спермограма - къде?

  • 3 161
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 533
Данидан, миналата година мъжът ми прави спермограма в Цибалаб, а сега в Св. София. Резултатите са почти идентични.

Лекси, това е чудесно. Все ми се иска повече от нас, правили сп-ми на различни места, да споделят съвпадат ли резултатите.

НО като цяло абсолютно подкрепям мнението, че сп-мите в Майчин дом и Цибалаб са ненадеждни! Това непременно не означава, че задължително има проблем, но все едно не сте правили сп-ма! От нашия личен опит: сп-ма в МД чудесна, повторена при Щерев - почти за ИКСИ и доста проблеми. Много много момичета са споделяли същото. В Цибалаб пък имат много странни референтни области, не общоприетите! Там всички имат много милиони/мл, обаче на всички пишат повишени левкоцити и други странни работи!

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
В Цибалаб ......на всички пишат повишени левкоцити и други странни работи!
Наистина в Цибалаб бяха завишили левкоцитите - сега са по-малко, без каквото и да е лечение.

# 17
  • Мнения: 553
Да кажа и аз: нашата първа спермограма също беше в Цибалаб и също както пише Фреш, беше сповишени левкоцити, а иначе блестяща. За референтните области не съм сигурна, но имаше някакжи милиони за подвижните сперматозоиди май.
Сега (след година и половина) правихме втора, при д-р Владимиров. Тя не е толкова блестяща, но според него не е и проблемна. Само дето пишеше висок бактериален титър, което според д-ра можело да се дължи на много неща, но така и не каза, че трябва да вземем някакви мерки. То и аз забравих да питам, ама нали той гледа спермограмата.
Та да питам и аз знаете ли нещо за този повишен бактериален титър?

# 18
  • Мнения: 553
Наистина в Цибалаб бяха завишили левкоцитите - сега са по-малко, без каквото и да е лечение.
Абе ние си пихме антибиотика, ама май е било напразно.  Thinking
Сега левкоцитите са в норма.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 242
А, нямаш проблем с ракийките. Сега втория път изрично питах, та отговорът беше, че се считало, че биричката дори помагала. И на моя му казах да си кара по нормалната схема - малко ракийка, малко бира - все пак да се видят реалните резултати Wink

# 20
  • Мнения: 1 029
А, нямаш проблем с ракийките. Сега втория път изрично питах, та отговорът беше, че се считало, че биричката дори помагала. И на моя му казах да си кара по нормалната схема - малко ракийка, малко бира - все пак да се видят реалните резултати Wink
Шегуваш ли се,не разбрах въобще?! Rolling Eyes

П.С.Lychezarka,извинявам се,че се намесих доста в темата ти Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 7 242
Шегуваш ли се,не разбрах въобще?! Rolling Eyes
Цитат
Не, но ще ти пиша на ЛС, за да не "разводнявам" темата Grinning

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Никакви ракии...никакви бири Naughty Без секс и алкохол 3-5 дена и да не е взимал антибиотици. Това изискванията за спермограма.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 242
Никакви ракии...никакви бири Naughty Без секс и алкохол 3-5 дена и да не е взимал антибиотици. Това изискванията за спермограма.
Добре де, ако някой си пива често по-малко, не е ли по-добре да си види реалните резултати.
Или да не пие изобщо или като пие поне да знае какво е положението. Определено по-логично е да не пиеш преди да правиш бебе, отколкото преди спермограма, но това лекарите май не го дават като съвет. То и спермогенезата  е около 75 дни и е важно през този период какво е било, а не толкова през последните 4-5 дни.

И наистина най-добре е изобщо да не се пие. Малко от "Зачатие":

Как да повишим концентрацията на сперматозоидите?
Няколко лесно осъществими промени в начина на живот могат да увеличат оплодителната способност:

• Избягвайте топли вани и сауни.
• Носете свободни памучни гащета.
• Наплисквайте тестисите си с хладка вода.
Сведете количеството на алкохола, ако можете, де нула. 40% от намалената оплодителна способност се дължи на поемането на четири единици алкохол дневно.• Ограничете поемането на кофеин до три чаши кафе, чай или кола дневно.
• Откажете пушенето, за да не се образуват допълнителни количества свободни радикали.
• Освободете се от излишното тегло, което нарушава равновесието между тестостерона и естрогена.
• Прилагайте различни методи за намаляване на стреса.

Поемайте достатъчни количества антиоксиданти с храната си. Те неутрализират свободните радикали, на които се дължат 40% от щетите, нанесени на сперматозоидите - витамин C, E, бетакаротин. Тези количества предполагат добавки към храната под формата на синтетични препарати след консултация с лекар.

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Мисля, че това какви да са изискванията за спермограма трябва да прецини доктора все пак. Понеже не разбирам от сперматозоиди и тяхното съществуване се доверявам сляпо на Мели и на нейните заръки и препоръки.
искам само да ти кажа, че моят мъж алкохол не пие освен бира от време на време и бяхме оакани до ушите. Crazy
Не се заяждам....просто споделям  bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 7 242
Прави сте - най-добре без алкохол и то не само преди спермограмата  bouquet

# 26
  • Мнения: 264
 Laughing Laughing Laughing хихи виждам, че темата ви е заинтересовала по най-различен начин ;о) сутринта бяхме за обикновена спермограма в медицински център за репродукривно здраве - и резултатите са в норма, както ми казаха по телефона. ша видим по-натам дали ще правим разширена, защот ми обясниха,че разширената включва 5 изследвания и не можем да направим само 3 напр , а и първо се започвало с обикновена.. да видим  Rolling Eyes

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Данидан напиши подробно спермограмата защото не е пълна. Ето ти критериите
Референтни стойности за спермален анализ

І. Стандартни процедури:
Време на въздаржание (норма 3 - 5 дни)
Обем на еякулата (норма 2.0 - 6.0 мл)
Втечняване (норма до 60 мин.)
рН (норма 7.2 - 8.0)
Вискозитет (нормален до 2 см)
Аглутинация (норма не)
Левкоцити (норма под 1х10^6 в мл)
Брой сперматозоиди в мл. (норма над 20х10^6 в мл)
Общ брой сперматозоиди в еякулата (норма над 40х10^6)
Виталност(норма над 50% живи)

Подвижност:
Нормокинетични сперматозоиди- група "а" и "б" по СЗО (норма над 50%)
Хипокинетични сперматозоиди - група "с" по СЗО
Акинетични сперматозоиди - група "d" по СЗО

Имунологични тестове:
1. MAR (норма отрицателен)
2. Immunobead (норма отрицателен)

Морфологогия на сперматозоидите (норма над 14% по Kruger или над 30% по СЗО)

ІІ. Допълнителни тестове:

Индекси за множествени спермални дефекти:
1. TZI (MAI) (норма под 1,6)
2. SDI (норма под 1,6)

Хипоосмотичен тест (HOS) (норма над 60%)

Биохимичен анализ:
1. Цинк (минимум 2,4 микромола в еякулата)
2. Лимонена киселина (минимум 52 микромола в еякулата)
3. Кисела фосфатаза (минимум 200 U в еякулата)
4. Фруктоза (минимум 13 микромола в еякулата)
5. L - карнитин (минимум 0.8-2.9 микромола в еякулата)
6. Алфа - глюкозидаза (минимум 20 mU в еякулата)
взети са от тук http://www.zachatie.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=84

# 28
  • София
  • Мнения: 6 363
според мен, резултатите са добри, само че обърнете внимание на повишения брой левкоцити, които обикновено са признак за наличие на бактериална инфекция.
за целта трябва да се направи микробиологично изследване на еякулат за бактерии и антибиограма.

# 29
  • Мнения: 1 029
Благодаря ти,jam!Другата седмица той ще прави микробиологично изследване на еякулат.Ще направим и антибиограма тогава.Ще видя какво е това в Библиотеката,че незнам Embarassed
И аз имам някакви бактерии-Escherichia coli,от микробиологията.
Така че сигурно си права,лекарката ще каже...Явно има нещо,защото резултатите от аборта ми показват,че е имало някаква инфекция...а уж нямах нищо..Както и да е,разсъждавах на глас,благодаря ти! Hug

Последна редакция: пн, 31 окт 2005, 23:36 от danidan

Общи условия

Активация на акаунт