Не претендирам че са мои!

  • 29 198
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 214
Украински вареники с прясно сирене
Ако нямате прясно сирене използвайте моцарела.
Тесто.
1яйце
1/2 чайна чаша вода
2с.л сок от лимон
Плънка
приблизително 300-350 гр прясно сирене или моцарела с вилица намачкано+1 яйце, сол на вкус.
Ще ви трябва още около 100 гр краве масло
Начин на приготвяне:
Замесвате хубаво плътно тесто, може и в печката за хляб.
оставяте го на постои до като направите плънката.
Разделяте тестото на 4 части, от тях правите въженца и ги режете на филийки с размер около 2 пръста.
Филийките ги притискате малко от страната на разреза(виж снимката) и разточвате с малка точилка кръгчета., гледайте да не допуснете тестото да е много тънко, приблизително трябва  да е колкото кората на  лазания. Аз използвам форма, вие ако нямате не е проблем, посредата на  кръгчето сложете плънката и съберете двата края, така че да стане полукръг, с пръсти или по добре с вилица притеснете по цялото полукръгче от към края, така че крайчетата да се залепят.


Всеки залепен вареник поставете на плоскост поръсена с тесто.


Сложете да заври около 2 литра вода, добавете сол и 2 с.л олио, внимателно сложете да се варят варениките. Щом изплуват, оставете ги на тих огън да поврът още 2-3 мин.Извадете ги във дъбока купа  със лъжица с дупки Joy, полейте ги с разтопено краве масло, може да се добави 1-2 с.л  подквасена сметана.
Смачного Вам!  chef

# 16
  • Мнения: 2 214
Грозде в марината за ястия с месо.

Гроздето направено по тази рецепта идеално подхожда за зимните пържоли.

Вземете по добре черно грозде.
      
аз нямах черно и го правих тази година с бяло.
Отделете зърната от чепката измийте добре и наредете в буркани.
Сложете да заври вода, залейте гроздето с вряла вода ги покрийте с капачки, не завъртате само покривате.
След като поседят 2-3 часа изливате водата в тенджера и правите марината.
На 1 литър вода слагате2-3 дафинов лист (може да го замените със 5-6 листа от вишна)
2 зрънца чимен
 1/3 кафейна лъжица канела.
 7-8 зрънца бахар
0.5 чайна лъжица черен пипер
2 с.л сушени червени борвинки (може и пресни)
5-6 карамфила http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%8 … D0%B2%D0%BA%D0%B0)
1с.л захар
4 с.л оцет
Всичко да заври, прецеждате и вряло заливате в буркани завивате добре капачките, обръщате с капачката надолу, завивате с дебело одеяло да седи 24 часа.
Приятного апетита!

# 17
  • Мнения: 2 214
Солени пълнени зелени домати.
За рецептата ще ви трябва за около кофа домати.
2 връзки магданоз
1 голям връзка целина
1 глава чесън
5-6 червени чушки
2-3 люти чушки (зависи колко са люти)
Всичко освен доматите режете  на ситно (аз го пуснах на робота)

Доматите измивате разрязвате ги на кръстче

 не до края пълните ги със плънката която сте направили ги ги редите в буркани.

Разреждате 4 непълни лъжици сол на 1.5 литра преварена вода, чакате да изстине и заливате доматите.
Покрийте ги с капак и ги сложете на студено, след след като ферментацията премине може да се консумира, ако искате да запазите доматите през цялата зима, излейте маринатата в тенджерка  сложете я да заври, върнете я обратно в буркана и затворете добре, след това обърнете буркана надолу с капачката и завийте с одеяло, оставете така за 24 часа.

Последна редакция: чт, 14 окт 2010, 15:02 от г-жа Стихийно бедствие

# 18
  • Мнения: 2 214
Портокаловия кекс на Звездев
Рецептата е от брошурата на ЛИДЛ
Кекса е превъзходен, записвам си го тук за да ми е под ръка.
Необходими продукти:
5 яйца
180 г захар
1 ½ ч.ч. брашно
180 г масло
2 ч.л. бакпулвер
2 щипки сол
1 нетретиран портокал
30 г шоколад за декорация
За сиропа:
Сок от 1 портокал (80 мл)
80 г захар

Начин на приготвяне:
1. Портокаловият сок се кипва. Към него се прибавя захарта и  се вари около 5 минути, докато се сгъсти. Полученият сироп се охлажда.

2. Захарта и мекото масло се разбиват с миксер, докато се получи гладък крем. Ароматизира се с настъргана портокалова кора. Яйцата се прибавят последователно (едно по едно) при непрекъснато разбъркване.

