Принос на децата в семейния бюджет

  • 18 282
  • 485
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: X
ох, ако не ми беше болна темата, щях и още да се изкажа, ама нейсе
укротете малко страстите момичета, аз съм прясно прясно потърпевша от такова едно "детенце" няма да упоменавам на каква възраст, но някак се опитвам да разбера логиката им, озлоблението и нападките са излишни... и всичко щеше да е наред, ако тези хора бяха достатъчно Будни, но някак се оказва, че освен под полата на мама, си търсят после и под чия друга пола да се скрият, та освен за мама са бреме и за околните.... но някой мами твърде много си обичат дечицата, или... и аз незнам, все тая, само тия дечица да не са ми наоколо че.....

# 436
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Хора, на какво я обърнахте тая тема Shocked
Нещата са прости - ако домакинството изнемогва финансово и висват едни сметки неплатени с месеци и години (за парно и вода примерно, не е рядък случай), редно е всеки, който живее в него и има доход да се включи, за да не осъмне някоя прекрасна сутрин със съдия-изпълнител, чукащ на вратата.
Ако са ми тежки или неприятни домакинските дейности - работя няколко часа допълнително нещо, което ми е приятно и ми носи доход и плащам на човек да свърши другото.
Така ги разбирам аз нещата и не виждам особена драма в случая Peace.

# 437
  • Мнения: 24 467
На нищо не сме я обърнали темата. Питаме се коя емоция е на дневен ред. Нищо повече.

# 438
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Тук видях няколко инфантилни изказвания, които доста ме подразниха.

Ако някой ден порастналото ми дете ми заяви: Аз не ти дължа нищо",
сигурно ще й зашлевя няколко здрави шамара, да се осъзнае малко.

# 439
  • Мнения: 702
Съгласна съм с горния пост  Naughty Груб е спрямо децата, но това е друга тема.

# 440
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Тук видях няколко инфантилни изказвания, които доста ме подразниха.

Ако някой ден порастналото ми дете ми заяви: Аз не ти дължа нищо",
сигурно ще й зашлевя няколко здрави шамара, да се осъзнае малко.



А с какво по-точно са длъжни децата на родителите си(?),че ми стана интересно,друг е въпроса,ако порасналото вече дете има моралната потребност да помага на родителите си,а съвсем трети въпрос е дали родителите ще приемат.
Честно ако един ден майка ми се изправи  срещу мен да ми заявява претенции какво ѝ дължа,няма да ѝ забия шамар,ама ще ми види гърба за последно.

# 441
  • Мнения: 4 965
Единствените задължения на децата към родителите са обич и уважение, ако са заслужени. И осигуряване на грижи, когато родителите станат немощни да се грижат за себе си.
Точно както задълженията на родителите са обич и уважение към децата. И осигуряване на грижи, докато още са неспособни да се грижат за себе си.
Други задължения няма никой към никого. Особено финансови, имотни и т.н.

# 442
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Единствените задължения на децата към родителите са обич и уважение, ако са заслужени. И осигуряване на грижи, когато родителите станат немощни да се грижат за себе си.
Точно както задълженията на родителите са обич и уважение към децата. И осигуряване на грижи, докато още са неспособни да се грижат за себе си.
Други задължения няма никой към никого. Особено финансови, имотни и т.н.

Това имах пред вид.

На ahasver й пожелавам да има прекрасни деца, които да разсъждават като нея.

# 443
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
О,аз също съм напълно съгласна с Азаф,но ме втриса сякаш от думата дължа,а и начина, по който го спедили luda не подсказваше подобно тълкуване.

# 444
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Не знам на кой как му звучи думата дължа, но ако децата смятат че не са задължени на родителите си, много се лъжат. Тук изключвам ненормалните отношения между родители и деца.

За съжаление децата го разбират твърде късно - когато родителят вече не до тях.


Не мога да го разбера това, детето на 26 години да се храни на масата на родителите си и да не се чувства никакви задължения към тях. Това че е родител не превръща майката в един придатък към децата и техния живот.

Да кажеш "Аз не се чувствам задължена на родителите си за нищо" показва едно огромно неуважение не само към родителите, но и към себе си. И нямам предвид даването на сто лева месечно.

Последна редакция: пт, 02 юли 2010, 17:58 от luda

# 445
  • Мнения: 212
Тук видях няколко инфантилни изказвания, които доста ме подразниха.

Ако някой ден порастналото ми дете ми заяви: Аз не ти дължа нищо",
сигурно ще й зашлевя няколко здрави шамара, да се осъзнае малко.


И какво дължа? Че съм задоволила егоизма на майка ми да създаде живот?!
Да-благодарна съм,че ме е родила,че ме е хранила,че ме е обличала и че ми е дала живот.
Но не съм й длъжна с нищо!

# 446
  • Мнения: 4 795
Единствените задължения на децата към родителите са обич и уважение, ако са заслужени. И осигуряване на грижи, когато родителите станат немощни да се грижат за себе си.
Точно както задълженията на родителите са обич и уважение към децата. И осигуряване на грижи, докато още са неспособни да се грижат за себе си.
Други задължения няма никой към никого. Особено финансови, имотни и т.н.

Аз пък въобще не мисля, че можем да говорим за задължения. Аз се грижа за детето си не защото ми е задължение - а защото имам вътрешна потребност от това.

По същия начин помагам на майка си, сестра си и други роднини - защото ги чуствам близки.

На практика и в двата случая възприемам и детето си, и майка си като част от мен. Не мога да бъда добре, ако те не са. Т.е. грижейки се за тях, се грижа за себе си. Никой не ми дължи нищо.
 
Отделен е въпросът, че на 26 години да виснеш на врата на някой 50-годишен е безотговорно - независимо дали ти е родител. (Ясно е, че не говоря за случая, в който този някой се казва Доналд Тръмп или Рокфелер.)

# 447
  • Мнения: 702
Тук видях няколко инфантилни изказвания, които доста ме подразниха.

Ако някой ден порастналото ми дете ми заяви: Аз не ти дължа нищо",
сигурно ще й зашлевя няколко здрави шамара, да се осъзнае малко.


И какво дължа? Че съм задоволила егоизма на майка ми да създаде живот?!
Да-благодарна съм,че ме е родила,че ме е хранила,че ме е обличала и че ми е дала живот.
Но не съм й длъжна с нищо!


Съгласна   Crossing Arms

# 448
  • Мнения: 264
Къде ли е границата.....колко да даваш....и колко да искаш..... newsm78

 поста на margo19 в другата тема мисля, че има връзка с настоящата.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426085.330

# 449
  • София
  • Мнения: 62 595
Съгласно нашите традиции и морал, дори мисля, че и някъде из Семейния кодекс го пише, че децата дължат на родителите си грижа и уважение. А изказвания като на Хас и Вагабонд ме карат да напиша, че явно някои родители постъпват много добре, като осигуряват на децата си основно жизнения минимум - храна, подслон и образование до 16 години. Тогава вече може да се каже, че детето не дължи нищо на родителите.

Общи условия

Активация на акаунт