Проблем...

  • 4 952
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте,
ще започна писането във форума доста лошо, но...
Тази есен дъщеря ми ще бъде в ново училище, но приема нещата доста тежко. Поради финансови причини, не можехме да я пратим в желаното от нея училище и тя  не го прие с голяма радост.
Всичко започна през юни, когато заплатите и на двамата рязко паднаха и разбрахме, че не можем да позволим на детето да учи в училището, което иска, защото беше в друг град.  През юли, когато подавахме молбата за записването и дъщеря  ми трябваше да я попълни, тя взе химикалката и докато пишеш ръцете й трепереха. Направи ми впечатление, защото си мислех, че го е приела и се радвах, че се вълнува. Е, лъгала съм се! От тук започва проблема ми - няколко дни след подаването на документите, щом заговорехме за училището, тя се смръщваше, но постепенно това прерасна в плач. Започна да плаче за всичко свързано с училището, от сградата до пазаруването за училище. Стараехме се да не засягаме темата, но чуе ли се нещо по телевизията за деца, училище или дори просто се спомене, тя започва да плаче и тича към стаята си. В началото на август взе да сънува кошмари и почти всяка нощ се будя или от писъците й, или от това че е паднала от леглото, или от скърцанията, докато се тресе в кошмара си.
Наистина не знам какво да правя, пробвах да я заведа няколко пъти на психолог, но тя все отказва, защото "щяла да се оправи" или "не иска да излиза навън".

# 1
  • Мнения: 156
Здравейте, имам опит в прехвърляне от град в град и с 2 те си деца.
Когато баткото беше малък (за предучилищна) се преместихме от София в Перник. Предучилищната я прие нормално, но нямаше приятели в квартала и не излизаше без мен. След това в първи клас беше с др. деца, във втори-ново училище, но свикваше бързо.
Малката започна 5 клас, като се преместихме отново. Тя не свикна с новите си съученици, не създаде приятелства и често я тормозеха. Беше й много трудно и с удоволствие кандидатства след 7 клас и се записа в ново училище. НО и тя си имаше спасителна котва-от втори клас пее в детски хор и не се раздели от тази среда.
Бих Ви посъветвала да се опитате да я запознаете с деца, които ще учи заедно, може пък да й харесат. Опитайте се да споделя разочарованията си, за да сте в час, защото тийновете често се затварят и си тъжат самички.

# 2
  • Мнения: 29
Тя е виждала списъците на класа, за приетите на първо класиране, познава повечето от децата, които също й бяха и съученици в 8 клас, но сякаш това не я интересува. Просто не знам какво ще правим като дойде 15.

# 3
  • Мнения: 156
Оооо, вероятно е имала проблеми със съучениците си. Разчоплете мъката й, ако има голям проблем с тях (това са 4 години заедно), по-добре да не е с тях. Моето момиче беше страшно потиснато в 6 клас. В 7 знаеше, че ще кандидатства и й беше по-леко.

# 4
  • Мнения: 29
Слава Богу, никога не е била бита, удряна или тем подобни. Имало е някоя друга закачка, но никога не се стигало до саморазправа била тя физическа или устна. Не харесва групичката на "кифлите", но повечето от тях по списък ще са в другия профил, и не могат да се преместят в нейния клас, защото паралелката си отива.  Изглежда ми така, все едно нея изобщо не я интересува, с кой ще е в клас, а самата мисъл че ще учи там я докарва до това състояние. Обвинява баща й, че "има възможност да й осигури образованието, там където е искала, но дава парите си за машини и само ходи да си прави работилницата, вместо да отиде и да кандидатства за работа, на която дори надхвърля изискванията, но не го прави".

# 5
  • Мнения: 156
В този случай на моята бих обяснила, че ще учи там, където й е стигнал бала за кандидатстване и образованието е грозно да се "купува". Не може да се сърди на баща си за това. Но тази възраст е много деликатна - Вие трябва да решите колко да я приземите. Мисля, че им е полезно ако искат нещо, за което вие нямате възможност да им осигурите, да ги накарате да си го заработят, ако успеете да им осигурите работа. Т.е. паричките, които сам си изкараш са много ценни и така започваш да цениш парите и труда и на другите.

# 6
  • Мнения: 8 849
Имате ли все още възможност да я преместите сега в училището, където иска? Ако може - направете го! Сигурна съм, че ще намерите начин да я издържате, а може би баща й наистина трябва да се заеме и да си смени работата. Пък и момичето ще се научи да живее скромно като знае,че сте затруднени.  Щом детето изживява толкова болезнено факта, че ще учи на това място, значи отпишете идеята за някакво адекватно средно образование, съответно и висше. направете необходимото, ако все още е възможно, оставете психолозите, те няма да я изпратят там, където иска, само вие можете. Дано да можете все още....

# 7
  • Мнения: 8 849
В този случай на моята бих обяснила, че ще учи там, където й е стигнал бала за кандидатстване и образованието е грозно да се "купува". Не може да се сърди на баща си за това. Но тази възраст е много деликатна - Вие трябва да решите колко да я приземите. Мисля, че им е полезно ако искат нещо, за което вие нямате възможност да им осигурите, да ги накарате да си го заработят, ако успеете да им осигурите работа. Т.е. паричките, които сам си изкараш са много ценни и така започваш да цениш парите и труда и на другите.

Не мисля, че става въпрос за "купуване". От написаното се разбира, че момичето е завършило 8-ми клас и кандидатства сега. Класирането след 8-ми е по бал. Тя сигурно покрива изискванията за училището, където иска, но то е в друг град и на родителите ще е трудно финансово, затова я записват в техния град, в някакво училище, което тя не харесва.Оттам идва проблема им.

# 8
  • Мнения: 29
липиум, тя не кандидатства след  7, а след 8 клас. И наистина е грозно, човек да дава пари под масата, защото познавам родителите на едно такова момче, което не беше от на-  умните, не беше и от най - милите, но влезе в природо-математическа гимназия гимназия от 1 класиране и не беше тайна за никого, че родителите са платили.  
Тя ужасно искаше да учи в училището, което си беше избрала, но когато дойде финансовия шок, аз съвсем ясно й казах "Не можем да ти осигурим дори мизерията". Казах й, че при положение, че са ми намалили заплатата с 400 лв., а на баща й не я изплащат, ние няма как да намерим 300/400 лева на месец, за да учи. Решихме да й кажем истината, а не някакви захаросани приказки.

unadaptable, няма вече как да я отпишем. От училището й взеха дипломата, а и всякакви срокове, в което и да било училище са изтекли.

# 9
  • Мнения: 8 849
липиум, тя не кандидатства след  7, а след 8 клас. И наистина е грозно, човек да дава пари под масата, защото познавам родителите на едно такова момче, което не беше от на-  умните, не беше и от най - милите, но влезе в природо-математическа гимназия гимназия от 1 класиране и не беше тайна за никого, че родителите са платили.  
Тя ужасно искаше да учи в училището, което си беше избрала, но когато дойде финансовия шок, аз съвсем ясно й казах "Не можем да ти осигурим дори мизерията". Казах й, че при положение, че са ми намалили заплатата с 400 лв., а на баща й не я изплащат, ние няма как да намерим 300/400 лева на месец, за да учи. Решихме да й кажем истината, а не някакви захаросани приказки.

unadaptable, няма вече как да я отпишем. От училището й взеха дипломата, а и всякакви срокове, в което и да било училище са изтекли.

За училището ето какво: това, че са й взели дипломата, не е нещо фатално.ще ви кажа какво се случи с мен преди 25 години. Аз и сестра ми(близначка)кандидатствахме в едно и също училище, но нея не я приеха.не можехме да използваме привилегията да прием на втората близначка при първата, защото трябваше поне да е взела изпита, а тя изкара 2 Confused Аз се записах в училището, а сестра ми я приеха в друго, но тя толкова тежко го преживя, също като вашето дете. Аз се съгласих да се преместя при нея и майка ми отиде и ми взе дипламата и ме отписа от училището, където бях приета. Записаха ме при сестра ми по диплома, нищо, че всички срокове бяха изтекли. Така, че може.... Simple Smile Помислете пак за възможността да се справите финансово, имате ли някакви резерви, възможности? баб и дядовци да помогнат?

# 10
  • Мнения: 22 501
Rachelle, според мен идеята за помощ от психолог не е никак за подценяване.
Просто я заведи един ден при специалист и вижте какво може да се постигне.

Относно изказванията на останалите - щом семейството преценява, че не може да се справи, значи наистина не може. Едно учене в чужд град си е разход и то не малък, същата работа като да пратиш студент. Родителите от къде да ги вземат тези пари, щом наистина ги нямат?
А и в крайна сметка госпожицата е достатъчно голяма, за да разбере че не всичко в живота е цветя и рози и че понякога трябва да се задоволява с това, което има.

# 11
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Мисля си... говорим със сина, който тази година завършва и племенника, който е 12 годишен. Защо толкова тежко приема това училище? Защото много иска другото или...не иска да разбере, че тези пари ги няма. "Трябва просто да се стегне" - бяха думите на сина ми. И да ви разбере - бих добавила аз. А вие да поговорите с нея и да видите къде е корена на причината... Peace

# 12
  • Мнения: 212
липиум, тя не кандидатства след  7, а след 8 клас. И наистина е грозно, човек да дава пари под масата, защото познавам родителите на едно такова момче, което не беше от на-  умните, не беше и от най - милите, но влезе в природо-математическа гимназия гимназия от 1 класиране и не беше тайна за никого, че родителите са платили.  
Тя ужасно искаше да учи в училището, което си беше избрала, но когато дойде финансовия шок, аз съвсем ясно й казах "Не можем да ти осигурим дори мизерията". Казах й, че при положение, че са ми намалили заплатата с 400 лв., а на баща й не я изплащат, ние няма как да намерим 300/400 лева на месец, за да учи. Решихме да й кажем истината, а не някакви захаросани приказки.

unadaptable, няма вече как да я отпишем. От училището й взеха дипломата, а и всякакви срокове, в което и да било училище са изтекли.

За училището ето какво: това, че са й взели дипломата, не е нещо фатално.ще ви кажа какво се случи с мен преди 25 години. Аз и сестра ми(близначка)кандидатствахме в едно и също училище, но нея не я приеха.не можехме да използваме привилегията да прием на втората близначка при първата, защото трябваше поне да е взела изпита, а тя изкара 2 Confused Аз се записах в училището, а сестра ми я приеха в друго, но тя толкова тежко го преживя, също като вашето дете. Аз се съгласих да се преместя при нея и майка ми отиде и ми взе дипламата и ме отписа от училището, където бях приета. Записаха ме при сестра ми по диплома, нищо, че всички срокове бяха изтекли. Така, че може.... Simple Smile Помислете пак за възможността да се справите финансово, имате ли някакви резерви, възможности? баб и дядовци да помогнат?
В моя клас имаше две близначки,на изпита след 7ми клас,едната имаше двойка,но и двете ги приеха. Така че,това с двойката не важи отдавна!

# 13
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
А за отписването от училище - мисля, че може да стане. Thinking

# 14
  • Мнения: 9 413
здравейте,
може би дъщеря Ви не харесва училището си, защото някой там я тормози. Не физически, а психически. Нарича я с обидни думи и прочие. Може да не е от нейния клас, а просто да учи там.  Аз имах такъв проблем в началното си училище, но не казах на родителите си и душа давах да се преместя, което и стана в гимназията.

Общи условия

Активация на акаунт