Много сок през нощта

  • 4 328
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 800
Синът ми (на 3 г. и 1м) още пие сок през нощта - около 300 мл. поне, поне веднъж ставам през нощта да напълня още веднъж шишето. Той докъсно пиеше и мляко през нощта, отказа се сам на морето на 1 г. и 8 м., предполагам, че сам ще се откаже и от сока, надявам се. Сега смених стратегията - лимон, мед и вода - пие по-малко като грамаж, но не плаче както ако предложа водичка. От опита с дъщеря ми, която живееше сума си време само на бонбони и шоколад и сега почти на 7 години няма нито един кариес, смятам, че нещата зависят от яденето, но не чак толкова.

# 16
  • Мнения: 166
lavandula, дъщеря ми е на същата възраст като твоята и със същия навик, само че пиеше в по-големи количества. Направо се бяхме видели в чудо, събуждаше се по 5-6 пъти на нощ и изпиваше до 1.5 л. Както казваш ти, пие докато свърши течността в шишето. Започнахме да намаляме сипваното количество и сега отново пие по 5-6 пъти на нощ, но количеството е много, много по-малко. Странното е, че когато гостуваме на майка ми и спи при нея, въобще не иска сок през нощта.

# 17
  • Мнения: 4 841
До навършване на три години, синът ми изпиваше нощем близо 450-500 мл мляко (без захар обаче), разпределено на два или три приема. Спря сам, с навършването на три години, както казва  Не се сърди, човече!, отшумя заедно с останалите "вредни" навици, без почти никакво участие от моя страна.

При редовно и качествено миене на зъбките, не виждам какъв е проблема. Дали през деня или през нощта - все има някакво въздействие, при правилна лична хигиена и профилактика, дори и тоооооолкова страшната захар не може да нанесе катастрофални поражения.

За мен по-големия проблем е в разсънването и накъсването на съня - и на детето, и на родителите. А здравият сън, както знаем, е много важен. Но не бих се тревожила, щом детето няма 3 навършени години.

# 18
  • Мнения: 18
Разликата е, че през нощта слюнката се задържа в устата и зъбките са подложени на киселинна или бактериална атака много по-интензивно. В млякото има лактоза, която влияе по същия начин, без значение дали слагаме захар в него. И аз се успокоявах, че като не слагам захар, няма да има лошо влияние.
Радвам се, че повечето деца са със здрави зъбки. Няма по-хубаво от това.
Нашият кариес го видя зъболекар на първия профилактичен преглед. Той не беше видим за мен. Даже не беше още кариес, а потъмняване на зъбчето, което след време щеше да се превърне в кариес, но го подложиха на лечение с намазване.
Искам само да допълня, че кариеси и пулпити при дете на 2 години се лекуват под пълна упойка (става въпрос за дъвкателните зъбки, които падат последни). И когато станете свидетел на това, може би ще гледате по друг начин на нещата.

Ето нагледен пример за т.н. "Биберонни кариеси". А, ако разбирате малко английски, най-горе пише какво трябва и какво не трябва да се прави, за да се избегнат (ако не, помолете някой да ви го преведе).
http://www.ppalma.com/baby_bottle_tooth_decay.htm

По света (Европа, САЩ и т.н.) ранната детска зъбна профилактика започва с появата на първите зъбки между 1 и 2 години, но тук, както винаги, разбираме повече от докторите и винаги оспорваме техните съвети. Колко типично....

# 19
  • Мнения: 24 467
Сокът е сладък, млякото не съдържа захар поне /освен ако някой доброжелател не му притури/. Бих предпочела да не се пият сладки неща. Аз също съм говорила със зъболекари различни, които са на едно мнение по този въпрос.
Бих те посъветвала, ако искаш да откажете този сок, да започнеш постепенно да го разреждаш с вода, ако желаеш да направиш по- плавен преход. Ние така отказахме нощното мляко за 1-2 седмици, с много плавно разреждане, докато стигнахме до вода. Вече не пием нищо през нощта отдавна.

# 20
  • Мнения: 4 841

По света (Европа, САЩ и т.н.) ранната детска зъбна профилактика започва с появата на първите зъбки между 1 и 2 години, но тук, както винаги, разбираме повече от докторите и винаги оспорваме техните съвети. Колко типично....


Кое е типично? Ти прочете ли какво казах:

При редовно и качествено миене на зъбките, не виждам какъв е проблема. Дали през деня или през нощта - все има някакво въздействие, при правилна лична хигиена и профилактика, дори и тоооооолкова страшната захар не може да нанесе катастрофални поражения.

Колкото и да ти е чудно, това е мнението на детския стоматолог на сина ми, който се грижи за зъбите му откакто ги има. Посещаваме го на всеки 4 месеца, тъй като при децата процесите са по-интензивни, и интервали от 6 месеца са твърде големи. Синът ми е на 7, няма кариеси, и не са му се налагали някакви интервенции, затова определено предпочитам да вярвам на избрания от мен стоматолог, отколкото на линкове оттук-оттам от мрежата, или на слухове и догадки.

# 21
  • Мнения: 827
Ама темата всъщност не е за зъбите. И не разбирам защо е този напън да се наложи някакво абсолютно мнение?!
Кои точно стоматолози са единодушни? Тези, дето вие сте посетили. Да, ама тези, при които аз съм ходила, далеч не са единодушни за елементарни неща, да не говорим за това какво точно причинява кариеси!
Факт е, че въпреки ежедневното и продължително неспазване на "общите предписания" на някои стоматолози има деца/хора с прекрасни зъби. Факт е и обратното - въпреки спазването и следенето на зъбната хигиена (пък и не само зъбната) има деца/хора с много проблемни зъби. Оттам насетне дали вие ще виждате чашата като наполовина пълна или наполовина празна е въпрос на личен избор.

Искам само да допълня, че кариеси и пулпити при дете на 2 години се лекуват под пълна упойка (става въпрос за дъвкателните зъбки, които падат последни). И когато станете свидетел на това, може би ще гледате по друг начин на нещата.
Това не е задължително, така че няма нужда от такива заплахи ли, клетви ли, що ли...
Аз за тридесетте си години нямам пулпит, нямам паднали/счупени зъби, мостове и т.н. - пила съм мляко, кисело, със захар при това, до почти 4 години всяка нощ по една-две кофички.

По света (Европа, САЩ и т.н.) ранната детска зъбна профилактика започва с появата на първите зъбки между 1 и 2 години, но тук, както винаги, разбираме повече от докторите и винаги оспорваме техните съвети. Колко типично....
И напоследък, НАПРИМЕР, много се отрича флуорната профилактика, така долюбвана до скоро, като дори се смята за причина за много по-сериозни проблеми от кариесите. Има много писано по въпроса - прочетете!

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 12:15 от Ити

# 22
  • Мнения: 7 163
В предходния си пост споменах, че двегодишният ми син заспива вечер, а и следобяд с чаша портокалов сок.
Забравих да спомена, че това е фреш от прясно изцедени портокали. Макар сока да съдържа захар, нямам никакви притеснения за зъбите му, тъй като чрез него той получава безценни витамини, полезни за всеки организъм.
В този смисъл не мисля нито да му го разреждам, нито да намалявам количеството.
Колкото повече, толкова по-добре.

# 23
  • Мнения: 24 467
Кой какво си мисли за ползата и вредата от сокопиенето нощем не знам. Имам си своя позиция, не държа да убедя някого в нея. Аз отговарям на авторката и давам идея как да намали и откаже детето от тези навици, в случай, че иска.

# 24
  • Мнения: 18
Да, темата прерастна в заяждане и спирам да пиша по нея. Аз се надявам да съм полезна на майки, които ще четат темата.....
Пуснах линкове, защото не мога да доведа зъболекар да пише в темата. Всеки родител да си преценява сам. За флуор не съм говорила никъде, но и по тази тема съм изчела доста и наистина прекаляването с флуор може да бъде много опасно за зъбите.
И все пак си мисля, че денталната медицина е достатъчно напреднала, за да знае какво причинява кариесите  Wink
Пък който иска, нека разчита на ген...а можем и да се върнем в първобитно-общинския строй и да си вадим зъбите с клещи Simple Smile)))
(това е на шега, да не го приеме някой лично)

Здрави зъби пожелавам на всички ви и най-вече на децата. Приятен ден.

# 25
  • Мнения: 613
По въпроса - напълно съм съгласна с докторката, че това е вреден навик.
По отношение на зъбите дали сок или мляко - все е вредно.

В предходния си пост споменах, че двегодишният ми син заспива вечер, а и следобяд с чаша портокалов сок.
Забравих да спомена, че това е фреш от прясно изцедени портокали. Макар сока да съдържа захар, нямам никакви притеснения за зъбите му, тъй като чрез него той получава безценни витамини, полезни за всеки организъм.
В този смисъл не мисля нито да му го разреждам, нито да намалявам количеството.
Колкото повече, толкова по-добре.
В плодовете има киселини които не по-малко от захарта вредят на зъбите. Фреш може спокойно да се пие и по друго време на деня, а не точно преди лягане.

# 26
  • Мнения: 27 524
Сигурно е вреден наивк, не споря. Но аз съм някакси, как да кажа, по-либерална в това отношение и не ми допадат ограниченията от този сорт. Моят син е по-голям, а изпива почти по литър плодово кисело мляко през нощта. Ако кажа на някое педи, сигурно ще скокне до тавана, но аз не го ограничавам  Blush

# 27
  • Мнения: 7 163
В плодовете има киселини които не по-малко от захарта вредят на зъбите. Фреш може спокойно да се пие и по друго време на деня, а не точно преди лягане.
Той целодневно пие фреш от портокали, включително и точно преди лягане.

# 28
  • Мнения: 827
В плодовете има киселини които не по-малко от захарта вредят на зъбите. Фреш може спокойно да се пие и по друго време на деня, а не точно преди лягане.
Той целодневно пие фреш от портокали, включително и точно преди лягане.
Ееее, ми спрете го, де! Толкова много захар! Ц, ц, ц!

 ooooh!

# 29
  • Мнения: 7 163
[Ееее, ми спрете го, де! Толкова много захар! Ц, ц, ц!
Защо трябва да го спирам?
Аз не се оплаквам, просто споделям как е при нас.

Общи условия

Активация на акаунт