Свобода... или ... Избор

  • 15 059
  • 270
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 730
Хубаво сте го ударили на философия... Hug
Мисля, че се пропуска нещо. Когато става въпрос за междуличностни отношения, за каквито ЧОВЕК сподели, хубаво е хората да си говорят. Вглеждането на вътре е много полезно, но понякога докато ти си гледаш навътре, човекът до теб може да си отиде. Имам няколко такива случая около мен. Не можем да искаме хората да разбират какво правим и чувстваме - редно е да им го обясним. А това, един такъв разговор да протече без обвинения и горчивина, вече си зависи от всички онези неща, за които писахме - любов, прошка, отговорност. Peace



Съгласна съм- да споделяме с другия как се чувстваме и усещаме, какво ни тежи, какво ни боли и кое ни радва. И всичко това да е без обвинения и критика към другия. Тази идея е заложена и добре обяснена и в новата книга на Лиз Бурбо " Любов, любов, любов". Прекрасна книга, мисля, че който има импулс може да я прегледа. Аз лично я наричам моя домашен психотерапевт.  Simple Smile

# 106
  • Мнения: 957
 Peace Наистина пропуснахме общуването, диалога. А той трябва да присъства по всяко време, независимо дали има наличие на конфликт или не.
за доста хора е проблем да говорят за чувствата си

# 107
  • Мнения: 15 619
Аз предпочитам да не се отпускам да говоря за чувства, че се оливам.  Mr. Green

# 108
  • Мнения: 251
Сбовбода има и избор има и двете са съвкупност.Философски погледнато- няма избор без свобода и обратното. Дадена ни е Свободна воля да Избираме.Така го мисля Wink


Хубаво сте го ударили на философия... Hug
Мисля, че се пропуска нещо. Когато става въпрос за междуличностни отношения, за каквито ЧОВЕК сподели, хубаво е хората да си говорят. Вглеждането на вътре е много полезно, но понякога докато ти си гледаш навътре, човекът до теб може да си отиде. Имам няколко такива случая около мен. Не можем да искаме хората да разбират какво правим и чувстваме - редно е да им го обясним. А това, един такъв разговор да протече без обвинения и горчивина, вече си зависи от всички онези неща, за които писахме - любов, прошка, отговорност. Peace


 Когато хората престанат в семейсвтото си   да комуникират помежду си, всичко се разпада.

Последна редакция: пн, 07 юни 2010, 12:39 от донкихотка

# 109
  • Мнения: 58
Надявам се, че са се успокоили страстите Simple Smile
Ето какво открих:
Цитат
ЗАДЪЛЖЕНИЕ без любов прави човека РАЗДРАЗНИТЕЛЕН.
ОТГОВОРНОСТ без любов прави човека БЕЗЦЕРЕМОНЕН.
СПРАВЕДЛИВОСТ без любов прави човека ЖЕСТОК.
ИСТИНА без любов прави човека КРИТИКАР.
ВЪЗПИТАНИЕ без любов прави човека ПРОТИВОРЕЧИВ.
УМ без любов прави човека ХИТЪР.
ЛЮБЕЗНОСТ без любов прави човека ЛИЦЕМЕРЕН.
РЕД без любов прави човека ДРЕБНАВ.
ПОЗНАНИЕ без любов прави човека НЕОТСТЪПЧИВ.
ВЛАСТ без любов прави човека НАСИЛНИК.
ЧЕСТ без любов прави човека ВИСОКОМЕРЕН.
БОГАТСТВО без любов прави човека АЛЧЕН.
ВЯРА без любов прави човека ФАНАТИК.
ДЪЛГ, изпълнен с любов, прави човека ЩАСТЛИВ.
ОТГОВОРНОСТ, носена с любов, прави човека ДЕЛИКАТЕН.
СПРАВЕДЛИВОСТ, прилагана с любов, прави човека БЛАГ.
ИСТИНА, представена с любов, прави човека ДОБРОЖЕЛАТЕЛЕН.
ВЪЗПИТАНИЕ, провеждано с любов, прави човека ХАРМОНИЧЕН.
УМ, прилаган с любов, прави човека ЧЕСТЕН.
ЛЮБЕЗНОСТ, изразена с любов, прави човека ОТКРОВЕН.
РЕД, оформен с любов, прави човека ВЕЛИКОДУШЕН.
ПОЗНАНИЕ, приложено с любов, прави човека ТАКТИЧЕН.

# 110
  • Мнения: 730
ЧОВЕК Допада ми, благодаря  bouquet. Написаното от теб ме накара да се замисля  Heart Eyes

# 111
  • Мнения: 957
Въпроси: Когато децата от малки приемат религията на своите родители - това не е ли в противовес с правото на избор и свобода? Не би ли трябвало вече в пълнолетна възраст човек да реши за себе си дали има нужда от религия и ако да - от коя религия?

Когато на едно малко момиченце му се пробиват ушите, за да бъде окичено с обици - това не е ли нарушаване на правото на избор и свобода (изключая случаите, когато детето само е поискало да се подложи на болката)?

Доколко се дава свобода и избор на децата и доколко може да бъде дадена след като те все още нямат изградените качества за вземане на решения (според нашето мислене)?

# 112
  • Мнения: 624
Въпроси: Когато децата от малки приемат религията на своите родители - това не е ли в противовес с правото на избор и свобода? Не би ли трябвало вече в пълнолетна възраст човек да реши за себе си дали има нужда от религия и ако да - от коя религия?
newsm78 Точно по този въпрос и аз съм в голяма питанка! Как може да наложиш религия на някого? Не би ли трябвало човекът да осъзнава за какво става дума и дали е съгласен, а какво му разбира няколко месечно дете?
И ако един ден реши, че не иска да е християнин, а будист (примерно) почва да му се вменява вина, че си предава религията.  Rolling Eyes  Какво предава като му е наложена?

# 113
  • Мнения: 105
Има много случаи на сменяне на вярата,на пола,на професията,на дома,на града,на държавата  Laughing Последното е повече с чувство за хумор,но за вярата-именно човек осъзнат и на определена възраст би могъл да направи своя избор.Ето защо децата би трябвало да са запознати с повече религии,за да намерят "своята".
За мен християнството определено не е моята религия,но да я уважавам бих могла,до някъде...Друг е въпросът,колко са лицемерни точно свещениците и след последните педофилски скандали определено не бих могла да им вярвам и за в бъдеще.Но на сина си не бих наложила моите възгледи за живота,за вярата.Той сам си задава въпроси,ще дойде време да си отговаря на тях и да направи своя избор. Peace

# 114
  • Мнения: 58
Здравейте Simple Smile
Ето още един проблем свързан със свободата и избора...
Благодаря Тони.   bouquet
За религията според мен е най-добре да се изучават в училище няколко основни религии. Всяко дете да може да избере дали да вярва вобще и ако да - да си избере в какво Simple Smile
За пробиването на ушите - само ако иска детето... Не мога да възприема обрязването на малки деца, които не разбират какво се случва...
Колкото за свещениците - има ги във всички религии - те са хора и като такива правят човешки работи.

Поздрави!
Simple Smile

# 115
  • Мнения: 4 414
Въпроси: Когато децата от малки приемат религията на своите родители - това не е ли в противовес с правото на избор и свобода? Не би ли трябвало вече в пълнолетна възраст човек да реши за себе си дали има нужда от религия и ако да - от коя религия?

В началото християните са се кръщавали/т.е. посвещавали в религия/ в разумна възраст...не че някои е давал право на избор, но теоретично човекът е разбирал за какво става въпрос. Когато родителите ти и роднините ти са будисти/християни/мюсулмани/атеисти ти израстваш с тяхната ценностна система. Дори формално да не си част от религията, де факто си. Това е неизбежно. Религията сама по себе си е ограничаваща:) И двете ми деца са кръстени в православна църква. Не ги ограничавам в християнството. Дъщеря ми познава и Буда и Шива и Христос и Дева Мария и Далай Лама и Папата . А ако някой ден изберат друга религия, а не християнството, не бих имала нищо против. Мисля, че все повече религиозните различия ще отпадат. В крайна сметка, всичко е едно Simple Smile

Цитат
Когато на едно малко момиченце му се пробиват ушите, за да бъде окичено с обици - това не е ли нарушаване на правото на избор и свобода (изключая случаите, когато детето само е поискало да се подложи на болката)?

Нарушаване е, да. Затова не съм пробила ушите на детето. Сега вече е по-голяма и съм и обяснила, че все пак не е съвсем безболезнено. Когато реши, ще и ги пробия.

Цитат
Доколко се дава свобода и избор на децата и доколко може да бъде дадена след като те все още нямат изградените качества за вземане на решения (според нашето мислене)?

Опитвам се да им давам максимално свобода, освен ако не си вредят. Все пак има тънка граница, която не бива да се прекрачва. Опитвам се да ги науча, че носят отговорност за това, което избират. Примерно, ако изберат да си легнат в 12, а не в 9, това не отменя ходенето на градина и сутринта ще им бъде криво.

# 116
  • Мнения: 1 169
Колкото за свещениците - има ги във всички религии - те са хора и като такива правят човешки работи.
Mr. Green  Познавам един свещеник, който гледа филми на ужасите, ама от най-кървавите, кара ламборджини, има и мотор и тялото му е татуирано на 5-6 места! Иначе е хубав човек!  Wink

# 117
  • Мнения: 957
Да, има случаи на смяна на вярата, но са малко. Тук католиците продават религиозни книжки за децата. Детето като свикне да вярва в нещо - трябва да е достатъчно отворено за света като порасне, за да прецени дали вярата му от малко съответства на настоящата изградена личност.

И за мен религията е ограничаваща! Затова писах "ако" човек реши, че има нужда от такава.


"Човешките работи" сред свещениците и монахините винаги ги е имало, но не са стигали до медиите. Точно защото религията ограничава свободата им - се случва "човешките работи" да приемат друг завой.


А този свещеник не успява ли все пак да си прикрие татуировките под расото?  Laughing Важното е, че е хубав човек де!

# 118
  • Мнения: 1 169
А този свещеник не успява ли все пак да си прикрие татуировките под расото?  Laughing Важното е, че е хубав човек де!
Разбира се, че ги прикрива! В църквата е 100% свещеник! Извън църквата - нищо човешко не му е чуждо!
И ще ви издам една тайна - не е единствен!  Wink 

# 119
  • Мнения: 2 176
Въпроси: Когато децата от малки приемат религията на своите родители - това не е ли в противовес с правото на избор и свобода? Не би ли трябвало вече в пълнолетна възраст човек да реши за себе си дали има нужда от религия и ако да - от коя религия?

На мен не само не ми е натрапвано, ами смятам, че съм ощетена от соц-периода. Тогава не се позволяваше следването на които и да е било духовни учения.
Честването на църковните празници беше преследвано, сигурно сте били комсомолци и знаете..  Mr. Green
Цитат
Когато на едно малко момиченце му се пробиват ушите, за да бъде окичено с обици...
Няма общо. На дъщеря ми ушите не са пробити - навремето не намерих достатъчен мотив, за да го направя. След изявено от нейна страна желание, доста време търсих китаец или някой специалист. Предпочитам да поема отговорността да "не е красива", вместо да и бъде засегнат някой жизненоважен център..

Общи условия

Активация на акаунт