Към кого се отправят оплаквания към ДГ /медицински контрол/?

  • 14 646
  • 96
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 12
силно се надявам на есен в детската да е различно, но сега след една седмица на ясла пак сме със сополи!!! точно след като я бяхме изчистили от предния път...ситуацията се повтаря!!!!!

# 61
  • Мнения: 66
в нашата детска градина все ни повтаря персонала че трябва да си закаляваме децата и да ги обличаме по-леко и почти винаги при променливо време ги изкарват без яке по тениска или пък ранна пролет не им закопчаваха якетата и дъщеря ми след такива закалителни процедури и теква носа или гърло я заболява , иначе поне моето дете ако е спокойно и в добра форма не се заразява от другите болни в групата , но при променливо време ако ги изведат леко облечени за ден и теква нослето , така че и други фактори има в градината . Иначе и аз съм против воденето на болни деца на детска градина

# 62
  • София
  • Мнения: 309
keit888 -права си и за тази страна на нещата.Аман от криворазбрано закаляване ooooh!!Зорлем ги разболяват децата.И в нашата градина най-редовно в студения коридор през зимата се разхождат полу-голи дечица,не съм видяла някое да е калено Confused.ПО-скоро задълбочават кашлицата и сополите Sad.

teodorina* -едва ли и есента ще е по-различно за съжаление.

# 63
  • Мнения: 66
аз опитах в началото да я обличам според съветите на персонала и няколко дни си я взимах с леко запушен или течащ  нос и студени ръчички , а след като я облека  след  два три часа и нямаше нищо , на 4тия ден детето само ми каза че и било много студено в детската градина , случвало ми се е да ми каже и че днес и е било студено докато спят и че ако на смяна е лщбимата и учителка и носи второ одеало , но ако не е тя другите не и носят и спи с едно одеало и и е студено . Така че определено едно е да я гледа мама вкъщи , друго е в групата една майка се оплакваше че нейния много лесно се изпотявал , и така настивал , но в градината естествено няма как да го проверяват и настивал много често така  .МОята открих че е по-зиморничава , трудно се изпотява и трябва да е по-облечена от другите деца иначе настива

# 64
  • София
  • Мнения: 779
Мисля, че е безполезно само да си чешем езиците как безотговорните родители си пускат болни децата на ясла/детска. Ами сега като ги спрете, какво ще стане на предучилищна или училище? Или и от там ще ги спрете? Факт е, че децата боледуват и трябва да се мине през това. Не мисля, че начина е да обвиняване този или онзи, все някой ни виновен. Извинете, но едно дете, за да се изчисти напълно от кашлица или сополи трябва да мине месец сигурно. Е кой може да си позволи 1 месец болничен???? То и педиатър не може да издаде такъв болничен. И ако се поинтересувате заразоносители могат да бъдат и абсолютно клинично здрави лица. Така, че това едно дете, че е със сополи или кашлица, не означава, че е по-малко заразно от друго без. Моя син от 3 месеца ходи с хрема на ясла, но не съм чула да е заразил някои, нито пък е заразил някое от приятелчетата си. Не вдига температура, тест за алергени не може да направил, постоянно е на антиалергични и така.

Като ви чета съм много безотговорен родител и 3 месеца трябва да си държа детето вкъщи може би, или да напусна работа?!

Сина ми преди тръгване на ясла не беше боледувал, след поредица болести, изкарана пневмония и т.н. сега пак е на ясла. Ами полудява с детегледачка. И не знам дали си втълпявам, но колкото повече време минава, толкова по-рядко боледува. Просто трябва да се мине през това.


Ами като искаш твоето дете да минава през това, аз моето не искам.
И с огромен кеф ако твоето беше при моето щях всеки божи ден лично да настоявам да те викат да си го прибираш от яслата.
С РИОКОЗ, с жалби, с директорка, с община, с всичко законово позволено.
Но дете с хрема в градината - не.
Не ме интересува ще напускаш ли, болнични ли ще взимат, отпуски ли.
Градината е за здравите деца.
Ако детето ти има алергия - носиш бележка от алерголог. Подписана, подпечатана и заверена.
В противен случай - проблемът ти със здравето на детето не може и не трябва да се превръща в проблем на другите.
Peace Подкрепям напълно мнението ти!
Онзи ден пак имаше кашлящи "Здрави" деца в групата, та се чудя, ако моята /недй си боже се разболее/ да взема да я пратя и аз. Що да го държа детето в къщи ? Нали са само болни в градината  Crazy


