Домашно консервиране на пилешко месо

  • 52 991
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 68
Интересувам се как се прави пилешко месо в буркани.
Предполагам повечето от вас може би сте виждали такова по селата си ... и сте го консумирали, когато сте били гладни студенти.
Та, как да стане в домашни условия днес ?
Възрастен човек ми каза, че месото на късчета се пържи в голяма тенджера (предполагам по-скоро  задушава, а не със много мазнина),  след това се слага в бурканите и се вари.
Колко време се вари ?
Мога ли да ги пържа във фритюрник, за по-бързо ?
В интернет прочетох и друг вариант, без пържене  - месото се осолява, изчаква се една вечер да се отцеди, и така сурово се слага в буркани и вари 4-5 часа. Така по-голям ли е шанса да се развали или нещо да не стане ?
Предварително ви благодаря за информацията.

# 1
  • Мнения: 27 524
Майка ми навремето така консервираше месо, като висяхме цяло по къмпингите. Ще я питам и ще ти кажа  Hug

Каза, че вари месото с вегета, сол или други подправки, по желание, с малко вода, до готовност. След това слага в буркани и стерилизира за 40мин, това е. Може да го направиш и като готово ядене, заедно с фасул или като задушено, но не с ориз или картофи, които се разкашкват.

Последна редакция: ср, 09 юни 2010, 21:50 от Блонди

# 2
  • Мнения: 27 524
Ето какво намерих от Пеп-4о:

има нялколко начина за правене на месо в буркани /или поне ние и родителското тяло правим по тези начини/

Първия и най-мързевия - нарязва се месото на хапки или порции, осолява се и поставя в буканите. Добре притиска и натъпква буркана. Запечатва и се вари, но кръвта   остава вътре - не е отцедено от нея. Вари се поне 2 часа - всъщност зависи от месото - ако е младо пиле - час и половна стига, ако е теле или прасе - може и 2-2.5 часа, да не кажа, че майка ми го вари до припадък/пардон докато изгасне огъня, който е прекратен след 2.5 часа, а гори още 1 час, което пък вече прави 3.5 часа. И като започнеш да вадиш месото - кокала остава вътре, месото ти излиза на парченца  

Втория начин - и най-добър според мен и половинката - месото се нарязва, осолява както трябва - на 1кг месо долу горе 20 гр сол, или 1 равна с л, нарежда се на наклонена повърхност за 12 -18 часа върху найлон, стара покривка или нещо такова на студено. Така се отцежда от... знаете вече какво. Запечатва се в буркани, ако е заек или пиле младо, вари се 1.5 часа. Ако е младо свинско или телешко или заешко - 2 часа. Ако е много дърто свинско или телешко - не повече от 2.5 - 3 часа.
Непременно внимавайте със запечатването на бурканите, има млоно фалшифи капачки - тънки ламарини и лош силикон, който не прилепва хубаво и има възможност от бомбаж на бурканите.

Трети начин - месото се осолява и:
-запържва, докато излезе мръсната вода  в мазнина. Отцежда се, напълват се бурканите и пак вари по горния начин.
- поставя се в тава и запича, докато си промени цвета и излезе пак водата. Пак се отцежда и пълни в бурканите.

СЪХРАНЯВАТ СЕ НА ХЛАДНО МЯСТО. КОГАТО СЕ ОТВАРЯ БУРКАН, ТРЯБВА ДА СЕ ЧУЕ ЗВУЧНОТО "ПЛЬОК". ВИНАГИ СЕ ПРАВЯТ БУРКАНИ С МЕСО, КОГАТО ВРЕМЕТО ЗАХЛАДНЕЕ - ПРИ ТОПЛО ВРЕМЕ БОМБАЖЪТ Е ГАРАНТИРАН.

Осоляването винаги е въпрос на вкус. Моята свеки мисли, че солта държи да не се развалят бурканите, а моите родители правят бурканите с месо винаги доста безсолни. И в двата случая няма разлика в годността им.

А в Гугъл като кликнеш излизат страшно много теми и обяснения.  Simple Smile - Консервиране на месо в буркани

# 3
  • Мнения: 9 107
аз все още си държа на мнението  Peace и продължаваме да затваяме пилешко в буркани.
Но вече е горещо и ще се развали, независио дали е саммо месо или на манджа, освен ако не затвориш, стерилизираш и държиш в хладилник бурканите. 

# 4
  • Мнения: 68
Благодари ви много!
Особено на пеп-4o, честно казано очаквах отговор точно от теб и дори преди да пусна темата се разтърсих из твоите рецепти, но безуспешно.
Отново благодаря Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5
Здравейте група-искам да консервирам пуешко месо в буркан.Мисля първо да сваря месото,да го обезкостя да го осоля и чак тогава да го затворя във буркани.Вие какъв съвет ще ми дадете?Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт