Турската кухня *4*

  • 219 860
  • 761
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 383
Ердинч, да не ходиш на обучение при майсторите?  Simple Smile Лелееее, ако попадна там ще ям до припадък!
От баклавите Шьобиет ми стана любима. Добре, че във Варна се продава истинска турска баклава, защото иначе не издържах!  Crazy

не, но ще обучавам други майстори там Simple Smile

ако беше вкусила от баклавата която ще купя аз от там...  Shocked

да знайш че не всяка баклава е баклава  newsm78

Шьобиет и на мене ми е от най любимата баклава, невероятна е Hug (да не чуе само  доктора ми  Mr. Green)

# 106
  • Мнения: 573
Не е пълнозърнесто, а брашно от твърда пшеница или дурум пшеница, от която се правят макароните. Има и булгур от твърда пшеница, който много хора предпочитат. Района на Коня е един от най-големите производители на твърда пшеница, дори има и фабрика на Barilla.   
В Турция се продава специално брашно за баклава, баници и т.н., което се прави от тази пшеница. Като това http://www.kalecikun.com.tr/kalecik-un/urunler/tip-650-baklavali … k-bugday-unu.aspx

Ердинч, охх завидях ти  Laughing Аз тези дни съм на кюнефе, но мисля да мина на баклава в най-скоро време   chef

# 107
  • София
  • Мнения: 436
Аз да попитам labrex... в предишната тема с една съфорумка пишехте за  кьобете... много ме заинтригува...тя те беше помолила за рецептата, но предполагам не си имала време или си забравила... ще съм много благодарна ако я споделиш!  Hug
И още едно питане...  Embarassed Има ли я някъде тази рецепта преведена... направо ми останаха очите в тези гевречета... много ще се радвам ако някой има време да я преведе  Praynig
http://meleginmarifetleri.blogspot.com/2008/11/sper-amalar-ve-minik-bebiimiz.html

# 108
  • Мнения: 2 199
Един запис и от мен! Страхотни рецепти сте пуснали  bouquet
Аз се върнах преди седмица от Истанбул и много ми хареса техния бюрек... корите седяха някак отделени една от друга (ама и аз едно обяснение дадох...)  ooooh!
От рецептите, които разгледах  su boregi  на Суха Мащерка ми изглежда точно това, което търсех... дали според вас е така? newsm78 купих си дори турски  кори за баница и специални кори за баклава... така че трябва да реша и каква баклава да спретна... харесах Баклава/та на мама на  magito1986 ... едно питане сиропа по-гъст ли е от нашия за баклава ?  

Пробвай с готовите кори но с точени (ръчно) бюрека става по-хубав  Embarassed или си въобразявам  Blush

И аз се завърнах преди 10 дена от там и си "внесох" от пресните им кори  за баница и ги тествах на българска земя Wink

Донесох си и пресен кадаиф какъвто  Дризе показа както и dil peyniri казано накратко очаквайте включване с кюнефе  Blush Mr. Green Heart Eyes

# 109
  • Мнения: 503
Здравейте!  Simple SmileЗа първи път влизам в темичката ,та да ви питам?Дъщеря ми донесе от Турция наръч с подправки.Да ми кажете за какви ястия се използват?
Ще ви ги напиша точно както са написани на опаковките.
Turkish Saffron
for Salat
Mint
indian saffon /мислех ,че трябва да има r  след ф-то ,но няма ,така е написано / newsm78
oregeno
fennel
coriander

# 110
  • Мнения: 110
ИВА,ми то само fennel не мога да схвана,иначе за другите е ясно - 1.турски шафран,за салата,мента,вероятно индийски шафран,орегон/Култивираната форма на бял равнец, наречена орегон, притежава по-силно изразени ароматични свойства и в съвременната кулинария е ценена подправка за месни ястия и специално за мляно месо.,.....кориандър.

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 20:45 от vesito5

# 111
  • Мнения: 503
Чувала съм, че фенела май се слага върху питки.  Simple Smile

# 112
  • Мнения: 6 243
Весито, моля ти се - oregano  си е чист нашенски риган  Laughing
Fennel май беше копър, ама не ми се става да ходя сега до кухнята

# 113
  • Мнения: 2 134
Чета ви редовно и приготвям част от рецептите.
Върнах се преди седмица от Истанбул - с противоречиви впечатления,но всичко може да ти се случи в Турция,само не и да останеш гладен.
Много от подправките ги открих на Египетския пазар,но без помоща на Мехмед/гида ни/нямаше да открия единственото,което търсих/в БГ липсва/ - птиче грозде.,дребни стафиди за готвене!От изобилието и туристите нямаше да ги намеря.Сладкишите са невероятни,но като платих 14 лири за 600 гр. кадаиф -не повторих.Баклавата беше 44 лири за кг!!!!!Попитах Мехмет защо е така,имам впечатления от морските курорти и Одрин,той ми отговори "това е Истанбул,от тук не купувай"!Купих баклава от Одрин 10л.кг!
Ердинч,благодаря за разясненията!                                  

# 114
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Fennel= копър отвсякъде.  Grinning

# 115
  • Мнения: 573
Fennel е резене, то пак вид копър. Аз много обичам корените на салата.

красива белла, баклавата от 10 лири и от 40 лири е с голяма разлика в качеството  Peace Wink

# 116
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Подкрепям kaigi!!!
Доста голяма разлика във качеството smile3521

# 117
  • Мнения: 398
Здравейте!  Simple SmileЗа първи път влизам в темичката ,та да ви питам?Дъщеря ми донесе от Турция наръч с подправки.Да ми кажете за какви ястия се използват?
Ще ви ги напиша точно както са написани на опаковките.
Turkish Saffron
for Salat
Mint
indian saffon /мислех ,че трябва да има r  след ф-то ,но няма ,така е написано / newsm78
oregeno
fennel
coriander

Те момичетата са ти писали ама и от мен малко добавки
Шафран
за салата
Гьозум( тук под минт имат предвид гьозум смесен с мента-ползват го за агнешко предимно)
индийски шафран  newsm78 не знаех, че има няколко вида
риган
фенъл(корен) Има аромат на анасон
кориандър ( на мен ми мирише на миризливки  Joy)



pina, след около месец ще съм във Антеп, ще науча направо от източника Hug
Искам и аз.Може да ме цаните за дегустатор  Mr. Green

# 118
  • Мнения: 11 747
За баклавата и нейната цена да кажа - качествената/истинската баклава е с 1кг кр. масло на 1 кг брашно, както се вижда и от рецептите дадени от Ердинч, но го знам и от собствените си експерименти. Само от масло отиват 10лв, отделно килограм или повече захар, ядките (шам фъстък или орех - ореха е по- евтин, но дори той знаем колко е скъп). Та, в домашни условия, с продукти купени на цени на дребно, една истинска баклава може и 50лв за килограм да ти излезе. За 10лв на килограм - видях я аз, опитах от Къркларели. Наподобява това, което се продава по нашите супермаркети в пластмасови кутийки, което не е баклава.
Във Варна има турска баклава в Мадо и е 30лв за килограм, на няколко места има гръцка баклава, тя е около 25 и пак към 30лв за килограм. Възмущавали са се и мои познати от цената, но няма как да е по- евтино.
Все пак това 44 лири за килограм си е било скъпичко, може би е било в заведение, където се сервира? Нормалната цена и за Истанбул е 30-35-40 лири.

# 119
  • Мнения: 1 934
Айде и аз да се включа за фенъл= копър. А това, което Елица-сестрица е показала се нарича резене. По мое усмотрение е кръстоска между копър и анасон, защото има и двата вкуса. От него се ядат не само листната маса, ами и корена-смята се за деликатес  Simple Smile
   Интересното е, че резенето се размножава в градината само, без да имате грижа, а копърът се отглежда трудно-чрез разсад и прочие...
   

Общи условия

Активация на акаунт