Детски книжки - за малки и големи деца

  • 24 687
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 289
TopCat, може ли да напишеш кратко резюме и на "Говорещото столче" и на "Момичето в бяло"? За какво се разказва? И от каква народност е този Константин Кирица?

# 46
Историята на говорещото столче Simple Smile - една от моите любими

Наоки и Юко отиват на гости при баба си на село, майка им има работа в Токио и ги оставя на баба и дядо. Юко е на 2 годинки, а Наоки е на 8-9.
И един ден, улисани в игрите децата откриват зад една полянка стара къща, в която времето сякаш е спряло - потънала в прах, храсталаци... На Юко много и харесва там.
На следващия ден Наоки чува странно ръмжене от храсталаците и какво да види? Едно малко столче (като за двегодишно дете) върви и мърмори "Няма я, няма я, вчера беше тук, а сега я няма..."
На по-следващия ден Юко не се прибира за обяд... Къде ли е тя? Наоки има предчувстие и отива във старата къща и какво да види? Юко и столчето Simple Smile Столчето нарича Юко - Ида, Юко се смее, щастлива, а столчето говори "Ида си дойде, вчера я нямаше, но сега дойде". Наоки се опитва да разубеди столчето, че Юко му е сестра и че не се казва Ида, а столчето не вярва.
А и малката Юко вече се нарича Ида... Какво става?

Наоки има още една приятелка в околностите - казва се Рицуко и е на около 16 години.  Той и разказва странната история. Дане би в нея Юко да е преродената Ида, която столчето търси?

В къщата има стар календар... След много усилия Наоки и Рицуко разчитат календара - тои е спрял на 6 август 1944 година...

Вече е време Наоки и Юко да си ходят в Токио... Но как да разделят Юко и столчето? То е упорито и за него Юко е Ида, която е изчезнала вчера. Наоки е безсилен пред тези аргументи... Столчето му е казало обаче, че Ида има три бенки една до друга на гръбчето - това е нейният отличителен белег. Наоки в яда си съблича сестра си и показва гръбчето и на столчето. То е съвсем чисто... Тогава столчето се разпада...

След като са се прибрали в Токио Наоки получава писмо от Рицуко, която лежи в болницата болна от левкемия. Рицуко е осиновено дете... Помолила родителите и да и покажат с какви дрешки е била облечена, когато са я намерили - костюмче с избродирано име Ида... Рицуко моли лекарите да и кажат има ли някакви бенки на гърба. Лекарят отговаря "Да и то три една до друга". Рицуко излиза от болницата и отива в къщата, смята да я оправи, гали столчето и му казва "Аз съм твоята пораснала Ида", но то мълчи... И някой ден тя се надява да си има момиченце и да го сложи да седне на столчето...


Лира, харесва ли ти? Много е хубава книгата...

# 47
  • Мнения: 289
TopCat, току-що установих, че тази книжка я имам вкъщи! Баща ми ми я е изпратил с колет от България - о-о-о, какъв златен дядо! Ще я прочета на децата и ще ти напиша по-конкретно, засега не знам, чудя се как ли ще обяснявам на децата защо столчето мълчи - защото Рицуко вече не е дете? Дали ще го разберат?...

# 48
Ами, няма да разберат защо мълчи столчето и ще им е мъчно... На мен ми беше мъчно, а прочетох книгата в 5 клас - голяма, голяма вече... Успокоението е, че столчето ще проговори на малко момиченце... Тъжна е историята, с отворен край... Мисля, че можеш ти да им разкажеш едно оптимистично продължение Simple Smile и те ще ти повярват!!!


А Замъкът на момичето в бяло е румънска книга. По-скоро приключенска - една тайфа тръгва да търси един замък, в който е затворена една тяхна позната. Момичето е изпратило писмо, това писмо е преминало през мноооого ръце и хлапетата проследяват пътя на писмото за да стигнат до замъка и момичето. Simple Smile  Интересно е, но е за по-големи деца. А и книгата е обемна - около 300 страници.

# 49
"Момчета, момичета и Стодулки" (но сега не се сещам за автора)
(чешка)

"Алфонс Треперибузков" (пак не се сещам за автора, но е на издателство Смехурко)

"Невероятните приключения на господин Попен в тресавището"
издателство Смехурко
(и тук не се се сещам за автор - на края на деня явно блокирам)

# 50
И не само блокирам ами и да се логна забравям Simple Smile след рестарт на компютъра, мани мани  Embarassed

# 51
  • Мнения: 289
Цитат
"Момчета, момичета и Стодулки" (но сега не се сещам за автора)
(чешка)


Авторката е Ева Бернардинова. Да допълня, че в книжката "Стодулки" е селце, където децата карат шейнички и пр., а днес Стодулки е гнусен панелен железобетонен квартал на Прага Simple Smile .

# 52
  • Мнения: 1 399
Любимите книжки на мойта щерка/8г./ са:
  "Лешникотрошачката"-Е.Т.А.Хофман
  "Ние,децата от Шумотевица"-Астрид Линдгрен
  "Емил от Льонеберя"-Астрид Линдгрен
  "Малкият Никола"-Рьоне Госини
  "Антон и Точица"-Ерих Кестнер
  "Крокодилът Гена"-Едуард Успенски и разбира се всякакви приказки-за рицари,принцове,принцеси,вълшебства,животни и т.н.И въпреки,че вече сме "големи" с голям интерес чете поредицата за костенурчето Франклин,не пропускаме да си купим всяка нова издадена от тази поредица.

# 53
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
напоследък купувам на Елина една поредица книжки за костенурчето Франклин. Страхотни са:)
имат супер готини картинки и историите са много готини...все се научават по нещо децата.

Има и още две поредици, които са много хубави.
"Енциклопедия на златните приказки" и "Класика за деца"
Енциклопедиаята ми харесва, защото приказките са в съкратен вариант и със страхотни картинки.

# 54
  • Мнения: 289
А чували ли сте за последната модна тенденция да се издават книги за деца, написани от деца? Е, "деца" относително казано, в Щатите сега бил много нашумял някакъв 18-годишен автор, но не му помня името. А в Европа - една книга от 15-годишна румънка, живееща във Франция, казва се Flavia Bujor, а името на книгата е "Камъните на съдбата". Тази книга била станала бестселър във Франция и тук в Чехия знам, че четири издателства са се надпреварвали и са наддавали кой да откупи правата... Тези "Камъни..." аз ги прочетох на децата и на мен ми се видяха пълен мишмаш, но на децата им хареса... И на американеца, и на французойката (румънката) книгите са в жанр фентъзи и са за по-големи деца.

# 55
# 56
# 57
  • Мнения: 1 731
Хубаво е това със списъка от качествени книжки за малките,ама ми кажете как да му съсредоточа вниманието на моя син да послуша(на 1г и 2 месеца е),ама въобще не иска да чуе какво му чета,кака му как слушаше от съвсем мъничка и сега много чете,обаче той-незнам. Rolling Eyes

# 58
Как да му задържиш вниманието... Ами лъжичка по лъжичка... Да четеш книжка е все едно да разказваш приказка... Обясни му, че се готвите за голямо пътешествие в страната на Фантазиите, където е много интересно и пълно с приключения. Изберете книжка с хубави картинки и кратки приказки...
Вниманието на малкото дете не се задържа дълго, не се притеснявай ако по някое време детето "те прекъсне", историята остава за следващия ден Simple Smile И не се обезкуражавай!

# 59
Детето все още е много малко. Лъжичка по лъжичка, придружени с хубави картинки - това е рецептата. Simple Smile Към лъжичката прибави гушкане, сядане на коленете на мама, целувки. Дори да е само за 5 минути. Това е началото.

Общи условия

Активация на акаунт