Защото, когато детето ти е болно не се чувства добре да кажем, може би пък да е отпаднало, ревливо, може би няма да има кой да му промива нослето, да го духа, да го провери за Т, може би няма да има кой да му сложи капки, да даде сироп....или може просто като някои, да му бутнеш панадола сутринта, да му напръскаш носа, да му дадеш витамините и сиропа и да го пратиш. Така ще се влачи, може пък да се окаже, че имунитета му е издръжлив, да си виси и месец в това състояние, но друго дете през това време вече да се е тръшнало по болници. Аааа, нищо му няма, той си е все със задна хрема...и след 20 дни - отит направи, капят капки и т.н. и след 3 дни отново на градина. ooooh! /тук не говоря , че ти правиш така, а принципно, разбирай ме  Hug/
Като цяло, едно е да му тече носа, да кажем сутрин от студа да издуха нещо там...но друго е да си е сополиво нон стоп.
Майка ми не е някаква истерична бабешкера-глезана, но е на мнение, че детето, което перманентно е с хрема диша трудно => няма кислород за мозъка=> няма как да се развива достатъчно добре. Все ми казва "Абе ти като си хремава как се чувстваш?" - ами зле се чувствам, а си представям да ме мятат нашите хремава и с кашлица на градина, където няма да има кой да ми помогне по цял ден да се боря с вируса. Та това са нашите деца!
Я да си помислим, ако да кажем си направим равносметка кой си води болните деца в градината, и тези хора за месец -два липсват, няма ли да имаме видимо подобрение, че направо и много голямо подобрение на ситуацията? Ще имаме.
Моя приятелка води дъщеря си в частна занималня - за половин година не се е разболяла нито веднъж. Това защо ли е, аз мисля, че е точно защото ако учителката позволи някой да си води боно детето, а то съответно без да е виновно изпонатръшка още 5, то в края на месеца няма да има кой да плати таксите и тя ще фалира. А в ДГ им е все тая - с 20 или с 2, те все са си добре, даже при помалкия брой са пей сърце.

Само да споделя, че сина ми ходи на частна ясла и плащам всеки месец солидна сума, както и останалите родители. Та положението не е точно като описаното Wink. Зимата спрях малчо за 4 месеца, заради болестите. Бавачката ми струваше точно толкова, колкото частната ясла. Не го пускам да разболява другите деца Hug. Е хремата пак не спря. Нито го тъпча с лекарства преди да го пратя, детето ми не е пило температуропонижаващи от половин година. В яслата му промиват носа, точно толкова колкото и аз.

Нана - бележки от алерголози бол ( аз съм с и медицинско образование Wink), така че това не би ме спряло да си пускам детето на ясла.

Никога не бих си пуснала детето на ясла, ако не се чувства добре. Въпреки хремата е "най-актвния" в яслата, че даже и повече от необходимото, но това е друга тема на разговор. Laughing

Нямам пркатически опит от Държавни градини, но силно се съмнявам, че родители си пускат децата тежко болни. Не мисля, че родител е способен за това.

И повечето инфекции, могат да се предадат и 20-30 дни след изчезване на клиничните симптоми. Така, че "вашите здрави деца" може да са по-заразни от подсмъркващото дете. И всеки да си води детето без хрема и кашлица, вашето пак ще се разболява. Ако се интересувате може да извадя някои учебник по епидемиология. Проблема не във воденето на болни деца, а събирането на много хора в едно затворено помещение Peace.

И наистина колкото повече един човек боледува, толкова по-силен става организма му. Може да прочетете за имунната памет. Ако някои се интересува ще обясня.

В допълнение децата имат допълнителен орган, който отговаря за имунитета - тимус. Именно в детска възраст имунната система е най-активна и децата могат да си подсигурят добра защита за в бъдеще само чрез контакт с микроорганизми и придобиване на имунитет.

Така, че няма нищо лошо в някоя настинка, стига да не се стига до усложнения. Wink


# 65
  • София
  • Мнения: 12 555
Мда, едно си баба знае, едно си бае...
Ти ако искаш цял труд напиши за ползата от сополите.
За пореден път просто потвърждаваш крайно отрицателното ми мнение за частните градини и ясли.
Меркантилността е толкова завладяваща, че са готови и дете с пневмония да вземат само да си получат таксичката.

# 66
  • Мнения: 9 814
Цената на сополите в частната ясла логично са по-високи отколкото в държавната.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 773
Чаено момиче, естествено , че не я водя когато е болна. Никога не бих и причинила това , ама никога. Видя ли, че започва лека хрема или че я боли гърлото я оставям в къщи докато се оправи.  Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 12 555
Цената на сополите в частната ясла логично са по-високи отколкото в държавната.

