Машина за хляб-34 част

  • 81 867
  • 729
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 379
Привет, ето рецептата за лютеницата (извинявам се за забавянето, но не мога да се доредя до компа у дома няколко дни, а през телефона не ми се пише, че много тегаво и нямам "ъ" Simple Smile):

20 кг червени чушки
3 буркана готово доматено пюре (от 750 гр)
6 кг сини домати (по-меки)
1 бутилка олио
1/4 кг сол (но може да се променя според вкуса)
1/2 кг захар (пак според вкуса)

Червените чушки се изтърбушват и се опичат, сините домати също се пекат. Беля се и се мелят в чашинка (ние ползваме едновремешните машинки за мелене на кайма ако ги помните). Смляните чушки и сини домати се объркват добре с доматеното пюре и се добавя олиото. Слага се на огъня леко да се попрепържи (докато олиото излезе на повърхността). Всичко се разбърква добре и се добавят солта и захарта постепенно, като се опитва, за да се достигне търсения вкус. Лютеницата се пълни в бурканчета и се стерилизира за 15-20 минути.

Иначе да се похваля, че вчера правих хляба с айрян на Полина и стана страхотен (приближава се до вкуса на една питка с масло и яйца, която знам от свекърва ми). На мен ми отиде малко повече брашно, сложих 500 гр бяло и може би около 50-80 гр типово, добавях на око според консистенцията на топката при месенето. Сега, имам въпроси обаче Simple Smile Хлябът изглежда като количество е за 1000 гр, аз на тази програма го и пуснах, но се наду адски много, опря ми в прозорчето отгоре, а машината ми е за хляб до 1500 гр. Въпросът ми е дали следващия път да го пека на програма за 1500 гр и какво би станало, ако реша да увелича съставките за количество за хляб от 1500 гр, някой пробвал ли е? Пекох на програма за бял хляб, която е основна, някой ползвал ли е друга програма с тази рецепта?

Иначе ето го хляба, но нямам снимка на разрез, тъй като го носих на обяд в свекърва ми (вътрешността беше мекичка и пухкава и леко на конци).

# 691
  • Мнения: 259
Днес ще показвам Grinning

Едно хлебче от преди няколко дни

Uploaded with ImageShack.us
С айрян е, но по рецепта за френски хляб, просто замених водата. Тъй като не правя хляб само от бяло брашно и досега никога не е бухвал толкова, та да се похваля... Имаше и челебитка, която намерих  на женския пазар.

И два хляба с квас. Не съм си отгледала сама закваската, купих я от "слънце и луна". Единият хляб е само с бяло брашно, а другият с пълнозърнесто-ръжено и разни семчици. Използвах машината само за месене. Естествено пак уставнових, че не ми е съвсем ясно кога точно хлябът е втасал. Също и, че явно бъркам с оформянето...вижте...

това е бялото хлебче 

а това пълнозърнестото 

и долната кора на пълнозърнестия, която се нацепи 

Uploaded with ImageShack.us

Та, исках да питам за долната кора. Какво съм объркала?

# 692
  • Габрово
  • Мнения: 404
Доста неща изчетох и мнооого рецепти, но моля ви, кажете кой "черен" хляб става най-пухкав и вкусен. То много рецепта, много нещо и ако я подкарам на принципа "пробвай и си харесай" доста хляб ще направя Simple Smile По принцип не харесваме в къщи сбит хляб, а повечето черни стават точно такива - плътни и не пухкави. Затова, моля, кажете от кои рецепти сте останали най-доволни.

# 693
  • Мнения: 3 379
Нямам много опит с машината конкретно, но по принцип няма пухкав черен хляб Simple Smile За да стане пухкав, трябва да има доста бюло брашно в него. За рецепти не мога да помогна на този етап.

# 694
  • Мнения: X
SZA, благодаря за рецептата. Много се колебая дали да си я направя тук, в София. Днес пекох едни чушки за проба на грила на печката на 4-то ниво от 5 възможни, също пробвах и на грил с горещ въздух. Като че ли само на грил стана по-добре, иначе се изсушават.
За хляба - маята ти е дошла много и затова хлябът е опрял в капака. Но на мене ми изглежда добре. Иначе и аз първоначално много се заглеждах в грамажите и умувах, но като ми попадна времевата табличка на програмите, всичко се изясни. Ако времето за печене на хляб 1000 г е 1:05, то за 1500 г е 1:10, т.е. разликата е само във времето за печене. Всички останали процеси са еднакви. Ето виж тук.
Днес правих пшеничено-ръжени питки. Оригиналната рецепта е на Наталина - Ръжен хляб с кисело мляко тук. Тестото го месих в машината и от алчност/лакомия в последния момент реших да увелича съставките (рецептата ми се видя крайно малка като количество; правила съм я и хлебчето се препече) и като почнах едно добавяне на вода... и не ще, и не ще да стане хубава топка. Първо беше много сбито, та затова налях повечко вода (явно съм прекалила). Мъчих машината да меси, рестартирах, мъчих я, пуснах я да втаса веднъж, но пак ми се видя лепкаво и накрая извадих тестото и ръчно си добавих брашно, докато спре да ми лепне. Оформих питки, сложих ги да втасват и после пекох на 200 градуса. Е, стана хляб, ама толкова не си бях играла. Добавих малко млян кориандър и какао, но в неголеми количества (не съм мерила). Вкусът е леко странен - не е кисел, но малко ми наподобява вкуса на питки с царевично брашно. Не знам дали не е менте ръженото брашно. В моите питки съотношението на брашната е около 2 части бяло и 1 част ръжено, не станаха сбити, но и не се надигнаха много.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 16:11 от Анонимен

# 695
  • Мнения: 168
Здравейте!
Съжалявам, че не съм имала възможността да изчета темите,защото сигурно ще намеря и отговора на въпроса .
Искам да ви попитам за някоя сполучлива рецепта за кекс за хлебопекарната ,аз ще го правя с безглутеново брашно и без мляко/дъщеря ми е с алергия към глутена и лактозата/,ако знаете  рецепта с такова брашно още по - добре.
Имам хлебопекарна Мулинекс - 5020 мисля е модела  на коя програма да изпека,защото на менюто пише само 12. кекс ,но в отделно меню което е за тесто? newsm78
Благодаря ви предварително! Hug

# 696
  • Мнения: 9 776
Доста неща изчетох и мнооого рецепти, но моля ви, кажете кой "черен" хляб става най-пухкав и вкусен. То много рецепта, много нещо и ако я подкарам на принципа "пробвай и си харесай" доста хляб ще направя Simple Smile По принцип не харесваме в къщи сбит хляб, а повечето черни стават точно такива - плътни и не пухкави. Затова, моля, кажете от кои рецепти сте останали най-доволни.

Снощи си правих хляб от такова брашно и изобщо не стои така, както описваш. Направих си го малък с около 200г топла вода, 1 с.л. кисело мляко, 1ч.л. сол, 1ч.л. захар, зехтин 2-3 с.л., малко лимонов сок, 1 малка мерителна лъжичка суха мая на Йоткер и брашното на око. Правих го на програма месене+втасване и после пуснах печене.

# 697
  • Мнения: 1 934
Доста неща изчетох и мнооого рецепти, но моля ви, кажете кой "черен" хляб става най-пухкав и вкусен. То много рецепта, много нещо и ако я подкарам на принципа "пробвай и си харесай" доста хляб ще направя Simple Smile По принцип не харесваме в къщи сбит хляб, а повечето черни стават точно такива - плътни и не пухкави. Затова, моля, кажете от кои рецепти сте останали най-доволни.

При мен също става доста плътен черният хляб. Сега правя от типово брашно 1150-нито втасва като бялото, нито е същото като структура. Обаче пък за сметка на това е много засищаш и една филийка е достатъчна от него  Simple Smile
   Полина, тази смес е ръжено-пшенична. Вероятно са наблегнали повечко на пшеницата, щом не ти се получава сбит и плътен.

# 698
  • Мнения: 9 776
Доста неща изчетох и мнооого рецепти, но моля ви, кажете кой "черен" хляб става най-пухкав и вкусен. То много рецепта, много нещо и ако я подкарам на принципа "пробвай и си харесай" доста хляб ще направя Simple Smile По принцип не харесваме в къщи сбит хляб, а повечето черни стават точно такива - плътни и не пухкави. Затова, моля, кажете от кои рецепти сте останали най-доволни.

При мен също става доста плътен черният хляб. Сега правя от типово брашно 1150-нито втасва като бялото, нито е същото като структура. Обаче пък за сметка на това е много засищаш и една филийка е достатъчна от него  Simple Smile
   Полина, тази смес е ръжено-пшенична. Вероятно са наблегнали повечко на пшеницата, щом не ти се получава сбит и плътен.

Да, затова пуснах линк към смеската. Иначе хлябът на цвят го докара изцяло черен. Надявам се, че не е изкусвено оцветена. Между другото на пакета пише, че пшеничното е тип 700.

# 699
  • Мнения: X
А моите пшенично-ръжени питки изобщо не станаха черни.

# 700
  • Мнения: 1 934
Бъди сигурна, че е оцветен  Sad
   Между впрочем искам да ви кажа, че типово ми брашно от чувал 25 кг е почти толкова черно колкото ръжено-пшеничните брашна, които съм купувала. Това ме навежда на мисълта, че дори и в големите разфасовки слагат оцветители. Явно няма спасение от химията.
   Относно ръжено-пшеничните смески-ползвала съм на мелници "Арчар"-пак ми ставаше доста плътен хлябът. Значи може и да са по-добри от "Техра"  Peace
   Който се интересува от бяло брашно-от Кауфланд взех едно "Агромел" за 55 стотинки и станаха идеални соленки  Simple Smile

# 701
  • Мнения: X
Моето ръжено брашно е точно на мелница Арчар.
Clivia, може ли да дадеш отзиви за брашното Агромел, ако правиш хляб с него? Дали не е ронлив и дали втасва добре?

# 702
  • Мнения: 9 776
Clivia, може, не знам. А и честно казано не ме интересува. Не съм любител на черните хлябове, но сега реших да пробвам това брашно, че от доста време ми стои в шкафа. Също на пакета пише, че има някаква кисела закваска, та може и от това да се е надул повече. Но по примерната рецепта пише да се слага и мая, така че аз си сложих 1 лъжичка.

# 703
  • Мнения: X
Здравейте!
Съжалявам, че не съм имала възможността да изчета темите,защото сигурно ще намеря и отговора на въпроса .
Искам да ви попитам за някоя сполучлива рецепта за кекс за хлебопекарната ,аз ще го правя с безглутеново брашно и без мляко/дъщеря ми е с алергия към глутена и лактозата/,ако знаете  рецепта с такова брашно още по - добре.
Имам хлебопекарна Мулинекс - 5020 мисля е модела  на коя програма да изпека,защото на менюто пише само 12. кекс ,но в отделно меню което е за тесто? newsm78
Благодаря ви предварително! Hug
Виж дали ще си харесаш нещо тук. Ако рецептата за кекс е без мая, опитай с програмата за кекс и докато пече си пробвай с клечка кога ще е готов. Ако програмата свърши и не е опечен, пусни за още няколко минути на печене.

# 704
  • Мнения: 1 934
Алис, аз само соленки съм правила с кауфландското брашно "Агромел".Чак отзиви не мога да давам за него. Да не би да имаш предвид 25-те кг дето наскоро купих? Брашното е от мелница "Панайотови"-типово и става доста плътен, приличен и засищаш хляб. Днес следобед ще дам от типовото брашно на една позната от форума тук и ми е любопитно тя как ще оцени хляба. Защото винаги е добре да чуеш и друго мнение  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт