Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 13

  • 97 249
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 591
Да си призная често си задавам въпроса дали причината не е в нашето възпитание, ние сме много критични към нас, да не сме го изпуснали нещо ?!

Едва ли. Аз как така само едното си дете съм "изпуснала"  Mr. Green.  И то средното... Прочети наситина като имаш време статиите + темата за СИД. Ще ти отговори на много въпроси и ще успееш  да се справиш с "изпуснатото" дете  и да стане послушко. На нас много ни помогна Окюпейшънал терапията - след 3 години терапия е направо друго дете.  Терапевта може да открие неща които ти не жиждаш - като примерно сериозен проблем с вестибуларния апарат като при нас - и не, не се блъска детето в стените като го има, но има проблем с проговарянето. И за да си оправи "словреда" се стимулира вестибуларно(правят го космонавт). Това е само пример - проблема може да е на много места когатое свързан със сензориката. Но основно от там идва претоварването и "издивяването" и "неслушането". когато сетивата започнат да работят както трябва потръгва и работата с логопеда. всичко е навързано - примерно проблемите с финната моторика/рязане с ножица примерно/ също се отразяват на говора и т.н. Та докато се стугне до правилното конструиране на изречения се извървява дълъг път. Няма начин да няма ОТ при вас - питай педиатъра да ви насочи....и от там колкото може да си позволиш/ние се спряхме на 1 сесия седмично + домашни/

# 61
  • Мнения: leet
Концерта по случай 2 Април- ден за информираност относно Аутизма, наистина беше уникален и продължи 2 часа и половина. Концерта се случи, благодарение на безвъмездно предоставената ни  зала от НАЦИОНАЛНИЯ ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА, на Министерството на труда и социалната политика, на “Вирджиния Рекърдс”и “Монте Мюзик” , на благотворителното участие на изпълнителите-  Тома, Графа и Нора, Маги Дженеварова, Теодор Койчинов, Боряна Бонева на група Аркс- със специално написана песен за случая- "Сам, но не самотен", каквото беше и мотото на концерта, на Д2 , на Елица и Стунджи, които направиха уникален завършек, където барабанисти бяха част от децата от спектъра и на невероятния Део, който също абсолютно благотворително прие да води концерта и го превърна в истински празник.

Кетъринга беше безвъзмездно предоставен от пицария “Торонто”и кетъринг “Лаура”.

Децата през цялото време бяха на сцената и вземаха много активно участие, знаеха, че деня е за тях.

Ето изказвания на деца от спектъра:
http://vbox7.com/play:33c25e75

http://vbox7.com/play:e1885be0

На директор на училище:
http://vbox7.com/play:c8d06fb1

Малка част от концерта - Графа и Нора- дует и децата на сцената танцуват:
http://vbox7.com/play:e53b597b

Елица и Стунджи направиха уникален завършек и казаха, че за първи път имат тъолкова много барабанисти Simple Smile, но ми свърши картата и записах само секунди, ако някой е снимал повече, него го пусне, защото беше страхотно:
http://vbox7.com/play:8600d970

Наистина, в късните новини от 23.30 по Нова телевизия, ще го отбележат тази вечер.

