Идеи за борба с подуване на глезените

  • 78 005
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 802
Отоците може да имат бъбречен или сърдечно-съдов произход. Имам колежка на 38 е и има точно такъв проблем - подува се единият и глезен. Ходи и тя по изследвания - мисля, че има някаква стара травма и освен това са и казали, че проблемът е от вените, т.е не са достатъчно еластични и кръвта не може да се връща обратно. Едно от нещата кото прави е, че носи някакви специални еластични чорапи, кото се продават в санитарните магазини. И също пи някакви лекарства.
Настоявай за повече изследвания пред джипито.

# 16
  • Мнения: 10
Левият крак ли остава подут или десния?
Аз имах този проблем основно с левия крак-подут, грозен и даже се бъзиках, че от тук нататък ще купувам за десния 36 номер, а за левия 40
Веднага на лекар!
Допреди да замина за Велинград (преди 10-ина дни) и докато бях там само левият се подуваше, а десният - не. Откакто се върнах обаче и двата са подуха. А откакто се върнах вече има и нов симптом, който е още по-необясним - независимо дали се движа или стоя на място, и двете стъпала изтръпват яко и почти не ги усещам, което доста ми затруднява ходенето.

Някой спомена за стари травми - то аз такива имам няколко по краката, но не ми се вярва да е заради тях - прекалено стари са, според мен. На левия глезен имам стара травма от преди 17 години (бях 2-3-ти клас) - беше ме ужилило едно насекомо с голям корем, което приличаше на преяла пчела и бръмчеше като 30-годишен трактор, а малко след като ме ужили онова гушна букета. Резултатът беше, че левият ми крак се поду неузнавамо и самият глезен се скри. После като го излекуваха спадна съвсем малко и до ден днешен левият ми глезен се вижда по-малко от десния. А на десния имам травма от преди няколко години, когато си полях крака с вряла вода, която ми изгори плътта в кръгче около 6 см и се виждаше костта в раната. И до сега тая рана от време на време започва да ме сърби и боли.

Аз ще ида при GP-то ми и ще го врънкам за изследвания, ама като го знам какъв мързел е сигурно трябва да организирам тържествена церемония по връчването на талоните за тези изследвания, та току-виж вземе да ми ги напише.  Laughing  А пуснах темата, защото се надявах, че някой може да е имал тоя проблем и да има по-лесен начин за решение от обикаляне по лаборатории.

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз се справих с този проблем, докато бях бременна, като пиех вместо вода запарка от липа в индустриални количества. Още на втория ден отоците започнаха да спадат. Препоръчвала съм рецептата и на други бъдещи майчета, и при тях е действало.

# 18
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 305
А откакто се върнах вече има и нов симптом, който е още по-необясним - независимо дали се движа или стоя на място, и двете стъпала изтръпват яко и почти не ги усещам, което доста ми затруднява ходенето.

Някой спомена за стари травми - то аз такива имам няколко по краката, но не ми се вярва да е заради тях - прекалено стари са, според мен.

Аз ще ида при GP-то ми и ще го врънкам за изследвания, ама като го знам какъв мързел е сигурно трябва да организирам тържествена церемония по връчването на талоните за тези изследвания, та току-виж вземе да ми ги напише.  Laughing  А пуснах темата, защото се надявах, че някой може да е имал тоя проблем и да има по-лесен начин за решение от обикаляне по лаборатории.

Ще ти споделя каквото знам от болежките на мъжа ми - стъпалата му бяха изтръпнали и студени през цялата година. Пи милгама N без никакъв резултат. Невролог ми каза, че има недостатъчно оросяване на стъпалата.

Неправилно е да мислиш, че старите травми са умрели от собствената си старост Grinning Напротив, често се обаждат, когато собствениците им са ги забравили. Организмът поВни! Не знам защо си мисля обаче, че се отнася за травми от удар, изкълчване и тем подобни newsm78

Без сериозни лабораторни изследвания няма да минеш. Твоите симптоми обхващат няколко заболявания, важно е да се установи какво точно, за да проведеш правилното лечение. Успех, и аз имам проблем с подутите глезени но си  Whistling

# 19
  • Мнения: 1 802
Е да бе, ти искаш някой да ти каже пий еди какво си и да се спасиш от ходене на доктор.  Laughing Ще те светна - миналата година и аз така прочетох в Интернет, че циститът минава от само себе си за 7 -10 дни  ако не бъде лекуван, реших да почакам и накрая влязох в болница, но вече с бъбречно възпаление. Оттогава никаква вяра на Интернет за здравна информация.  Rolling Eyes Проблемът наистина може да се окаже сериозен.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 67
Баба ми е с много подути глезени, но сякаш е от прекалено високите температури. При нея помогна пиенето на разни диуретични хапове (те понижават и кръвното). Дано намериш причината, а после и методите за лекуване.

# 21
  • Мнения: 3 158
Не си попаднала на добър лекар. Пробвай с друг, настоявай за изследвания. Ако толкова им се свидят направленията или са отчайващо некомпетентни, отиди в частна лаборатория и си пусни сама кръвни изследвания за диабет, бъбреци и т. н. Ако изследванията са наред, отиди и на кардиолог.
Ако аз чаках на лекарите да ми пуснат нужните изследвания, още нямаше да имам диагноза, можеше и да не съм жива. Сама си пуснах изследванията в Цибалаб, видях че не са в нормата и с тях право при съответния специалист.
А това, че ти изтръпват стъпалата вече си е доста притеснително.

# 22
  • Мнения: 10
Сама си пуснах изследванията в Цибалаб
Е то може ли така - сам да си пускаш изследванията? Не трябва ли доктор да ги разпореди?

И между другото - аз съм Mr. Green

# 23
  • Мнения: 3 158
Сама си пуснах изследванията в Цибалаб
Е то може ли така - сам да си пускаш изследванията? Не трябва ли доктор да ги разпореди?

И между другото - аз съм Mr. Green

Извинявай, не бях обърнала внимание на знака Embarassed

Да, може да си ги пуснеш сам, защото лабораторията е частна, имат даже брошура с пакети изследвания и цени, така че лекар не ти трябва. Отиваш и си избираш. За тях колкото повече клиенти, толкова повече приходи. Ако правиш изследванията в болници, трябва лекар да ги разпореди, но в частните лаборатории няма нужда от лекар. Макар че е препоръчително, разбира се, защото може да пропуснеш някое важно изследване, а в същото време да дадеш куп пари за излишни изследвания. Но ако лекарите не се интересуват от твоето здраве или попадаш на некомпетентни лекари, нямаш голям избор освен да ти излезне скъпо, но пък поне има надежда  че ще разбереш какво става.
Не съм запозната основно със здравната система, знам че има лимит на направления за специалисти, но не разбирам защо повечето лекари се скръндзат за поръчване на изследвания. И там ли има лимити?
На моя позната с болно гърло от няколко месеца личната лекарка настоятелно отказваше изследване, въпреки че ставаше по-зле, докато накрая я убедих да отиде в лабораторията, плати 15 лева, мисля за изследване на секрет от гърлото и се оказа че има стрептококи, които се лекуват само с определени антибиотици. Все още се чудя престъпно некомпетентна ли е, инатлива ли е или има лимит на изследванията или пък нещо друго. Ако някой може да ми обясни това странно за мен поведение, благодаря.

# 24
  • при него
  • Мнения: 1 262
Здравей,

Преди около 4 години имах проблем с подуване на глезените, при мен се "разви" доста бързо и до няколко дни не можех да си стоя права на краката от болка. Понеже чаках да ми мине, накрая се озовах по спешност в Пирогов. При мен се оказа ревматологичен проблем със ставите и кръвоносните съдове, който при определни обстоятелства (в моя случай рязка промяна на климата с доста по-влажен и "лек" грип нелекуван около 2 седмици, който е тормозел имунната система, която иначе контролира ревматологичните (автоимунни) състояния) се беше обострил рязко. Дано при теб проблемът не е сериозен. На първо място си направи пълна кръвна картина, там ще се види кой от показателите "мърда" и съответно какъв тип е проблемът. Но в никой случай недей да отлагаш. Успех!

# 25
  • ... при вятъра и вълните
  • Мнения: 208
Хайде и аз да се отчета! Миналото лято ми се подуваха и двата глезена- реших, че е от топлината, освен това си имах и някое килце отгоре и не им обърнах особено внимание.  Това лято пак започна да се подува- но само десния, от вътрешната страна. Чувството е странно; когато е много горещо имам чувството, че ми пари и ми дърпа; леко ме наболява при натиск,иначе не ми пречи да вървя. И тъй като ми писна GP да се прави на всезнаеща и да ме взема за опитно зайче, реших да отида направо на частно на ортопед. За начало ми каза, че съм получила плоскостъпие и ще трябва да пробвам със стелки дали няма да има промяна след известно време. Ако няма- ще са необходими кръвни изследвани и рентген!

# 26
  • Мнения: 10
От прочетеното до сега ми става ясно, че май не само моят GP е стисня и половина.  Laughing 

# 27
  • Мнения: 75
Към края на месец май неочаквано и изведнъж започнаха болки в коленете и на двата ми крака. След около две седмици болките се прехвърлиха в глезените и същите се подуха страшно. Болките отдолу по стъпалата и петите ми бяха ужасни. По твърд под боса не можех да стъпвам.  Джипито ми се видя в чудо. Прави ми кръвни изследвания, които се оказаха в норма/специално за ревматизъм АSТ и още едно, но го забравих/. Вкара ме в болницата в нефрология, защото не знаеше какво да ме прави. Там ми изследваха бъбреците и казаха, че не е от тях. Започнах да чета в интернет и да се опитвам да разбера от какво може да е . А то причини хиляди. Ходих на всички възможни доктори в нашия град.  Единствено кожната ми откри едно червено петно над глезена, което наистина ме болеше при натиск и каза , че е от него. Някакъв васкулит.  Аз не и хванах вяра и отидох в София на ревматолог, който потвърди нейните думи. Изписа ми някакви хапчета и болките ми преминаха. Отоците ми намаляха, но не съвсем и досега. Но понеже вече не ме боли се правя че не ги виждам. Отстрани в кокалчето са ми надути. А също ми откриха и стрептококи в гърлото. Пих антибиотик и уж вече ги няма. /от тях също може да се подуят ставите и да болят - така пише в интернет/.  За всички лекари и изследвания си плащах сама, защото джипито каза, че не може да ми дава повече направления.

# 28
  • Мнения: 262
От прочетеното до сега ми става ясно, че май не само моят GP е стисня и половина.  Laughing 
повечето са така Simple Smile

# 29
  • Мнения: 10
След дъъъъълго обикаляне по лаборатории, в които все се оправдаваха, че нещо не им работи докато не стигнах до лаборатория в сградата, където е личният ми лекар, след много точене на кръв, достатъчна да нахрани два вампира и много увещаване на личния ми лекар за направления, най-накрая човекът заключи, че е много вероятно да са разширени вени.  Shocked  Каза, че се предавали по наследство.
Тая сутрин пак отивам да ми точат кръв.  Rolling Eyes 

Общи условия

Активация на акаунт