Ипотечен кредит - съдебно!

  • 8 478
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 889
Цитат
Консултирах се с адвокат,неговото предложение е майка ми да изтегли заем от коя да е друга банка,с който да покрия наведнъж само ипотеката за къщата (250 лв.) и вместо на сегашната банка,да ги давам на тази от която майка ми ще изтегли.В такъв случай банката ме съди,взима ми къщата,но не правят запор на заплатата на майка ми.

Защо банката ще вземе къщата- нали ще покриете ипотечния.  newsm78 А и едва ли ще дадат на майка ти подобен заем, сумата е доста голяма за потребителски кредит. Това, че е поръчител ще намали допълнително сумата на която би могла да разчита. Отделно лихвите които ще плащате за потребителски биха били по- големи отколкото при ипотечен. Нещо не обясняваш точно. newsm78

# 16
  • Мнения: 141
след като е станала поръчител за голям заем,едва ли ще дадат на майка ти да тегли пари.но най-добре-консултация с друга банка-момента е подходящ-чудят се как да се надцакат една друга.късмет.и един съвет-само не ходи в пощенска банка.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 178
Чакай малко да започна да питами да си отговарям сама и дето сбъркам поправи ме.
1. Изтеглила си два заема от една и съща банка ипотечен и потребителски.110 000 ама лева евро?Общо и двата ли са толкова или само ипотечният.
2.И двата кредита са на разлина лихва и условия.По принцип нито една банка не иска имотите те си искат парите.Иди и им обясни,че не можеш в момента да облсушваш  2 кредита за обща стойност 800 лв.Ако се водиш разведена са длъжни да ти доразсрочат кредита.Защото дохода така ти пада,освен за себе си мислиш и за детето.
3.Не можеш нито да я отдаваш под наем нито да я продаваш,защото ти дефакто не притежаваш къщата.Когато имаш ипотечен кредит,тя се води на банката от която е теглен кредита.
4.Майката ще си одтане със запор на заплата,защото се е подписала,че ти е гарант-нали?А закона си е закон и по това две мниения няма.
5.Наистина иди по добре в банката и поговори с тях,но си смени и адвоката.
Опитвам се да те разбера,но и седни и внимателно си прочети договора.Работя като кредитен консултант и горе долу съм в час с тези неща.
В момента на всички банки им е ясно,че времената са трудни и не горят от желание да имат купища коли и имоти,повярвай ми.

# 18
  • Мнения: 73
Цитат
Не можеш нито да я отдаваш под наем нито да я продаваш,защото ти дефакто не притежаваш къщата.Когато имаш ипотечен кредит,тя се води на банката от която е теглен кредита.

Що за глупост? Shocked Имотът се води на нея-нотариалният акт е на нейно име и може както да го дава под наем, така и да го продава. Шокирана съм от такива заявления изхождащи от кредитен консултант. ooooh!

Аз ще предложа такъв вариант на спасение.

Нанасяте се с майка си в къщата и давате нейния апартамент под наем. Това на първо време.

Така ще можете полека и по малко да я довършвате като в същото време не оставаш длъжна на банката.

За мен е безумие теглене на такъв огромен кредит без никакви гаранции и то за къща някъде си майната в Троян. Надявам се поне къщата да си струва като инвестиция. Огледай я критично. Може ли в двора и да се направи кафене или нещо което да носи доход? Може ли къщата да се преустрои разделена на няколко независими части с отделен вход, така че да се пускат под наем отделните етажи? Троян е все пак курортно градче и къщата би могла да бъде ползвана като мини-хотелче.

# 19
  • Мнения: 6 624
Цитат
Не можеш нито да я отдаваш под наем нито да я продаваш,защото ти дефакто не притежаваш къщата.Когато имаш ипотечен кредит,тя се води на банката от която е теглен кредита.

Що за глупост? Shocked Имотът се води на нея-нотариалният акт е на нейно име и може както да го дава под наем, така и да го продава. Шокирана съм от такива заявления изхождащи от кредитен консултант. ooooh!

Продажбата може да е само с разрешение на банката .

# 20
  • Мнения: 73
Цитат
Не можеш нито да я отдаваш под наем нито да я продаваш,защото ти дефакто не притежаваш къщата.Когато имаш ипотечен кредит,тя се води на банката от която е теглен кредита.

Що за глупост? Shocked Имотът се води на нея-нотариалният акт е на нейно име и може както да го дава под наем, така и да го продава. Шокирана съм от такива заявления изхождащи от кредитен консултант. ooooh!

Продажбата може да е само с разрешение на банката .

Със споразумение с банката. Така че парите от продажбата на имота директно да погасят кредита и да и бъде преизчислен дълга ако все още остава такъв.


Но тя няма изгода в момента да продава. Разбира се милион пъти по-добре сама да продаде отколкото банката съдебно- много повече пари ще му вземе. НО...с падането на цените и с условието че къщата е в необитаем вид, няма да и вземе много и това няма да стигне за погасяване на дълга. Вариантът е да мисли да наеми поне докато стане възможно да я продаде за толкова за колкото я е взела и да си върне загубите.

Последна редакция: чт, 22 юли 2010, 18:42 от Delusion

# 21
  • София
  • Мнения: 1 178
Да поясня,може да го продаде,но купувача трябва да знае това.Другото което е,че всеки имот които има Тежест или Ипотека е трудно продаваем.Още повече,че тук говорим за запор върху Имот(защото неминуемо я има),както и върху запор на възнаграждението на нейната майка.От тук следва да се знае,че нещата са доста по сложни.При жилищния кредит клиентът най-често ипотекира в полза на банката имота, който купува с отпуснатите средства, докато при нецелевия заем той залага своя (а понякога и чужда) съществуваща недвижима собственост
Нееднократно са описвани различни важни моменти, които имат отношение към вземането на кредит. Съществува още един компонент, който е добре да бъде проучен и е особено важен за настоящите заематели. Не е изключено поради някакви причини заемателят да изпадне в състояние да не може да изплаща кредита, а от това следват някои последици.
Процесът
Развитието на ситуацията може да изглежда така:
 Период на просрочие. Това е периодът следващ дата, на която трябва да бъде внесена месечната вноска. Ако това е например 10-то число на текущия месец, всички дни след тази дата са дни в просрочие.
Наказателни лихви. Паралелно в дните на просрочие се начисляват и наказателни лихви. Относно размерът им при потребителски и ипотечни кредити „МОИТЕ ПАРИ” отдели специален материал, който е достъпен на www.moitepari.bg.
Възстановяване на плащанията. Обикновено кредиторите дават шанс на заемателите в определен срок да възстановят плащанията по кредита. Нека обърнем малко повече внимание на това.
Възстановяване на плащанията
Самият факт, че кредиторите допускат определен период на просрочие означава, че те не предприемат веднага административни мерки за събирането на кредита.
Още тук ще отбележим и дебело ще подчертаем, че това е своеобразен реверанс от страна на кредитора спрямо длъжника. Не бива да се счита и да се допуска, че просрочването на кредита е нещо нормално и няма опасност всеки да си го позволи.
Просрочването на кредита е „възможност” предоставена от кредитора, тъй като понякога наистина има обективни причини някои от вноските да бъдат забавени. Не бива да се злоупотребява с толерантността на кредиторите, тъй като те във всеки един момент могат да упражнят правата си. Спрямо длъжниците невъзстановили своите плащания кредиторите прилагат различни мерки.
Мерките
Към различните длъжници, кредиторите прилагат различни мерки. Всеки клиент е индивидуален и подходът към него също. Независимо от това, има процедури, които са общи при всички банки:
Телефонно обаждане. Обикновено след просрочването на определен брой вноски, кредиторът се свързва с длъжника. Често това се случва в рамките на 30, 60 или 90 дни след падежната дата (датата, на която трябва да се внесе вноската). Тук ще обърнем внимание, че телефонното обаждане може да е и след 14 дни. Разбира се срокът може и варира според вида кредит. Посочените дни са характерни по-скоро при потребителските кредити. Малко по-дълъг е срокът при ипотечните.
Предложения от кредитора за разрешаване на проблема. Обикновено се обмислят варианти за изход от ситуацията. Част от тях са рефинансиране на кредита, договаряне на отсрочка, разсрочване на задълженията, извънсъдебни споразумения.
Ако мерките по-горе не доведат до желания резултат (подновяване на плащанията), кредиторите прилагат следващи мерки. Една такава е да се потърсят поръчителите, ако кредитът е гарантиран от такива. Ако е необходимо всички поръчители по кредита (ако са повече от един) ще бъдат потърсени докато бъде покрит заема.
Вероятно възниква въпросът какво се случва, когато кредитът не е гарантиран от поръчители или е жилищен. Кредиторите имат разработени мерки и за тези случаи. Разбира се, за да ги приложи отново трябва да са изчерпани всички изброени до тук възможности. Като следващи етапи в посока събиране на вземанията, кредиторите използват следните мерки:
 Призовки за разрешаване на казуса в съда. Когато възможностите дадени от кредитора, вкл. и извънсъдебно разрешаване на проблема не дават резултат се пристъпва към съдебно разрешаване. Принципно в договора за кредит може да има клауза, в която да се посочва в кой момент кредитът може да стане предварително изискуем. Ако такава има, не е изключено да е след 1 просрочена вноска. Това трябва да се има предвид, особено в случаите, когато се достигне до съдебно разрешаване на казуса след просрочени 2 или повече вноски. В такива случаи законът ще е на страната на заемодателя.
Друга мярка, изключително крайна, е запор на имущество, сметки, разпродажба на имущество и т.н. Колкото и крайно да изглежда, това са сред малкото възможности на кредиторите да си съберат вземанията по негарантирани потребителски кредити и ипотечни кредити. С изпълнителен лист кредиторът може да изземе определено имущество (т.нар. секвестеруемо), за да удовлетвори вземанията си по необезпечен потребителски кредит.

Я сега да видим какво пище в закона
Чл. 167. Договорът за ипотека се сключва с нотариален акт.
В него се посочват: трите имена, местожителството и занятието на кредитора и на длъжника, а така също и на собственика на имота, ако ипотеката се учредява за чуждо задължение, а ако някое от тия лица е юридическо лице - точното му наименование; имотът, върху който се учредява ипотеката; обезпеченото вземане, падежът му и размерът на лихвите, ако такива са уговорени, както и сумата, за която се учредява ипотеката, ако вземането не е парично.
Ипотека може да се учреди само върху имоти, които при сключването на договора принадлежат на лицето, което я учредява.
Желателно е всеки да си чете договора преди да го подпише,за да знае какви права има и какви не.А,че госпожата в момента не може да го продаде имота-Да не може,защото той е запориран.Може би не съм се изразила правилно.Мисля,че може да го даде под наем без договор,така банката няма как да я хване-Да за това сте прави,но за останалото не сте.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 997
Няма проблем да се продаде имот, ипотекиран в полза на банката. Това е най-чистият вариант, на който може да се спре авторката.
Прави се специална сметка под условие, като страни по договора са продавач (авторката), купувача и банката. Съответно банката договаря при получаването на каква сума ще се съгласи да вдигне ипотеката.
Чакайки, нито ситуацията ще стане по-лека, нито по-евтина. Трупат се наказателни лихви, както и разходи на кредитора по събиране на просрочието.

Ако има възбрана върху имота, то тя ще излезне в удостоверението за тежести и тогава наистина не може да се разпорежда с него. Възбрана се налага от кредитора с молба до съда, което означава да се предприемат известни действия от страна на банката. Обикновено (но не само) възбрана се налага като обезпечаване на бъдещ иск и изобщо не е задължително условие в контекста на подготовката по едно изпълнително дело.
Ако авторката все още не е в тежко просрочие, по-добре да се ориентира да си продава имота и да редуцира или ликвидира дълга. Като размер на заема се приема само главницата, без лихвите, разбира се. Което означава, че заемът е под 110 хил. лв. Дори и да се обяви предсрочна изискуемост на заема, тя няма да обхваща размера на бъдещите лихви.

Цитираният от авторката адвокатски съвет е подвеждащ. И наистина, тези въпроси не са от компетенцията на форума, а от квалифициран адвокат, който да даде адекватни и професионални съвети.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз друго искам да питам - теглила си кредитите преди 2 години, доколкото разбрах по време на брак. Ако съм права бившия ти съпруг би трябвало да е на половина отговорен, освен ако не ти е изплатил нещо и цялата имотека да е прехвърлена на тебе.
По никакъв начин не оставяй къщата на банката, така ще загубиш най-многго, защото ще я продадат на безценица, ще ти остане да изплащаш остатъка от ипотечния кредит срещу нищо, както и потребителския.
Сложи капак, където сте били дупката за витата стълба, оправяй 1-2 стаи от къщата и ги пускай под наем. Изплащай си вноските и като се поосвестиш, оправвяй и другото.
Безумно е да хвърлиш на вятъра, парите, кооито си изплатила до момента, както и тези, които ще доизплатиш след като банката ти вземе имота.

Общи условия

Активация на акаунт