Ипотечен кредит - съдебно!

  • 8 475
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте,не знам дали темата ми е за тук,но този раздел сметнах за най-подходящ.

Имам ипотечен и потребителски кредит,към ******** банка.
Не мога да покривам ипотеката,а само потребителския кредит.
От банката ми казаха,че ако ипотеката стане съдебна,това,което внасям по потребителския кредит ще се прехвърля с цел - покриване на ипотеката,но по този начин потребителският кредит,остава не обслужван.А майка ми,ми е поръчител и ще удържат от нейната заплата.

Вярно ли е това?
 Arrow Предстои ми съдебен процес.Водя се на минимална работна заплата.Нямам жилища,имоти и други на мое име (освен ипотеката).Какво следва в такъв случай?

Моля всички,които са осведомени по въпроса,да дадат информация.
Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Би трябвало да закриват тези вноски, които си написала в платежното или вносната бележка. Решението е твое по кой от двата кредита ще плащаш. Евентуално, ако ги внасяш по сметка, от която дърпат автоматично, ще погасяват това, което е с по-ранна дата като падеж.
Предполагам, че няколко пъти ще те поканят доброволно да изпълниш задължението (с писма, нот. покани), след което ще пуснат молба за издаване на заповед за изпълнение (изп. лист). Като се издаде той, съдия изпълнител ще насрочи публична продан. Ще се направи пазарна оценка на имота и ще му се обяви цена. Ако се появят "наддавачи", може и да се продаде. В зависимост от получената сума, ще закрият изцяло задължението или ще остане нещо за доплащане. В хода на процеса може и твоята заплата да запорират.
През това време може да решат да предприемат мерки и към поръчителя. В зависимост от това по кой от кредитите поръчителства и по какъв начин (авалист, съкредитополучател), ще си изберат и начин на действие.
Обикновено изпълнителният лист се издава за главница+нак. лихви+законова лихва+съдебни такси и адвокатски хонорари.

Препоръчвам сама да се опиташ да продадеш жилището, за да спестиш всичко гореописано. Ако банката види, че активно търсиш купувач, може и да договориш някакви гратисни периоди или отсрочки, за да приключиш с продажбата. Абсолютно излишно е да чакаш съдебната процедура, тъй като тя е свързана с много други допълнителни разходи за теб.

Тъй като забравих нещо съществено, добавям: ако излезнеш в просрочие по потребителския заем, най-вероятно ще те гонят по общ исков ред или по т.нар. бързо (вече не особено бързо) производство по запис на заповед (ако има). Възможностите са запори, възбрани върху имоти, ограничението за пътуванията в чужбина отпадна. По тази процедура, дори и да насочат производството към жилището, то попада в хипотезата за единствено семейно жилище, така че става по-усложнено за кредитора.
Ако изпълняват по ипотечния заем, обаче, тази хипотеза отпада. Възможно е и да има т.нар. "крос дифолт клауза", т.е. да съществува договорна обвързаност между двата заема, че ако просрочиш по единия, и другия се счита за просрочен.

Последните пояснения са в компетенциите на юрист, така че не е лошо да се консултираш и с такъв.

Последна редакция: вт, 20 юли 2010, 17:53 от милинка

# 2
  • Мнения: 2 927
Не си губи времето да питаш във форума, възможните хипотези/отговори са много, и се крият в двата договора, които си сключила с банката.
Вземай копията и отивай при адвокат, който ще прочете и ситните букви.

Ако всички възможности за разсрочване са изгубени, последвай този съвет на милинка:
Цитат
Препоръчвам сама да се опиташ да продадеш жилището, за да спестиш всичко гореописано. Ако банката види, че активно търсиш купувач, може и да договориш някакви гратисни периоди или отсрочки, за да приключиш с продажбата. Абсолютно излишно е да чакаш съдебната процедура, тъй като тя е свързана с много други допълнителни разходи за теб.

Така или иначе, ако нямаш възможност да плащаш, ще ти вземат жилището, но наказателните лихви и разноските по делата ще бъдат в хиляди левове.

# 3
  • Мнения: 73
Вярно е това което са ти казали в банката. Как е възможно да я докараш до съдебни дела не ми е ясно. В България няма ли работа за повече пари от минимална?

# 4
  • Мнения: 5 616
Delusion, тя е написала
Водя се на минимална работна заплата.
Това ме навежда на мисълта, че изкарва повече, но се осигурява на МРЗ.
Към авторката - и аз те съветвам да търсиш адвокат. При всяко едно положение ще ти потрябва.

# 5
  • Мнения: 73
Delusion, тя е написала
Водя се на минимална работна заплата.
Това ме навежда на мисълта, че изкарва повече, но се осигурява на МРЗ.

Ако е така още повече не разбирам. Има доход, жилището може да се даде под наем...какъв е проблема че да се стига до съд? Shocked

# 6
  • Мнения: 6 618
Delusion, тя е написала
Водя се на минимална работна заплата.
Това ме навежда на мисълта, че изкарва повече, но се осигурява на МРЗ.

Ако е така още повече не разбирам. Има доход, жилището може да се даде под наем...какъв е проблема че да се стига до съд? Shocked
Не държи да задържи жилището предполагам.

# 7
  • Мнения: 0
Delusion, тя е написала
Водя се на минимална работна заплата.
Това ме навежда на мисълта, че изкарва повече, но се осигурява на МРЗ.

Ако е така още повече не разбирам. Има доход, жилището може да се даде под наем...какъв е проблема че да се стига до съд? Shocked
Не държи да задържи жилището предполагам.

Делушън е права - само се водя.
Взимам около 1000 лева месечно,ако трябва да покривам целият кредит,това ще рече 800 лева месечно.
А обяснете как двама човека да живеят с 200 лева на месец - невъзможно е.А забравих да спомена важна подробност,имам дете,разведена съм,когато изтеглих заема бях на по-висока заплата,а мъжа ми беше доста заможен - помагаше ни страшно много.
След като плъзна слуха "криза",всеки работодател започна да се оправдава с 'кризата'.Нито аз,нито мъжът ми останахме на нивото,което бяхме.Преди можех да погася месечните си вноски,и да ми останат пари,да живеем аз и дъщеря ми,но сега вече не мога.
Къщата не мога да я дам под наем,защото започнахме ремонт,който поради ред причини,не успяхме да довършим и не е годна за наематели.
Прежалих я вече,да си я взима банката,но ме тревожи опцията със запор на заплатата на майка ми.
Не си мислете,че съм безотговорна,просто ми е много трудно.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 340
Щом са в една банка и двата кредита ще станат съдебни.. абсурдно е единия да е съдебен, а другия - редовен. Освен това си има поредност на плащанията - първо се плащат такси, после лихви и накрая главници, т.е. парите, които внасяш за вноската по потребителския кредит, банката би трябвало да взема за лихвите за потребителския и ипотечния, така и двата ти кредита ще са в просрочие с главниците /че и ипотечния с част от лихвите/.
При последваща съдебна процедура и продажба на имота, ако имота се продаде за сума, по-голяма от задължението по ипотечния кредит, би трябвало с разликата банката да погаси и потребителския кредит. А междувременно не е изключено да започнат да търсят поръчителя /майка ти/ да започне да плаща /прави се запор на заплатата ако постъпва по банка/.
Не губи време, а говори със служителите в банката. Ако ще се стига до продажба на имота, по-добре си го продай сама /банката няма да има нищо против/, отколкото да чакаш няколко месеца да мине цялата процедура, през това време се трупат още лихви и такси, които пак ти трябва да платиш накрая.

# 9
  • Мнения: 73
Анка, опомни се бе жена! Какво значи "прежалих я" с такъв доход?  Shocked Даваш ли си сметка че това е висок доход за сама жена в Бг  и че има семейства с такъв общ доход? Даваш ли си сметка какви огромни пари ще загубиш? Че банката няма да продаде жилището на пазарна стойност и хем ще го загубиш, хем ПАК ще връщаш заем?

Какво значи "започнахме ремонт и не е годно за наематели"? Ами направи го годно! Shocked Толкова е трудно? От това ти зависи физическото оцеляване. Я се вземи в ръце и забравяй тези съдилища с ипотеката!

# 10
  • София
  • Мнения: 16 025
Според мене - въпреки недовършения ремонт дай къщата под наем. Нека наемателя си я доправи за сметка на наема. Говори с банката и плащай колкото можеш. С остатъка от твоята заплата и парите на майка ти все ще се изхраните 2 жени и 1 дете. Няма смисъл да я прежалваш - ще се увъртиш във заеми и ще плащаш години наред, а и къща няма да имаш.
Потърсете с майка ти резерви - забравени влогове, продажба на друга наследствена собственост.
Основното е - борете се.

# 11
  • Мнения: 73
Няма нужда да орязва от наема, ами да вика приятели, любовници, бащи, братя, братовчеди и с общи усилия да хвърлят нужната боя на жилището за нула време. Една гарсониера с 1000 лв и двама мъже за месец съм я направила кукла. Увеличи мъжете и малко парите, и по-голям апартамент ще стане годен за даване под наем.


Между другото за каква стойност става дума с такава вноска от 800 лв?  Shocked В кой град е този апартамент?

# 12
  • София
  • Мнения: 1 603
An1kaa, има голяма вероятност, сумата за която банката изтъргува имота ти да е по-ниска от тази, която ти остава да доплащаш. Т.е. , освен, че ще загубиш жилището ще остане сума, която да връщаш /зависи кога си купувала/. Та ако към момента стойността на имота е по-малка, от това, което дължиш съветите на Aisha и Delusion са доста добър вариант.
Успех желая

# 13
  • Мнения: 0
Няма нужда да орязва от наема, ами да вика приятели, любовници, бащи, братя, братовчеди и с общи усилия да хвърлят нужната боя на жилището за нула време. Една гарсониера с 1000 лв и двама мъже за месец съм я направила кукла. Увеличи мъжете и малко парите, и по-голям апартамент ще стане годен за даване под наем.


Между другото за каква стойност става дума с такава вноска от 800 лв?  Shocked В кой град е този апартамент?

Заемът ми е за 110 000 лв.  (с лихвите),изтеглих го преди 2 години,но тогава времената за мен,бяха къде-къде по-добри.
Градът е Троян,става на въпрос за къща.
Сега живея в апартамента на родителите ми,а къщата е празна.
Като казах ремонт,имах на предвид - изнесохме старото обзавеждане,направихме дупка за вита стълба,стените се шпакловаха на ново,на долния етаж изравнихме с гипсо-картон,и като цяло са са само стени,и една сменена дограма - затова казвам,че е негодна за живеене,и ако тръгна да я стягам ще пръсна много пари,които никак не са ми в излишък.
Консултирах се с адвокат,неговото предложение е майка ми да изтегли заем от коя да е друга банка,с който да покрия наведнъж само ипотеката за къщата (250 лв.) и вместо на сегашната банка,да ги давам на тази от която майка ми ще изтегли.В такъв случай банката ме съди,взима ми къщата,но не правят запор на заплатата на майка ми.
В моя случай това е най-добрия вариант,а от къщата отдавна се отказах,защото не мога да направя нищичко по нея,всичко зависи от пари,а в момента ми е трудно сама да поддържам себе си и дъщеря ми.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 025
Съвета на адвоката нещо не ми харесва.
Говори ли с банката за разсрочване?

Общи условия

Активация на акаунт