# 62
  • Мнения: 141
Kати , не си сама със факсовете  Grinning.Да ти кажа и на мен ми се случва много често напоследък,точна така както го описваш ти.Деси е много права-това си е стрес+преумора.
Деси , няма да стане с тоя мелатонин от 1мг. ,направо не ми издържат нервите вече,Кати и аз ще пия от вашия сироп Sad.Оная вечер /в петък/аз реших да му дам 2таблетки от по 1мг.,след което спал непробудно до сутринта.Като влязох в стаята където спят с татко си в събота сутринта със свито сърце /към 8.30/,наще бяха вече закусили и играеха с играчките,събудил се към 7.30ч. малкия и си викам ето значи правилната доза е две таблетки.Да ама не.В събота вечерта повторих даването на 2т. ,но Дани след като заспа в 21.00ч. /тая нощ спа при мен/и в 1.30 се събуди и приказва до 6.30 ч и след това е заспал.Кошмар,аз вообще не мога да издържам на безсъние,направо душичката ми спи, а нашия си дрънка там неговите си звуци и то на висок тон и така до 6.30ч..Кошмар ви казвам момичета.И познайте какво ,снощи пък вообще не можа да заспи след приема на мелатонина,заспал е чак в 12.30 и моя мъж бесен и аз излязох пак виновна-вика на ти сега един мелатонин.Аз се опитах да му обесня ,че трябва да взема от другия мг. и съм го объркала,но така и не ме чу,толкова ми беше ядосан.От тези хапчета ми вика хептен му се разбута съня на детето.Имам чувството ,че съм на ръба да полудея ooooh!Вече 5г не можахме да го оправим тоя сън......
Много се радвам ,че концерта е минал страхотно,поклон пред всички майки включили се в организацията му  bouquet и пред всички изпълнители и спонсори разбира се също   bouquet Аз имах голямо желание да дойда ,но не успях по финансови причини Sad

# 63
  • София
  • Мнения: 4 412
За мелантонина - никога не съм си помисляла да дам на детето си, но понеже го пробвах върху себе си за 2 дни и не ми хареса, реших да проверя по-добре какво е това. Аз ви съветвам да не давате на децата си, без консултация с психиатър. Ето защо мисля така:
 - Много съмнително ми се вижда това, че има няколко фирми производителки.
 - пише, че го добиват от какаото, ето тук, но тогава давайте на децата по едно качествено какао.
 - това все пак е хормон и ако един човек след 35 години, може да пие каквото реши, за едно дете не е така.
 - има по форумите достатъчно изказвания, че човек се чувства като дрогиран, аз също се чувствах така. Попадам на тях от първа страница на гоогле, значи са доста
 - пише си и за случайте, в който не се дава:
---------------
Противопоказания - от сайта на тази организация - http://www.facebook.com/group.php?gid=50462754922 . Бг-мамма го приема като спам, за това го пускам като линк през фейсбук
Най-добре е да се застраховате и да не приемате мелатонин в случаите :

    * ако приемате хормонални препарати
    * на жените които искат да забременеят
    * на бременни и кърмещи
    * душевно болни
    * страдащи от алергии
    * страдащи от ниска имунна система
    * на болни от рак - левкемия
    * на деца под 16 години
    * на хора с депресия
--------------

Не мисля да правя повече проучвания, защото никога не съм си мислила да я давам на детето или за мен сериозно да я ползвам. Но все пак не е такава добавка, за да я дадеш без консултация с психиатър, който познава детето.
То е вярно, че и за най-простото лекарство има за и против, но все пак тази добавка децата се обричат да я пият цял живот. Много по-добре е да се намерят храните и начините, които спомагат за производството на мелантонин.

Да се допълня, че ровейки попаднах на лекарството Circadin, което съдържа 2 мг. бавен мелантонин. Т.е за мен лекарството Circadin и добавката Мелантонин са едно и също. Ето доклада на Европейската комисия за приемане на лекарството Circadin, което е мелантонин от 2 мг. - http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/circadin/H-695-bg1.pdf. Излишно е написано, че се препоръчва за краткотрайно използване при пациенти над 55 години.

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 14:55 от TanyaMG

# 64
  • Мнения: 2 510
Танче, ти направо ме изплаши.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 351
Аз пък се впечатлих от това, че се произвежда от какаото.От край време се препоръчва чаша топло какао вечер за приспиване.
Аз пък отдавна знам за флаванола съдаржащ се в какаото като храна за мозъка.
Цитат
В зърната на какаото се съдържа много полезно вещество - флаванол, който е в състояние значително да подобри кръвообращението в мозъка.

Според данните от изследване, цитирано от geneticsafety.org, флаванолът може да бъде успешно включен при лечението на болести, свързани със слаб кръвоток в мозъка.

Но не всички видове какао на пазара, съдържат достатъчно количество флаванол.

Тъй като именно този антиоксидант придава на напитката горчив вкус, производителите често го отстраняват.

Черния натурален шоколад е с антиоксидантно действие - знаете, вероятно защото само в него има флавенол.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 412
Снежа63 , Няма защо да се плашиш, като си информиран намираш решение.

Катина, и на мен това ми се видя интересно. Попадала съм на няколко храни, които стимулират отделянето на мелантонин. И на тази фирма, ако е някакъв извлек от какао, който да стимулира собственото производство... Този, които аз си купих е на друга фирма.

Да допълня, изречението "Най-добрият мелатонин е от растителен произход и се извлича от какаото". Ама не разбрах фирмата от линка от какао ли го излича, не пише как newsm78

Също прочетох, че 13 години се говори, че мелантонинът влияе на красотата, но няма доказателства, явно хората, които са го пили пак са остарели и сега ни го пробутват за сън.

# 67
  • Мнения: 141
Да Снежи и мен ме изплаши Танчето,но вярвайте ми момичета да не спиш 5г. една нощ като хората/или ще заспи късно към 12ч. или ще се буди и ще бодърства до сутринта/ направо скапва......Да не говорим ,че Дани се унася към 6-6.30 ако се е събудил през ноща,и сутринта е някакъв кошмар да го събудим за центъра ,или пък в другия случай ако е заспал късно и трябва да стане в 7.30 пак му се събират 7ч. сън,които не са му достатъчни и не е в кондиция за работа ,раздразнителен е ,нервен,отпуснат като парцал.
Кажете ми тогава,как да го тормозя повече детето ,трябва да му стумулирам съня по някакв начин,какво да го правя,какво да му давам ,че да спи,пък и Танче ти си била на ДАН конференцията в Сф и си спомняш много добре ,че самата Д-р Устман го каза ,че деца които имат проблеми със съня могат да приемат мелатонин.Чесно ще ми се пръсне главата вече,този неспокоен сън май ни е най-големия проблем ooooh!

# 68
  • София
  • Мнения: 4 412
... пък и Танче ти си била на ДАН конференцията в Сф и си спомняш много добре ,че самата Д-р Устман го каза ,че деца които имат проблеми със съня могат да приемат мелатонин.Чесно ще ми се пръсне главата вече,този неспокоен сън май ни е най-големия проблем ooooh!

Да, спомням си и за това до сега го приемах за чиста монета. Но като видях ефекта върху мен се замислих. Определено информацията, която видях не ми хареса и не е за безразборно ползване.
Може би да помолим Мина Ламбовски или друг от център Тацитус да ни разясни за мелантонина. Възможно е да е някакъв пречистен мелантонин или да си има изследвания дали наистина ти е нужен. Може и приема да се е отнасял за пациенти над 16 години... те не уточниха.
Също на конференцията говореха за растежния хормон Gaba и преди няколко дни попаднах на добавки у нас с този хормон, но това не значи, че можем така да си даваме, защото сме чули.

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 15:52 от TanyaMG

# 69
  • Мнения: 2 510
КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ ЗА ПО – БЪРЗО ЗАСПИВАНЕ?
НЯКОЛКО ИДЕИ ОТ АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА И ЕДНА ОТ ТРАДИЦИОННАТА

  
Почти всеки от нас е изпитвал коварното чувство да иска да заспи, а съня все да бяга. За този проблем в търговската мрежа се предлагат множество медикаменти, всичките ,,уж,, много ефикасни и без странични действия, но честно казано преди да посегнем към химията нека първо се обърнем към природата за помощ, защото безсънието е не само здравен,  но и сериозен социален проблем.  

     ■ Затоплете около 250 мл светла бира, в която да разтворите 1 чаена лъжица мед. Сместа изпийте преди лягане. Комбинацията между мед и бирена мая успокоява нервната система и заспиването става по –лесно.
    ■ В чаша топла вода разтворете 2 чаени лъжички ябълков оцет с мед, изпийте преди лягане.
    ■ Направете си вечерен чай, като в 400 мл горещта вода запарете 1 чаена лъжица лайка, лавандула, хмел и върбинка.
    ■ Чай от маточина с 1 лъжица мед действа безотказно за заспиване.
    ■  Преди лягане изпийте половин чаша сок от тиква.
    ■ В дървено хаванче счукайте 20 ситно нарязани  листа от индрише и ги смесете с 250 г. мед. Вземайте по 1 супена лъжица два пъти дневно, като съня се възстановява след една седмица, напално.
   ■ В 300 мл. кипнала вода сложете 1 супена лъжица семена и листа от копър. Престоява 1 час и се пие по 100 мл. три пати на ден.
   ■ Безсънието може да се дължи и на нерви. Преди да заспите, често мислите за собствените си проблеми – здраве, пари, семейство и т.н.  Старайте се да мислите за нещо положително, което искате да постигнете в бъдеще – да построите дом, да отидете на почивка някъде, да си купите нещо. Така може да прогоните лошите и досадни грижи и по-леко да заспите.
   ■ Сънят идва при нас с помощта на един хормон – мелатонин. С напредването на възрастта нашият мозък го произвежда все по-малко. Ако имате проблем със съня, който не можете да отстраните по друг начин може да си го купите в аптеките. До 50 годишна възраст едно хапче е достатъчно, а над 50  - 2. Разбира се не забравяйте преди това да направите една консултация с личния си лекар.

       Тук го няма, но топло мляко с мед също.
  
--------------------------------------------------------------------------------

# 70
  • Мнения: 3 591
TanyaMG, твоя "проблем" е че нямаш обърната двойка хромозоми, която пречи да се произвежда мелатонин в организма ти Simple Smile Шегувам се де. И аз много дълго време четях и препрочитах ужаси... Има значение какъв мелатонин се пие, и не - не го правят от какаото. Мелатонина който продават е синтетичен, пречистен, поне при нас има много марки.
А какаото си е много полезно - бпогато е на желязо  Mr. Green
На нас психолог ни го препоръча - и аз съм много доволна. Всеки трябва да направи информиран избор за себе си, но "негативите" на мелатонина са си точно като негативите на вит. Ц... И на витанимите пише да не се дват без лекарско предписание на деца под 16, бременни и т.н Но това не значи, че не трябва да се замислите и да вземете решение за себе си.
Разговор с психолог, аптекар, лекар - винаги е от полза.

Снежа63  - при моето дете нищо от това няма как да помогне. Аз само дето не съм го давила в лавандула и вливала билки венозно...
Топлото мляко е извън листата за нас - в сравнение с него даването на мелатонин е като дването на вит. Ц срещу  чаша топъл циан калий  Mr. Green Да, млякото съдържа tryptophan - той от своя страна спомага за производството на серотонин, но на нас само това не ни помага. ... tryptophan се позва да правят с него силните антидепресанти... което не значи, че млякото дрогира децата нали?
 Аз мога да повиша серотонина при детето си със достатъчно стимулация /тежки одеала, пресоване и т.н./, но това само го довежда до лежане спокойно в леглото... 
"бързия" мелатонин и при нас не работи.
Поли79, трябва да решиш позитивното и негативното за даването на мелатонина. За мен неспането 5+ години беше огромен тормоз и факта че детето се подобри бяха достатъчни да ме убедят. Моето дете спеше също много малко. А и аз имам 3 и се будят едно от друго - въобще цирка беше пълен....
исках да те питам - за да не подейства хапчето вероятно или не е било тъмно в стаята, или е имало дразнители. Също съм забелязала, че детето заспива по-бързо когато пие хапчето преди вечерята. Аз по принципвечер първо давам  вечеря, хапче, баня и децата в леглата около 19:00
19:30 ги искам заспали. Големия син ляга около 20:30 но заспива по късно - чете в леглото.
Обаче като сме закъснели понякога давам хапче след това вечеря и забелязвам че по-бързо заспива. дали защото пропускам миенето незнам  newsm78

# 71
  • Мнения: 3 591
за изследванията на деца от спектъра - има такива, намери ли са и гена който го причинява, и точно с мелатонин ги третират.

http://www.nature.com/mp/journal/v13/n1/abs/4002016a.html

# 72
  • София
  • Мнения: 4 412
Деси,  информиран избор е да знаеш какви са страничните реакции и да прецениш за теб и детето дали са приемливи.
В тази тема няколко пъти се казва, че мелантонинът е безвреден, а за мен е очевидно, че за малки деца не е така. Дали има обърнати хромозоми може да се каже след изследване.
Определено след всичко, което прегледах за деца под 16 години ми се вижда неразумно да се дава мелантонин, като се приема, че е безвредна хранителна добавка. Да, след консултация и обмисляне всяко семейство си решава.
Странно ми е и защо в БГ мелантонина дори няма листовка за пациенат. Ето това е реалистичната листовка на добавката - http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/circadin/H-695-bg1.pdf . Иначе рекламни сайтове много.
Истината е, че много лекарства имат странични ефекти, но човек се информира.

Между другото и още нещо странно http://www.framar.bg/%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B8% … -pid30013586.html , това като лекарство струва 35 лв., а като добавка около 5-6 лв. newsm78
Ей, не знам защо така, нали е все мелантонин 2 мг. дали така печелят лекарствените компании, или това от 5-7 лв. не е истинско.

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 18:42 от TanyaMG

# 73
  • Мнения: 2 510
Деси, deleted in several individuals with ASD..Знаеш ли тази реплика, колко пъти съм я срещала до сега. Не знам дали всички хора не са в тези проценти, но не са аутисти! Май станаха милиони теории, но не знам колко от нашите деца в тези. Алек, не яде мляко, не яде сиране, ядеше малко кашкавал на санвич, не ядеше хляб въобще почти цяла година...нямаме отклонения и какво?

# 74
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Мисля, че това от 35 лв. е толкова скъпо заради вноса и производителя.

Аз пия от този на Адифарм, от 1 мг, и въобще не се усещам дрогирана.
От този бавния - 3 мг - спя повече сутрин и ми е сънливо и на сутринта, но това не е дрогиран ефект. Покрай операция са ми слагали морфин и и подобни и там въобще не можеш да се контролираш. На първото раждане ми бяха сложили за обезболяващо някакво сънотворно, май Лидол, и беше много кошмарно усещане, губят ми се 6 часа, от които имам спомен само, че се старая да дишам както пишеше в книжката, а никак не ми се получава дишането, и минава една акушерка и ми вика "не ръмжи!"
С мелатонина може и въобще да не заспя, т.е. ако продължа да си цъкам пред компютъра, въобще не ми се доспива особено.
Ако децата мрънкат, ги чувам, ако нещо стане, се будя, ама не просто се будя, ами съм нащрек. Сутринта се пробудих в 4,45, спомних си, че съм на зъболекар, и дотам беше със съня.
Опитвам се да си представя какво става с децата.
Ако тяхната хиперсензитивност ги държи в положение нащрек, то много е вероятно произведеният адреналин да противодейства на мелатонина.
Моят бандит всъщност спи, има си ритуал с гнездене преди заспиване, понякога обича да разглежда книжка, държи да е опакован в колкото може по-голяма завивка. Харесваше завивката на сестра си, като прочетох за тежките одеала, разбрах защо, нейният юрган е уж от олекотените, ама е по-плътен и по-тежък и му го зачислих. 
Давала съм му мелатонин за проба, обаче няма връзка никаква. По едно време си беше създал навик да се буди нощем и да си говори и с мелатонин пак се будеше. Таз зима покрай новогодишните празници някак си премести режима, заспива малко по-късно (преди това заспиваше 20.30 - 21ч) а сега около 22 ч, но сутрин спи до 9 -10.
Той определено няма нужда от мелатонин, но си мисля, че за всяко дете е различно.
Аз откакто се роди Насе, бях спала спокойно само в болницата в Пловдив, колкото и да е странно, и с тоз мелатонин се родих.
Всяко нещо, дето се пие, си има и вредни страни, но се гледа ползата да е по-голяма от вредата.

Общи условия

Активация на акаунт