детските игри на открито

  • 36 168
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Да , и ние играехме на Ура или Кър (за първи път чувам това име) . Още си спомням как дърпахме
  играчите - единия отбор хванал ръцете , другия краката .  Добре че не е имало инциденти .
 Криеницата също беше една от любимите ни игри , защото квартала ни предлагаше страхотни 
 места за криене. Обикновено играехме когато се стъмни , и се прибирахме по къщите към 11 -12 
 часа вечер .
 Имаше период , когато играехме много на федербал , имахме си и рекорди - за
 най-дълга размяна на перце , без да е паднало на земята .
 През зимния сезон се събирахме да играем карти в читалището - обикновено "белот" или "сантасе".
 За Нова Година изнасяхме "представление" във въпросното читалище , като събирахме целия квартал да ни гледа .
 Входа беше платен, а парите отиваха за сметките за ток и за почерпка за Нова година.
 

# 46
  • София
  • Мнения: 6 094
Нюкой може ли да ми припомни как се играеше на ОХЛЮВ!? Спомням си как се рисува и че се скачаше в квадратчета, но нищо друго не помня.... Благодаря предварително!
След като преминеш без грешка цялата спирала имаш право да си избереш /надпишеш/ едно квадратче. За да стъпи на него друг играч, трябва да поиска разрешението ти. Играта свършва, когато се разпределят всички сектори, а победител е този, който има най-много.
Това си спомням и така я играхме с децата това лято.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 335
А ако стъпиш на чуждо квадратче имаше ли някаква санкция? И какво ако не ти бъде отпуснато позволение да ползваш квадратчето?

# 48
  • София
  • Мнения: 6 094
Ако не ти позволят да стъпиш, трябва да го прескочиш. Като се съберат повечко сектори за прескачане е весело. Не си спомням каква беше санкцията, ако стъпиш на забранено квадратче. Ами да приемем, че е като при Дамата - отстъпваш ред на следващия.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 335
А-а има логика, май така беше да:) Като отстъпиш ред на следващия реално пропускаш възможността да си напишеш буквата - това ти е санкцията Simple Smile
Мерси! Simple Smile

# 50
  • Мнения: 1 175
Намъквам се в темичката да чета и въздишам  Hug Като малка бях страшно срамежлива и никога не съм си играла с други деца на такива игри, за което сега разбира се съжалявам. Много от тях ми звучат познато, защото седях встрани и гледах как другите деца играят, та имам някакви бегли спомени, но не ми стискаше да участвам  ooooh! Само каквото може да се играе от двама играчи играехме със сестра ми - предимно федербал, другото си измисляхме разни наши игри. Чрез теми като тази изживявам детството което искам да бях имала  Confused

# 51
  • София
  • Мнения: 735
Върнахте ме в детските години, за което благодаря! Игрите навън до късно бяха нещо страхотно!
И ми припомнихте позабравени такива Simple Smile така ще мога да разкажа с повече подробности и на моето детенце като порастне как ние сме се забавлявали, когато сме били деца  Hug

# 52
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ораторе- бораторе - по спомени: един застава с гръб към другите, друг зад него и казва - ораторе, бораторе .../не си спомням/ какъв да бъде той - и в този момент посочва някой друг, а оратора казва някаква професия или нещо друго например - пожарникар и преминават към следващия. Накрая когато оратора се обръща всички деца си казват какви са били наречени да станат.
Или я бъркам с оракуле- боракуле.  newsm78
Измисляхме си какви ли не неща - от принцеси, до космонавти, че и л.на.

И много играехме на Седморката на Блейк, ластик и дама. И докато на дамата си спомням правилата /и сега скачаме с щерката върху гаража, където навремето се събираше тайфата/, нищо не помня от ластика. Как се  скачаше не помня.

На филми, асоциации, подаръци, на шише - вече като по-големи, а като още по-големи - сантасе, 358, канаста. Зимата като се съберем в някоя къща и играехме на държави, градове, села, имена, животни и растения. И сега играем с щерката. На лист А4 разделяме на съотвените колони, един брои азбуката и когато другия каже стоп до която буква е стигнал с нея се попълват колонките - съответно имената на държави, градове ... започващи с тази буква. Който пръв си попълни казва стоп и другия докъдето е стигнал. След това сравняваме и ако другия няма примерно изписана държава се получават 20 точки, ако се повтарят - пишем си по 5 т.,ако не се повтарят, но и двамата имаме си пишем по 10 т. Печели този, който е събрал най-много точки.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 437
Изпуснала съм хубавата темичка преди и сега ще следя Simple Smile

# 54
  • София
  • Мнения: 1 335
За "Топло и студено" стана ли дума?Simple Smile

Крие се някакъв предмет и този, който го е скрил насочва търсещия с "топло" или "студено" според това, колко близо до предмета е. Може да се включват и вариации като "хладко", "изстива", "много топло" и т.н.
Когато предметът е намерен се вика "горещоооо!!!" и този, който е крил, сега трябва да търси на свой ред Simple Smile

# 55
  • Мнения: 56
ооо даже съм забравила за пусната от мен тема  Embarassed топло и студено може и у дома да се играе  Hug мерси за идеята . Много ми е трудно да измислям игри за да забавлявам децата  Embarassed дано не съм само аз така. МОже да се продължи с игри у дома  Laughing за по - малки и по големи. Мъника се забавлява  с конструктора най - често , но задължително трябва да му правя компания и аз да си играя. Обича да си гоним и крием - то къде ли в 2 стаи  Laughing ама колкото толкова. Какато много обича да се бие с баща си. Уф срашна побойничка се извъди. ДАйте идеи за сечейни игри. Играли сме на домино , не се сърди човече, имаме си една игра евтин вариант на монополи и много се забавляваме с нея........ Мисля че е много важно родителите да отделят време за да играят с децата но за съжаление ние не успяваме да го правим често.

# 56
  • София
  • Мнения: 44 120
ние много играехме на криеница, дама, бум(кър), на ластик, едно друго държави,  което пак се рисуваше с тебешир, на капитане, капитане какво ти е морето,  ораторе-бораторе, имаше и нещо с цветовете, развален телефон и много, много, много катерене по плодни и не плодни дръвчета Simple Smile аз дефакто няколко години си живеех по дърветата като маймуна. Федербал също много обичахме.

На цепеница чак в средното май играехме - 8 клас и на разни масльонки и стотинки...

За семейни игри - ние играем с детето на мемо карти също, микадо, пъзели редим заедно, имаме една игра с пъзели и зарче много я обича, а сега за рожденият ден му подариха и морски шах http://www.game.store.bg/p42722/morski-shah-mb-games-nastolna-igra-za-deca.html такъв тип но на симба, тази аз като дете съм я играла но си ги рисувахме на лист и беше по-интересно, обичах да играем  и на генерал - със зарчета, ама малкият още няма търпение, ако не я знаеш, може да ти напиша как, също много играехме и на градове, държави и т.н., т.е. на един лист се разделя на възможно най-много секции и   пишеш на всяка, държава, град, цвят, животно, растение, храна, напитка и т.н. и т.н. каквото ти хрумне, после с броиш азбуката, казват стоп и която ббуква се падне, всеки трябва да напише например по 3-5 и т.н. във всяка колонка думи почващи с тази буква, ако се повтарят се драскат, ест печели този, който се е сетил повече неща, също аз поне много обичах на табла да играя от дете, така че и това може да пробвате.
Имаме и едно магаренце, на което се закачат клечици, но като ги бутне много се нервира. И игра тип змии и стълби му е забавна на моят, за не се сърди човече рядко има нерви, също аресва и разни тип надпревара, кой ще стигне първи с пионката до финала.
иначе игри настолни продават мноого...зависи все пак и от възрастта. Отделно обича заедно да рисуваме и да правим разни неща от пластелин.

Последна редакция: нд, 20 ное 2011, 15:55 от Angel_Dust

# 57
  • София
  • Мнения: 44 120
http://detstvoto.net/index.php?newsid=1056 ето една игра с карти от нашето детство, много обичах и сантасе, 3,5,8(на която ще съм благодарна ако някой ми припомни правилата) и белот....

http://detstvoto.net/index.php?newsid=1627 тук има добро описание на Кър.ако някой не помни как.

решила съм за моят да купя и черен петър също беше занимавка.

Последна редакция: нд, 20 ное 2011, 16:41 от Angel_Dust

# 58
  • Мнения: 56
http://detstvoto.net/index.php?newsid=1056 ето една игра с карти от нашето детство, много обичах и сантасе, 3,5,8(на която ще съм благодарна ако някой ми припомни правилата) и белот....

http://detstvoto.net/index.php?newsid=1627 тук има добро описание на Кър.ако някой не помни как.
Супер това кър сме го играли като деца но я бях забравила и честно не помня дали така сме я нарилчали играта. МАлко са малки моите деца за държави и градове и изобщо с
 писане и знания  Laughing голямата е на 6 год. , но за другите ще е инетерсно надявам се.
Ооооо генерал съм играла беше ми много интересна но не я помня как се играеше то и трябва и таблицата да се знае кое колко точки и т.н. какво точно трябваше дасе хварли със заровете. БЪди така добра моля те да обясниш  Heart Eyes предполагам , че на дъщеря ми ще и инетресно. Играли сме на табла няколко пъти но бързо и омръзва.
stelfy много ти благодаря за топло и студено оказа се, че не я знае и много и харесва. Днес играхме даже сега пак ми мрънка да играем  Heart Eyes

# 59
  • София
  • Мнения: 44 120
и моят е на 6г.

за генерала - първите 6 полета са  числата Х3. Т.е. 1Х3, 2Х3,3Х3 и т.н. това са задължителните, т.е. трябва да си хвърлил 3 единици, 3 двойки и т.н., ако не успееш ти се пише минус и колкото не си, т.е. -6, ако хвърлиш само 1 тройка, -3 ако хвърлиш 2 тройки, точка пишехме ако си ги изпълниш, т.е. 3 тройки, съответно с + ако хвърлиш повече. Ако имаш + 50 накрая общо (поне ние така имаш бонус 10 точки май, при минус бо още 10 към минуса, но вероятно и без това може)
втората половина бяха: 1Х2(един чифт), 2Х2 два чифта(напр. 2 петици и 2 четворки = 18), 3+2 три еднакви+ 2 еднакви(например 3 шестици и две петици = 28), 1Х4 - каре-4 еднакви, при тях ясно сборът от  каквото си хвърлил, малка кента - 25 точки трябва да хвърлиш 1,2,3,4,5, голяма кента - 30 точки, трябва да хвърлиш 2,3,4,5,6; шанс - когато няма какво да пишеш, не искаш да пишеш минус и не искаш да драскаш нещо от втората секция - сборът от чикслата на 5-те ти зарчета. И естествено генерал - 5 еднакви. единици 50, двойки 55, тройки 60 и т.н.  през 5 до 6-тиците - 80.

За който не я знае - мъгляви обяснения - играе се с 5 зарчета, всеки има право да ги хвърли 3 пъти, като на всяко хвърляне да остави, които му вършат работа, а другите да хвърля наново.
Почва се задължително пъвро с някое от задължителните, след което вече  може от всяка от двете  секции да си пише човек, както му дойдат зарчетата. Във вторътъ секция, ако не успееш да направиш комбинация или за да се спасиш да не пишеш минус може да задраскаш нещо.... Накрая смяташ по отделно задължителните(ако всички са ти точно изпълнени са 0 точки), и не задължителните и ако задължителните са ти на плюс прибавяш към  резултатът на незадължителните, ако са ти на минус вадиш от не задължителните и получаваш крайният резултат.....
Егати обясненията хвърлих....ще се опитам да онагледя с таблица ако на някой му е неразбрано и интересно все пак.
http://media.snimka.bg/9695/025644755.jpg ето така представлява една изиграна игра. о - съм ги сложила за точка - т.е. точно изпълнено условие, - за задраскано.

Последна редакция: нд, 20 ное 2011, 17:35 от Angel_Dust

Общи условия

Активация на акаунт