Разликата е само в това, че в частната го правят за пари, а в държавната ги взимат щот не им пука.

# 69
  • Мнения: 2 149
И Vesi21  е права. Просто в градината се комбинират много вируси на едно място. В ЧГ групите а по-малки = по-малко вирусоносители.
Факт е, че от месец и половина баткото ни не ходи на градина и не го е гепвала хрема. Само като се тръшнах преди 10 дни аз и вече очаквах да се разболее, но му давам ехинацея, мултисаностол и осцилококцинум, не знам това да е помогнало, т.е нямаше да ни спаси ако бяхме на градина. А там ако стъпи и след 5 дни е с жълтите сополи.
Само като го видя, че се разхремавява или като му спадне гласа го спирам, но това не помага. Оздравява напълно, стои седмица здрав вкъщи и тръгвайки порочният кръг се завърта. Носи такива "настинки" вкъщи, че мъжът ми направи пневмония и бронхит в една зима, бебо се тръшва 2 пъти с такъв вирус, от който ми вдига Т около 39....аз 3 пъти пия АБ заради сърцето, ушите и жълта хрема...
И все пак ако в градината са стриктни и всеки с хрема, подкашляне и зачервени очички си остава вкъщи, вярвам, че няма да има толквоа болести.

Работила съм 3 години в ЧДГ, такова боледуване не съм виждала. От 15 деца 2-3 са били по-болнави, но не е имало момент, в който да ми се обадят 5 семейства, че са болни, и то от едно и също нещо.

# 70
  • Мнения: 96


Разликата е само в това, че в частната го правят за пари, а в държавната ги взимат щот не им пука.

Напълно подкрепям.На една колежка детето ходи в частна ясла. Вече е на 2.8 години /посещава яслата от 1.8 г/. От тогава досега всеки месец е болно /хрема, кашлица и температура/ за по 1 седмица. Хремата му се е превърнала в постоянно явление.....Редовно се чувам с майката по служебни въпроси и въпреки недоброто здравословно състояние детето нон-стоп е на ясла. Гледа си го вкъщи, само ако е с температура. Разбираемо е от яслата да не спират детето все пак получават пари, но се чудя къде е съвестта на тази майка.  #2gunfire
За съжаление контрол явно няма Cry

# 71
  • Мнения: 136
Записах си детето на градина. Още при подаването на документите ни накараха да попълним следната декларация:
"Декларирам, че детето ми няма да посещава детското заведение когато е с хрема, кашлица,
болки в корема, ушите след фебрилно състояние. Задължавам се да спра детето си от ДГ за лечение, ако членовете на екипа
/ детски лекар, и мед. сестра / преценят, че здравословното му състояние е влошено."
Медицинскта сестра разбрах, че връщала страшно много, дори прекалено. Общо - взето, носи и се славата. Това донякъде ме радва, защото все пак заразите се ограничават, но и много ме безпокои. Детето ми има трета сливица и постоянно е със запушен нос. Да не говорим, че цяла зима от нослето тече прозрачен секрет. Когато отида на лекар, всички са категорични, че не е болно и не се налага никакво лечение. Аз работя и не мога да си позволя да отсъствам от работа. Е, кажете ми какво да правя в тази ситуация. Детето си болно на градина няма да пусна, но и не мога да го спра, защото носът му секретира повече от нормалното. Разбира се, проблемът си е мой и ще трябва някак си да го решавам. Най - вероятно, като нося медицински документи, че не е болно и не е заразно. В същото време знам как стоеше ситуацията докато синът ми беше на градина. Една седмица ходеше, две в къщи. Постоянно имаше кашлящи, с течащи зелени сополи и естествено отговорът на родителите беше: "Ами, то е нормално бе!" На един такъв отговор дори един татко отговори:"Ами, като е нормално, на теб защо не ти текат сополите?"
Та с всичко това исках само да кажа, че контролът е наистина важен и трябва да го има, но не бива и да се абсолютизират нещата и да се стига до крайности.

# 72
  • София
  • Мнения: 779
Работила съм 3 години в ЧДГ, такова боледуване не съм виждала. От 15 деца 2-3 са били по-болнави, но не е имало момент, в който да ми се обадят 5 семейства, че са болни, и то от едно и също нещо.

 Peace

Винаги, когато Марти се разболее, разпитвам дали има други болни деца, които отсъстват и т.н. Много, ама много рядко децата боледуват от едно и също и от 15-20 деца само 2-3 се заразяват. Когато има по-сериозно болно дете - пневмония, някой друг открит стафилокок в носния секрет, останалите родители се осведомяват, за да прегледат децата си (по моя идея от една родителска среща).

Имало е деца с хрема и кашлица доста често (не само моето), но не смятам, че е нещо сериозно. И на мен не ми е приятно като малчо се разболява, но знам, че няма как да се избегне. Миналата седмица в понеделник ми се обадиха, че Марти е вдигнал температура - 37,2. Взех си го, заведох го на лекар - имаше херпангина (остро, вирусно, силно заразно). До края на седмицата не ходи на ясла. Е за 2 седмици (инкубационния период е 3-5 дена) никой друг не се е разболял, хем е бил в острата фаза на ясла, защото нямаше как да знам, че ще се разболее.

kasy_a наистина не смятам, че нещата трябва да се абсолютизират така и да се стига до крайности.

Нана съгласна съм с теб Hug сополивите деца са виновни Laughing. Винаги е по-лесно да обвиним другите, така насочваме гнева си и обезвиняваме себе си. Може да пишеш една жалба до МЗ за контрола в детските ясли и градини и да вземат да променят наредбата за здравните изисквания към приеманите деца в детска драдина - всяка седмица ПКК и ако липсва или не е ОК - вкъщи Laughing. Макар, че и това не е достатъчно - Марти като го приеха в болница с пневмония имаше перфектна ПКК, може и по една ренгенова снимка за всеки случай, нищо че е вредно, нали ще има контрол Wink. Тогава съм 100% сигурна, че ще почнат да протестират именно майките предложили завишения контрол  и да се оплакват от него.

Аз труд за сополите няма да пиша, че вече си имам друга тема за докторантурата Wink. Пиша го в малко по различна, но пак медицинска област.

И за последно - в нашата ясла не връщат и лев, ако детето е болно, така че не е въпрос на меркантилност.

# 73
  • София
  • Мнения: 12 555

Нана съгласна съм с теб Hug сополивите деца са виновни Laughing. Винаги е по-лесно да обвиним другите, така насочваме гнева си и обезвиняваме себе си. Може да пишеш една жалба до МЗ за контрола в детските ясли и градини и да вземат да променят наредбата за здравните изисквания към приеманите деца в детска драдина - всяка седмица ПКК и ако липсва или не е ОК - вкъщи Laughing. Макар, че и това не е достатъчно - Марти като го приеха в болница с пневмония имаше перфектна ПКК, може и по една ренгенова снимка за всеки случай, нищо че е вредно, нали ще има контрол Wink. Тогава съм 100% сигурна, че ще почнат да протестират именно майките предложили завишения контрол  и да се оплакват от него.

Контрол мен не ме плаши. За две години синът ми не е ходил и 1 ден болен на градина. Какво ми е коствало и ми коства аз си знам. Но смятам, че така е правилно и така правя. Това и изисквам.
Има си органи, които работят, като ги сигнализираш.

# 74
  • София
  • Мнения: 779

Нана съгласна съм с теб Hug сополивите деца са виновни Laughing. Винаги е по-лесно да обвиним другите, така насочваме гнева си и обезвиняваме себе си. Може да пишеш една жалба до МЗ за контрола в детските ясли и градини и да вземат да променят наредбата за здравните изисквания към приеманите деца в детска драдина - всяка седмица ПКК и ако липсва или не е ОК - вкъщи Laughing. Макар, че и това не е достатъчно - Марти като го приеха в болница с пневмония имаше перфектна ПКК, може и по една ренгенова снимка за всеки случай, нищо че е вредно, нали ще има контрол Wink. Тогава съм 100% сигурна, че ще почнат да протестират именно майките предложили завишения контрол  и да се оплакват от него.

Контрол мен не ме плаши. За две години синът ми не е ходил и 1 ден болен на градина. Какво ми е коствало и ми коства аз си знам. Но смятам, че така е правилно и така правя. Това и изисквам.
Има си органи, които работят, като ги сигнализираш.

 Peace

С това съм напълно съгласна. Крайно време е и ние да си търсим правата, а не само да се възмущаваме.

Моля те сподели какво се случва като пуснеш жалба. Кой глобяват - сестрите, родителите? Имат ли право да ги глобяват родител. Аз не мисля, че е възможно. По скоро гледат бележки и изследвания, каквото е заложено в наредбата. То принципно медицинската сестра няма право да преглежда и да решава кой е болен и кой здрав.

Общи условия

Активация на акаунт