Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди! – 7

  • 208 724
  • 730
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 0
diplodon, вземи си направи след ЯМР и електромиография (ЕМГ) - тя ще покаже има ли увредени нервни коренчета и кои. Даже на твое място бих си направил още преди ЯМР. Таблиците на дерматомите (местата по тялото, които даден неря инервира) са относителни и са индикация за диагноза, която следва да бъде потвърдена от допълнителни изследвания, каквито се явяват ЯМР и ЕМГ. Допълнителна индикация е и класическото неврологично изследване на рефлексите (с неврологично чукче и игла). Правено ли ти е такова изследване и какво показа то по отношение на рефлексите?

# 691
  • Мнения: 0
По схемата на диплодон мойте болежки нямат много общо с докторските "находки"!
Прочетох на един дъх книжката на Сарно и се видях на всяка една страница!
Ще се поровя и във форума за СНМ!

Личното ми мнение е, че теорията на Сарно е много привлекателна, но за мен необяснима.

# 692
  • Мнения: 54
eli, изрично питах лекарите (невролога и физиотерапевта), дали трябва да направя ЯМР или скенера е достатъчен. Отговрът беше че скенерът е дал достатъчно ясна картина и няма смисъл от ЯМР. Колкото до личния въпрос...дори нямам идея за какво ми говориш newsm78

toxygen, с ЕМГ-то започнах, нямаше никакви индикации за проблем. Отново по думите на неврохирурга това е излишно изследване, направо ЯМР при подобни проблеми. За чукчето и иглата...те и това ако не ми направят невролозите, какво според теб друго освен да изпишат хапове!? Wink

# 693
  • Мнения: 98
   Дано е така, защото аз лично ти съчувствах на 100% и просто - другото беше грозна картинка.... smile3515
 
eli, изрично питах лекарите (невролога и физиотерапевта), дали трябва да направя ЯМР или скенера е достатъчен. Отговрът беше че скенерът е дал достатъчно ясна картина и няма смисъл от ЯМР. Колкото до личния въпрос...дори нямам идея за какво ми говориш newsm78

# 694
  • Мнения: 0
Токсиген, всъщност теорията на Сарно е много логична! Повече дори, отколкото въобще си представях!
На мен не ми беше нужно никакво време за да повярвам! /Най-важно е да осмислиш и приемеш диагнозата за СНМ/

# 695
  • Мнения: 98
Моля, дайте линк за този Сарно, че ми възбудихте интереса!

Токсиген, всъщност теорията на Сарно е много логична! Повече дори, отколкото въобще си представях!
На мен не ми беше нужно никакво време за да повярвам! /Най-важно е да осмислиш и приемеш диагнозата за СНМ/

# 696
  • Мнения: 669
Извинявам се|не можах да се сдържа|Диплодон,лечението и на л1,л2,л3 л Не знам си кое ,ще е едентично с досегашното...
Мисля,че нашите съвети от самото начало бяха да си направиш ямр!

# 697
  • Мнения: 0
http://www.amazon.com/Mindbody-Prescription-Healing-Body-Pain/dp … reader_0446675156

Аз изчетох на един дъх това: http://www.book.store.bg/p27019/izbavi-se-ot-bolkite-v-gyrba-d-r-dzhon-sarno.html

Идеята е, че на посъзнателно ниво нашето съзнание влияе върху специфични мускули като ги снабдява с по-малко кислород, за да изпитат болка, която да ни ни накара да забравим емоционалните си дерзания, които изпитваме - засяга най-вече амбициозни хора, перфекционисти, които на всяка цена са решени да успеят - в живота, семейството, работата...   Малко сложно е с малко думи да се обясни, но всичко е подплатено с желязна логика и факти!  

а ето малко инфо от колежка по болки в друг форум:

Информацията е, че нямаше операция. След като тукашните доктори ми поставиха диагноза две протрузии и една херния на нива L3-L4-L5-S1, след целодневни изследвания там ми казаха, че гръбнакът ми е здрав като на 20 годишно моме, и че не знаят от какво ме боли.

Тогава попаднах на една от книгите на д-р Джон Сарно (John Sarno)препрочитах я няколко пъти в рамките на 2-3 седмици, и докато се усетя, болките ми спряха окончателно, а се мъчих цели пет години!!! Без болки съм вече година и половина. Ако нещо се пообади, отново си прочитам важните моменти, и за ден-два ми минава, все едно нищо не е било.

Нормално е човек да си помисли, че това е отново някаква шарлатания. Не възнамерявам да убеждавам никого в противното. Но ако болките ви пречат да живеете, може би си струва да похарчите 20-тина долара и ден-два време за да прочетете "The Mindbody Prescription" .

В кратце - щом не се оправяте, диагнозата ви не е правилна. Болките ви не се дължат на херния, дископатия, шипове и прочее, независимо, че по разни снимки се виждат такива и докторите естествено ги сочат като причина. Др. Сарно предлага друго, за мен - абсолютно вярно обяснение, освен ако не страдате от рак. Синдром на мускулното напрежение. Леко намаляване на снабдяването на мускули, нерви и сухожилия с кислород (намалено кръвообращение). Това е изключително болезнено, но абсолютно безвредно състояние, което се отключва чрез вегетативната нервна система когато мозъкът ви иска да ви предпази от осъзнаване на дълбоко подтиснати и неосъзнати (дори не подозирате за съществуването им) негативни емоции, основно ярост и страх, като отклонява вниманието ви чрез болка. Толкоз по въпроса.

За по-любопитните, преведох само програмата за лечение на д-р Сарно:

"Вашият проблем не е физически!!!

Ежедневната равносметка е жизнено важна. Точно както и в училище, човек трябва да си прави домашните. Повторението е от съществено значение. Отделяйте си време всеки ден, най-малко 15 мин сутрин и половин час вечер, за припомняне на следното:

1. Принципът на възстановяването е да проумеене каква е функцията на СМН (синдром на мускулното напрежение) и да осъзнаете, че именно СМН и нищо друго е причината за болките, изтръпването и слабостта и прочее плашещи симптоми.

2. За да се освободите от болките най-важното е да пратите всички досегашни диагнози в шкафа и да ги забравите, докато работите по тази програма, а и въобще.

3. Процесът на възстановяване ще се ускори, ако забравите всичко, което са ви казвали преди – диагнози, какво можете или не можете да правите, какво е полезно или вредно за вашето състояние.

4. Съсредоточете усилията си в проумяване на факторите, които причиняват СМН. Ако имате СМН, симптомите ви се дължат на леко намалено снабдяване с кислород, което е безобидно, но може да причини изключително силни болки. Ако имате СМН, това значи, че гръбнакът, раменете, краката и ръцете са ви наред!

5. Не е важно кога и къде ви боли. Вие ще промените програмата, по която работи мозъкът ви, като ежедневно мислите за някои неща, докато болката спре.

6. Неосъзнатата ярост се нуждае от болката. Тя е във вас, независимо, че не я чувствате. Има редица възможни източници на тази ярост. Направете си списък на всички онези фактори, които според вас допринасят за нарастването на гнева. От описанието по-долу ще ви се изясни какво да включите в списъка:

А) Гняв, породен в ранното детство, остава завинаги в неосъзнатото и допринася за яростта. Помъчете се да си спомните за случки от детските ви години, когато е възможно да сте се били много ядосани. Включете ги в списъка.

Б) При много хора със СМН, някои характерови особености имат най-голям принос при натрупване на неосъзната ярост. Те трябва да оглавят списъка. Ако очаквате твърде много от себе си, ако винаги искате да сте перфектни, да постигате много, да успявате, ако сте най-заклетия си критик, ако сте твърде съзнателен или чувствителен на критика, вероятно вътрешно сте ужасно гневен. Нека тези неща бъдат ядрото на списъка ви.

В) Аналогично, ако имате непреодолима нужда да се харесвате на хората, да сте услужлив, добър, грижовен, винаги се тревожите за семейството си, приятелите и роднините, това направо ви разярява вътрешно. Това е така, защото съзнанието не може да удържи на натиска да бъдете перфектен и добър. Включете всичко това в списъка си.

Г) Така, както съзнанието реагира на вътрешния натиск да бъдете перфектен или добър, по същия начин се съпротивлява и на натиск отвън, на трудностите, съпътстващи живота. Затова в списъка трябва да включите всичко, което можете да характеризирате като натиск отвън – отговорности в работата, отговорности в семейството – брачен партньор и деца, възрастни родители и прочее.

Д) Един по-условен, но важен източник на неосъзнат гняв при някои хора е остаряването и осъзнаването на факта, че сме смъртни. Приносът на този източник е по-голям, отколкото изглежда.

Е) Личните взаимоотношения, независимо колко са добри, често са източник на неосъзнат гняв. Причината е, че много хора не могат осъзнато да изпитват и изразяват гняв към любимите си хора.

Ж) Добавете в списъка всички ситуации, в които съвсем осъзнато сте били ядосани и гневни, но не сте могли да го изразите явно. Подтиснатият гняв често се затваря вътрешно и допълва резервоара на неосъзнатия, който пък е причина за появата на СМН.

7. Мозъкът се страхува, че неосъзнатия гняв може да излезе наяве и произвежда болка, за да отклони вниманието ви от тези опустошителни емоции. Нашата програма е съставена така, че този процес да бъде спрян. За целта трябва всеки ден да отделяте време и да разсъждавате. Така чрез осъзнато усилие можете да проникнете в неосъзнатото. Тази стъпка е необходима, за да попречите на мозъка си да инициира процеса, отговорен за болките.

8. Когато болките изчезнат напълно или почти напълно, започнете да възстановявате физическата си активност, и особено тази, от която сте се страхували, докато ви е боляло. Това може първоначално да се окаже трудно, възможно е да отнеме седмици или месеци, преди напълно да си възвърнете подвижността. Но това трябва да ви стане цел, за да убедите съзнанието си, че физически сте напълно нормален.

9. Не се отказвайте. Трябва да вложите толкова време и усилия, колкото е необходимо да се пренастроите. Наложете си да не обръщате внимание на болката. Ако все пак се уловите, че мислите за нея, насилете се да мислите за психическите фактори, описани по-горе. Препрочитайте си списъка."

# 698
  • Мнения: 54
Извинявам се|не можах да се сдържа|Диплодон,лечението и на л1,л2,л3 л Не знам си кое ,ще е едентично с досегашното...
Мисля,че нашите съвети от самото начало бяха да си направиш ямр!
То ще е идентично, ама първо да се види има ли нещо, какво е, и тогава ще му мисля. Пък и идентично да е, досега не са го правили на място, така че...И стига ми повтаряхте че сте ми дали съвет още отначало за ЯМР, обясних какво ми казаха лекарите когато ги попитах дали скенера е достатъчен. Всъщност разбрах че някой нещо ви е крив тук за намесата на админите по някакъв повод и обвиняемия съм аз, та затова и някакви реакции които ми идват доста странни. Питайте тях кой, какво и за какво им е казал нещо, аз дори не знам в каква връзка са се намесили в темата и са трили постове, камоли да съм им казвал нещо за каквото и да било. Въобще не знам за какво точно е трябвало да се оплаквам на някой!? newsm78

# 699
  • Мнения: 669
Дааа на горните нива трябват ,други хапчета... Laughingнещо с насочено действие....
Виждам,че не си останал доволен от съветите.... ThinkingЩо не се сърдиш на докторите,дето не те пратили,ми проявяваш претенции относно препоръките.Целта ми е била,да настояваш за ямр..

# 700
  • Мнения: 54
Говорим на различни езици, няма смисъл да ти отговарям повече. Търсиш под вола теле и ще те оставя да го намериш, мен ми е все тая Wink

# 701
  • ... при вятъра и вълните
  • Мнения: 207
Здравейте! И аз май ще трябва да ходя да ме снимат, вече сериозно. Влача се 3-4 месеца с болки, писна ми. Днес пак бях на масаж, е поне масажиста каза, че само с масаж няма да се  оправя!
Обръщам се към варненци- на кой невролог мога да разчитам? Чудя се и дали да ходя при GP за направление или направо на частно  newsm78. Ако пък действително трябва скенер или ЯМР може ли да мине по здравна каса (все пак да не чакам до догодина) или ще се наложи да си платя? И все пак колко струва подобно изследване...май много ми станаха въпросите!

# 702
  • Мнения: 54
Здравей! Определено с масажи няма да се оправиш (не че знам какво ти е, но...). На невролозите недей да разчиташ за друго освен стандартната порция хапове, направо търси неврохирург. Вече неколкократно споменахме тук за доц. Кючуков завеждащ отделението по неврохирургия в Окръжна. Но и той едва ли ще ти каже нещо различно от скенер и ЯМР преди да ти се поставя каквато и да било диагноза. ЯМР-то е 250-300 лв., скенера не знам, но него ще ти е по-лесно да си го издействаш по здравна каса.

# 703
  • ... при вятъра и вълните
  • Мнения: 207
Благодаря ти, diplodon. Готова съм да си заплатя колкото е необходимо, само да съм сигурна, че ще попадна на свестен лекар.

# 704
  • Мнения: 3 540
За скенер може и да ти се усмихне късмета ,но ЯМР ,трудна работа.
Сега сме края на 3тото тримесеция и наистина може лимита им от направления да е изчепан.
Вначалото на октомври им отпускат за последното тримесечие ,така ,че си в изгодна позиция.
Можеш да се обърнеш и към д-р Гилев ,ортопед в клиниката ,която е в долния ъгъл на окръжна болница.

Общи условия

Активация на акаунт