Ползвали сте Сугестология и Сугестопедия при изучаване на чужд език?

  • 120 802
  • 202
  •   1
Отговори
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Питам Ви, тъй като в Сливен предстои откриване на такова училище и ми е интересно дали наистина се научава езика по тази методика. Искам на стари години  Embarassedда се  пробвам да науча малко английски език. Благодаря предварително на отговорилите!  bouquet

# 1
  • Мнения: 5 370
Сугестология и Сугестопедия?
Хммм....ползвала съм традиционни начини. На стари години (32-33).

# 2
  • Мнения: 6 991
Мне....
И аз по традиционните методики.
С малкото изключение, че в подготве си пусках френска касетка за лека нощ, но някак не вярвам да ми е помогнало повече от 40те часа френски седмично  Laughing

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 838
Не, нещо не ми се иска да ми "бърникат" из мозъка  Peace

# 4
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Преди години ме викаха да преподавам по тази методика, но нещо не успя да се осъществи. Идеята е да се учи така, както би учила ако попаднеш насред Лондон. Професионално ти казвам - не става. Не и за минимума от часове, който предлагат фирмите.  А и на "стари" години - тоест след 7-8 годишна възраст Wink мозъкът губи способността си да попива по бебешки (т.е. несъзнателно и без усилие). Много малко са хората, които успяват да запазят тази си способност.

Не, нещо не ми се иска да ми "бърникат" из мозъка  Peace
Спокс, никой не ти бърника. Отпускаш се и попиваш знания несъзнателно. На теория звучи идеално, на практика трябва да го правиш 24/7 за да подейства. И да потиснеш импулса си да знаеш "Ама това защо е така и не може ли иначе?" -- мнооооого трудна задача за възрастен.

Последна редакция: чт, 06 май 2010, 21:02 от Делфина фон Ю.

# 5
  • Мнения: X
Учих преди години по метода Релакса, сама. Приложиш ли упоритост и постоянство ефекта е бърз и поразителен! Peace

# 6
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Учих преди години по метода Релакса, сама. Приложиш ли упоритост и постоянство ефекта е бърз и поразителен! Peace
Явно си една от късметлийките, за които Релакса е подходящ. Всъщност няма един най-добър метод, зависи от човека. А "упоритост и постоянство" са ключовите думи в случая.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 838

Не, нещо не ми се иска да ми "бърникат" из мозъка  Peace
Спокс, никой не ти бърника. Отпускаш се и попиваш знания несъзнателно. На теория звучи идеално, на практика трябва да го правиш 24/7 за да подейства. И да потиснеш импулса си да знаеш "Ама това защо е така и не може ли иначе?" -- мнооооого трудна задача за възрастен.
Ох, да де, аз по принцип изобщо не съм мнителен човек, но в случая имам чувството, че може да не попия знания, а да ми внушат нещо лошо. От това ме е страх. Предпочитам традиционните методи за обучение  Peace

# 8
  • Мнения: 2 761
За какво у-ще става дума?В Сливен доколкото знам преподава Ванина Бодурова по тази методика.В спиралата е книгата на Лозанов-може там да прочетеш за какво горе-долу става дума.Или да видиш на сайта му:
http://dr-lozanov.com/bg/bg1.htm

Мен ме интересува работи ли се в нормално у-ще за деца по тази методика?

Сугестопедията се разграничава от  хипнозата и НЛП,така че никой нищо няма да ви внуши.

P.S.Между другото ето тук съм пускала тема по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=467688.msg13975708#msg13975708

# 9
  • София
  • Мнения: 221
Аз съм се интересувала  от този метод , за да го прилагам в работата си на логопед.В Б-я / София/е имало курсове и имам  колежка , която ги е посещавала  научила е английски  до ниво да разбира какво чете / това за 30 дни/.По същия метод и за дълго време моя приятелка  научи английски , но в Москва.

# 10
  • София
  • Мнения: 221
За какво у-ще става дума?В Сливен доколкото знам преподава Ванина Бодурова по тази методика.В спиралата е книгата на Лозанов-може там да прочетеш за какво горе-долу става дума.Или да видиш на сайта му:
http://dr-lozanov.com/bg/bg1.htm

Мен ме интересува работи ли се в нормално у-ще за деца по тази методика?

Сугестопедията се разграничава от  хипнозата и НЛП,така че никой нищо няма да ви внуши.

P.S.Между другото ето тук съм пускала тема по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=467688.msg13975708#msg13975708
Не за съжаление в нашите училища не се прилага обучение по тази методика. Някога в едно софийско училище   се е работило  по неговата методика и  децата в 1кл са се научавали  много бързо да четат и пишат, по принцип метода не се използва само за изучаване на чужди езици

# 11
  • Мнения: 25 446
Бих се въздържала. Чела съм за неприятни последици от такова вмешателство в мозъка. Даже и да не е вярно, фактът, че предишните изследвания и експерименти по този въпрос бяха спрени, ми говори нещо.
Хубаво е да се изравят стари и прашясали идеи и методики, друг е въпросът дали ще бъде осигурено безопасното им прилагане в съвременната практика.

# 12
  • София
  • Мнения: 221
Познавам мъж , вече над 50те който е учил в училище работещо по методиката на Лозанов. Този човек в момента  е водещ архитект, е не го намирам за изтрещял. Приятелката ми  учи английски  преди вече 2год и знанията и  са трайни , също си е още нормална Grinning, метода работи с раздвижване на алфа мозъчните вълни, които са водещи в процеса на учене и запаметяване. М/у другото в момента много модеруен е Монтесори метода в педагогиката също изтупан от прахта метод Simple Smile

# 13
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
dmaria, има огромна разлика между това да учиш по Монтесори или Лозанов в училище, във възраст, когато мозъкът ти работи предимно в режим на алфа-вълни и това да те подложат на същата методика за 100 часа на стари години. Wink Никой не отрича успеха на методиката, но не става по начина, по който се предлага по фирмите. Времето е много малко.

А за бъркането в мозъка, продължавам да твърдя, че е мит.

# 14
  • Мнения: X
Аз съм учила немски и английски по тази система и не мога да разбера за какво вмешателство в мозъка говорите, понякога е по-добре човек да не се изказва неподготвен, камо ли да пледира за безопасно прилагане...
Има няколко сертифицирани преподавателя в България, могат да се видят на сайта на д-р Лозанов

http://www.dr-lozanov.com/bg/bg1.htm

Тази система за учене на език е изключително приятна, но както навсякъде ако разчиташ само на заниманията в час, няма да постигнеш повече от средно ниво на владеене на езика, набляга се изключително на разговорния английски / немски. За мен това обучение е изключително подходящо, защото не се усещам като в училище,  уча езика в приятелска атмосфера, темите са разнообразни и актуални, но най-вече отговаря на нуждите ми - да общувам свободно на чужд език.

Общи условия

Активация на акаунт