Етично ли е?

  • 5 717
  • 92
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Без да влизам в много подробности, искам да попитам за вашето мнение за следната реална ситуация: работодател осигурява на служителите си допълнително здравно осигуряване – консултации със специалисти и възстановяване на средства за лечение до някакъв годишен лимит на разходите. В замяна на това обаче фирмата, която осигурява допълнителното здравно осигуряване, изпраща на месечна база справка до работодателя какъв е разходът за здраве, тоест какви прегледи и лекарства са били платени за всеки от служителите.

Смятате ли, че това е етично?
Смятате ли, че така се разкрива лекарската тайна?

Ако аз видя в подобна справка заплатено посещение при уролог и после заплатени антибиотици примерно, лесно мога да събера 2 и 2 и да стигна до извода, че колежката е заболяла от цистит.

Бихте ли използвали подобна услуга, знаейки, че после здравното ви състояние няма да е тайна за работодателя ви? Който плаща, той поръчва музиката – ама и за здравето ли? Или човек трябва да е благодарен на безплатните услуги, които получава. А дали наистина са безплатни? Как работодатели биха могли да използват подобна информация в полза или в ущърб на служителите си?

Въобще всякакви разсъждения по темата биха ми били интересни.

# 1
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Едва лии справката е поименна, мисля че нямат право да дават поименна справка за извършените прегледи. По скоро си представям , обобщена справка , брой прегледи, изследвания и т.н.

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не бива да сме толкова параноични.
Ако представяш болничен лист, нали там ясно ще пише диагноза, в случая "цистит"? Логиката е същата - работодателят, ако иска, може да се възползва от информацията в болничните листове.

# 3
  • Мнения: 1 128
Ами лично мен не би ме притеснявало, че шефа ми ще знае, да речем, че съм ходила на гинеколог. Какво, нещо срамно ли има в това? Каква е разликата между очно заболяване и цистит или нещо гинекологично. Все за болести. Освен това не вярвам шефа ти чак задълбочено да изследва кой, къде, кога е ходил на лекар, точно за какво заболяване и какво са му предписали. Ако в справката пише: лицето Иванова е посетило на 22.06.2010 г. д-р Петров, диагноза ........... , лечение..................., цена 50 лв., на кое мислиш, че ще наблегне - на диагнозата или на цената?

# 4
  • Мнения: 4 841
Особена е темата.

За себе си мога да кажа, че ми е абсолютно все едно дали шефът ми има достъп до медицинското ми досие. Но това е защото засега се радвам на добро здраве и ходя на лекар един-два пъти годишно.

Замислих се обаче за хората, които биха могли да бъдат дискриминирани по някакъв начин заради заболяванията им... Може би има работодатели, които биха злоупотребили по някакъв начин с такава информация. Може би дори не "злоупотребили", но биха я взели предвид при решения за съкращения (примерно)... Може би има хора, които не биха искали техни заболявания или съмнения за заболявания (тоест - извършени изследвания) да стават достояние на работодателите им... Знам ли  newsm78
Определено има нещо смущаващо в цялата работа, но в момента не мога да кажа точно какво... Трябва да поразсъждавам от всички гледни точки.

# 5
  • Мнения: 25 664
Шефът едва ли ще любопитства чак толкова, освен ако не си пада клюкарка. По-скоро авторката се опасява, че някоя от подчинените му може да полюбопитства и да разпространява слухове, а защо не и да изнудва някого с получената информация.  Laughing
Тоест, става въпрос за класифицираната информация и има ли такова животно у нас, доколкото схващам.

# 6
  • Мнения: 107
Той началникът може да знае от доверения човек, че Иванова се е из....а с Петров. Това е още по-зле .

Не се вкарвай във филми, ами си ползвай бонусите.

# 7
  • Мнения: 6 620
За мен не би било проблем .

# 8
  • Мнения: 25 664
За мен не би било проблем .


Ако хванеш гъбички или трихомони, а защо не и спирохети, докато си в командировка, може и да стане.
Или ако забременееш, докато милото е в чужбина...  Laughing

# 9
  • Мнения: 107
Шефът едва ли ще любопитства чак толкова, освен ако не си пада клюкарка. По-скоро авторката се опасява, че някоя от подчинените му може да полюбопитства и да разпространява слухове, а защо не и да изнудва някого с получената информация.  Laughing
Тоест, става въпрос за класифицираната информация и има ли такова животно у нас, доколкото схващам.

Аз редовно се сблъсквам с липса на лекарска етика в резонно ползване на такива услуги. С квалифицираната информация на високо ниво виждаме, какво става, че с нашите медицински досиета ли? Laughing

# 10
  • Мнения: 107
За мен не би било проблем .


Ако хванеш гъбички или трихомони, а защо не и спирохети, докато си в командировка, може и да стане.
Или ако забременееш, докато милото е в чужбина...  Laughing

Затова - всеки уикенд на спа-почивка с басейн. Няма по-велико оправдание от минерален басейн.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 249
Определено има нещо смущаващо в цялата работа, но в момента не мога да кажа точно какво... Трябва да поразсъждавам от всички гледни точки.

Точно! Усещам, че има нещо нередно, но не мога да определя степента на съотношението параноя-реална опасност. Докато съм здрава и права, всичко е само цистит, грип и (в рамките на шегата) венерическо заболяване. И все пак ми се струва нередно, че справката идва поименно.

А за болничните листове отдавна говореха, че не е редно да се изписва диагнозата и да се предава на работодателя. Говореха преди време, че това трябва да се промени и диагнозата да не става достояние на работодателя, а да достига само до НОИ, ама на какъв етап са промените и дали не са замразени към момента предвид кризата и орязването на всякакви разходи - не съм се интересувала с подробности.

# 12
  • Мнения: 6 620
За мен не би било проблем .


Ако хванеш гъбички или трихомони, а защо не и спирохети, докато си в командировка, може и да стане.
Или ако забременееш, докато милото е в чужбина...  Laughing
Тез неща не ги знам какви са .Сигурно са свързани с извънбрачен секс , а аз съм консервативна и почтенна жена.

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
За болничните листове говорех от личен опит. Уволнявана съм с мотив "неразбирателство с колектива", но всъщност беше заради представен болничен лист за спонтанен аборт. Още се чудя как посмях да забременея, без да питам шефа Blush

# 14
  • по света
  • Мнения: 1 587
Нормално е,ако те притеснява толкова не ползвай.

Общи условия

Активация на акаунт