Как да спрем с кърменето?

  • 4 771
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Дъщеря ми скоро ще стане на 1г и 5м. В момента сме на вечерно хранене с кърма и след това цяяяяла нощ. Сигурна съм, че не е гладна, а това е нейният начин за успокояване и приспиване. През деня спи навън в количката, а вечер заспива до мен на гърда. До тук добре, но следва най-неприятната част. Нощното кърмене. Напоследък в момента, в който се отдръпна от нея тя започва да ме търси отново, да иска и да се сърди ако не и дам. Предполагам в часовете около 4-5ч сутринта кърмата ми съвсем я няма и това по някакъв начин и пречи да заспи по-дълбоко, за да успея аз да се измъкна  Confused Не мога цяла нощ да я държа на гърда, знаете когато гърдите са празни това е  доста дискомфортно.... Дилемата ми в момента е: Да ли да положа усилия да обяснявам, че кърменето е само вечер, да я кърмя вечер и след това цяла нощ да се учим, че сега не е време за ядене, да изживеем кошмара от недаването на кърма и на другата вечер да и дам да суче от ново или направо генерално да кажа, че няма кърма за момента и да предложа кисело мляко и да не и връщам спомена за кърменето всяка вечер  Thinking Също така да пия ли някакви медикаменти спиращи кърмата? Ами ако не успея и се предам, мога ли да я кърмя след като вече съм ги пила? Това е в общи линии.....
В неделя заминаваме за една седмица на море, замислила съм го след морето, че там искам да си  почивам, доколкото е възможно с две деца.

# 1
  • Мнения: 1 691
Да ти кажа при нас как станаха нещата (но синът ми беше доста по-голям). За кърменето през нощта започнах да си правя оглушки малко по малко - вместо това го вдигах да пишка, гушвах го в просъница и се опитвах да не дам да суче. Отначало не се получаваше, но постепенно (доста бавно) наистина успяхме да заменим нощното кърмене просто с гушване. Може би щеше да стане още по-лесно, ако тази дейност я вършеше таткото, за да не го свързва детето с кърменето, но нашият татко спи, за да може да е адекватен сутринта на работа, затова се наложи аз да се заема.
Вечерното кърмене отпадна последно, като вместо него започнах да разказвам приказка - отначало преди кърменето, после след кърмене, като твърдях, че забравям приказката, ако той не е гушнат с гръб към мен Laughing Също отне доста време, но аз бърза работа нямах. Имаше един момент, в който започвахме приказката, после я прекъсвахме, защото той искаше да суче, после пак му ставаше интересно как ще продължи, смъкваше ми блузата и се обръщаше на другата страна, за да слуша Mr. Green
И така, моят вариант беше много-много плавно отбиване. Ако искаш да е по-бързо, съветът ми е да пробваш някой друг да я успокоява на първо време вместо нощните кърмения - докато свикне.
Нищо не пречи и да предложиш кисело мляко преди лягане (в никакъв случай през нощта! това е време за сън, а не за ядене), за да е сита и постепенно вечерното кърмене да остане само за приспиване и постепенно да го замениш с нещо.
При плавния начин на отбиване няма проблем единия ден да дадеш, следващия да не дадеш - номерът е детето да не почувства, че нещо му е отнето насилствено. Освен това кърмата спира постепенно и не се налага да пиеш лекарства. Ако все пак изпитваш някакъв дискомфорт, знам, че помага чай от салвия (градински чай) или мента.

# 2
  • Мнения: 2 829
Деси, дано прекарате страхотно на морето!
Решението дали да отбиеш или да махнеш само нощното кърмене си е само твое.
Мога да ти дам по-категоричен съвет само за медикаментите за спиране на кърма- смятам че е излишно да товариш организма си със хормони. Опитай да спреш кърмата си по естествен начин.
Ако искаш опитай първо с постепенното намаляване на кърменията. Обяснявай всяка вечер (докато детето е още будно) че нощем гърдите не правят мляко, че се събира за сутринта и че като е тъмно мама ще пее песничка/люшка/гушка/дава вода- или каквото смяташ че е подходящо. Първите нощи ще ти бъде трудно, защото детето като е сънено ще си иска гърдата, но ако си постоянна ще приеме промяната. Можеш отначало да го залъгваш само на първото събуждане или след известно време, ако не се успокоява с гушкане/носене/пеене да даваш да суче, като постепенно отлагаш кърменето все повече. Често е най-лесно ако има кой да те замести нощем. Детето най-лесно приема че като я няма мама тати/баба/ леля просто успокояват/приспиват по различен начин. Друга възможност е да обясниш че млякото става горчиво нощем и ако иска да провери да си намажеш зърната с лимон/оцет/цитросепт.
Мисля че връщането от морето може да е подходящ момент за промяна, често децата приемат лесно промените които стават в някакъв отчетлив момент- може още на морето да обясняваш че тя е голяма и като се върнете вкъщи вече няма да суче нощем.

За гърдите си не е нужно да правиш нещо специално. При постепенно намаляване и спиране на кърменето обикновено няма нужда от никакви мерки. Все пак, ако гърдите ти се препълват може да пиеш Лецитин (пречи да се образуват бучки), да изцеждаш по мнооого малко, само когато гърдите ти станат болезнено твърди до облекчение, не до изпразване, да слагаш зелеви листа на гърдите, както и да пиеш чай от мента и салвия. При тези мерки ако решиш да върнеш кърменето можеш да го направиш без проблем.

# 3
  • Мнения: 1 021
Мата Космата, Яна, благодаря ви за отговорите!
В същност аз нямам проблем с това да продължавам да я кърмя, но наистина някои нощи са кошмарни. На моменти се усещам, че единственото което искам е да се отлепи то мен.  Confused
За край на кърменето може би настояват околните. Не че се опитват да ми въздействат, но постоянно коментират "На колко стана" "До кога ще я кърмя" " Все по-трудно ще ми бъде да я отбия" и .т.н Аз виждам какво удоволствие и доставя кърменето и знам, че тези моменти ще ни липсват много. И този специален поглед, който не може да се опише трябва само да се почувства.... Heart Eyes
Може би наистина ще опитам да спрем нощното кърмене, знам, че няма да е леко. Яна, ти знаеш защото децата ни са на една възраст, че колкото и да разбират, все още са си бебета..... Ще опитам след морето, и аз така го бях замислила и ще пиша пак за резултати. Все си мислех, че има някакъв начин от само себе си да реши, че вече не и е нужно кърменето. Помагачи нямам за съжаление в тази кауза, колкото и на думи да смятат, че е крайно време та отбия.

# 4
  • Мнения: 2 829
Деси, то има някакви моменти когато става от самосебе си (или с много малко помощ), но те са различни за различните деца. И щом ти тежи нощното кърмене не е нужно да изчакваш такъв момент.
Сега се замислих че може би е добра идея докато сте на море (т.е. таткото не ходи на работа през деня) да го помолиш от време на време да се грижи за детето нощем. Така ще видиш тя как реагира когато някой друг се опита да я успокоява, хем таткото ще посвикне, хем пък може детето да приеме че нощем (понякога) няма мляко и да реши че няма смисъл да се буди Simple Smile
Обикновено за 1-2 седмици децата свикват че нощем няма мляко Simple Smile
А за натиска на околните- това е нещо, което винаги ще го има Simple Smile ако не е за кърменето ще коментират че не я храниш достатъчно, или я разглезваш (или си прекалено строга), или защо не я обличаш достатъчно (или пък я навличаш прекалено). Но това е неизбежно и роднините го правят от любов, защото искат най-доброто за внучката/племенницата Simple Smile Аз като се ядосам на свекърва ми/майка ми или друг роднина просто си мисля как бих се почувствала на тяхно място- ако например моето дете има дете- та аз ще обичам внучето както сега обичам тях, а няма да мога да взимам всички решения и да го закрилям! И ако снахата реши да не го кърми/да го оставя да плаче за да си развива дробовете/да го наказва строго за да не се разглези или пък да го прати в интернат за да ходи в командировки (все неща, моито ще ми е трудно да приема) едва ли ще успея да си замълча и да си кажа че тя е майка на детето и тя следва да взима решенията.......

# 5
  • Мнения: 1 021
Така е! Аз не им се връзвам, по-скоро гледам винаги да обърна нещата на майтап.  Grinning Знам, че те не го правят с лоша умисъл, но в един момент започваш да се замисляш в правилността на решенията и действията си.
Ох, за таткото  ooooh! не знам ..... Не мога да кажа, че не ми помага когато го помоля за нещо и не е ангажиран, но за през нощта-трудна работа. Той е от хората, които ако не се наспят достатъчно на другия ден целия свят им е крив. А пък ако се случи точно в седмицата, в която не е на работа  Crazy Аз съм точно обратния тип. Ставам рано, някой път Мира като ме събуди към 5ч. за поредната доза, аз се разсънвам и ставам. Решавам, че това е момента само за мен, ставам, правя си една чаша мляко с нес кафе, както сега и си я пия на спокойствие, правя си някакви мои си неща...
По този повод  Coffee , знам че там където си не е момента точно за кафе  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 636
Аз в момента си спирам кърмата с достинекс. Ами, на никого не мога да препоръчам този начин. Имат доста странични ефекти, а пък и не бих препоръчала на никого да пие каквито и до било лекарства, нито пък да спира да кърми.

Дъщеря ми е на 10 месеца и половина и за мен вече е време да сложа край на кърменето и не съм за идеята детето да суче, докато пожелае. Това си е мое решение и знам, че понякога трябва да се взимат трудни решения. Много ми е мъчно в момента, но знам, че ще стане после още по-трудно и съвсем няма да се справя, точно това, за което пишеш ти искам да го избегна.

Мисля, че за дъщеря ми некомфорта ще продължи 2-3 дни и после ще забрави, без да й се отрази нито на здравето, нито на психиката.

Успех в този труден период   bouquet

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 712
Поникнали ли са и всички зъбки? При нас периода между 1год и2-3мес  до 1год и6-7мес  беше най-трудния. Тагава никнеха кътниците и по цяла нощ се будеше, а кърменето беше единственото, с което можех да я приспя  Crazy
След това изместих кърменето за лека нощ с приказка, а когато се будеше през нощта и казвах, че цоките/така нарича гърдите ми/ спинкат.  Не беше трудно - беше останал само навика - болката от никненето на зъбките вече я нямаше и лесно заспиваше пак.  Но аз исках да махна само вечерното и нощното кърмене - дъщеря ми превърна сутрешното сучене ритуал и стана по-продължително  Mr. Green
През деня я залъгвах с игри, приказки и песнички, а когато беше много настоятелна и давах и през деня. Постепено остана само сутрешното, което също постепено стана по-кратко и започна да прескача постепено. Отбих я много плавно и без драми.
Това е моя опит. Стискам палци максимално безболезнено да се откажете и двете. Знам колко е неприятно да те притискат  отстрани да я отбиеш, но мисли първо за детенцето си, а и за себе си. Ако трябва дръж се веднъж-два пъти по-рязко, за да знаят какво ще последва при следващата намеса и "съвети". #Cussing out

# 8
  • Мнения: 4 966
На мен ми се наложи да пия антибиотик, когато бебка беше на година и два месеца. Съответно не я кърмих близо 10 дни. Денем нещата бяха ок, аз се изцеждах, за да поддържам лактацията. Проблемът беше нощем, но го решихме много лесно. Просто таткото спеше с нея. Първите 2-3 дни се будеше и плачеше, но не дълго и истерично. Повече от 4-5 минути плач не сме имали. Той си я гушкаше и успокояваше и тя пак заспиваше. След това продължи да се буди, но приемаше водичка.  В един момент реших, че ще се върна вече в спалнята и аз. Бях спряла антибиотика, но решихме, че няма да връщаме нощното кърмене - както отбеляза мъжото "аз повече няма да отбивам!" Joy Няколко нощи се опита да си иска, но без драми. След това месеци наред се е случвало инцидентно нощем да се сети, но аз не се предадох!
И така - без нощно кърмене - продължихме до 3 години и половина. Peace

Общи условия

Активация на акаунт