3. Брашното и бакпулверът се смесват и се пресяват. Към тях се добавят солта и полученият крем. Разбърква се внимателно до получаването на еднородна смес. Разпределя се в намаслена и набрашнена продълговата форма за кекс (25 см) и се пече при 175 °С около 50 мин.

4. След като се извади от формата, готовият кекс се залива с портокаловия сироп и се декорира с настъргани ивички шоколад.
оригинал:

моето произведение.




Последна редакция: пн, 14 мар 2011, 11:51 от г-жа Стихийно бедствие

# 19
  • Мнения: 2 214
Консервация на зеленчуци и плодове за деца.
Взимам бурканчета с различна големина, в началото на захранването даваме по малко така че бурканчето трябва да е по малко за да не съхраняваме повече от 48часа.

Плодовете или зеленчуците ги накисвам във вода (2-3 часа) за да "избягат" нитратите.
На плодовете махаме костилките.



Зеленчуците нарязваме с желаем размер
Уточнявам защото аз ще ги режа по два начина, понеже ще комбинирам класическото и " baby-led weaning" ще имам и на кубчета (за супите и пюретата) и на ивици за да може да държи в ръка.

Сега трябва да стерилизираме бурканите и  капачките. Слагам  плодовете и зеленчуците в тях (Отделно разбира се.)



Слагам вода да заври и заливам бурканите със зеленчуците или плодовете, притварям (не ги завивам а само покривам бурканите) ги с капачките и ги оставям до като не изстинат.
След като бурканите изстинат почти напълно, изливам течноста в тенджера, добавям малко вода (за да попълня загубите от преливането) и слагам да заври. Щом заври заливам течноста в бурканите, завивам капачките, проверявам за теч. Обръщам бурканите надолу с капачките, завивам ги с одеяло, след 24ч ги прибирам на студено или в мазето.
Както забелязахте не съм слагала ни то сол, ни то захар.

Последна редакция: пт, 24 юни 2011, 14:10 от г-жа Стихийно бедствие

# 20
  • Мнения: 2 214
Специалната торта
Тази торта в Украйна я наричат най често или "Манастырская изба" или "Дрова под снегом."


За тестото

3 с.л мед
100гр краве масло
1ч.ч. захар
3 яйца
1 ч.л сода бикарбонат
4 ч.ч брашно
* Ще ви потрябва за пълнежа 1 буркан вишни без костилка ако обичате по сладки торти може да ползвате вишните от сладко. Предварително трябва да са изцедени, ако обичате в тортите с вкус на алкохол може една нощ да престоят заляти с чаша ром, коняк, уиски, каквото имате, даже ракия ще свърши работа.

Мед, масло, захар разбъркайте го малко в една купа и го сложете на водна баня.

Бъркайте сместа до като не стане гладко, свалете от огъня и оставете да се охлади, толкова че да не са сварят яйцата
С останалите продукти забъркайте топло тесто. Оставете тестото да си почине     около 10 мин.

Разделите тестото на 21 части. Разточете тестото тънко във форма на  малък правоъгълник.30х6 см. По средата сложете вишните, подгънете краищата, слепете го отгоре и го оваляйте.





Вземете дървено шишче и надупчете «саламчето»


Пекат са 30 мин. на 220С, добре е да постелете върху тавата или силиконова подложка или хартия за печене

Задължително трябва да изстинат преди да ги вадите от тавата щото иначе ще се начупят
 
Ако не сте успяли да направите «саламчетата» еднакви, сега е време да ги изравните.

Крема е сметанов, много лесен и много вкусен.
500 мл заквасена сметана с висока масляност разбивате добре със 0.5 ч.ч пудра захар
От тук нататък лесно.
Редите 6 «саламчета » на плато мажете ги обилно със крема, върху тях редите 5 и пак мажете >4>3>2>1
Много важно крема да попада между «саламчетата» да не остава празноти.

Отгоре намазвате обилно с крема и украсявате на вкус, най лесно е със настърган шоколад.

Бон Апети!  chef

Последна редакция: пт, 25 ное 2011, 22:47 от г-жа Стихийно бедствие

# 21
  • Мнения: 2 214
Бабка Полска
(Рецептата е от фиеста тв, засега само си я записвам да не ми зачезне някъде, щом я направя ще дам подробно обяснение и видеоматериал)

Продукти:
За тестото:
6 с. л. топла вода
1 ½ ч. л. суха мая
1 ч. л. захар
1 едро яйце на стайна температура
¾ ч. ч. универсално брашно
2 с. л. масло нарязано на кубчета
За плодовете:
¼ ч. ч. стафиди или касис
1/3 ч. ч. тъмен ром
Пречистено масло
За крема:
1 ч. ч. мляко
1 ванилова шушулка, разполовена
4 едри жълтъка
¼ ч. ч. захар
2 с. л. царевично нишесте
1 с. л. масло
1/3 ч. ч. течна сметана, леко разбита
За сиропа и украсата:
2 ч. ч. вода
1 ч. ч. захар
нарязани плодове


Приготвяне:
За тестото сипете водата в купа и поръсете маята и захарта отгоре. Добавете яйцето и разбъркайте. Сипете брашното в купа на миксер и добавете сместа с мая. Разбърквайте на ниска скорост. След това разбивайте на средно силна скорост 8 минути. Добавете маслото и разбивайте на ниска скорост докато сместа поеме мазнината. Извадете купата от миксера и я покрийте с фолио. Оставете тестото да втасва 15 минути. В това време сложете стафидите в купа и ги залейте с рома. Намажете 8 формички за бабки с пречистено масло. Сложете ги в плитка тава и ги оставете настрана. Когато тестото втаса, прецедете стафидите и запазете рома. Разбъркайте ги в тестото. Напълнете до половина формичките. Оставете тестото да втаса във формичките. Загрейте фурната на 180 градуса. Печете бабките в горната част на фурната 20 минути. Охладете ги.
За да направите крема сложете млякото в тавичка и добавете семенцата от ваниловите шушулки. Добавете шушулката и кипнете млякото. Докато то се загрява, разбъркайте захарта с жълтъците. Добавете нишестето и отново хубаво разбъркайте. Когато млякото заври, сипете малко в жълтъците и разбъркайте. При постоянно разбъркване налейте жълтъците в останалото мляко. Варете сместа докато кремът се сгъсти. Тогава дръпнете съда от котлона и извадете шушулката. Разбъркайте маслото в крема. Прехвърлете крема в купа и го покрийте с пластмасово фолио. Притиснете го към повърхността на крема, за да не се образува коричка. Охладете крема в лед или в хладилника. Когато изстине, добавете битата сметана и разбъркайте отново.
За сиропа кипнете водата и захарта за 30 секунди и дръпнете съда от котлона. Покрийте плитка тава с пергаментна хартия и сложете скаричка отгоре. Сипвайте бабките – по две наведнъж – в сиропа и ги оставете да се напоят. Обърнете ги веднъж. Извадете ги от сиропа и ги сложете върху скаричката да се отцедят и охладят. Поръсете охладените бабки с тъмен ром. Прорежете ги и ги напълнете с крема. Върху всяка сладка сложете пресен плод и поднесете.

 

# 22
  • Мнения: 2 214
                                                                                         Медовик от моето детсво
Тесто
2 яйца
1 ч.ч захар
100 г краве масло
3 с.л. мед
2 ч.л. сода бикарбонат
3,5 ч.ч брашно

С помощта на телче разбъркайте яйцата със захарта, добавете разтопено краве масло(стайна температура) меда, сложете купата на водна баня за около 5 мин, от време на време разбърквайте с телче за да вкарате малко въздух. Добавете 1.5 ч.ч брашно, разбъркайте интензивно за да получите гладка смес. Оставете на котлона за още 5-7 мин като не забравяйте да разбърквате.
Направете на плота купчинка брашно, излейте сместа в брашното и омесете тесто, старайте се да го омесите до като е топло. Тестото ще заприлича на плътен пластелин.

Сега ще обясня как го правя аз за по бързо (че не обичам много да точа)
Деля тестото на около 10 топки
Късам парче пергаментна хартия поръсвам с малко брашно и върху хартията разточвам, взимам чинийка меря и отрязвам с нож за пица по ръба на чинийката, обрезките не ги махам, оставям ги заедно със блата, и така си точа и десете топки и направо си ги редя едно върху друго в купчинка, те нали са със лист пергамент. До като точа загрея си фурната и започвам едно по едно да ги мятам на 185гр (ако е с вентилатор) за около 5-7 мин, до като станат златисти. Вадя ги заедно с хартията и си ги редя пак едно върху друго. Оставям блатовете напълно да изстинат.
Слагам обрезките в купа от миксера и ги правя на едри трохи.
Крема може да се прави няколко варианта, аз използвам този.
400гр краве масло (стайна температура)
2 кутии (те са около 400 гр едната) варено кондензирано мляко или както казват на руски "сгущонка"

300 гр заквасена сметана
С миксер на най низка степен разбърквате маслото със млякото като стане гладко добавяте сметаната и пак го разбърквате.
Ами това е, сглобявате тортата, поръсвате я със трохите, оригинала е без всякаква украса, ама всеки си прави каквото и както си поиска.

Последна редакция: нд, 06 май 2012, 23:16 от г-жа Стихийно бедствие

# 23
  • Мнения: 2 214
Птичье молоко.
Крема съм го правила по оригиналната рецепта на Владимир Гуральник (създателя на легендарната торта)
Блатовете не са нещо специално, може да се ползва най простата рецепта за кекс.
Аз правих със блатове от медовик, бяха ми останали от предишния път, реших че ще са подходящи и стана.
Ето оригиналната рецепта.
http://www.foto-recepti.ru/vypechka/torty-pirozhnoe/525-tort-pti … oloko-recept.html

Ето какво направих аз.
Имах пресни череши затова реших че ще ги използвам за украса,  почистих ги от костилките, получиха се две чайни чаши, добавих 0.5ч.ч захар и 1 ч.ч вода, 2 с.л захаросани корички от портокал сложих ги да заврат и ги изключих. Оставих ги да изстинат, през това време правих крема, на този етап блата трябва да ви е готов и изстинал.
Крем по точно суфле
2 белтъка
460 гр.захар,
1\2 ч.л. лимонтозу
2 ч.л. без връх агар или кантен,
200 гр краве масла,
100 гр сладко кондензирано мляко (сгущонка)
ванилин или екстракт ванилия .
Маслото и млякото трябва да са стайна температура, разбърквате ги с миксер на низки обороти, оставяте сместа да чака.

Предварително сте накиснали агара или кантена (аз правих с кантен) в 140 мл  вода, (ако работите с агар, трябва да го накиснете поне преди 2 часа) слагате на огъня да се разтопи, щом заври добавяте захарта.

Бъркате непрекъснато.
Щом захарта си увеличи обема и заври, сваляте от огъня.

Оставяте за около 20 мин да се охлади малко, до около 80 градуса. През това време в голяма купа на в висока скорост бъркате белтъците, щом станат на пяна добавяте лимонтозу  и бъркате до като белтъка не покаже достатъчна плътност.
Бъркайки добавяте сиропа на тънка струя.

Масата трябва да си удвои обема, крема става плътен, щом се получи включвате миксера на бавна скорост и по една лъжица вкарайте маслото с млякото.
Сега е време да накиснете още малко 0.5 ч.л) кантен в 0.5 ч.ч вода
Да се заемем със сглобяването на тортата, хубаво да използвате ринг или тава с отделящ се ринг.
Сложих блата на дъното, сиропирах го леко (понеже блатовете от медовика са твърдички) излях половината суфле, покрих със втория блат, сиропирах, излях другата половина, сложих го в хладилника за 2 часа.
До като тортата се стягаше аз направих горната заливка.
Разтопих накиснатия кантен, до като заври, добавих сиропа от черешите, след като завря оставих го да изстива. Сиропа трябва да изстине за да не разтопи суфлето на тортата, но не е много за да не се стегне. Извадих тортата наредих черешите, полях ги със сиропа и пак в хладилника.
Ето резултата

Последна редакция: вт, 15 май 2012, 21:43 от г-жа Стихийно бедствие

# 24
  • Мнения: 2 214
Рыба под шубой

Писах риба а не сельодка по простата причина че аз я правя не само със сельодка.
Става със паламуд, сьомга и други мариновани риби.
По принцип сельодката в БГ и в Украйна нямат нищо общо, така че всяка маринована риба би могла да свърши работа стига вкуса да ви пасне.
Това рецепта за голяма порция, така че може да си направите наполовина.
Правя "шубата" (така я наричат у нас) с домашна майонеза, но това не е задължително така че всеки да си избере майонеза която му харесва и да дерзае.(около 500 мл)
Трябва да сварите зеленчуците мундир ( с кожата)
4картофа колко женски юмрук
2 бройки  по голямо цвекло
4 моркова
6-7 яйца (ние обичаме с повечко яйца)
1 кутия сельодка (сельодката я взимам от БИЛЛА на щанда за готови храни, така че тяхна голяма кутия)
Сельодката я нарязвате на дребни парченца, зеленчуците ги обелвате, вземате едно ренде със голям размер и започвате да редите салатата.
Аз редя така
първи ред сельодка, върху сельодката настъргвам на ренде два картофа, намазвам обилно със майонеза, ако рибата е безсолна може да посолите малко. След картофа върви морков (2 бр) пак мажете с майонеза, след моркова настъргвате яйце, пак майонеза и след това цвекло. Може да направите салатата еднопластова, в смисъл всички продукти наведнъж да ги настъргвате, аз ги правя на два слоя, деля всичко на два и като стигна до цвеклото повтарям отначало.
Отгоре може да го украсите по свой вкус.
В тази салата често върху рибата хората слагат стар кромид нарязан на дребно, на мен не ми харесва салата (особено ако стои 2-3 дена в хладилника, а така е още по хубава) да ми се омирисва всичко на кромид. Кромид слагам само зелен  отгоре.
Не е задължително да спазвате последователността на пластовете, ако с цвеклото отгоре не ви изглежда добре (както на моя син) направете го по ваш вкус.
 За гости го правя във форма за торта със свалящ се обръч, всъщност ето няколко начина.

# 25
  • Мнения: 2 214
Запазвам си тортата тук щото нямам му довери на 24 kitchen.
Шоколадова торта с панакота пълнеж от  Rudolph van Veen

Съставки

За блата:

115 грам фино смлени бадеми
3 брой белтъци
130 грам захар
50 грам краве масло
3 брой жълтъци
25 грам брашно

За панакота пълнежа:

175 милилитър сметана
5 грам желатин
15 грам захар
1 шушулка ванилия

За шоколадовия мус:


195 грам натурален шоколад
18 грам желатин
600 милилитър течна сметана
150 грам захар
5 жълтъка

За шоколадовото желе:

260 милилитър сметана
280 милилитър вода
360 грам захар
120 грам какао
18 грам желатин

Начин на приготвяне.
1. За блата разбийте белтъците до бяло и тогава добавете бавно захарта към тях. Разбивайте с миксер докато оставят връхчета. Жълтъците разбийте  до пухкавост. След това добавете към тях разтопеното масло, брашното, а след това и фино смлените бадеми. Изсипете тази смес към белтъците и разбъркайте внимателно. Изсипете сместа за блата в намаслена правоъгълна тава, постлана с хартия за печене и я разстелете по цялата повърхност. Изпечете блата за 5-6 минути на 220 градуса.

2. За панакотата затоплете сметаната с ванилията и захарта, а след това добавете и разтопения на водна баня желатин. Разбъркайте докато се сгъсти и замразете сместа във формата на кръг (аз го излях в силиконова тавичка и го сложих във фризера стоя едно денонощие)

3. За шоколадовия мус разтопете шоколада на водна баня на бавен огън. В тенджерка сложете водата и захарта и ги оставете да заврят. Оставете захарния сироп след завиране да ври и бълбука около 2 минути. Горещ го сипете на много тънка струйка при разбитите жълтъци. Разбивайте с миксер на висока скорост до като не са сварят белтъците и сместа се сгъсти. След това към тази смес добавете разтопения шоколад и бъркайте бързо. Разтопете желатина на водна баня и го добавете към шоколадовата смес. Добавете и половината сметаната и разбъркайте внимателно. След това изсипете цялата смес в купа с другата половина сметана и разбъркайте.

4. Изпеченият блат оставете да поизстине, а след това го обърнете с хартията нагоре и я отлепете. Направете кръгчета с големината на  панакотата с помощта на ринг или като мен с чинийка и нож.  Вземете форма за кекс с отделящо се дъно.  Добре е кръгчетата бисквита да са по малки от формата. Сложете кекса и отгоре с черпак сипете от шоколадовия мус .Сложете още един блат, а отгоре кръгче замразена панакота. Покрийте отново с шоколадов мус - до ръба на ринга и загладете. Замразете тортата във фризера. (аз не съм я замразявала, оставих я в хладилника)

5. За шоколадовото желе в тенджерка сложете водата, сметаната и захарта да се затоплят. След това добавете какаото и бъркайте силно, за да не залепне сместа. Следете сместа да не заври, а да се сгъсти. Разтопете желатина на водна баня и го добавете към желето. Оставете да изстине но не да се сгъсти много.

6. Извадете тортата ия сложете върху поднос в тава. Обилно я залейте с шоколадово желе. Излишъкът ще се оттече. /Може да отстранявате излишното количество от повърхността на тортата с гладка метална шпатула и с рязко движение./ Оставете тортата за 10 минути на стайна температура, а след това ги сложете в хладилник.

Последна редакция: чт, 10 яну 2013, 14:08 от г-жа Стихийно бедствие

Общи условия

Активация на акаунт