КАНАДСКА лятно-ваканционна тема - 42

  • 29 023
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 945
/че все пак учат, аз напоследък вече мислех, че до 18 години си губят времето, и ми беше много мрачно настроението/

Момичета, досега нарочно не се включвах в дискусията за училищата - вие всички сте с малки деца, които ще започнат училище в Канада и добра или лоша, системата е такава Peace
Но това изказване на Мамамиа(цитатът по-горе), ме провокира да кажа и аз нещо.
Аз имам опит само с хай скул - двете ми момчета учат в горен курс, малкият от тази година. Ами честно казано -  нищо не учат Rolling Eyes
Имат само 4 предмета на срок и 4 други вторият срок. Домашна работа - рядко. Гледат разни холивудски филми по 3-4 часа, обсъждат ги, четат книжки, вестници. За мен това е несероизно обучение. Никой не се напъва за нищо, карат я еваш-евшаш.
Това е държавно училище, незнам как е в частните. Всички казват - ако искаш да учиш сериозно - в колежа и университета. Пълна загуба на време си е Crossing Arms
Незнам какво друго да напиша, но това е положението при нас Peace

# 721
  • Мнения: 753
Кака Дора, а трябва ли да съм на социал за да мога да им ползвам услугите? ще ти пиша подробности на лични.

# 722
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Благодаря за поздравите !   bouquet

П4ели4ка, 4естит Рожден Ден ! Бъди здрава и щастлива !  bouquet

# 723
  • Мнения: 429
Честито на Birthday Girls!
Здраве, красиви емоции и късмет!   bouquet

shemet, колко струва на година на дете не знам със сигурност. Доста е скъпо, но има семейства, които нищо не плащат. На специална среща с родителите и директорката преди приемане на детето се вземат документите му, включващи диагнозата и заключенията на лекари. Прави се комисия от нашия терапевтичен екип - психолози, логопед, социален работник, окюпейшанъл терапевта, музикотерапевта и директорката. Дава се мнение от екипа и документите се препращат за субсидиране от правителството. Мисля, че такава е схемата. Приемът на деца за всяка следваща година (примерно за септември 2010) става през януари 2010.

Истината е, че много от нашите деца са с диагноза Аутизъм, а всъщност не са с Аутизъм, а само с подобно поведение. Примерно едно дете с умствена изостаналост (вече е обидно така да се етикетират) или дете с генетичен синдром (Даун синдром примерно) или дете с неврологично заболяване (Детска Церебрална Парализа) поради водещата си диагноза придобиват поведение като това при Аутизма, което не мога още да намеря обяснение за себе си защо тук се диагностицира като Аутизъм с Даун синдром или Аутизъм с ДЦП.

Аутизмът сам по себе си е много лесен за диагностициране и ако се придържат специалистите към МКБ (Медицинския Класификатор на Болестите) ще трябва да поставят тази диагноза на 10 пъти по-малко деца от статистиката, която има в момента.

Естествено, че дете с Даун синдром не развива способностите се (речеви и интелектуални) в норма. Разбира се, че ползва стериотипии (специфични поклащания на части на тялото или самото тяло), защото това го успокоява и т.н. И много ясно, че клиничните картини до някъде се припокриват, но това не означава, че дете с Даун има Аутизъм, а още по-малко че то е с Аутизъм и съпътстващ Даун синдром. Това и да не си специалист, ще разбереш, че е извън всякаква логика.

Но от друга страна това, че попадат в диагноза Аутизъм е добре за много деца, които успяват да получат огромни ресурси както финансови така примерно екуипмънта, които специализираните училища, като нашето предлагат, а не на последно място и достъп без уейтинг лист до специалисти.

По темата за "Моля другарката".   Grinning  Аз като една другарка съм абсолютно ЗА.

Преди да работя в училището работех като училищен супервайзор в частно масово училище (1-8 кл.) Там ги учехме да използват думи, а не да се бият и също много се наблягаше на правилата - кое е редно, кое не е. Да разпознават ситуацията, в която се намират и да са сигурни, че никоя несправедливост няма да остане безнаказана. Ако някой наклевети някого без причина, а просто иска да излъже спямо друго дете, за да го злепостави, то тогава клеветникът бива санкциониран и разобличен.  Sunglasses

И аз съм доволна, че отглеждам детето си в страна където шофьорите не си пресветкат, за да предупредят онзи с превишена скорост, че  зад завя го очаква полицай, защото като го глобят следващия път ще кара безопасно и ще направи добро не само на себе си, а и на евентуална невинна жертва.

Радвам се, че след като едно куче без  каишка скочи на количката на детето ми и сега то се страхува дори от зайчетата на Флии маркета, аз се обадих на Анимал Контрол, дадох адреса на стопаните на кучето и ми беше известено, че виновниците са санкционирани.

Не се считам за доносник, нито съм възпитавана тук, но правилата са за всички и единствено като ги спазваме и държим и околните да ги спазват, ще можем да живеем в нормално общество. Нормално общество без гражданско отношение не се създава, а гражданско отношение се възпитава от много ранна възраст!  Wink

Последно, че много писах и сигурно ще досдя на някого.  Simple Smile

Нашите деца ги водим в Safety Village (място направено като малко градче, нещо като макетни къщички и улички). Там ги учим на правилата на движение и на противопожарна безопасност. Излизаме през прозорец на тренировъчна сграда с истински дим, от който не виждаш почти нищо и децата добиват представа какво е да си в пожар. Учат ги да си помагат, да не се блъскат, да няма паника и на много според мен полезни неща. Отделно в самото ни училище всеки месец има по един Fire Drill (алармата се включва и ние се евакуираме.) Никога не знаеш дали е тренировка или е истина. Това упражнение го правехме и в една детска градина, в която работех, дори със заспали 24 деца (т.е. по време на обедния сън). Именно за това някои градини имат политика децата да спят с обувки и не по пижами - за по-бърза евакуация.

Много още неща ми хрумват, но много ще ви отегча!  Wink

# 724
  • Мнения: 3 932
Каmбанка, иmа адвокати, които са безплатни за хора с ниски доходи. Иmаm референции в работата...Иначе ако е накакъв въпрос свързан с трудовото законодателство или хартата за права и свободи иmа безплатен тел. за консултации, за тези поне съm сигурна, mоже да иmа и други. Иmа и една организация Centre de reference de grand Montreal, която mоже да те ориентира къm кого да се обърнеш според ситуацията.

# 725
  • Мнения: 449
Честит Рожден Ден на Пчеличка и Е&М!
Бъдете здрави момичета
и нека в живота ви има много любов, щастие и късмет!


Sneji, от твоите описания за тукашната училищна система винаги научавам по нещо ново. Значи да се подготвяме от сега за "труд и творчество".  ooooh! Мони тръгна на preschool тази седмица и за сега комуникираме с учителката чрез една червена папка.

mama Ellie, за съжаление не мога да помогна. И двете си деца съм ги кърмила и не съм имала такива проблеми. Това бебе не е ли записано при педиатър когото да попитат?

Много още неща ми хрумват, но много ще ви отегча!  Wink

Пиши, пиши ... на мен ми е интересно какви неща разказваш от "кухнята".

# 726
  • Мнения: 0

mama Ellie, за съжаление не мога да помогна. И двете си деца съм ги кърмила и не съм имала такива проблеми. Това бебе не е ли записано при педиатър когото да попитат?

Много още неща ми хрумват, но много ще ви отегча!  Wink

Имат педиатър, който е дал като съвет да се прави гимнастика и казал, че подобно явление било нормално - но тази гимнастика не помага особено, а проблемът продължава. Явно просто трябва да си поръчат разни чайчета от БГ и така.
Мерси на всички отговорили!

# 727
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Izma, мъка ми е направо, но ще поживеем - ще видим ...

Jennie , разказвай още, никак не е отегчително  Hug Ако не е много лично би ли споделила ти каква длъжност заемаш в у-щето

Каролина , какво си пишете в червената папка? Ние нямаме папка, или устно ни казва нещата или ни поства на вратата съобщение за родителите. Ако имаме някакви въпроси си питаме лично учителката, като си водим или взимаме детето.

# 728
  • Мнения: 0
Jennie, радвам се да те видя тук Simple Smile

Denzul, постресна ме с решението ви да се прибирате в България Confused  Wink  Надявам се, че всичко ще се развие така, както го планирате и дори по-добре!

На нас ни остават точно 6 седмици в Африка, после 3 в България и пристигаме в ВС! Не мога да кажа, че сме готови, но полека-лека нещата се наместват.. Галче, в тази връзка - възхищавам се на организираността ти! За вас остана много малко време в България. Пожелавам ви приятно стягане на багажи и хубави мигове със семействата и приятелите!

Много интересна тема сте подхванали, чета с голям интерес, въпреки че на мен  за сега ми предстоят притеснения с детски градини.

# 729
  • Мнения: 18
Честит рожден ден и на Е&М /макар и със закъснение/
Искам да кажа, че моя Ясен-Бясен, направи вече една година на детска градина и все така продължава да си реве сутрин, когато го оставям. Вярно е, че е само за 4-5 мин, но така и не се отказа от това си занимание. Следобед е много весел и доволен, но сутрин е ...Така, като гледам ще го впишат в рекордите на градината по ревливост. За цяла година, може би не е плакал 10 сутрини. Ето тука е момента да кажа на Лейди Чери - мнооооооого инат имат девите да знаеш, или пък може би мъжките такива  Laughing.
За училищата - истина е, че не се учи. Големия ми син е в 5-ти клас. Още от първия ден им казали, че могат да си оставят всички неща в клас, тетрадки, учебници и тн, дори и раниците ако искат  #2gunfire Така се получава, че все едно всяка сутрин отиват на разходка. Иначе тази година им дават лист всеки понеделник, какви ще им бъдат домашните за през седмицата, ама няма много смисъл, защото как да ги пише, като ги поощряват да си оставят нещата в училище.

# 730
  • Лавал-Пловдив
  • Мнения: 376
Аз пък обратно на николова ще успокоя Лейди Чери - като майка и съпруга на деви много съм доволна от тях - синът ми е много будно и любознателно дете, много гальовен ( половин час вечер се гушкаме с него, макар че е на 8 ), не е никакъв инат. Мъжът ми дева е прекрасен, невероятен баща, всеки, който го познава ще го потвърди. Така че споко и раждай смело. Ако не влезеш в девата, бебето ми е везни - няма по спокойно и послушно бебе от него, така че пак няма за какво да се притесняваш.
По въпроса за клеветенето и училищата - поддържам Щастливката. Дъщеря ми още първите дни в секондера се сдърпа с една друга българка, която се оказа нещо като тартор и бияч на гимназията - то не бяха заплахи във фейса, всички са я блъскали в училище, следили са я, гледали са я накриво, обиждали са я. Бях възмутена какъв ужасен език използваше това момиче във фейсбук. Когато Зара ми се обади да ида да я прибера от някакъв паркинг, защото не смеела да иде на спирката, защото там я чакали да я бият вече ми кипна и писах на въпросното момиче, че ако не престане с тормоза ще се свържа с родителит и полицията и като доказателство ще покажа всички заплахи, които е писала във фейса. Намекнах и че за секунди мога да и разруша реномето на "биячка" в училище и че хич не си поплювам и...всичко престана. Сега пак си говорят и се поздравяват. То че и моята има голяма уста и прави неудачни коментари е вярно, но се извини поне 10 пъти. Аз се радвам на факта, че споделя такива неща с мен, защото е по-лошо да не казва нищо и да преживява нещата вътрешно. Най -важното е да знаем какво се случва с децата ни, а не да тънем в невидение, докато се случи нещо лошо.
Май ставам многословна, но няма вече, честна пионерска.  Crazy

# 731
  • Мнения: 449
Каролина , какво си пишете в червената папка?

За сега сме получили чрез папката само няколко формуляра, които трябваше да попълня: например, че сме съгласни детето да се извежда от учлище на разходки, дали сме съгласни да му правят снимки, формуляр за болести и алергии и прочие от сорта. Всъщност там имаше един лист с обяснение за какво е тази папка и си пишеше, че чрез нея ще комуникираме с учителката. Ако имаме въпроси да ги пишем на един лист. В нея ще му слагат и домашните и трябва всеки ден да я проверявам за съдържанието.

# 732
  • Мнения: 919
mama Ellie и на мен единственото което ми хрумва е да смени млякото приятелката ти (Енфамил може и да е добър, нямам идея, кърмих и двете си деца). Още по-важно ми се струва приятелката ти да се свърже с консултант по кърмене и да се опита да си възстанови кърмата.

и според мен това е най добрия вариант, бебето е малко още, дори само на половина да е на кърма това ще помогне много. Напоследък много се обсъжда че трябва да се слага кърма в изкуственното мляко, или да се кърми преди лили след хранене с АМ, къмата има ензими които помагат за освояването на АМ.

Моята госпожица вчера едвам стана за училище, но успяхме да идем на време и тя беше много доволна:) Като си я взех беше толкова изморена че просто я усещах че ще и гръмне главата, но в същото време толкова развълнувана че едвам заспа в 4 следобед.. И на мен са ми пратили една папка с комуникаций, както се изразила учителката, моята домашна и една папка с домашната на Виктория, която ще се връща всяка сряда.. тя настоя да си я напише веднага Laughing

# 733
  • Мнения: 3 743
Хайде и аз набързичко да мина и да ви почерпя за нашето "да", което си казахме преди 6 години на тази паметна дата


RALTRIF Hug

А във връзка с живота в Канада и специално образованието, в сравнение с другите страни по света, ето за любителите на статистиките Wink
https://cdn.bg-mamma.com/LbOl/b339c4c9.jpg

# 734
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Галче , честито!  /нещо си объркала линка  Peace/

Леле, kaka_dora, направо ме потресе, трябвало е веднага да отидете в училището и да говорите с директора, такива неща наистина ги взимат доста на сериозно и си заслужава да се кажат и да се вземат мерки. Още повече, че едва ли само твоята дъщеря е била потърпевша, сигурно и други деца са си патили или още си патят. За това аз съм безкомпромисна. В България може и да не се обръща внимание на такива неща, но тук има санкции, среща с родителите да детето и т.н. има какво да се направи.

Нашия preschool не е към у-щето, може би затова нямаме домашни и комуникационни тетрадки. Когато станат на 5 год. тръгват на киндергарден и там вече са в у-щето и предполагам ще имат.

Пък моя Владко днес слезе за закуска направо с дрехите за preschool, аз му казах, че днес няма да ходи и че е почивка, а той се разсърди, щото нали щял всеки ден да ходи, пък ето на - днес няма.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт