Лятна работа

  • 14 354
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 641
опитайте в социологическите агенции. всички агенции си търсят анкетьори. заплащането е в зависимост от броя на анкетите и сложността им. на граждански догор е. но се съмнявам да взимат 14 годишни........но 16 годишни може и да може - питайте Simple Smile

# 16
  • Мнения: 2 487
М да,ясно.Поне трябва да имаш 16 години,така ли да го разбирам?Или ако не,поне да си с връзки..Ех,ех в другите държави,много ми харесва,че взимат децата да измаже някоя ограда,да разходи кучето или нещо подобно и не се плаща сигурно кой знае колко,но все пак е по-добре отколкото тук..Кога ли ще вземем примери от западните държави... ooooh!

# 17
  • Мнения: 322
Преди да навърша 18 съм работила само за познати и роднини - помощ в домакинството, набор на текст - подобни дреболии  Wink Имах огромно желание да си изкарвам сама джобните, но дори в McDonald's не ме наеха, когато бях непълнолетна  Sad  Явно изискванията към работодателите са големи, не им се занимава със специални разрешителни за сезонните работници и така  Tired И без това в момента кандидати бол, защо да си усложняват живота?  Peace

# 18
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Това е нещо, което и мен ме интересува от доста време. Надявам се повече родители с опит да се включат.

# 19
  • Мнения: 7
Слушайте сега:
Дъщеря ми също иска да работи нещо през лятото, но не съм сигурна дали няма да попаднем в хипотезата да нарушим някоя и друга забрана за работа на непълнолетни. Тя иска да разхожда кучета - обожава ги и дори се е случвало на познати да разхожда кучетата. Но...
Има забрана за полагане на детски труд, България е ратифицирала конвенция за това. В тази връзка знам, че са издадени един куп нормативни актове. Първо има една наредба за полагане на труд от ненавършили пълнолетие, но навършили 15 г. Разрешава се да работят, но само с изричното разрешение на Инспекцията на труда, на трудов договор, който се подписва и от родителите. Могат да работят само неща, които не са вредни и опасни за 15 годишни - например продавач в магазин за дрехи на 4 часа. Има и една друга наредба - за полагане на труд от деца, ненавършили 15 години. Тези деца могат да работят само на трудов договор, с разрешението на Инспекцията по труда, но само когато става дума за участие във филми, театрални постановки, заснемане на реклами и други произведения на изкуството. Режимът на работа трябва да е такъв, че да не влияе на ежедневните занимания на детето (училище, нощен сън, а при по-малките и обеден сън, хранене и т.н.). Специални медицински изследвания се правят, независимо колко е голямо детето. И въобще си е цяла процедура.
За работодател, който назначи на работа ненавършил 18 г. без изричното разрешение на Инспекцията по труда (независимо какво работи детето и колко е голямо , независимо, че е на трудов договор) се наказва с лишаване от свобода според Наказателния кодекс.
Много ми се иска и моята дъщеря да удовлетвори желанието си да разхожда кучета, но не съм сигурна дали мога да й разреша, след като знам всичко това...На всичкото отгоре има наказания и санкции за родители, които поставят в опасност децата си до 12 г. като ги оставят без надзор (защото докато детето работи нали се сещате, че никой не му упражнява действителен надзор, както е в детската градина или в училище).
Дано да съм помогнала някому с информация. Търсете в правно-инфолмационните системи (напр. "Сиела") наредбите, за които Ви говоря, както и разпоредбите в Кодекса на труда и в наказаелния кодекс.

# 20
  • Мнения: 322
Много ми се иска и моята дъщеря да удовлетвори желанието си да разхожда кучета, но не съм сигурна дали мога да й разреша

Не разбрах дъщеря ти на колко години е? Ако имате познати, които са съгласни да им разхожда любимците срещу заплащане, какъв точно е проблема?  Едва ли из парковете дебнат инспектори  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 425
Май без познати не може. Бюрокрацията за работодателя е толкова голяма, че не си заслужава за 2 месеца да хаби толкова време и средства (само някакво си предписание от Трудова медицина струвало 500 лв.  ooooh!). После - защо работели нелегално децата...

Според мен лятна работа за деца трябва да се търси само при познати. И не само заради бюрокрацията, а за да има сигурност, че работата ще бъде платена, а и по-важното, че детето ще усвои някакъв полезен опит, евентуално умения.

# 22
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Много ми се иска и моята дъщеря да удовлетвори желанието си да разхожда кучета, но не съм сигурна дали мога да й разреша

Не разбрах дъщеря ти на колко години е? Ако имате познати, които са съгласни да им разхожда любимците срещу заплащане, какъв точно е проблема?  Едва ли из парковете дебнат инспектори  Rolling Eyes

Peace

# 23
  • Мнения: 13 452
Става само при познати, бюрокрацията е толкова безумна, че за месец-два работа няма работодател, който ще се наеме да мине през нея, за да наеме дете.
Моята дъщеря разхожда с нашто куче и едно съседско куче и й плащат по 5 лв на ден. Не виждам защо точно за разхождането на кучетата трябва да се минава процедура и какъв е проблем че примерно два три пъти седмично разхожда куче срещу заплащане/макар, че тя си го обича и без пари пак би го разхождала/.Поставяйки се от страна на работадателя-в случая другия собственик на куче, да минава през цялата тая процедура е просто безумие.

Моите племеници като ученици са боядисвали огради, набирали са текстове,чистили са дворове, косили са трева. Хем те си изкарват някой лев, хем е добре да свикват на някакъв труд, пък и градското лято, като им няма приятелите не е много приятно.
Как си го представяте, че някой ще тръгне да се занимава да минава през инспекции на труда, трудови договори и прочие за косене на трева 1 път седмично.За такива спорадични дейности звучи просто абсурдно.

Според мен не е до сигурността, че работата ще бъде платена, просто единствено познат ще вземе дете да свърши определена работа и то повече като услуга с възпитателна функция, отколкото чак толкова че ще свършат качествено нещо децата.Не са ги лъгали в плащането-нормално за дейността, но едва ли са боядисали така добре като професионален бояджия.

# 24
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не знам. Познати, непознати... Лятото почти измина - детето ни не можа да си намери работа ooooh! Ходи на стотици интервюта. Здрав, прав млад мъж е на 18 години. Никой нищо и отникъде - нищо. Вече започнах да се отчайвам. Познатите казват:"Ами ще видим..." и до там. Непознатите набутват свои хора. Кажете ми какво да мисля и как да се измъкнем от този омагьосан кръг??? Thinking

# 25
  • Мнения: 13 452
Е не се отчайвай.Все ще изскочи нещо, да търси да пита и да не отказва никаква работа и машинката ще го завърти.

# 26
  • Мнения: 2 487
Карма,дано синът ти си намери скоро хубава и доходна работа.Стискам палци.  Hug Peace
Но,наистина трябва да се имат някакви години за тези по-платените работи.Все пак на никой работодател не му занимава с документи и екземпляри,за да наеме едно момиче/момче за месец и половина-два..От тази страна ги разбирам,но все пак трябва да направят така,че да може децата да спечелят някой лев през ваканцията.На село като че ли ще може повече.. Thinking Преди години с една приятелка правихме букети и продавахме,а след това със спечеленото ходихме ш сладкарницата,,  Heart Eyes Ах,ах много хубаво ми беше.

# 27
  • София
  • Мнения: 16 158
Карма135, защо не се организирахте по-рано?
От пролетта автомивките търсят момчета за работа през лятото.
Аз не съм търсила работа на дъщерята, докато завърши у-ще. Просто реших през ваканциите да инвестирам в професионални курсове, в нещо, което и е интересно.  Така, след абитур. бал и матурите си почна работа по специалността.
Инаме - момче или момиче с познания по език и комп. - какво да го правят във фирмите?
Имат си достатъчно персонал, ще си го ползват.
Другия вариант е да започне детето работа във фирма на близък. Но за да стане лесно - вие да давате на собственика заплатата на ръка.Идеята е младежа просто да се научи на дисциплина и контрол. Така и така тези пари ще им ги дадете за джобни.

# 28
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Айша, Айша... пак не си ме разбрала... Младежа си е научен на труд и дисциплина отрано. Сега е 18 годишен и си търси ПОСТОЯННА работа. Какъв е смисъла ние да даваме парите, като детето вижда, че не достигат и иска да работи за да ни подпомогне?

# 29
  • Мнения: 503
Във връзка с поста на Do Re Mi, искам да спомена, че няма никакъв проблем детето да разхожда кучета или да сглобява филми или да върши каквато и да било работа без договор, защото първо - никой няма да го провери, и второ - ако някой го провери, няма как да докаже, че детето работи, ако двете страни (дете и работодател) си мълчат. Иначе за работа на 14 години... Трудно се намира и ще е нещо зле платено, абсурд да стигне 500 лв, освен ако не разбира от уеб дизайн и не прави сайтове например, тогава може и над 1000 лв да си изкарва (за справка, Photoshop, Flash и другите програми на Adobe, с които се правят сайтове, се научават бързо, и ако детето се занимава - за 3-4 месеца редовни занимания по книга ще научи основите поне на едната, а ако знае основите на няколко програми, има голям шанс да го привлекат да прави сайтове преди да е навършил необходимата възраст, за да работи легално). С уеб дизайн се изкарват сериозни пари, независимо от възрастта, стига да му е интересно на детето. Друга работа на тази възраст трудно ще намери и сигурно ще е при познати или роднини.

Общи условия

Активация на акаунт