Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 13

  • 97 072
  • 749
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 510
въпроса ми беше за ГАБА - гама амино маслеа киселина е това,
GABA се свързва със състояния на спокойствие и умствена концентрация. Помага ни да се преборим с хроничната тревожност, като не позволява на невроните да се свръхстимулират. GABA предизвиква и мускулна релаксация, а острият й недостиг може да доведе до гърчове.

GABA е биогенна аминокиселина, която се синтезира в мозъка. Представлява основен инхибиторен невротрансмитер с голяма роля в централната нервна система, както и участник в метаболитните процеси на мозъчните клетки.  GABA - синтезът е сложен процес, който обезпечава нормалното функциониране на различни мозъчни отдели - 66% от ЦНС включва GABA-ергична трансмисия.

Тази киселина се образува в тялото от друга аминокиселина - глутаминова киселина (глутамат). Функцията й е да понижава невронната активност, като по този начин предпазва нервните клетки от "прегряване". Свързва се със специфични рецептори и медиира задръжни процеси в ЦНС.

В мозъка съществуват поне две молекулярни форми на глутамат декарбоксилазата (glutamate decarboxylase (GAD)) - основният ензим, отговорен за синтеза на GABA. Две форми, означени като GAD65 и GAD67, са продуктите съответно на два гена и се различават по молекулно тегло, взаимодействие с кофактори, както и по нивото на експресията си в различните мозъчни региони. GAD65 се локализира в нервните окончания в по-голяма степен от GAD67, която се разпределя равномерно между клетките.

Изследвания и проучвания върху GABA показват, че тя има следните действия:

GABA е показана за естествено повишаване нивата на растежния хормон (HGH - Human Growth Hormon);
спомага за редуциране на стреса;
релакс на тялото;
подобрява качеството на съня;
повишава енергийните нива;
подобрява качеството на физическите упражнения;
подобрява сексуалната активност;
повишава се мускулната маса;
намаляват се телесните мазнини;
помага срещу "забравяне";
има „anti-aging" - ефект;
Приемът на GABA с цел повишаване нивата на растежен хормон в повечето случаи се оказва много по-безопасен от изкуственото суплементиране с HGH по други начини. Един от препаратите, които съдържат GABA като своя активна съставка, е Aminallon (750 mg capsule).

Действие
GABA е универсален потискащ (хиперполяризиращ) медиатор в ЦНС. Подобрява усвояването на глюкозата и окислително-редукционните процеси в невроните. При внасяне на GABA в организма, тя не преминава хемато-енцефалната бариера, но води до засилване на мозъчното кръвообращение. В резултат на това се подобряват мисловният процес, паметта, психическата и двигателната активност, вестибуларните функции. В комбинация с ниацинамид и инозитол повлиява мозъка срещу тревога, безпокойство и стрес, достигайки до двигателните центрове в мозъка и заемайки рецепторните места. GABA може да бъде приемана с цел релаксиране на тялото и действието й може да се оприличи на това на диазепама (Valium), хлордиазепоксид (Librium) и други транквиланти, но без сериозната опасност от предозиране, характерна за изброените.

Показания
При мозъчносъдова болест, след прекаран инсулт, посттравматична енцефалопатия, церебрастения, различни форми на енцефалопития, при нарушение на умственото развитие у деца и възрастни.

Приложение и дозировка
При възрастни - по 2-3 таблетки 3 пъти дневно в продължение на 1 до 3-4 месеца. При необходимост дозата може да се увеличи до 5 таблетки 3 пъти дневно. Продължителността на приема е 6-8 седмици.

Странични ефекти
GABA (Аминалон) се понася добре. В редки случаи се появяват безсъние, гадене и тежест в корема, повръщане, учестено дишане, изтръпване на крайниците, които намаляват след намаляване на дозировката. GABA може да се използва и от спортисти, но след преценка на общото здравословно състояние, на ползите и възможните вреди.

Но защо ми се струва, че има разминаване,GABA (Аминалон), е първата и единствената добавка, която е изписвана на Алек, след това този продукт го смениха с ЛОНАМИН, сега прочетох, че са го спрели от производство. Но защо си мисля, че не беше гама а алфа/ще погледна/. Алек го пи около 3-6 месеца и то по схема. Мисля, че първата седмица по 1/преди 14 ч./, след това 1 сутрин и 1 наобед 2 седмици, след това 2 сутрин и 2 наобед, след това започва да се намалява по същата схема. Най- добре е да се обърнеш към психиатър. Наистина мисля, че имаше положителен ефект, поне престана да гледа в една точка и да не се интересува от нищо. След това го спрях, че станал много възбуден. Но съм чувала, че с комбинация с други лекарства от майка каза " имам чуството,че едва не му пробива свредел в мозака, той постоянно пищи, особено вечер." Хубаво е да направиш консулт. Аз също си мисля за Алек, но хубаво е да съм в къщи поне в началото да го наблюдавам. Не знам мисля.

# 106
  • Мнения: 7 418
 Селма, не може до безкрай да се отпуска, не може до безкрай да ипълняваш прищявки, дори и да не са прищявки.
  Така е,да.Абсолютно съм съгласна.
  Въпросът ми е,как примерно,когато детето ти не иска да ходи да се мие в банята да направиш така,че да не го влачиш дотам насила?
  Как,ако го прибираш вкъщи и то не иска да върви ,а е просто легнало върху земята и пищи,да го стимулираш да се движи,без да му дадеш плесница,например?

   Аз го карам детето да прави това,което трябва.Започвам с обяснения,с демонстрации,стимулации и прочие.Но често нищо,ама нищичко не помага,освен един "хубав" плесник.
   И това ме ужасява!Защото принципно съм категорически против физическите наказания или стимулации.
   А какво да правя в случая,когато пресичаме булеварда и по средата на пътя детето решава,че повече не му се върви?А аз съм с багаж,а отгоре на всичко и в напреднала бременност.....
 

# 107
  • Мнения: 5 682
Като стана дума за физически наказания - аз Мири не го наказвам, карам се, но тогава той се самонаказва и то по начин, от който аз настръхвам защото никога не му е прилагано това. Хваща се за косата и си я дърпа, кляка на пода и си удря главата в земята - уж не силно, но един път понеже беше върху мокет и два дена ходи с охлузено чело  Confused. Не ми дава аз да го измия по бубката  Sad и ако реша да го направя понасилствено, я хваща и издърпва - тогава изтръпвам чак. Оставям го сам да се оправи колкото може. То и по принцип къпането ни е проблем, но горе долу се оправяме  Crazy

# 108
  • Мнения: 141
Селма,какво да ти кажа миличка ,аз вече оплетах конците ,ама вие имате ли си диагноза и посещавате ли терапевти?Това помага!!!Деси беше споменала някаква ОК терапия,която повлиява точно тези трашкания и "капризи",но тук в Бг не знам дали някой я практукува.Моя Дани много се промени като почна да ходи в центъра и тези състояния някакси почнаха да намаляват.Е да някой ден реве като кажа хайде да мием ръчичките ,но на другия ден пък реагира с усмивка и сам тръгва към банята.Май нищо не можеш да направиш щом не те "чува" като му говориш.Аз например Дани като почне да реве когато го карам да направи нещо ,а пък не иска му хващам главичката с две ръце,клякам така ,че погледа ми да е на неговото ниво и го карам да ме гледа в очите,като повтарям- Дани чуй ме,чуй ме,и после като се съсредоточи казвам каквото имам за казване .Той отначало се опитва да върти глава и да се прави на разсеян,но като усети явно ,че съм настоятелна и ме поглежда и по погледа му сякаш личи ,че разбира какво му говоря.Пробвай и ти така.Трябва много да говориш ,да имаш железни нерви също и да си постоянна ,да не се отказваш да повтаряш,отново и отново!!!
Успех  Hug

# 109
  • Мнения: 2 510
Селма, това е по-сложно. Първо те съветвам да пазиш себе си.  Няма да го водиш, да пазарува с теб, ако имаш тази възможност..поне не за дълго, няма да си измие ръцете една вечер, е ...Мисля, че първо трябва да запазиш себе си и децата, поне в такова състояние. Сега ще ти разкажа нещо смешно...Преди 2 години моя син настоява да отидем на вилата /той си приготвя раницата, облича якето и обувките и стой до шкафчето за обувки/ Казвам няма да ходим, имам много работа, трябва да измия съдовете...След малко отварям крана за вода, е няма вода...Е, ясно, ти печелиш. Връщаме се вечерта, срещам съседката отгоре и я питам, Дойде ли водата...Е, та тя не е спирала...Отварям вратата, завъртам крана у нас няма вода. Поглеждам моя син затворил централния кран на водата. Е, глупави ли сме! Нищо не се знае Селма, може с второто дете просто много неща да се наредят и с първото. Че нищо не помага, дълъг период от време / Аз просто съм се връщала, идвало ми е да влеза в някой вход и да му тръсна такъв хубав бой.../ Но знаеш ли, в петък бях с Алек в ДНА, ама чесно да ти кажа, като гледах как пищяха другите деца / нормални/ и биеха и тропаха по шатрата, той моя е цвете, родителите им стояха невъзмутимо. А пък ние сме свикнали /Ще умра от срам!/. Е, нашите деца го правят доста често или това им е нормалното състояние, но знаеш ли с годините и аз станах по- спокойна и невъзмутима.  Миналата седмица ходихме на вилата и на спирката моя син яде Лъки бой, падат няколко пръчици, приближава се един мъж и казва "Ей момче, няма всяка сутрин да метем по вас." Казвам му ще си ги оберем, а и тук има гълъби" По-рано се сгушвах и от комплекси моето дете да не направи нещо...

# 110
  • Мнения: 144
Мдаа, този въпрос, Селма, все едно че аз съм го задала  Heart Eyes До момента не успяваме да избегнем физическото насилие, за жалост.  Sad Не е систематично (и слава богу !), но се случва често да се плеснем, от безсилие (не, че действа).

Прилагам метода на Поли, много точно е описан, но нашето дете отказва да ни погледне, когато му хванем главичката и сме с лице на неговото ниво (затваря очи и нищо не може да ги отвори). В този момент от приказки няма полза, той не спира да реве и е като глух, аз не се чувам, а и се съмнявам че той чува или разбира. Опитвам няколко минути така и като видя, че фекта е никакъв, хващам за ръката и влача, ако сме навън, а той врещи и пушек се вдига. Ако сме у дома се случва да го приковем към земята и го държим така докато се успокои. Ужасно изглежда, но е по-добре от боя, само човек нерви и време да има, защото си трябва поне половин час. Очаквам с нетърпение да поотрасне, да започне да разбира повечко устната реч  Rolling Eyes

Снежа, и аз така говоря на мъжа ми, да не му пука че реве, че хората го слушат. В крайна сметка не само нашето реве, но то поне си има извинение. Трябва да си изградим броня.

# 111
  • София
  • Мнения: 2 351
Ето един разказ на жена аутист.Деси на предната страница припомни за нея.Една от причините да "блокира" аутиста е точно това.


Слухови проблеми
Слухът ми е като че ли имам слухов апарат със звук, усилен до максимум. Това е като включен микрофон, който приема всички звуци. Имам два избора – да включа микрофона и да се обърквам от звуците или да ги изключа. Майка ми казва, че понякога съм се държала, като че ли съм глуха. Тестовете обаче показвали, че слухът ми е нормален. Не мога да се приспобя към входящата звукова стимулация. Много аутисти имат проблем с модулирането на входящия звук(Ornitz, 1985). Те или реагират бурно или въобще не реагират. Ornitz (1985) предполага, че някои умствени дефицити могат да бъдат причинени от изопачен сетивен входящ сигнал. Аутистите също така имат големи аномалии в неврологичните механизми, които контролират възможността за промяна на вниманието към различни стимули (Courchesne, 1989).
Невъзможно ми е да говоря по телефона, као се намирам на шумно летище или в шумен офис. Всички други могат да ползват телефон в шумна обстановка, но не и аз. Ако се опитам да изключа страничния шум, преставам да чувам и телефона. Моя приятелка, високофункционален аутист, е неспособна да чуе разговор, воден в относително тихо хотелско лоби. Тя има същия проблем като моя, но в много по-голяма степен.
Аутистите трябва да бъдат предпазвани от шумове, които ги смущават. Внезапни високи звуци нараняват ушите ми като бормашина на зъболекар, която докосва нерв. Надарен аутист  от Португалия пише: “Изскачам от кожата си, когато животните издават звуци” (White & White, 1987). Аутистично дете ще закрие ушите си, защото някои звуци болят. Това е като прекалена стресова реакция. Внезапен шум (даже и относително тих) кара моето сърце да бие по-бързо. Аномалиите в церебелума може би играят рола в увеличената звукова чувствителност. Изследвания върху плъхове показват, че вермусът на церебелума определя звуковия вход (Crispino & Bullock, 1984). Стимулация на церебелума с електрод прави котките хиперчувствителни към звук и докосване (Chambers, 1947).   
Все още не харесвам места с объркващ шум, като например големите магазини. Високочестотните продължителни звуци като например звука на вентилатора в банята или сушоар са дразнещи. Аз мога да спра да чувам и да игнорирам по-голямата част от шума, но някои честоти не могат да бъдат изключени. Невъзможно е за аутистично дете да се концентрира в класна стая, ако е непрекъснато бомбардирано със звуци, които профучават през мозъка му като свръхзвукова машина. Високите писклилви звуци бяха най-непоносимите. Ниското боботене няма ефет, но експлодиращ фойерверк наранява ушите ми. Когато бях дете, моята гувернантка ме наказваше, като удряше пълна с въздух хартиена торбичка. Внезапният, силен звук беше мъчение.
Дори и сега все още имам проблеми със слушането. Слушам някоя любима песен по радиото и след това осъзнавам, че съм пропуснала половината. Моят слух просто се изключва. В колежа трябваше непрекъснато да си водя записки, за да се предпазя от това. Младият мъж от Португалия също ми писа, че му е трудно да води разговор. Гласът на другия намалява и се усилва като от далечна радио станция (White & White, 1987).

# 112
  • Мнения: 549
Относно съня искам да споделя нещо. Моят син никога не е имал проблем със съня. Той се страхува от тъмното и за това заспиваше на светната лампа, която беше до главата му . Въпреки , че си лежеше кротко в легото, заспиваше трудно заради силната светлина. Постепенно отдалечихме нощната лампа от главата му и сега пак я светваме , но тя е в другия край на стаята и светлината, която достига до него е много слаба. Освен това той спи на долното легло от двуетажно легло , което е под ъгъл с това отгоре, така че гавата му е закрита. Това му носи допълнителна сигурност и изолация от дразнители. И не на последно място от известно време се завива през глава или прави завивката си като качулка, явно за да не чува шумове ( има изключително изострен слух) . По този начин заспива много, много по-бързо отпреди.
Спомняте ли си съветите за спокоен сън при новородени бебета ? Понеже пространствата около тях са твърде големи и ги плашат , препоръчва се да спят в по-малки кошарки, колички, кошове, дори съм чувала че голям кашон също върши работа .   Laughing Така че , опитайте се по някакъв начин да създадете на децата защитено пространство. Може да сложите възглавници около главата и тялото му , балдахин или по друг начин да му ограничите пространството. Дори  с тези  палатки , в които така обичат да си играят децата може да се измисли нещо. Много зависи от това към какво точно е чувствително детето- звук, светлина , допир...

# 113
  • Мнения: 7 418
  Момичета,благодаря ви!  bouquet
  Поли79,много му говоря и говоря постоянно.Винаги с това почвам.
  Слава Богу той ме гледа в очите.
  Но просто на моменти все-едно изпада в някакво затъмнение и никакви думи не стигат до него.И как ще му говориш по средата на булеварда,например?

   По тази причина почти никъде и не ходя с него.Проблем е даже да го заведа при педиатърката,когато има  нужда,защото ,ако се опъне по средата на пътя,не си представям,как ще се справя.Преди просто го носех на ръце.А сега....да вдигам 17 кг в 7 месец..... ooooh! Не че не го правя де,но поне на по-малки разстояния.

   Всъщност ходим само на заниманията с логопеда 2 пъти седмично.
   Последният,между другото , отговор на същия въпрос ми каза,че май в някои случаи няма друг начин да се справиш с детето ,освен с физическата сила.  Tired

# 114
  • Мнения: 2 510
за ГАБА - гама амино маслеа киселина е това, 

Да това наистина е АМИНАЛОН или по късния ЛОНАМИН.  За допълнителна информация, можеш да го зададеш така. Има и доста отрицателни мнения от възрастни.

 Съжалявам, но сега нямам време... Моят син пак е спаднал надуваемото легло, как? Мисля, че е китаиско, но как щго спода като има препазен клапан? Въобще! И аз ще се постарая да ви изчета ... Поли искаш ли слайтовете, можеш да ги използваш и по-късно. В момента се сещам за говорящия папагал играчка. Върху Алек имаше страшно лош ефект, но отключи поне омразата му навън. 

# 115
  • Мнения: 3 591
Писах половин час и дребния ресетна компютъра  Twisted Evil

Та ме мързи ще напиша само заключението - детето като се тръшне - вдигате го на ръце, и го занасяте на място където няма стимулация и ще се успокои. Без да му говорите.
следващия път като пресичате примерно или където е мястото на тръшкането - преди да пресечете казвате - ако не се затръшкаш ще получиш еди какво си за добро поведение. Или като отивате на площадката от която не иска да си ходи - ако си тръгнеш с мен и не се тръшкащ ще купим попътя ябълка примерно... ако детео пак се затръшка - игнор - на ръце и на спокойно место. ако випрекъсва докато говорите  на публично място примерно - стиснето му ръката да разбере, че сте го чули , и се обърнте към него след 15 секунди...следващия път след 20 и т.н.
В същото време с ОТ-то (или логопеда в БГ) се учат осъзнаването
на емоциите  - в началото с ПЕКС, после с думи. Докато се стугне до там, че детето вместо да се тръшка обеснява какво чувства и защо се чувства наранено и какъв му е проблема. Тогава вече лесно се преговаря  Mr. Green

# 116
  • Мнения: 2 510
Катина, относно с слуха... не знам, дали не полудявам но аз си мисля и по-страхотни неща за Алек... Имам усещането, че той просто ми чете мислите. За хващането на главата.. Знаеш ли това го прочетох ,мисля в американски слайт, звучеше ми доста страшно, веднъж го писах. Аз правех с Алек така/ между другото това го няма в епикризата му/ Хващах му главата, не само когато беше ядосан/ а по- това време не беше/ мисля, ч(е той просто...нищо не съществуваше за него... т.е. поставях го между краката си/ както му давах например сироп/ и му държах главата в поглед, или му следех погледа/ Е да има ефект , сина ми се научи да те следва с поглед или както казват някой хора да те наблюдава! Но аз никога няма да забравя товаV Може би съм слаба майка!!

# 117
  • Мнения: 3 479
Поли 79, не знам какви точно игри да ти препоръчам още. Като играете на тези игри дето ги писахме, ти караш ли го да издава звуци, да се редувате, да комуникира? Това е важен елемент от играта, а не просто да се изпълняват действия.
Преди време Деси беше писала как играят на ферма, с пластмасови животни и един голям картон. Очертават се различните къщи на животните и се поставят по местата им, като се издават звуците им, посочват се и т.н. Също може да пробваш по писта с коли, колите да карате в гараж и да ги броите, групирате по цвят и да ги имитира. Обаче според мен най-добре е да питаш в центъра, където го водиш над какво работят и ти да работиш над същото в къщи. На нас от Слънчогледи ни дават домашно, което не винаги успяваме да изпълним Embarassed, обаче полагам усилия.

Селма, понякога ми се налага да използвам физическа сила, обаче имам и няколко трика. Моето дете обаче се тръшка изключително рядко, в повечето случаи се фиксира някъде или пък върви където е решил, а не където аз му соча. Обаче има едно нещо, което действа: когато искам да го отклоня от посоката, в която е тръгнал гледам да му уловя погледа, приклякам и разтварям ръце за прегръдка. Винаги идва с усмивка и се гушка в мен. Иначе си имам и кодови думи: сок, солети, шоколад Embarassed

# 118
  • Мнения: 3 591
Иначе си имам и кодови думи: сок, солети, шоколад Embarassed

хехе и ние - дъфка /много полезна за говора между другото/, МакДононалдс /умира за царевицата им/, пуканки и монополи/това е игра с зарчета - купуваш къщи и после вземаш наем като ти спътват на имотите/. И шоколада работи ама много трудно намирам безмлечен напоследък, а млечния ми излиза през носа - предпочитам да ми се тръшка....
Най дребното пък има цял аресенал от сладки неща които го мотивират, ама добре, че той забравя след 5 минути какво е искал  Joy и обикновенно се задоволява с ксилитолова близалка или от кисели бонбони  Sick

Имат си избирателно чуване -- ми мъже са - от малки го тренират  Joy
У дома никакви сладкине оцеляват иначе покрай таткото и големия батко - всичко се унищожава за секунди. Аз правя кексове и бисквити - това са им сладкишите, тея дето ги продават са ми много съмнителни... Така и така все отнякъде някой им домъква,мога поне аз да им спестя химиите.

# 119
  • Мнения: 3 591
pepi_r, щo  не го оставиш сам да се къпе? Вече голям. Аз от доста време не съм го къпала моя -- сам е оправя, дори 4 годишния само когата да му мия влизам.
достатъчно да големи да се обслужват сами.
Понякога както казва мъжа ми - не измиването а доброто избърсване им е важно Mr. Green не са много измити, ама колкото толкова.
Няма да свърши взета ако си легнат с мръсни крака и с дрехите, нито ако са малко по омургулевени  Mr. Green Сутрин преди училище обикновенно проверявам в какъв вид са - понякога позабърсвам с мокра хавлиена кърпа някое неизмито петно от предната вечер. много го мразят това и гледат да са в приличен вид преди майка им зверкинята да ги забърше  Mr. Green 

Общи условия

Активация на акаунт