Любители на кучета-13

  • 92 144
  • 733
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 1 507
Я кажете вашите кучовци кога ядат? Пак четох, че не е хубаво 30 мин преди и след разходка, и като се има впредвид, че голямата работа я вършим след ядене, значи трябва да ставам минимум час по-рано, за да се наяде, да й слегне и да излезем. Crazy

Аз съм чувала само, че не е хубаво да се храни преди разходка. Чарли яде 2 пъти на ден след разходка, защото решихме, че е по-хубаво дневната доза да я изяжда не наведнъж, а на два пъти, нищо че е вече голям.

# 496
  • София
  • Мнения: 1 944
Не е хубаво да яде преди разходка, защото може да му се превърти стомахчето, което е доста сериозно.
Всъщност ето от какво се получава...

"Подуване и превъртане на стомаха

Какво е подуване и превъртане на стомаха?

Стомахът започва да се разширява от голямото количество храна или газове. Поради някаква причина клапата на хранопровода не се задейства и пропуска в стомаха излишен въздух. Храната започва да ферментира и да образува много газове. Това сътояние може лесно да предизвика превъртане на стомаха по оста му.
Към превъртане на стомаха са предразположени предимно едрите породи с дълбок гръден кош - догове, добермани, немски овчарки, ротвайлер и др. Въпреки това в практиката има случаи и с подребни породи като пинчер, хъски, шарпей!
Превъртането на стомаха ( Bloat или Gastric dilation-volvulus syndrome) се предизвиква от течности и газове вътре в стомаха. Натрупването им е бързо и драматично и разстройва нормалната работа на сърцето. Причините за подуването и разширяването на стомаха са все още неизвестни и някои теории изтъкват като фактори за това поглъщането на голямо количество храна и вода непосредствено след активна двигателна дейност, поглъщането на въздух и запречване на изхода на стомаха (пилора), стресът, както и фактори, свързани с диетичния режим на кучето.
Подуването може да протече с или без превъртане /\"volvulus”/.
Когато стомахът се издуе, той може да се превърти от 90 до 360 градуса между хранопровода и дванайсетопръстника. Превъртането затваря в стомаха газове, течности и храна. Подуването притиска вените в коремната кухина, води до ниско кръвно налягане и увреждане на вътрешните органи.
Комбинираният ефект може бързо да убие кучето.
Уверете се предварително, че вие и вашият ветеринарен лекар сте съвсем наясно с проблема и какво ви предстои!! Ако подуването и превъртането се случи, лекарят ви трябва да бъде готов да оперира кучето буквално след минути – по всяко време на денонощието .
Той трябва да е много добре запознат със симптомите и действията, които да предприеме, да не отхвърля небрежно вашите подозрения и ранната диагноза като фалшива аларма, защото това може да доведе вашето куче до бърза смърт!! Питайте вашия лекар, какво би направил, ако вие му се обадите по спешност и ако отговорите му не ви задоволят, потърсете друг лекар (това се прави предварително - б. пр.)
Операцията е сложна и струва доста пари.


Фази на заболяването и препоръчителни действия към тях

Първа фаза
(тази фаза може за продължи между един и два часа, но може и по-малко)

Симптоми :
1. Неспокойно обикаляне, задъхване, слюноотделяне.
2.Несполучливи опити за повръщане на всеки 10-20 минути*.
3.Коремът изглежда подут и започва да се увеличава ( това включва увеличаване на предната част на стомаха и гръдния кош )
*Под "несполучливи опити за повръщане" се има предвид, че кучето не може да върне поетата храна, а в повечето случаи изкарва много характерна на вид бяла пяна - гъста и лепкава.

Действия :
Обадете се веднага на вашия лекар и транспортирайте незабавно кучето в лечебницата му.


Втора фаза
(ветеринарната помощ трябва да бъде дадена веднага – в първите 30 минути)
Симптоми :
1.Силно безпокойство, скимтене, непрекъснато задъхване, силно слюно - отделяне.
2.Несполучливи опити за повръщане на всеки 2-3 минути.
3.Венците са тъмно червени.
4.Ускорен сърдечен ритъм – 80-100 BPM
5.Коремът е увеличен, обтегнат и твърд.

Действия :
Обадете се веднага на вашия лекар и транспортирайте незабавно кучето в лечебницата му с бърз транспорт без никакво бавене или закъснение.


Трета фаза

Симптоми :
1.Венците са тъмни – лилави или сини.
2.Кучето не може да стане или стои с разкрачени и треперещи крайници.
3.Коремът е силно подут/увеличен.
4.Силно увеличен сърдечен ритъм – 100 BPM и повече и слаб пулс.

Действия :
Предстояща смърт !! Нямате никакво време. И вероятно е твърде късно..
.

Никога не се притеснявайте, че може да обезпокоите лекаря напразно!!



Съвети:
1. Разделяйте дневната дажба храна на кучето на няколко порции- два пъти, дори ако може- три пъти. Даването веднъж на ден на голяма порция храна е силно рисков фактор.
2. Приучето кучето си да ляга или да спи веднага след хранене- тичането и скачането след хранене също са силно рискови фактори.
3. Да не се излиза на разходка след хранене- поне 2-3 часа.
4. След разходка кучето се храни поне след 1 час, да не пие вода веднага след разходка и водата да се дава на малки порции- кучето може да се приучи към всичко това. По-малко рискования начин на хранене е с качествена суха храна- накисната предварително за около 15-20 минути с гореща вода. Да се дава храна и вода с температура приблизителна на телесната на кучето - нито от хладилника, нито много топла.
5. Кучето да не се подлага на стрес- при стрес да не се храни веднага и да пие вода на малки порции.
6. Купичката при хранене се слага на поставка- с подходяща за ръста на кучето височина.
7. Ако пътувате с кучето- по-добре не го хранете.
8. Да няма резки промени в хранителния режим-нова храна се въвежда постепенно в продължение на няколко дни наред със старата.

- Основна роля за превъртането на стомаха играе течната храна (напр. водниста попара, манджа с консистенция като чорба) или обилното поемане на течности преди или след храна!

Операцията е неотложна!

До 6 часа е успешна в голяма част от случаите!
От 6-12часа е съмнителна и в повечето от случаите се налага оперативно отстраняване и на далака!
При не оперирани пациенти смърността е 100%

Винаги имай подръка медикамент, съдържащ simethicone - Mylanta Gas, Gas-X, и др. в случай ,че кучето ти получи газове.
Ако успееш да задържиш или намалиш газообразуването, ще спечелиш време, за да заведеш кучето навреме при ветеринаря, ако то се подуе.
Този медикамент се дава не за да замести спешната ветеринарна намеса, а за да помогне на организма на кучето да се справи с този сериозен проблем.

Причини
1.Стрес
Участие в изложби, заплождане, раждане, пътуване, промяна в дневиния режим, ново куче в дома и др
Интересенфакт е , че има много случаи на подуване при появата на трето куче в дома – може би поради стреса от промяната в йерархията – ново!!
2.Дейности, чийто резултат е поглъщането на въздух.
3.Хранителни навици и по-специално:
- Хранене от повдигната нависоко купа;
- Бързо ядене;
- Хранене със суха храна, съдържаща лимонова киселина като консервант (рискът е по-гоям, ако се навлажнява този тип храна преди );
- Хранене със суха храна, която съдържа мазнини сред първите четири главни съставки;
- Недостиг на трипсин - панкреатичин ензим, съдържащ се в месото.
- Разреждане на стомашния сок, необходим за правилното храносмилане, чрез пиене на много вода преди или след ядене;
- Ядене на храна, която съдържа съставки, образуващи газове – соеви продукти, бирена мая, алфа-алфа;
- Упражнения (тичане, скачане и др.) преди и по-специално след ядене.
4.Наследственост – особено по първа линия (родители).

Анатомични и физически особености:
Дълбок и тесен гръден кош, в сравнение с другите кучета от същата порода.


Предразположение:

Възрастни кучета.
Мъжки кучета
Кучета с тегло, по-ниско от нормалното.
Страхлив или неспокоен темперамент.
Склонност към стрес.


Предпазване:

Избягвайте силно стресовите ситуации. Ако не можете да ги избегнете напълно, постарайте се да ги сведете до минимум..
Те могат да бъдат предизвикани от участие в изложби, заплождане, раждане, пътуване, ново куче в дома.
Не хранете кучето от повдигната купичка.
Не допускайте физически упражнения преди и след ядене (за около 2-3 часа).
Не позволявайте на кучето също да се търкаля, това може да причини превъртане на стомаха.
Не позволявайте бързо ядене.
Разделяйте дневната дажба на 2-3 порции, вместо да храните веднъж дневно.
Не давайте вода един час преди и след ядене.
Тя разрежда стомашния сок, необходим за правилното храносмилане, което може да предизвика образуването на газове.
Имайте винаги подръка медикаменти, съдъжащи simethicone за премахването на газовите симптоми.
Осигурявайте винаги прясна вода за пиене – с изключение на периода един час преди и след ядене.
Осигурете на кучето спокойствие по време на хранене.
Ако сменяте храната на кучето, правете го постепенно – в продължение на няколко седмици.
Не хранене само със суха храна.
Осигурете високо протеинова диета 30 % и повече предимно със сурово месо. (не се препоръчва даването на суха храна, съдържаща повече от 30% протеини за възрастни кучета, защото тя съдъжа соя)
Ако храните със суха храна – не давайте такава, която съдържа мазнини като главна съставка след първите четири съставки
Ако храните със суха храна – не давайте такава, която съдържа лимонова киселина /консервант/
Ако използвате такава, не я киснете преди ядене.
Ако храните със суха храна, изберете такава, която съдържа месо с костни продукти сред първите четири съствки
Намалете карбохидратите доколкото е възможно / типична съставка на много комерсиални кучешки бисквитки/
Хранете с качествена храна.
Давайте достатъчно количество фибри – за търговските марки поне 3,00 % необработени фибри.
Добавете хранителни ензими към храната - Prozyme
Добавяйте билкови смески за кучета, намаляващи газовете - напр. N.R. Special Blen
Не давайте продукти, съдържащи бирена мая, соя и алфа-алфа.
Осигуряване на кисела среда в червата.
Добавяйте продукти съдържащи полезни бактерии в червата – по-специално бактерията acidophilus(кисело мляко)"

# 497
  • София
  • Мнения: 783
Добро утро,
като дете имах ирладски сетер, който почина
години наред не исках да взимаме куче, тъй като ангажимента ми се виждаше голям
от няколко месеца децата и мъжът ми ме увещаваха, след като се върнем от почивка да вземем куче
доста се чудихме какво куче искаме и тъй като мъжът ми цял живот е гледал дакели - решихме - пак дакел.
Вчера след като разопаковахме багажа се обадихме по обява и след час си имахме Виктор - страхотно игриво и дружелюбно кученце. Кръстен е на най-добрият приятел на сина ми.
Момчето, от което го купихме е ветеринар, направени са му две васкини, началото на август трябва и още една да сложим.
Като влезе в къщи беше доста притеснен, но бързо разучи апартамента и вече е спокоен и игрив, нощес се бяхме приготвили за скимтене, но той си спа в къщата цяла нощ.
Търся в нета магазини за кучета. Някой да ми препоръча в ветеринар в западните райони на София? Както казах момчето, от което го взехме работи в клиника, но тя е далеч от нас
http://mamazmeica.snimka.bg/animals/victor.517171.19596995
ето и няколко снимки  Grinning

# 498
  • Мнения: 247
Леле, А6 , Виктор е голямо сладурче с много хубави и нежни очички  Hug .

Цитат
Да бе, Снарки, половината ИБ се пренесе тук. Grinning

 Laughing Мисля, че това има логично обяснение  Hug.

А за разходките и ноктите, аз нашата Сара я изкарвам на разходка всеки ден.
Може само на двора да я изведа но винаги върви по цимент поне 2 часа. Не мога да разбера защо не й се изтъркват ноктите и то само на предните крака.
Със задните нямаме проблем, защото тя постоянно рови и боксува с тях  Laughing , като се изака, като се нахрани и понякога като ми се ядоса  Crazy .

# 499
  • Варна
  • Мнения: 11 340

Честит да ви е Виктор! Страхотно кученце! За пръв път срещам друго куче с това име - моето предишно приятелче се казваше така и беше най-невероятното куче на света! Да се обичате и да се радвате взаимно дълги години! Hug

На нашата дребосъчка й предписаха пробиотици и добавка (витамини и минерали), белким прояде малко. Все пак, въпреки че й се четат ребрата (добре, че от дългата козинка не се вижда), е понаддала малко и сега е 1,900 кг. Simple Smile

Преди дни я заведохме за пръв път на плажа, е, няма такава радост - като пощуря това диване, търчи насам-натам, отмъква на хората (беше късно, но имаше още няколко човека) топките и ги бута с лапички, като циркаджийско куче - абе, голям смях падна, определно бяхме атракцията на вечерта  Laughing . Успях да й направя и една-две неподвижни снимки (след като й сложих повода, разбира се, преди това беше mission impossible) http://www.facebook.com/photo.php?pid=405648&l=d30591619d&id=1803570803

Последна редакция: пн, 12 юли 2010, 10:10 от chockolina

# 500
  • София
  • Мнения: 3 789
A6, добре дошли!  Hug Виктор е страшен сладур, да ви е жив и здрав.

Ние лично ходим в една клиника зад хотел "Родина", казва се "БайВет", много съм доволна от лекарите там, а и има удобен транспорт.

chockolina, хубава както винаги! Защо са й предписали тези неща? Явно съм пропуснала нещо  newsm78

# 501
  • Мнения: 247
chockolina какви са тези добавки (витамините и минералите)? От вет.аптека ли се купуват или от зоомагазин?
Питам защото моята вечно не иска да яде и ту слабее, ту наддава малко, но се притеснявам така. Сега  е понаддала миничко и е 2,200 кг.  Grinning
Гранули не обича, консерви не обича и изобщо нищо кучешко не яде , виж домати, краставици, кисели сливи и т.н. ги яде като невидяла  Laughing . Снощи изяде 2 купи картофена манджа  hahaha (не искаше нищо друго), но си оклепа целите уши.

Ние миналата година я заведохме за пръв път на плажа и както при вас и при нас падна голям купон   animal037 . Изкопа половината плаж, като къртица, хвърляше пясък навсякъде, по главите ни, в устите ни. Изяде сума ти пясък, имаше в ушите, в ноздрите, в очите, пукнах се от притеснение да не й стане нещо. А отделно през цялото време си закопаваше един картоф и после го откопаваше, хапваше си малко от него и пак го заравяше  Crazy ...луда работа беше.
Аз я изкъпах 3 пъти в морето, а тя като удавник с тези ми ти големи нокти се държеше да мен. Изподра ме цялата  Laughing .

# 502
  • София
  • Мнения: 3 789

Ние миналата година я заведохме за пръв път на плажа и както при вас и при нас падна голям купон   animal037 . Изкопа половината плаж, като къртица, хвърляше пясък навсякъде, по главите ни, в устите ни. Изяде сума ти пясък, имаше в ушите, в ноздрите, в очите, пукнах се от притеснение да не й стане нещо. А отделно през цялото време си закопаваше един картоф и после го откопаваше, хапваше си малко от него и пак го заравяше  Crazy ...луда работа беше.
Аз я изкъпах 3 пъти в морето, а тя като удавник с тези ми ти големи нокти се държеше да мен. Изподра ме цялата  Laughing .

 hahaha Joy

Между другото, последния път в клиниката ми казаха да внимаваме с плодовете, защото някои от тях предизвикват гастрит  Cry Одобриха сладките ябълки, кайсиите, прасковите, бананите, динята и пъпеша. От зеленчуците казаха да внимаваме с доматите. Това по повод сливите  Hug

# 503
  • Плевен
  • Мнения: 97
аз четох че опасно е гроздето

# 504
  • Варна
  • Мнения: 11 340
bi_bi_to, пропуснах в предишния си пост да ти кажа, че си имаш невероятна красавица - страхотна комбинация се е получила от смесването на двете породи! Hug Добавките са под формата на паста, съдържат всички витамини и минерали, за които можеш да се сетиш. Взех ги от нашия ветеринарен доктор, а за препдисването им се съвещаваха с развъдничката, от която купихме Пепси (ние се чуваме и виждаме с нея редовно и тя ни консултира за всичко ноебходимо за кучето Heart Eyes). Ако искаш, довечера мога да ти снимам опаковката и съдържанието, на Virbac е, но точното наименование сега не помня.

И аз после едва я изчистих от пясъка - също имаше в очите и ушите, как я изкъпах, само аз си знам! Simple Smile

За храната - аз упорито упорствам и не й давам човешка храна, а я натискам за гранулите, ама, в редките пъти, когато съм й давала пилешко филе, положението е същото - просто не й се яде и това е. Tired Между другото, знам, че кучетата не усвояват скорбялата, затова не трябва да ядят картофи изобщо. Peace

desi_ivanovа, наложи се, защото дребосъчката е много злояда, при дневна дажба от 55 гр., тя изяжда не повече от 35-40 гр. и в резултат - ребрата й се четат, козинката не е бляскава и лъскава, каквато трябва да бъде; иначе си е здрава, беснее и лудува, но трябва да се работи в посока "увеличаване на апетита".

# 505
  • София
  • Мнения: 3 789

desi_ivanovа, наложи се, защото дребосъчката е много злояда, при дневна дажба от 55 гр., тя изяжда не повече от 35-40 гр. и в резултат - ребрата й се четат, козинката не е бляскава и лъскава, каквато трябва да бъде; иначе си е здрава, беснее и лудува, но трябва да се работи в посока "увеличаване на апетита".

Ох, ние сме същите. Дневната дажба е 45 грама гранули, от които тя криво-ляво изяжда 20 грама. Но не се отказва от консервата (диетична - гадна и безвкусна), което засега ни спасява.

Нашата козинка още не е лъснала, но дори след първата ампула етерични масла се забелязва ефект. Ще видим след 1 месец как ще сме. Иначе и ние ядем витамини, но при нас всичко е насочено към подобряване на козинката.

# 506
  • Мнения: 247
Цитат
Между другото, знам, че кучетата не усвояват скорбялата, затова не трябва да ядят картофи изобщо.

 Shocked Не съм знаела това. Пък тя много си ги обича. Иска да яде само това, което ние ядем  ooooh! . А сега какво ще я правя, какво ще й давам да яде? Не ги иска консервите и гранулите.

Аз сега я изкъпах и прилича на къбло вълна. Не се разбира къде й е дупето, къде е главата  hahaha Joy . Голяма "мушмула" ми е  Heart Eyes .
Днес следобяда ще я водя на реваксинация, че като се зачетох тук и видях паспорта й, изтървали сме малко срока  Confused . Много съм ... завеяна, а знам че е опасно .
Искам да ви попитам при реваксинациите пак ли не трябва да се излиза навън, че не помня? А и тук в нашият град вет.докторите са просто  Sick . Един за свяст няма.

Сетих се за коя паста на Вирбак говориш. Преди известно време я давах на едно котенце, което се разболя много и не искаше да яде.

Между другото забравих да кажа, че там където работя, то е като стоп.двор и гараж за камиони имам 8 котки и до скоро 6 кучета . Преди няколко месеца някой, ако мога да го нарека "човек" ми отрови 3 от кучетата  #2gunfire . Едното беше чао чао . Толкова плаках и все още ми е много мъчно за тях. Сега останаха само 2- кавказка овчарка и синът й.
 Немската ми овчарка почина преди месец. Тя беше на преклонна възраст и умря ат парадонтоза. Нея пък собствениците искаха да я изхвърлят, защото вече била възрастна, аз я взех и живя при нас още 6 години.

Само едното ние с мъжа ми си го купихме, а другите ги прибирах от улицата  Blush , кое болно, кое изхвърлено . Всяко си има история и обичам всяко от тях много. Може да ме мислите за луда, но ги съжалявам, затова ги прибирам.


Аз пак прекалих с дългият пост  Embarassed Embarassed Embarassed . Извинете   bouquet .

# 507
  • София
  • Мнения: 1 507
Аз лично не те смятам за луда, само ти завиждам, че имаш място, където да прибереш повече животни. Нашият Чарли е прибран от улицата, където е бил изхвърлен, след като стопанката му починала. Миналата година прибрах още едно, съвсем малко кученце, но установих, че нито мястото ни е достатъчно (двустаен апартамент), нито имам физическата възможност да се грижа пълноценно за две кучета едновременно (отделно дългите разходки на Чарли, и отделно малката, че Чарли много я пазеше, ако са заедно, и нападаше всяко куче, което се приближеше да подуши малката).

Ето една снимка на двамата, която пуснах миналата година, преди да успея да намеря дом на Сара, която новите стопани кръстиха Чара, защото е хем чаровна, хем веднага, щом влезна, открадна чорапите на баткото  Laughing


# 508
  • Мнения: 642
Нашата госпожичка стои за снимки като фотомодел  Grinning:
с децата у дома: http://mami.snimka.bg/children/teya-na-igsi.190612.19542716
с котката в един кадър: http://mami.snimka.bg/children/teya-na-igsi.190612.19542723
в профил: http://mami.snimka.bg/children/teya-na-igsi.190612.19542732
анфас в южния парк: http://mami.snimka.bg/children/teya-na-igsi.190612.19599753
 Grinning
Вчера се разхождахме в Южния парк. Чух реплика: "Виж какво е чисто бяло - все едно, че ей сега е излязло от пералнята!"  Shocked Joy
За храненето: нямаме никакви проблеми с апетита - яде гранули - изчезват за части от секундата.
Като витамини - някаква смесена таблетка калций с нещо си, ама какво точно беше?...
Косопада както ви писах по-рано вече отмина и сега забелязвам започна да й расте "гривата"... макар, че все още изглежда като проскубана кокошка, хората в парка й се радваха с "Я виж какво е пухкаво..." Confused  Мммммда, пухкава й е май само опашката  Laughing

# 509
  • Мнения: 247
Оххх, всички са големи сладури. Де да можех да приютявам всички бездомни страдащи кученца  Whistling .

За храненето май аз правя всичко грешно  doh . Явно с това съм й докарала гастрит. Преди няколко месеца Сара ми отказа да яде и започна да се пресвива и скимти сякаш я боли коремчето. Закарах я на доктор, даде ни лекарства и каза,че е гастрит. Да чукна на дърво, скоро не се е случвало, но ще имам обеца на ухото.
От вас научавам полезни неща  Hug .

Аз сега се връщам от вет.клиника. Биха й ваксините, обезпаразитиха я и изрязаха ноктите и вече съм спокойна  Flutter .

Общи условия

Активация на акаунт