Мед. сестрата в яслата

  • 7 494
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 421
  Тази година като ходих на родителската среща много внимателно слушах като ни прочетоха целият правилник и бях много учудена като чух, че работното време на мед. сестрата е до 14 часа. В задълженият й влиза сутрин да проверява децата в какво здравословно състояние са (включително и за въшки).
  В нашата детска до сега не съм видяла да прави такива обстойни прегледи, но винаги сутрин присъства при приемането на децата. Онзи ден дъщеря ми я заболяло ушенце и госпожата й сложила капки(предполагам ги е взела от мед.сестрата, защото в групата е забранено да се държат лекарства), не са ми се обаждали да я прибирам(и смятам, че са постъпили правилно).
 Относно вземането на деца с лекарства - много е относително.
  

# 16
  • Мнения: 319
Диана, дано не те ядоса мнението ми, но едно от задълженията на сестрата в детската градина /ясла/ е точно да проверява здравословното състояние на децата и да връща тези, за които прецени, че са болни. От сополиви деца, като твоето в случая, страдат другите деца и родители. Правилникът на всички детски заведения забранява приемането на деца с лекарства, друг е въпросът, че не се спазва.
[/quote

hot chocolate, ти имаш ли дете/деца на възраст поне за ясла? Не виждам лентичка/и (което не значи, че нямаш, разбира се!), но ако нямаш деца и изразяваш мнение по въпроса, би било странно, най-малкото! А моето дете и аз не страдаме ли психически например, че 80% от майките в нашата група не работят, но са си дали детето на ясла и си го взимат в 16 ч. най-късно, а аз не мога да си я взема по-рано от 18 ч., ако ще да се претрепя! Това не е ли страдание, пък макар и психическо? Е, аз сега да седна да се сърдя на майките, които не работят, защото причиняват психическа травма на детето ми и то си мисли, че аз съм го изоставила, щото не мога да отида да си го взема в 16 ч? Хайде да гледаме на всеки въпрос от двете му страни! Страдания винаги има, никой тук не говори за остри вирусни заболявания, говорим за сополи и кашлица, бе хора! Не за холера!

  Онзи ден дъщеря ми я заболяло ушенце и госпожата й сложила капки(предполагам ги е взела от мед.сестрата, защото в групата е забранено да се държат лекарства), не са ми се обаждали да я прибирам(и смятам, че са постъпили правилно).
 

А така, Etia, а на мен ми се обадиха да си я взема, защото ревяла и не можела да спи. И това при положение, че барем сто пъти съм им обяснила, че е добре да я слагат да спи веднага след ядене, защото иначе се превъзбужда и от превъзбуда не може да заспи и започва да пищи кански. Докато отида да си я взема, тя вече беше заспала, макар и на ръцете на любимата си лелка. И за да не излязат глупави, трябваше вместо да я сложат в леглото й, да я събудим и аз да я преоблека и да си я взема. Не съм им се сърдила! Преценили са, че не могат да се справят с детето, обадили са се! Взех си я! Обаче пак се отклонихме от моя въпрос в темата!



# 17
  • Мнения: 1 250
Диана, поради условия като при теб (не мога да разчитам на баби) се принудих да си търся детегледачка за дните, в които се сополяви. Ами тези сополки тръгват от детската градина. Не мисля че е нормално 1 дете да отиде с "леко грипче" на градина, и на другия ден още 10 деца от групата да бъдат с "леко грипче" и вместо 1 майка да си остане в къщи още 10 майки да трябва да си останат, защото "лекото грипче" някои деца го карат по-тежко.

По принцип е забранено воденето на болни деца в градината. Даването на лекарства на някое дете, предполага че то е болно. Именно заради това директорката ми се накара, въпреки че инфекцията на пикочните пътища не е заразна, и именно поради това нямах възражения пред директорката. В самата градина са приели негласно да дават антихистаминови сиропчета заради алергиите.

Но и таткото си е взимал болнични за гледане на дете.

Никога обаче не са ми се сърдили, дори да си взема детето в 19ч, както се е случвало. Ако имаш основателни причини да не си доволна от градината - смени я. Hug

Е, често и сополките тръгват от отворените прозорци и децата които стоят на течение, защото или госпожите са в критическата и все им е горещо, или защото са облечени дебело, а разсъбличат децата да не се изпотят. Или пък детето се е намокрило и те не са видяли това. Но резултата е същия - тръгват сополки и кашлица, лапат се едни и същи играчки...

# 18
  • Мнения: 319
Лично аз предлагам да прекратим спора!

Ако така някой ще се чувства по-добре и ще знае защо детето му кашля и киха и има сополи, нека моето дете да е виновно за сополите и кашлицата на всички деца във всички градини из цяла София!За провинцията ангажимент и отговорност не мога да поема - не сме се мяркали там от август месец. Но ако се налага, и за там а поемем отговорност! Само мир да има!

Очевидно никоя мама не знае къде са написани задълженията на медицинската сестра на градината/яслата, за да мога да ги ползвам за себелюбиви цели. Ето защо благодаря на всички, които се намесиха в темата до момента!

# 19
  • Мнения: 1 250
Диана, извинявай ако нещо се е получило недоразумение.

(Логнах се единствено да ти напиша тези извинения)
Разбраха, че поемаш отговорност за всички сополки и кашлици, за всички злини на този свят , само не разбрах дали и за либийските деца болни от СПИН се признамаш за виновна  Thinking.

Когато са давали антибиотик, това са правели не сестрите, а лелите или госпожите в групата. И после след разговор с дъщеря ми разбирах че веднъж това е ставало преди ядене, друг път - преди сън, изобщо интервал +/- 1 час. Значи не е задължение на сестрите. До колкото ми е известно те са там да контролират входа - да не влизат болни деца и за спешни случаи. За работно време - не знам, но съм виждала и в 17,30 сестра, може би е до организация на градината, или общината. Със сигурност ако попиташ в общината ще знаят какви са и задълженията.

# 20
  • Мнения: 1 091
Диана, не бих отговорила на въпроса ти, ако нямах отношение по темата. Имам дете /вече в предучилищна/ и за 3-те години в детската градина доста опит съм натрупала. Абсолютно права си, че е трудно, когато работиш и нямаш близък, на който да разчиташ /ние също сме без баби/. Съгласна съм с това, което казва dete_viara. Аз също съм разчитала на детегледачка и знам как е. Това, че детето ти ходи недоизлекувано на ясла не е добре и за него, защото тогава е с отслабнал имунитет и по-лесно се заразява от други като него. А това за изграждане на имунитет с преболедуването в яслата в тази крехка възраст са приказки от 1001 нощ...
Извинявай, че продължих темата, която искаш да приключиш, но трябваше да ти отговоря.

# 21
  • София
  • Мнения: 166
Правилникът трябва да виси на видно място  - около входа или пред кабинета на директорката - така че като отидеш на среща с нея, смятам че ще можеш да се подготвиш на момента.

# 22
  • ново
  • Мнения: 5 964
Здравей Диана,
чак сега видях темата и се включвам, защото няма да споря. Simple Smile
Дъщеря ми ходи в ЦДГ. Мед. сестри са две, съответно на смени и така през целия ден са на разположение. САМО и ЕДИНСТВЕНО мед. сестра може да върне дедето, ако прецени, че не е здраво, САМО и ЕДИНСТВЕНО тя има право да дава каквито и да било лекарства, тя определя менюто за деня, тя наблюдава децата и при най-малкото съмнение, че детето е болно или се разболява е длъжна първо да вземе адекватни мерки / при температура, повръщане/ и чак тогава да уведоми родителите.
Това го каза мед. сестра на родителската среща миналата седмица.
За да не възникват подобни спорове с мед. сестра, най-добре е да си вземеш бележка от GP, че детето не е заразно болно. Както аз например правя за хремата на дъщеря ми, която е алергична. В такъв случай мед. сестра не може да ми върне детето, защото е с хрема или алергична кашлица.
Относно задълженията на мед. сестрата, те са написани в правилника на ДГ /който аз за толкова години така и не успях да видя newsm78/

# 23
  • Мнения: 319
За последно си прочитам отговорите на темата и последно искам да ви кажа: за всички онези от вас, които не разбраха, че детето ми си ходи доизлекувано на ясла, искам да подчертая дебело, че противно на това, което сте разбрали, моето дете винаги ходи на ясла здраво! Винаги си взимам бележка от джипито, че вече е клинично здрава, винаги, когато видя, че не е добре, не я водя, винаги, когато са ме викали от яслата поради каквато и да е причина, съм отивала да си взема детето в рамките на половин час ...
Въпросът, мили мами, беше принципен... Някой искаше да разбере какви са аджеба задълженията на сестрата в градината и с какво работно време е... Този някой бях аз... Случката със сиропа беше просто поводът да ви попитам... Обяснихте ми (с малки изключения), че е много лошо това, което правя - да водя моята малка вирусоносителка болна на ясла, че да заразява останалите деца... Поех отговорност за всички сополи и кашлици, само мир да има... Впрочем, за болните от СПИН деца в Либия искрено съжалявам, но също така вярвам в професионализма и невинността на българските медици и смятам, че нито те, нито аз, нито някоя от вас може да поеме отговорност за заразяването на децата дори и на шега!

Извинявам се, ако някой е приел моята тема твърде лично, идеята ми беше просто да събера необходимата ми информация, за да проведа нормален и смислен разговор с директорката на градината и със сестрата. Искаше ми се също да я попитам, защо тогава когато ме викат да си взема детето, защото било болно, въпросната медицинска сестра не е написала съобщение до личния лекар, в което да е отбелязала в колко часа какви прегледи е направила, какво е констатирала, какво е обективното състояние на детето и каква е предполагаемата му диагноза според нея. За да мога да отида аз при джипито с този лист и да кажа: "Ей това са установили в градината, виж сега ти за какво става въпрос и ако смяташ за основателно, дай болнични да си гледам детето!" А не да сричам , защото сестрата в яслата си е тръгнала в 14 ч., преди да ми каже какво му е на детето, а пък възпитателките не могат да ми обяснят (например) и аз се чудя какво да обяснявам на личната.

Ей затова ставаше въпрос, хора! А не дали е правилно да си водим децата болни или здрави на ясла и градина!

# 24
  • Мнения: 3 251
Диана , мед . сестра е назначена на работа в градината от общината .Нейните задължения са:да прави сутрин "филтър"-преглед на децата , тя не може да поставя ,а и няма право да поставя диагнози - тя прави предположения ,а после родителят си води детенце на лекар , където се установява , дали е болно или не . А относно работното й време , това е според решенията на общината пак - ако са 2 сестри -то те са на смени ,ако е една ,не може да работи по 12 часа ,поради категоризацията пък на труда и други фактори . Ако предоставиш бележка на сестрата ,че детето е здраво и поради някаква друга причина е наложително да се дава даден препарат ,няма да ти откаже.Но на своя глава тя без никакъв документ ,не може да дава лекарства ,ако дойдат хиените от ХЕИ ,ти ли ще й плащаш глобата от 400 лв? В края на краищата ,всеки си "пази хляба" !А и не дай си боже ,детето направи някаква реакция,нищо ,че е приемало лекарството цяла седмица и то нееднократно ,какво ще й бъде обяснението ,там където трябва?
 Помисли над тези въпроси , успокой се и ако трябва иди при нея и си поговорете ,явно и двете не сте били в момента в добро настроение ,всекиму се случва...Успех и весел ден ти желая !

Общи условия

Активация на акаунт