Хемоглобин

  • 7 725
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 297
Здравейте. Повод да пусна темата е тази таблица за референтните стойности на хемоглобина
http://www.medicine.bg/izsledvaniya/hemoglobin-hb/referentni-stoynosti

Референтни стойности
Възраст    g/dL    g/L

Възрастни
Жени    12.0–16.0    120–160
Мъже    14.0–17.4    140–174

Деца
0–2 седмици    14.5–24.5    145–245
2–8 седмици    12.5–20.5    125–205
2–6 месеца    10.7–17.3    107–173
6 месеца – 1 година    9.9–14.5    99–145
1–6 години    9.5–14.1    95–141
6–16 години    10.3–14.9    103–149
16–18 години    11.1–15.7    111–157

ЗАБЕЛЕЖКА
Различните лаборатории могат да имат различни референтни стойности

Направи ми впечатление, че долната граница за 1г. е доста по-ниска в сравнение с другите такива таблици, които намерих.
Синът ми е на година и 1м. с хемоглобин 95 (97 в една лаборатория, 95 - в други две). Педиатъра ни каза, че се налага лечение с малтофер, когато хемоглобина е под 100. Реших да не го давам, а да наблягам на храни, богати на желязо. Синът ми обаче отказва почти всякаква твърда храна, понякога изяжда 3-4 лъжички на ден, понякога - не, а от 10 дни съвсем нищо не иска. Виждайки, че нямам напредък, реших да направим консултация с хематолог. Отидохме при най-авторитетния, който намерих и той потвърди, че веднага трябва да започнем с малтофера. Дотук добре, но също, че трябва да преустановя кърменето, като оставя само едно преди нощния сън. Че инстиктът за самосъхранение, ще го накара да прояде. Събличайки го да го чуе, той ми каза, че синът ми има гърди, които са се образували от женските хормони, които получава с кърмата и за него това е много вредно. За мен това са пълни небивалици - гърдичките му са малко като на по-пълен мъж (лееко "увиснали") и нямат нищо общо с подутите гърди на новороденото, които спадат след първия месец. След това му изказване не знам до колко мога да се доверя на този човек.

Та така, днес тъкмо с хиляди мъки успях да натъпча малтофера и попадам на тази таблица, която направо си ми дава зелена светлина, да продължа да се мъча с храната. Виждам, че ще избиват и зъби и все си казвам ето още малко търпение и ще прояде, но аз тези работи си ги мисля вече половин година...

Детето е жизнено, от друга страна ако проблем има, не искам да си заравям главата в пясъка.

Разчитам на мнения от майки, които са имали такъв проблем, а и на всички, които имат повече информация по въпроса   bouquet

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Мисля, че това твърдение за хормоните е нещо, засягащо специалността на ендокринолога (и което в случая е казано от въпросния хематолог с доста лека ръка и прилича просто на твърдение, изказано специално, за да потвърди тезата, а именно, че според него деца над година няма причина да се кърмят...)
Определено такова преминаване с кърмата не е често срещано или чувано явление - ако беше така, щеше да се чуе отдавна, не една и две майки кърмят деца над годинка.

Хемоглобинът като са изследвали - изследвано ли е конкретно съдържанието на желязо? Сравнително често има хора с нисък хемоглобин, които страдат от таласемия минор и в който случай прием на желязосъдържащи препарати е крайно нежелателен. Вероятно щом сте били при хематолог, е изследвано, но все пак да попитам.

Невинаги дефицитът на желязо може да се компенсира с храни. Ако действително има нужда, неколкократен прием на желязосъдържащ препарат надали ще е проблем и може дори да помогне за подобряване на апетита (въпреки че не е необичайно дете на годинка да набляга повече на кърмата и да не се интересува особено от твърдата храна). Вероятно ще помогне, ако му предлагаш храните в атрактивен вид, или да готвите заедно и прочее дейности, които да го заинтригуват и да го подтикнат да започне да яде повече и с желание. Често майки споделят, че кърмените им деца прояждат някакво по-значимо количество твърда храна след 1,2-1,4 години.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 139
Здравей!

И моето дете беше с нисък хемоглобин след годинката. Първоначално беше 104 и педиатърката каза да пробваме да го повишим с храна- да давам по-често жълтък и месо, но както и при теб детето в този момент отказваше твърда храна, особено месо и продължаваше да суче на воля Grinning. На следващия месец хемоглобина беше 94 и съответно започнахме Малтофер, който добре му повлия и след 40 дена хемоглобина вече беше 128 Peace
Такова твърдение за хормоните и кърмата за пръв път чувам newsm78

# 3
  • Варна
  • Мнения: 78
  Откъде е взета кръвта, ако е от пръст, аз лично на хемоглобин от капилярна кръв не вярвам, истинския резултат  излиза при венозната кръв, ама като знам колко ги бива лаборантките да вземат кръв на деца, по-добре капилярната, прибави 10 отгоре и вероятно ще получиш истинкия резултат.
  Освен това има и други показатели на кръвната картина, брой еритроцити (RBC), хематокрит (Hct), среден обем на еритроцитите (MCV), средна концентрация на на хемоглобин в еритроцитите (MCHC), средно съдържание на хемоглобин в един еритроцит (MCH), морфология на еритроцитите и още някои по завъртяни. Ама при такива "компетентни" хематолози как да се постави диагноза? 
  Обикновено ако има проблем се дължи на недостиг на витамини от група В, 1, 2, 6, 9, 12, а не на недостиг на желязо. Направо ми е жал за майките с деца с Хб под 100, но над 80 и особено над 90, защото им се внушава че детето е анемично, ами не е, над 90 е нормален хемоглобин на дете на годинка, макар и на долна граница.
  Освен това всеки знае в този форум че в кърмата желязото е най-лесно усвоимо, и за това е малко. Въобще теорията че недостиг на желязо е виновен за граничния Хб е вече остаряла, виновен е недостига на витамини от група В, така че ако се взема нещо, най-добре да се вземат те.

# 4
  • Мнения: 9 353
Здравей Шанта,
внимавай с хемоглобина. Ако все още много сучете, е напълно нормално синът ти да не иска твърда храна, при някои деца е така. наистина трябва да понамалиш малко кърменето, но не и да го спреш, в крайна сметка никой не се отказва от нещо, което му е любимо, за да яде нещо друго, което му е различно и по-трудно. В твоя случай кърменето и твърдата храна. Ако всеки път, когато му даваш твърда храна, го кърмиш след това, особен успех с твърдата храна няма да имаш. Поне при мен беше така. Трябва поне едно или две хранения да спреш да кърмиш. Имам предвид - яде каквото яде и след това поне 2 часа не го кърмиш. Малтоферът си го давай, само с твърда храна няма да минеш, пък и по-добре е стойностите на хемоглобина да не са на долната граница, винаги има опасност от анемия, особено ако в родата има някой с анемия. Ти поразпитай и родата за този проблем. За хормоните мисля, че не е нужно да се притесняваш. какво значи, натъпках хемоглобина, той за малки деца е под формата на сироп, такъв изписаха на моя приятелка, така че нямаше особен проблем с даването му с лъжичка.

# 5
  • Мнения: 395
Шанта, напълно те разбирам.  Hug
На годинка ХБ на синът ми бе 91. Реших с храна да го вдигна, но месец по-късно ХБ падна на 82. /В този период синът ми отказваше тотално твърда храна. Към момента още яде символично/. След допълнителни изследвания от венозна кръв започна прием на Малфотер. /Отказах да го водя на хематолог и четейки какво ви е казал, се радвам/. Към момента кръвната картина на детето не е блестяща, ХБ е 105, другите показатели, за които пише  araxna, са в долната граница или малко под нея /по референтни стойности за възрастен все пак/.
Често се чудя трябваше ли да хабя толкова нерви и притеснения. Защо обвиняват кърменето за анемията  newsm78 Педиатърката ни е много готина и начетена, подкрепя кърменето на поискване, късното захранване .... но сега ми казва, че трябва да спра да кърмя, защото заради това детето е на това положение.
Та съвета ми е - бъди спокойна. Ако е доказан дефицита на желязо давай Малфотер, чувала съм, че капките могат да увеличат апетита.
Успех  Peace

# 6
  • Мнения: 297
Благодаря  Hug Hug Hug на всички.

Бу, и аз подозирам, че ми го каза само за да ме сплаши, но това ли е начина??? Повдига ми се от лекари, които ме правят на овца, вместо да ми кажат истината. Желязото не е изследвано отделно. В едната лаборатория изрично им казах, че искам и желязо, но чак като се прибрах видях, че не са ми го пуснали. Хематолога поиска ПКК и ДБ (диференциално броене, незнам какво е това). Когато го попитах за таласемията, каза че изследването е с много параметри и те я изключват.
Предлагала съм му храните във всякакъв вид - готвени, готови, пасирани, на парчета, от шише, да ги пие от чашка (последното имаше някакъв успех). Той обожава да играе с храната - да бърка с лъжица, да пресипва от едно в друго, да боде с вилица, че даже и да си пъхне набоденото в устата и да го извади след това.

araxna, и трите пъти кръвта е взета от пръстчето. В едната от лабораториите попитах, дали не трябва от вената и ми отговориха, че при бебета това не се прави, че наистина ще покаже по високо с 1-2 единици, но това не оправдава боденето от вената. Другите показатели от ПКК са ни в нормите.

Deni-meni Знам до какво ще доведе да не му дам да суче - ще плаче и ще се гърчи толкова неудържимо, че накрая да му дам гърдата пак ще е единствения начин да го успокоя. Последното до което ще доведе, ще е да хапне нещо. Като добавим и че аз не съм убедена, че това е правилния път, съвсем не виждам как ще си причиня това. Преди сме имали случаи, макар и единични, когато след като е ял няколко лъжички сме пропускали кърмене. Но от 10тина дни той отказва всичко, дори да пие чай. Затова и единствения начин да му дам малтофера се оказа да му стисна ръцете и да му разтворя устата насила.

Родителите на мъжа ми твърдят, че той и братята му не са искали нищо до 2г. (предполагам, че малко преувеличават). Та възможно ли е "неяденето" да е наследствено  Shocked На тях тогава никой не им е правил изследвания, та не се знае дали са били с анемия, сега определено нямат.

Още веднъж благодаря ви и се извинявам за многото обяснения, просто наистина не знам какво да правя.

# 7
  • Мнения: 34
Шанта, напълно те разбирам  Hug

Моето момче също преживява основно от кърма въпреки че вече е на 18 месеца. Също е с много ниски нива на хемоглобина 7.5 на 9 месеца; 7.6 на годинка; 7.2 на 18 месеца. Казаха че е анемия. Кръв са изследвали само от вената. На хематолог не сме ходили.
Честно казано от моя гледна точка не виждам нито един признак на анемия  Crazy Пълен е с енергия и ако има анемичен в семейството сигурно съм аз  hahaha
Не си и помислям да му спра така любимата кърма само за да е в норма хемоглобина. Тези стойности които ги дават не мога да намеря на базата на какви деца са правени Thinking Имам съмнения че не става въпрос за деца които отказват каквато и да е храна и преживяват основно от кърма, а за деца захранени 4-6 месец и със заменени хранения и кърма само сутрин и вечер.  newsm78
П.П. Тук нормата според лабораторията е 10.3-14.1 g/dL

# 8
  • Мнения: 334
Здравей, Шанта!
При мен хемоглобина и желязото се следи непрекъснато още от бременността, на бебето не съм правила умшлено изследвания. Моят хемоглобин е в норма, а желязото ми е 2. Сама разбираш, че подроБните изследвания са необходими, тъй като ако е от желязото, може да остане нелекувано, или съответно хемоглобина да е нисък поради друга причина. Питала съм изрично дали мога да повлияя профилактично на евентуална анемия при него, ако аз приемам желязосъдържащи препарати - това е напълно безвредно и най-лесния начин щом кърмиш. Още повече при положение, както казваш, че ти си анемична. Съветът ми е със сигурност да направиш подробни изследвания - феритин, насищане с трансферин и др. и чак тогава лекувайте. Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 813
Четох четох и аз за тоя хомоглобин, нашия на седем месеца, след един месец захранване е 116. Според педито бил нисък, според табличката дето гледам тук си е ок.   newsm78 ooooh!

# 10
  • София
  • Мнения: 12 228
Питала съм изрично дали мога да повлияя профилактично на евентуална анемия при него, ако аз приемам желязосъдържащи препарати - това е напълно безвредно и най-лесния начин щом кърмиш.
  Количеството желязо в кърмата е почти постоянно и не се влияе от диетата на майката. Наистина след шестия месец или годинката в най-добрия случай, въпреки че се усвоява на 70 и повече процента желязото в кърмата не е достатъчно, тъй като количеството му не може да задоволи нарасналите нужди на бебето.
  Преди изобщо да се обсъжда какво поведение ще е най-подходящо в случая, според мен е необходимо да се пусне изследване и за желязото, а не само за хемоглобина.

# 11
  • Мнения: 334
Aila, това внесе яснота по въпроса. Явно моят педиатър е в грешка.

Общи условия

Активация на акаунт