КАНАДСКА лятно-ваканционна тема - 42

  • 28 999
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 919
ако в тези 16% се включват всички баби китайки които си ги донасят от Китай да гледат деца хич не се учудвам.. ама и не само китайки..Wink Че има неграмотни, сигурна съм че има, има ги навсякъде, но поне моите наблюдение от нашето училище което никък не е на високо в класацийте, всички деца които познавам завършили киндергарден могат да четът и обичат да четът и четът много. Може би зависи от учителките, може би зависи и от колко големи са класовете, определено зависи от родителите дали това ще се насърчава или не. Виктория днес е за първи ден, цял ден, второ ходене там, чакам да видя дали ще и дадът домашно, но и да не и дадът тя си има две книги с упражнения в къщи от които си избира две страници и си ги прави сама. Аз само прочитам условието, вече не го и обяснявам, само го прочитам на английски, после тя ми показва какво е свършила и проверяваме заедно. Надявам се с домашните да е същото, но ще видим Simple Smile

# 706
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Много обширна тема сте подхванали, която със сигурност няма изчерпване. Още повече, че всяко училище е различно и дори и в едно и също училище, в едни си същи паралелки, учителите имат различни изисквания. Това, което ми направи впечатление - в Квебек децата независимо от възрастта си, щом са нови емигранти, винаги започват обучението си в подготвителен клас (матернел). В Онтарио всяко дете (стига да не е със специални нужди) започва училище с випуска си (ако си на 8, тръгваш в 3-ти клас, това, че не знаеш езика не е от значение), като ако има нужда му се назначава допълнителен учител, който се занимава с него само по английски език. Съответно и двамата учители дават домашни, налага се детето да учи малко повече в началото, но за около 3 месеца е "влязло в час" и от там нататък е едно от всички.
Сега, моите впечатления са от 3 държавни училища в Онтарио към Peel district school board - това е важно уточнение, защото при другите бордове някои неща са различни (в Торонто в някои училища си имат пейки и падащи маси в джима и не се хранят на земята).
Та тук се започва предучилищна на 4 год., като тя трае 2 години по 2,5 часа на ден. От тази година с новите промени, които се правят в образованието в Онтарио, някои от училищата минаха на целодневно обучение и за предучилищната. Други са си по 2,5 часа всеки ден, трети учат по цял ден, но само 2 или 3 дни в седмицата.
В предучилищните групи децата са най-много по 20 и имат основна и помощник учителка. Няма никакво значение дали детето владее местния език. Учат се букви, цифри, цветове, форми, много песни. Децата се извеждат ежедневно навън (при слава от 2,5 часа, 30 мин. са задължително навън). Специално при Слава, всеки петък получавам една папка, в която има листове с песничките, които са учили тази седмица + лист с домашно - да нарисуват или оцветят нещо.
От първи клас, както писах и по-горе, ако се налага към детето се прикрепя специален учител, който го занимава само с местния език, ако е необходимо и 2-3 години ще е така. Учебници няма, в къщи се получават само копирани листове с домашно от рода на изредени 10 думи, които детето трябва да научи как се пишат до другия ден, защото ще бъде изпитано на тях. В началото на всеки месец се получава лист или няколко листа от учителката, в които родителя се информира какво ще учи детето му през месеца - от рода на по математика ще се учим да събираме от 1 до 10, по английски ще научим 50 думи как се пишат, по четене ще прочетем еди коя си книга (учителката чете, децата още не могат) и ще коментираме действията на главния герой и т.н.
Учебници се появяват чак в 3-ти клас, но не се изнасят от училището. Ако детето трябва да научи нещо от учебника, получава ксерокопиран лист с материала и само него може да носи в къщи. До 5-ти клас включително се пише само с молив. Ръкописно писане и таблицата за умножение се учат в края на 3-ти клас. Всяка година на детето се възлага да прави проект по дадена тема, като проекта е family и в подготовката/изработката се изисква да участват и родителите. До сега сме имали проект на теми:
- Важен ден, който се празнува в моята страна (1-ви клас)
- Представяне на страна по избор (с изключение на родната). Представянето трябва да включва местоположение + нарисувана на ръка карта, климат, полезни изкопаеми, население, бит и традиции, спорт; как учат и какво правят в свободното си време децата от съответната страна; рисунки или снимки на мъж и жена в традиционни носии; рисунка на традиционна къща. Представянето пред класа трябва да е в рамките на 15 мин. (2-и клас)
- Изработка на лабиринт на няколко етажа - целта е като се пусне метално топче от най-горния етаж да извървява най-дългия възможен път до изхода. Лабиринта трябва да е изработен от картон и да има съответно наклон, топчето да минава през дупки, тунелчета, мостчета и т.н. (3-ти клас)
- Изработка на измислен герб, който в най-голяма степен отговаря на същността на твоето семейство. Гербът се изработва от картон, висок е до 1м. и е само за детето, не се изисква родителска помощ. (4-ти клас)
- Представяне на някоя страна от древността - къде се намира, с какво са се занимавали местните хора, какво се е продавало на пазарите им, в какво са живели и т.н. По време на представянето е желателно детето да е тематично облечено (Деси представи древна Гърция и по този повод ших гръцка туника) - (5-ти клас)
Правили сме и други проекти, но нещо блокирах и не се сещам да ги изброя. Има много проекти, които детето подготвя индивидуално в училище, като за това му се отпуска определено учебно време. Правят се и много групови проекти - понякога от 4-и понякога от по 2 деца.
За клюкаренето - да учат ги да клюкарят, включително и от рода на "Госпожо, Мартин ми се плези". Още в 1-ви клас много подробно им се обяснява какъв телефон е 911 и кога да го използват, дори и срещу родителите си. И да, разпитват ги какво правят в къщи след училище и какво правят родителите им. (Деси имаше специална тетрадка за това).
За специалните деца...
От 1-и до 3-ти клас Деси учеше заедно с 2 деца с ДЦП. Разбираемо децата бяха трудно подвижни, караха се на училище със специален автобус и си имаха допълнителна учителка, която да се грижи само за тях. Децата по никакъв начин не бяха делени от останалите.
Миналата година в класа на Деси имаше дете, което припада от по-силен шум. При постъпването му на всички класове е било обяснено какъв проблем има. Учел си е нормално с класа, само е извеждан малко по-рано от някои от часовете, за да избегнат много силния шум от излизащи навън деца.
За втора година в класа на Слава има дете с аутизъм, върви си наравно с другите деца, няма назначен допълнителен учител.
О, Кенада се пее задължително весеки ден от всички деца в училище.

# 707
  • Мнения: 5 713
а обикновено се касае за деца, които всъщност са много интелигенти и просто е необходимо да намериш пътя към тях
И тук идва или алтернативното училище или домашното обучение...

Под клеветене имах предвих да им се внушава от малки, че авторитетите - като малки са учителите, като пораснат са шефове и т.н., са вездесъщи; че нямат право сами да преценяват дали дадено нещо е добро или лошо и да опитват да се справят с него , след като това нещо вече е било окатегоризирано от някой авторитет и трябва да бъде "докладвано"...
С две думи - промиват им мозъците от малки за да са по-лесни за контролиране като възрастни.
Напълно съм съгласна!
Имам същите наблюдения и писах/негодувах по-рано в тази насока.

От алтернативните училища само за 2 имам бегли впечатления. В едното мисля да ходя на отворените врати февруари.

Учебници и тетрадки: в матернел Маги периодично ми мосеше материалите да видя как и какво правят; дали се справят. После ги връщаше в училище, но в един момент оставаше папката вкъщи и сега всичко е у нас, с което са работили през годината. Отделно в аджендата се описваше всеки проблем (при нея не е имало). Родителските срещи при завършването на всеки цикъл- 3 на брой. Също така бюлетините ни се изпращаха.В матернел не е имала домашни.
Сега в първи клас има една тетрадка/учебник, която я носи вкъщи (дадена е от училището и има домашни за правене в нея). Другите материали засега са в училище. Отделно носи и връща една папка, където са закачени различни листове и пак има домашна работа по тях.

Вери беше споменала май в темата,че в тяхното училище карат децата да разказват какво правят с родителите си в къщи вечер
Не бях аз, а Снежи. Simple Smile Спомена някаква тетрадка където пишели как са прекарали вечерта с родителите и какво биха искали да се промени (сигурно заради психически и физически тормоз Simple Smile ). Тази тетрадка оставала в училище и родителите не я виждали. Признавам, че за  пръв път чувам за такава тетрадка, поразпитах и никой нищо не знае. А Снежи не писа повечепо въпроса, макар че Мамамия пита.  Wink

"Това, което ми направи впечатление - в Квебек децата независимо от възрастта си, щом са нови емигранти, винаги започват обучението си в подготвителен клас (матернел)."

Аз не знам такова нещо. Има Classe d'accueil към съответния клас, ако детето не знае добре френски.

# 708
  • Мнения: 1 199
Ако под "клеветене" се разбира ако някой (или както е в повечето случаи някоИ) те тормози систематично и ти ако не можеш да се оправиш сам с тях, да се обърнеш към учителя, то аз съм абсолютно "за". Вече съм обяснявала надълго и нашироко  в друга тема. Била съм жертва на такъв тормоз (цялата и непрекъснато съм била в синини) и не мисля че е редно децата да свикват от малки да живеят по закона на джунглата. Доминиращото дете обикновено се чувства прекрасно в тази си позиция и е на практика нечувано самО да се откаже от доминацията си и да остави на мира жертвата си. Жертвите са обикновено по-стестителни и/или физически слаби деца. Помощта се изразява не само в разговори с тормозещите деца, но и в съвети на психолог на тормозеното дете за това как да реагира в такива случаи, че да не става пак жертва на тормоз. По отношение на "клеветенето" съм много щастлива че отглеждам децата си в Канада, въпреки че сега сигурно съм настроила повечето от вас слещу себе си Simple Smile
И само да ви спомена че въпреки насърчаването на "клеветенето", има недопустимо много самоубийства (а по-рядко и убийства) на млади хора вследствие на този проблем. 

# 709
  • Мнения: 0
Здравейте,

много ми харесва идеята, да има място, където мамите в Канада да обсъждат най-различни неща. За съжаление, няма отделен форум, в който може да отваряме различни теми и затова предварително се извинявам, че прекъсвам някаква вече развила се дискусия, с нещо съвсем различно като тематика - но нямам избор  Embarassed Confused. Аз съм майка на три месечно момченце и три годишна кака, но ще попитам нещо, което слава богу не засяга мен. Имам позната, която има 20-дневно бебче, което има проблеми с изхождането...Бебето е на изкуствено хранене и съвсем малко кърма на ден. Според местните специалисти е от изкуственото мляко, може и лошо да е захранено, нямам наблюдения, но жената търси начини да излезе от трудната ситуация - в момента правела клизмички на детенцето, през няколко дни, но питането й е -  има ли някакъв чай или нещо друго, което помага - което може да купи тук в Канада (Монреал)? Благодаря Ви, предварително от нейно име - от плач и проблеми, жената даже няма време да влиза по форуми и ме помоли да попитам..... Аз никога не съм имала подобни проблеми и с двете ми деца, кърмих каката до 13 месеца, за момента и с бебчо сме само на кърма и дай боже да нямаме подобни затруднения, знам, че в БГ има разни чайове и сиропи...
Мерси още веднъж за отзивчивостта!

# 710
  • Мнения: 322
А каква марка мляко дава,з съм много доволна от Енфамии А+.Според мен трябва да смени млякото,ако не е пробвала вече.

# 711
  • Мнения: 753
Heureuse, в описаната от теб ситуация е нужно да се потърси намеса, разбира се, но аз говорех за нещо съвсем различно...

Момичета, знаете ли дали някъде в Монреал има организация или място, където мога да получа правен съвет на нормална цена. Всъщност нямам идея колко струва една консултация с адвокат, но преполагам, че е скъпо. Всякакви идеи ще са ми от полза!

# 712
  • Мнения: 18
само минавам да кажа
Честит рожден ден на Пчеличка! Много здраве и пожелавам и много послушни деца!
темата за училищата ми е много интересна, но ще я изчета утре на спокойствие и ще се оплача от това оставяне на тетрадките в училище...

# 713
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аааа рожденничките ни са две днес Simple Smile
Честит Рожден Ден на Пчеличка и на Е&М. Да са щастливи, обичани и късметлийки.

# 714
  • Мнения: 0
А каква марка мляко дава,з съм много доволна от Енфамии А+.Според мен трябва да смени млякото,ако не е пробвала вече.
Мисля, че не е пробвала, ще я посъветвам.
Мерси много!

# 715
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Вери беше споменала май в темата,че в тяхното училище карат децата да разказват какво правят с родителите си в къщи вечер
Не бях аз, а Снежи. Simple Smile Спомена някаква тетрадка където пишели как са прекарали вечерта с родителите и какво биха искали да се промени (сигурно заради психически и физически тормоз Simple Smile ). Тази тетрадка оставала в училище и родителите не я виждали. Признавам, че за  пръв път чувам за такава тетрадка, поразпитах и никой нищо не знае. А Снежи не писа повечепо въпроса, макар че Мамамия пита.  Wink

"Това, което ми направи впечатление - в Квебек децата независимо от възрастта си, щом са нови емигранти, винаги започват обучението си в подготвителен клас (матернел)."

Аз не знам такова нещо. Има Classe d'accueil към съответния клас, ако детето не знае добре френски.
Знаех си, че съм изпуснала нещо. Изпушила ми е главата в последно време с нашите болести и днес използвам форума за отдушник, направо съм за тукашния 4-ти км. вече.
Та за тетрадката - въведоха я в училището на Деси, когато беше в края на 1-ви клас. Не са ми обяснявали защо съществува такава тетрадка, учителката само ме информира, че има такава и когато поисках да я видя, ми каза, че не може, била за училищно ползване. Извинявам се за грешката за подготвителния клас в Квебек, не знам как точно се казва (този матернел ми се въртеше в главата по някаква причина).
mama Ellie и на мен единственото което ми хрумва е да смени млякото приятелката ти (Енфамил може и да е добър, нямам идея, кърмих и двете си деца). Още по-важно ми се струва приятелката ти да се свърже с консултант по кърмене и да се опита да си възстанови кърмата.

# 716
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Пропуснах...
Честит Рожден Ден на Пчеличка и на Е&М!
Най-вече здраве ви пожелавам момичета!

За вас:

# 717
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Честит Рожден Ден на Пчеличка и на Е&М и от мен, пожелавам ви много здраве и щастие, също и да сте много обичани   Hug

Sneji , Вери, благодаря ви за споделеното момичета   bouquet Чувствам се малко по спокойна /че все пак учат, аз напоследък вече мислех, че до 18 години си губят времето, и ми беше много мрачно настроението/ , ако и нашите у-ща тук приличат на вашите ще съм много доволна /разбира се винаги човек иска повече от това, което получава Wink /  Даже тези проекти дето Снежи описа и се правят с родителите ми се видяха дори сложни  Peace

mama Ellie , и аз предлагам да смени млякото с друга марка / аз кърмих, но така съм чувала че се прави/. Другото, което ми хрумва, може и да греша, но може малко преварена водичка да му дава. Знам че сега водата се отрича, но не мисля, че е проблем да опита.

# 718
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
heureuse , това, което си описала тук го наричат булинг и други от този род, и ги учат, че не е правилно. Потъпкването на личността не е на почит в Канада и такива оплаквания се приемат доста сериозно.
Ама да кажеш, че някой ти се е изплезил - това ми се струва прекалено.

Понеже стана на въпрос за авторитетите: Мъжът ми сподели веднъж - обсъждали с шефа някакъв въпрос, на шефа му свършили аргументите и накрая заявил: "Да, ама аз съм шефа"  hahaha и естествено направили както той казал.

# 719
  • Лавал-Пловдив
  • Мнения: 376
Честит рожден ден на Пчеличка и Е§М   bouquet  bouquet
Мама Ели - аз давах на Сами адаптирано мляко след 4 месец - Бон Департ на Нестле и понякога Симилак - и с двете нямаше проблеми с изхождането.
Камбанка от приятелка, която се развежда в момента знам, че има социални адвокати, които дават безплатни консултации ако това те интересува пиши на лични, ще те свържа с нея да ти обясни. Може би има и значение за какъв вид правна услуга се интересуваш.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт