Японска кухня - Зеленият чай! (вече и със снимки)

  • 62 472
  • 205
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1
Steam, инфо-то е добро.. обаче - изкарваш нещата така, че китайците не правят добър чай Simple Smile
или е окислен, или некачествен и пр. има сортове чай, които се съхраняват по +10 години на атмосферни условия завити в няколко парцала при влага, студ, жега и пр. преди 500 години примерно едва ли са вкарвали от 'неутралния' газ в опаковката за да го съхранят перфектно няколко месеца. има места достатъчно места в София (и не само) откъдето можеш да си поръчаш качествен китайски/японски чай. И не знам за киселините ти, но според мен лош чай няма; като видиш как живеят хората в непал/индия/китай по чукарите, където пият повече чай отколкото вода - ще ти стане смешно за неща като специалния газ в опаковката, който пречи на чая да се окисли..

# 181
  • Мнения: 17
Steam, инфо-то е добро.. обаче - изкарваш нещата така, че китайците не правят добър чай Simple Smile
или е окислен, или некачествен и пр. има сортове чай, които се съхраняват по +10 години на атмосферни условия завити в няколко парцала при влага, студ, жега и пр. преди 500 години примерно едва ли са вкарвали от 'неутралния' газ в опаковката за да го съхранят перфектно няколко месеца. има места достатъчно места в София (и не само) откъдето можеш да си поръчаш качествен китайски/японски чай. И не знам за киселините ти, но според мен лош чай няма; като видиш как живеят хората в непал/индия/китай по чукарите, където пият повече чай отколкото вода - ще ти стане смешно за неща като специалния газ в опаковката, който пречи на чая да се окисли..


Здравей, joppo
Наистина си прав, че звучи доста предубедено сравнението ми с китайските. Не искам да отказвам никой от това да си пие какъвто и да е чай. Разликите съм ги установил за себе си от личен опит. Относно киселините също личният ми опит ме е накарал да спомена за това и не съм само аз с това наблюдение. По принцип качественото съхранение на каквото и да е растение (чай, билка и т.н.) е много важен елемент от запазването на качествата и във времето. Азотът в пакетчетата е просто едно съвременно нововъведение, което е само от полза. Традициите, колкото и древни да са по принцип могат да бъдат подобрявани и в наши дни. Имал съм възможност да пия сенча престоял 8 месеца в кутийка и има разлика във вкуса в сравнение с това да го изконсумираш за 1 месец след отварянето. И аз съм на мнение, че лош чай няма. Просто за мен японският е перфектния чай.

# 182
  • Мнения: 28
Здравей, Steam! Преди две-три години прочетох темата ти с голям интерес, но нямах възможност да напиша нещо от личен опит. Преди две седмици обаче се върнах от пътуване из Япония, откъдето си купих пакет зелен чай. Признавам, че изобщо не гледах какво взимам - направо грабнах измежду наредените на щанда. Днес вече си направих запарка, въоръжена с беглите спомени от твоята тема, но май повечето препоръки съм ги спазила. Наистина, японският чай има много по различен вкус, от чайовете, които съм купувала тук. Дори чаят от специализираните магазини у нас няма този истински аромат на зелено, на прясно окосена трева и почва. Интересно, на някои от местата, където отсядахме, стаите бяха с нови, свежи татами, и сега като отворя пакетчето, отново ме връща там. Ароматът е много подобен. Цветът също е прекрасен - наситен и нежно зелен. Направих три запарки, но мисля, че температурата при всяка една не беше еднаква. Определено си иска повече практика.
Чаят, който съм си купила се оказа сенча от Каване, Шизуока. Според инструкциите запарката трябва да се прави при 60-70 градуса. На опаковката има някаква табличка за стойността на вкус, аромат, наситеност и цвят. Сега ще изчета темата по-внимателно. Не си спомням дали си писал за мачча, защото от Киото забърсах и една кутийка от него. Благодаря за усилията, които си положил! Обясненията и информацията, която си събрал са безценни!

# 183
  • Мнения: 17
Здравей yana48,
много се радвам, че ти е харесал чая. Да трите запарки трябва да се пообмислят, за да се получат на сходна температура, но не е задължително да е еднаква. Дори да изстине малко повече третата запарка, не е голям проблем. Аз я оставям да кисне доста време. За да се получи сравнително еднаква температурата за първите две, аз ползвам охладител. Имам го на снимките по-долу на първата страница в темата. Всъщност след като налея вряла вода в чайника и охладителя, започвам да следя температурата в охладителя. Когато стане под 80 C (две три минути изчакване, ако няма термометър), започвам да разливам горещата вода от чайника по чашите. След около минута връщам водата от чашите в чайника при предварително сложения преди това (загрят на сухо) чай. След цялата процедура, водата в охладителя става около 70C - точно за да се ползва за втората запарка Simple Smile За Мача - не съм пил. Зная, че това е най-доброто от японския чай, но аз си карам за сега на сенча.

# 184
  • Мнения: 4
Наскоро опитах Matcha чая и се заинтересувах за полезните ефекти - главно в неговото приложение във фитнес индустрията - неговото използване в термогенезисът, тъй като се пие целия прах, а не се вади екстракт от него. На http://kblog.lunchboxbunch.com/2014/03/matcha-green-tea-brand-reviews-buying.html наистина о-cha чайовете са доста добре похвалени. Сега съм поръчал от амазон.ко.ук няколко бранда за сравнение, но горе долу цената от 2 лева на грам си е универсална за добрата матча.

# 185
  • София
  • Мнения: 12
Здравей, steam искам да попитам за марка зелен чай в България, с която да мога да заменя кафето, защото от дълго време искам да пия такъв чай. Попрочетох статии и теми по форуми, за да се информирам за начин на приготвяне. Сега остана само чай да си купя. Искам да питам дали този чай http://www.zoya.bg/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0 … 3-100-%D0%B3.5002 е хубав. Знам, че си фен на японския, но за момента като начинаеща не искам да хвърлям разни суми по чайове и да се окаже, че не ми харесва или отразява добре.

# 186
  • Мнения: 1 324
Този чай е мн.хубав:
http://www.balevbiomarket.com/bio-zelen-chai-sencha.html
Вкусът му е приятен и ненатрапчив. Отразяваше ми се много добре, когато го пиех. За сравнение от китайския зелен чай и от черния ми прималява и става лошо.

Реших този път да си поръчам сенча от Япония в ибей. Ще пиша като го получа и опитам.

# 187
  • Мнения: 152
Колко жалко, че темата е замряла.
От доста време се каня да пробвам японски зелен чай, но едва преди няколко дни се реших по-усилено да си намеря японски чай в България. Така попаднах и на темичката - прочетох я цялата, определено ми беше много интересно Simple Smile

Реших да пробвам на Шангри Ла чаят, но май ще е чак след ден-два.

Силно се надявам темичката да живне малко. Simple Smile

# 188
  • Мнения: 17
Колко жалко, че темата е замряла.
От доста време се каня да пробвам японски зелен чай, но едва преди няколко дни се реших по-усилено да си намеря японски чай в България. Така попаднах и на темичката - прочетох я цялата, определено ми беше много интересно Simple Smile
Реших да пробвам на Шангри Ла чаят, но май ще е чак след ден-два.
Силно се надявам темичката да живне малко. Simple Smile

Темата се събуди.  Laughing
Причината е, че току що в офиса дойде да достави чай първия специализиран търговец/вносител посветен само на японския чай. Ако случайно се чудите как да си поръчате от Япония, вече може и от България: http://www.ocha.bg

Открихме сайта им преди няколко седмици. Наканихме се и го пробвахме и случайно разбраха, че аз пиша тази тема .. та се разговорихме. Очакваме да си обновят сайта с нов по-удобен за ценителите на чая Wink Всичко, което съм казал по-напред в темата те са го изучили в Япония единствено с цел да представят японския чай в България по най-добрия начин. По-късно, след като посъбера впечатления ще пиша вече конкретно за видовете и качествата на всеки отделен вид. Засега само мога да потвърдя, че няма ментета в този сайт и съм убеден, че няма да съм разочарован.

# 189
  • Мнения: 152
Гледах го сайта, но по-натам ще пробвам и техните чайове, че много съм насъбрала. Grinning
От Шангри Ла си взех Kukicha, защото се оказа че Сенчата е с произход Китай. Допадна ми като вкус - ще си го пия. Сега чакам да ми докарат и Матча Grinning
А за Сенчата - гледах ето този http://cdn.gruenertee.de/wp-content/blogs.dir/5/files/2016/04/se … ee-lebensbaum.jpg и се чудя дали да го пробвам. Пише, че произхода му е Япония, ама знам ли :/

# 190
  • Мнения: 17
Гледах го сайта, но по-натам ще пробвам и техните чайове, че много съм насъбрала. Grinning
От Шангри Ла си взех Kukicha, защото се оказа че Сенчата е с произход Китай. Допадна ми като вкус - ще си го пия. Сега чакам да ми докарат и Матча Grinning
А за Сенчата - гледах ето този http://cdn.gruenertee.de/wp-content/blogs.dir/5/files/2016/04/se … ee-lebensbaum.jpg и се чудя дали да го пробвам. Пише, че произхода му е Япония, ама знам ли :/

Аз не бих си го взел. И с хората от ocha.bg сме на едно мнение. Неслучайно са стигнали до извода, че трябва точно от Япония да се взима. Сравнително наскоро прочетох статия, посветена на този проблем: Дори има японски фирми, които купуват чай от китайците, за да го реекспортират към Европа, Америка и др. райони. Целта е да изглежда, че е от Япония. Всъщност, ако на картинката е точно това, което се продава, значи не става. Цветът на този сенча е леко ръждив. Има мъничко червенко вътре. Сигурен знак, че е окислен.



В средата на тази снимка е същия сенча като този в ляво, но престоял 2 дни. В дясно е виетнамски зелен чай. Току що приготвен. Затова, има ли ръждива нотка, значи не са наред нещата. Сенчата варира по цвят от жълто до зелено, но няма червен нюанс.


между другото много интересно се получава с чайовете от ocha.bg. Ще опитам скоро да понапиша нещо като впечатления.

# 191
  • Мнения: 152
Няма да рискувам тогава засега Simple Smile
Като намаля малко количеството чай, което съм си накупила, ще си взема директно от ocha Simple Smile

# 192
  • Мнения: 17
От www.ocha.bg пробвахме с колегите Тъмно зелен (https://ocha.bg/produkt/%D1%82%D1%8A%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0% … 0%BB%D0%B5%D0%BD/). Уникален чай. Температурата на водата не трябва да надвишава 65C, защото може да се получи малко по-горчив. Цветът наистина е тревисто зелен с много мътилка и е много вкусен.

Сега вече наистина ще пробвам Мача. Ще си вземем всички аксесоари за приготвянето му. Хората от ocha.bg много правилно са стигнали до извода, че задължително трябва да се предложат и оригиналните аксесоари - чайници за сенча, гьокуро и мача, лъжички, охладители за допълнителната вода и т.н.

Опаковките са оригиналните, т.е. чаят не е допълнително разфасован и няма риск от загуба на качество.

# 193
  • Мнения: 5 083
Много добре синтезирана и изложена информация по темата, браво  Peace
От това, което се предлага като зелен чай в магазините и съм пробвала, единствено Twinings pure green tea прави този зелен свеж цвят на запарката.
Ahmad /който е във фабричен плик в металната кутийка/, и Akbar gold са ръждиво кафеникави.
Сега съм сложила в кошницата един продукт на ocha bg и с нетърпение ще пробвам.
 За жалост, непосилно ми е да пия само квалитетен зелен чай за такива пари, защото пия големи количества.

Имам 2 въпроса: В Бг сайт откривам зелен чай без кофеин. Знаете ли каква е технологията на обработката му?
От различните видове зелен чай кой е с по -ниско съдържание на кофеин?

Последна редакция: сб, 04 фев 2017, 21:22 от Фръц!

# 194
  • Мнения: 17
Здравей Фръц!,
Мога да давам информация само за японския чай. Другите не ги познавам. За щастие има безкофеинов чай (с ниско съдържание на кофеин), който е обработен само чрез леко изпичане на плоча. Това е Хужича (Houjicha). Това е печен сенча. Цветът му е червеникаво кафяв и има аромат на печено. Ето как изглежда:

Ето как изглежда приготвен хужича. Първите два  (жълтеникаво и зелено) са генмайча:

Има обаче и нещо друго, което трябва да се знае. Писал съм, но инфото е много и може да не си обърнала внимание. В сенча има кофеин в предоволни количества както във всеки черен, зелен и т.н. чай. Но само в сенча има около 10 пъти повече L-theanine. Теанина действа на централната нервна система и елиминира кофеиновия ефект. Ефектът е обратен на този при изпиването на много кафе. Кафето може да държи човек буден, но не премахва умората като натоварва сърдечната дейност. При ситуацията със сенча имаме релакс, при това доста осезаемо Ако сенча е силно ароматен, стреса изчезва още докато се пие. Така ако от пиене на кафе казваме, че се освежаваш и те вдига на крака, защото те натоварва, то при сенча си свеж и на крака, защото се чувстваш отпочинал (все пак консумирайки прилична доза). Дано съм помогнал.   

Общи условия

Активация на акаунт