Консервиране на храна

  • 13 410
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 743
Здравейте,домакини!Предстои ни почивка на планина,и ми се иска този път да разбера и аз що е то почивка,да не мисля поне за готвенето,поне не 3 пъти на ден.Та си мислех,мога ли да затворя,да консервирам готова манджа,не само месо,а сготвено ястие,така че само да се притопли после.За месо,разбрах че може,но аз искам да приготвя например супа,мусака,сготвено зеле.Разбрах,че трябва да се варят после поне 2 часа.Бурканите няма да стоят на топло изобщо,като ги направя ще ги сложа в хладилника,а от там с хладилната чанта ще ги пренесем до вилата.Не можем да се храним по заведения,малкият има заболяване,само на домашна храна сме,така че,това като вариант отпада.
Ако някой има опит,моля да сподели Wink!Не намерих такава тема,търсих.

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Не мога да помогна със съвет, но аз също се интересувам и ще следя темата.

# 2
  • Мнения: 48
може,така съм носила на децата когато бяха малки.супата е най-лесна-както е гореща от котлона сипвам в бурканчета и обръщам с капачката надолу.стоят така докато изстинат и капачките хлътнат.другият вариант е да се заварят бурканите,но не 2 часа,а около 5-10 минути...

# 3
# 4
  • Мнения: 427
Когато бях студентка мама ми правеше буркани зеле със месо , фасул с месо,чушкава манджа,мукака без заливка,супа.
По-късно ще се включа със рецептите че , трябва да я питам.
Само зелето знам как се приготвя.
Имаме комшийка която си прави такива консерви когато сина и дойде на гости, и и помага.Правят по 40 буркана зелева гозба и поне толкова пача.Жената после само отваря и хоп.Иначе тук има цех където си носиш нещото за затваряне и срещу 1 левче ти го правят в консервна кутия 400гр.

# 5
  • Мнения: 743
Благодаря на отзовалите се   bouquet!Разбрах,че супата не бива да е застроена,явно заради яйцето,но в супа топчета,каквато мисля да правя,в каймичката се слага белтък.Проблем ли ще е?И за мусаката в другата тема пишеше,без заливка,явно заради яйцето отново,но може и без заливка.Пък ако не става,ще направя пилешка,ама топчетата ни е любима  Wink.И да уточня,че ще ги излапаме не по-късно от 10 дена след косервирането им,и ще са само на студено.
Любето,ще чакам да споделиш мама как ги е приготвяла Hug,и по-точно,яйцето проблем ли е,или млякото,или доматито...какво не е за предпочитане да се слага,кое би придизвикало развалянето на храната.

# 6
  • Мнения: 2 018
Ще ти кажа аз как съм правила, когато случайно сготвя  повече и се засекат две яденета - съответно едното изостава и докато им дойде кефа на моите да го изядат, то може да се развали.  Замрязавам го в купа с похлупак. Купила съм си 3-4 бройки подходящи размери за фризера ми и си ги ползвам.
Майка ми редовно замразява и супичка. И после само я стопля в микровълновата или на котлона.

 

# 7
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Първите няколко години с големия ми син за морето процедирах точно така - сготвях - супа /че и застроена даже!/, мусака, тиквички с ориз - изобщо каквото обичате - сипвате си в буркана и стерилизирате 20-30 мин Peace.

# 8
  • Мнения: 743
Първите няколко години с големия ми син за морето процедирах точно така - сготвях - супа /че и застроена даже!/, мусака, тиквички с ориз - изобщо каквото обичате - сипвате си в буркана и стерилизирате 20-30 мин Peace.


mari_eta,само толкова ли,аз разбрах,за по-сигурно 2 часа Rolling Eyes?!Би било много добре,ако е само 30 минути,че мога да варя наведнъж само 4 буркана,а аз искам да затворя 10-12.Колко време след затварянето сте ги хапвали?

# 9
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ами толкова - 30 мин. Ами сметни - правех ги 10-тина дена преди морето, до края - значи поне 3 седмици нищо им няма Peace!

# 10
  • Мнения: 743
Mari_eta,благодаря!А бурканите,казаха ми ,че старите,компотените са по-сигурни.Било по-добре да се затворят ръчно със затварачка за буркани,отколкото да се ползват такива,с винтови капачки?

# 11
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Аз съм затваряла от онези старите, 400-грамови буркани, в които навремето продаваха лютеница или конфитюри, с обикновени, не винтови капачки.

# 12
  • Мнения: 743
Благодаря   bouquet,утре ги мятам,та да ми отпадне като ангажимент.

Общи условия

Активация на акаунт