детските игри на открито

  • 36 169
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Да си припомним на какво сме играли като деца... Имаше толкова много и забавни игри и нито една пред компютъра. Опитвам се да си спомня но все нещо пропускам. Имаше една " Ой царьо царьо, царьо парцальо но не си спомням как точно се играеше ако някой помни нека да опише играта   Grinning ще съм му много благодарна. Още една но помня само как се казваше  - дама и кавалер. НЕка тук си припомним хубавите игри от детството и да предадем нещо на децата си което е извън стаята, телевизора и компютъра. Имаше още народна топка, пиян морков, криеница... Ах как може да съм забравила  Laughing а сякаш не беше чак толкова отдавна  Laughing

# 1
  • Мнения: 52
Ихааа ,супер темичка  Peace
Толкова много сме играли на вънка като малки ,че...чак ме наказваха като трябва да си седя у нас вместо да седя пред блока.Ние играехме на "Стражари и апаши"- разделяхме се на групи ,като едните са стражарите ,а другите апашите.Апашите тръгват да бягат от стражарите ,но докато бягат чертаят по асфалта стрелки ,за да могат по-лесно да ги намират.И така докато се залови някой от апашите и трябваше да се измъкне от него някаква намислена парола...ехххх ,спомени  Heart Eyes
Рисували сме дама и сме скачали по цял ден,също така сме скачали и на ластик...
Толкова много игри сме играли,а сегашните деца само пред компа и телевизора седят  Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 1 310
Много играехме на федербал или фунийки. Пръскахме се с вода от шишета от Веро.  Crazy Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 186
Аз си спомням за "какво ти е угодно" двама си намислят число,а другите трябва да то познает като те казват
 нагоре и надолу след като числото е позното питат човека който го е познал
"какво ти е угодно"двамата измислят две неща и съответно човека избира едно от двете и го върши

# 4
  • ВАРНА
  • Мнения: 210
ние играехме много на ура,на мижанка,дабий дабий ,и много други Laughing

# 5
  • Мнения: 15 379
Играехме до припадък на ластик (различните системи), ръбче, стражари и апаши, народна топка, дама, криеница, сляпа баба, кральо-портальо.

# 6
  • Мнения: 106
Скачане на въже, разбира се  Naughty Самостоятелно или като двама въртят, а третият скача. Понякога скачаха и по двама  Simple Smile
Днес видях в градинката 3 момиченца, които се опитваха да "хванат такта" на вторият вид скачане. Обаче само въртяха въжето, а никоя не се втурваше да скача. Прииска ми се да им покажа, но нямаше кой да наглежда моите дъщери.
Въртене на обръч.
Игра "на филми"- изиграваш характерен герой или сцена като пантомима, останалите познават филма. Който го отгатне измисля и представя следващата загадка. По- интересно то компютърна игра при всички случаи!

# 7
  • Мнения: 857
Ах, онзи ден точно за това си мислех.
Федербал, въже, волейбол, "Седмината на Блейк" - имахме лазери от "Веро" и пръчки  hahaha, стражари и апаши, на фунийки, ластик, обръч, даже сега като се замисля чак не се и сещам.
Аз много обичах и да си чета книжки, и все имах "дискусии" с майка ми - караше ме да излизам навън, а много не ми се щеше, предпочитах по-тихите игри. Даже колело се научих да карам в 6 клас  Crazy.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 335
Ние играехме на народна, на ръбче, жмичка, естествено се счупвахме от ластик (всичките системи - френската, английската, на пръстчета и т.н.), на фунийки играеха момчетата, на държави, кральо-портальо, спукано гърне.

pls1, това царьо-парцальо мисля, че е кральо портальо в друга разновидност Simple Smile
Играехме го така - 2ма души се хващат за ръце един срещу друг и ги вдигат нагоре, образувайки мост. Под моста минават другите деца, а държащите се пеят: Кральо-портальо, отвори порти, че ще замине краля на война. Отворете, затворете, само един оставете. И после нареждаш - вилички, лъжички, тиганче, капанче (през това ръцете се вдигат и свалят обграждайки един по един всеки който минава). Който се е оказал "заключен" между ръцете на "капанче" го питаш какво избира. (Забравих да кажа, че двамата които правят моста преди това на ухо се разбират кой кой е - примерно "чуднохубава принцеса с рокля на розови волани и дантели" или "обувката на Пепеляшка с панделка"  Grinning
Та като хванат някой в капанче го питат коя от тея две чудесии избира и после той се хваща за кръста на съответната страна.
И така докато се свършат децата.
После се теглят с все сили като по средата има една линия и целта ти е да изтеглиш другия отбор през линията Simple Smile

Аз съм научила сина ми на ринги-ринги-рае, обаче като почна да припявам в градинката се чувствам като музеен експонат... както възприемах майка ми, когато ми обясняваше как са играли на ашици и незнам-си-кви камъчета дето са побутвали с незнам-си-кви пръчки. Забава голяма! Simple Smile

# 9
  • Мнения: 763
Плюс всичко, което сте изброили, няма да забравя умопомрачителната игра на "Бум" - що жертви давахме там....Спомням си също и още една "брутална", ама много любима игра - влизахме в двора на една детска градина и на една от площадките, на която имаше катерушка, "земно кълбо",  пързалка и беседка - тип къщичка с остър покрив, играехме на гоненица, но без да се стъпва по земята.....
Имаше и една също болезненена игра /абе, кво ми става, само за такива се сещам! Crazy/ - нареждат се в редица два отбора на разстояние и се държат за ръце. По едно дете от отбор се засилва и като таран трябва да пробие живата верига на другите. Ако не пробие, остава във вражеския отбор, ако пробие, взима другарче и си го води в неговия отбор...
Много карахме колела, кънки.....на тумби от по 10-20 деца...

# 10
  • Мнения: 9 814
Най-ярките ми спомени от дествтото ми са свързани с игра на ластик /ах, колко добра бях/, криеница и народна топка.
От години не съм виждала деца да играят на ластик или народна топка.
Даже голямата ми племеница, която е на 12 г. не знае що е то игра на ластик.

Помните ли онази игра "Ораторе-бораторе, какъв да бъде той?".

# 11
  • Мнения: 11 916
Със сигурност имаше такава тема преди две-три години и имаше много интересни спомени, но не зная как да намеря темата/ даже май две бяха/

На мен една от любимите ми игри / и в старите теми бях писала за нея/ беше  "Просто десет"

"Слънце, месец и луна, аз започвам първата игра.Просто десет"Това се изговаря при тупането с една ръка на топката в стената, за да се определи редът, по който ще играем.Който първи  успее без спиране  и падане на топката да изговори думите започва прв играта.
После следват 10 игри, включващи десет начина на тупане на топката в стената- с две ръце, с една ръка,  с гръб към стената и така.Който направи първи "Просто десет" е победител.Но рядко свършваше играта, защото току някоя баба или леля ни изгони ,защото и тупкаме и хайде, търси нова стена.

В нашия вход живее една баба, когато бях дете тя беше студентка, имаха най-хубавата стена в квартала / все къщи бяха/  и ние все там тупкахме, а  тя ни гонеше, че има изпити.

На дама, на  ластик, на "Да  бие, да бие"...това беше класика.
Ние играехме и на "ЗЛатния Орфей", правехме си музикални конкурси.
А покрай книгата "Следите остават" на П. Вежинов, често търсехме съмнителни  предмети или преследвахме съмнителни хора, как не сме си изяли боя, не зная...


Боже, какво време беше- нито клубчета, нито интерактивни папагали и пак веселба до небето!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 529
Много деца ,много веселба,играехме до прималяване.
 В топлите следобеди се събирахме да правим плаж в градината,или бродирахме карета...
 Пускам,пускам кърпа,шаро ми я дърпа...

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 171
Всичко изброено + развален телефон

# 14
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да добавя още две любими - Пътни знаци и Кленза.
С пътните знаци обикаляхме цялото село и понякога едва отървахме боя...а с клензата...еха, спомени - за нея трябва стълб, но от тези, циментовите на ел.мрежата и широко пространство. Живеех на кръстопът и стълбът беше до къщата на едно ужасно проклето бабе.
Всеки следобед то спеше, ама ние - деца - можеш ли ни накара - като изперем два пъти с ония ми ти тояги по стълба и гледай какво става - излиза рошава баба ти Пена /Бог да я прости жената де.../ - вика, кълне, чумосва, че сме я събудили и понеже не може да ни хване, че беше и куца на всичкото отгоре - току хвърли бастуна по нас /пък как боли ако те уцели Confused.../
Пък ние за отмъщение и обирахме джанката още зелена Twisted Evil.

Общи условия

Активация на акаунт