощ, която получихме, сега синът ми се развива адекватно, а с говорът си почти настига връстниците си.

# 178
  • София
  • Мнения: 40 958
Аз също направих консултация с логопед и от другата седмица ще водя сина ми на занимания в лог. център.

# 179
  • Мнения: 7 873
Аз също направих консултация с логопед и от другата седмица ще водя сина ми на занимания в лог. център.

В кой ще ходите?

Общи условия

Активация на акаунт