Бързо затваряща се фонтанела при недоносеност

  • 3 669
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 965
Синът ми е роден в 28 г.с., 1200 гр. Беше изписан малко преди термин, като фонтанелата му тогава беше около 2.5 - 3 см, доста видима. Предписаха ни по 2 капки Вигантол, които съм давала близо 3 месеца, до края на май. Дотогава той е излаган много малко на слънце (20 дни от май месец прекарахме в болница за отстраняване на хемангиом). Някъде в началото на юни забелязах,че фонтанелата доста се е смалила, говорих и с педиатъра, и с неонатолога и ми препоръчаха да намалим количеството на 1 капка. Аз еднолично реших да не го давам,когато имаме достатъчно излизане на слънце. Само по време на дъждовете съм давала през ден. Освен това се очерта предният шев на черепа, по средата на главичката (не открай до край) и стои леко хлътнал. Фонтанелата сега е колкото върха на пръста ми. Главичката ни е също не е много голяма  -  40 см за коригирана възраст 3.5 м. Педиатърката я измери 39 см., когато беше на 3 м. За съжаление не разполагам със статистика назад, защото не е мерена обиколката. Нямах представа,че е толкова важен показател Embarassed. Тъй като редовно ни правят ТФЕ, мислех че това е напълно достатъчно. Няма патологични изменения там. Според доц. Георгиева няма съмнения за микроцефалия или краниостеноза, но аз много се притеснявам. Някой имал ли е подобен проблем и как се развиха нещата?  

# 1
  • Мнения: 4 762
annie13, някой от лекарите ли ти каза, че се затваря твърде бързо фонтанелата?

Нашата педиатърка редовно мери обиколката на главата. Преди седмица беше 39 см на коригирана възраст точно 4 месеца. Но Мария си върви по-дребна от Самуил малко - нищо, че е кака по коригирана възраст. Според таблиците на СЗО сме точно в норма.

Иначе, аз вигантола също спрях да го давам самоволно щом се показа слънцето.

# 2
  • Мнения: 382
annie13 случаи и случки всякакви. Аз бих завела детето на консултация с неврохирург. Така си мисля ще си по - спокойна

# 3
  • варна
  • Мнения: 1 395
 На епикризата от раждането трябва да пише колко е била обиколката при раждането. Обикновено е между 30-32-34 зависи в кои седмици се  е родил и теглото. За 6 мес .минималното наддаване е по 1см т.е. дори да е била 34- сега щом е 40 е в норма, а тя вероятно е била по-малко  -може би 32.
  Мери и си записвай на месеца веднъж с еднакъв сантиметър и на еднакво място по главата.
  След 6-тия месец би трябвало да нараства по половин см приблизително .Щом сте правили редовно ТФЕ  и нямате други проблеми ,мисля че излишно се тревожиш. При краниостеноза шевовете не са "леко хлътнали "както си написала, а напротив - има ръбове изпъкнали.
 А фонданелата е нормално към 9мес да се затвори, щом изобщо имате още значи всичко е наред. Обаче не давай Вигантол, особено щом лекари са решили да го намалят, просто го води на слънце. Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 965
Благодаря момичета! За съжаление нищо не пише в епикризата за размера на главичката  Sad, но сигурно е била още по-малка от 34 см, щом сме родени в 28 г.с. А по стандартите на СЗО, 39 см. е на долната граница за момчетата за 3 м. Както и да е, сега ще се следим много редовно. Орхид ние имаме все още фонтанела, но реално сме на по-малко от 4 м. коригирана възраст, така че е възможно да се затвори до 6 м. А и сигурно за успокоение ще се консултирам и с неврохирург.

# 5
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Ани, в случая коригираната възраст не бива да я гледаш, защото  като се роди детето и почне да консумира мляко, главата си се развива вече ,костите се втвърдяват, тя не чака 2мес да дойде термина, и тогава да почне да затваря фонданела.
 А стандартите на СЗО и за обиколка при раждането сигурно не са били изпълнени при вас, така че важно е средното общо нарастване, вие го имате.
 Консултацията за успокоение, може да си я направиш. В случая е важно да се види за краниостеноза ,защото тя се лекува ,а за микроцефалията няма никакво лечение, така че и консултите са безпредметни.
 Боян има в Телка писана диагноза микроцефалия, неговата глава е при раждането 33, на 6мес 39, на година 41см. Сега на 2г е 44.5см. Фонданелата му се затвори на възраст 3 месеца. Въпреки това, аз не мисля че има проблеми ,произтичащи  от големината на главата му.

# 6
  • Мнения: 3 914
Орхид фонтанелата НЕ се затваря към 9 месец.За нормално се смята между годинка и две,разбира се говорим за голямата,тъй като малката се затваря до към 4-ти месец Peace,въпреки това ,зависи от много неща Hug.Ето тук една статиика:

http://www.kenguru.bg/%D0%A4%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5 … Lk9SbIpWzYhePgdej

Последна редакция: чт, 08 юли 2010, 14:57 от ~Ина~

# 7
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Аз познавам 2-3 деца ,на които преди годината се затвори  и нищо има няма. Мисля че са доста индивидуални тези неща.
  Ето тука примерно пише че е нормално до  8-9 мес  да се затворят.Из отчетните ако се позачетете ще видите че има деца ,на които се затваря тогава.
 http://www.d-rmario.com/mesec_1.php
 http://www.predainatatak.bg/news/about101.html

Последна редакция: чт, 08 юли 2010, 19:13 от orhid

# 8
  • София
  • Мнения: 965
Явно е много индивидуално, но наистина "най-нормално" е затварянето на фонтанелата да става между 1и 2 г. Нещо друго, много странно, намерих по чужди сайтове, рахитът и липсата на витамин Д могат да бъдат причина за по-бързо затваряне на фонтанелата и краниостеноза, а не неговото предозиране  Shocked
http://www.aafp.org/afp/2003/0615/p2547.html;
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:2XcjdONdGAU … ct=clnk&gl=bg

# 9
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Това наистина е доста чудно, аз  изобщо не давах вигантол ,и така казваха и лекарите - да не давам. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт