БНД отказва да даде подписи...

  • 30 041
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
БНД отказва да подпише синът ми да пътува в чужбина с мен. Отказва и да даде съгласието си детето да има международен паспорт. БНД живее в САЩ, няма никакви контакти с детето, не се интересува от него, за изплащане на издръжка и дума не може да става - бил безработен! Аз съм се примирила с факта, че сама ще си гледам детето, но не искам да бъда зависима от него по никакъв начин. Може ли да се изкара задграничен паспорт на детето (5 г.) само с мое съгласие и какви са начините детето да пътува с мен в чужбина без подписа на бащата.

# 1
  • Мнения: 93
Няма начин да излезеш с детето в чужбина, без БНД да даде подпис. А ти защо не го съдиш за издръжка? Та той си е направо за съд....

# 2
  • Мнения: 75
Знам че е за съд, но мен издръжката не ме топли ни най - малко. И какво от това като ще имам 80 лева повече на месец? Той тези пари (сигурно) би ги давал, но големият проблем с подписите ще си стои. Толкова ли няма начин да се оттърва от тези резрешителни? Иначе ще ме държи в шах още 13 години  #Crazy

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Облаче, като почнеш да се изказваш неподготвена!  ooooh!
Мислете малко, преди да раздавате "компетентни" мнения от последна инстанция! Въпросът е доста сериозен, за да се подхожда към него лекомислено!

 Начин да излезе в чужбина без подписа на БНД има. Този начин се нарича съдебно дело за заместване липсващото съгласие на БНД. Вече се натрупа и доста практика, има куп решения подобни, дори делата не се влачат с години, както преди време.
Roscoe , ако не искаш двамата със сина си да сте заложници на БНД, докато детето не навърши пълнолетие, действай отсега. Ако, разбира се, няма начин да го придумаш да даде подписа доброволно. Намери си добър адвокат по семейно право, за предпочитане с вече спечелени подобни дела. Порови се във форума, доста е писано по темата. Порови се в архивите на районните съдилища - там публикуват решенията на делата - така можеш да си улесниш адвоката. По стария СК беше по чл.72 липсващото съгласие, можеш да търсиш по този член.
Сега по новия СК не знам кой член е, но ето, намерих ти нещо на прима виста:
 
http://advokatska-kantora.com/?p=75


Да допълня: има и друг вариант - дело за лишаване от родителски права. Щом БНД е в чужбина, щом не е плащал издръжка наред години, това са основания да бъде лишен от родителски права. Тогава подписът му няма да е необходим за издаване на паспорт и пътуване в чужбина.
Просто се консултирай с адвокат коя от двете възможности да използваш.

# 4
  • Мнения: 75
Благодаря, Tintina   bouquet!
Непременно ще заведа въпросното дело. Като че ли се вижда светлинка в тунела. 99% съм сигурна, че няма да получа доброволно подпис от БНД. Или поне ще ме мотае много време преди да ми го даде подписа и след това ще се бие в гърдите, че видиш ли кой знае каква услуга ми е направил. Той не е човек, с който бих се разбрала!
Tintina, би ли могла да ми препоръчаш добър адвокат в Бургас, тъй като и аз съм от там! Още веднъж ти благодаря!

# 5
  • Мнения: 1 931
Tintina го е написала много точно.
То май вие сте си точно да го лишиш от родителски права, но това доколкото знам ще ти отнеме повече време сега , а ако ти е спешно няма да успеете. А иначе делото за заместване на съгласие на БНД ще стане по-бързо.Ако се заемеш до месец може да го имаш, пак зависи де от съда, но все пак.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Съвета на моят адвокат е следния. С нотариална покана го каниш да разпише пълномощно за конкретно дата и пътуване. Ако откаже, се иска от съда да замести съгласието  за същото конкретно пътуване. После се прави още веднъж същата процедура и при втория отказ вече от съда се иска да издаде разрешение за заместване на съгласие до навършване на 18г.
Според адвоката ми процедурата не е дълга.
Единствено не съм го питала за паспорта как е, защото ние имаме.
Просто съвета му беше това да се предприема поне два месеца преди пътуването за да има време да се вземе решението от съда.
Ти дори да нямаш намерение в момента да пътувате, можеш от сега да задействаш нещата. Най елементарното е пътуване до Гърция за уикенда.

# 7
  • Мнения: 75
Със сигурност ще заведа едно от двете дела. Днес говорих с него по телефона и на въпроса ми дали ще ми даде документ за пътуване на детето в чужбина, той отсече да не съм очаквала от него такъв документ, да съм се била оправяла сама и да не съм го търсила за помощ за такова нещо. Причината била, че един ден синът му щял да го обвини, че ми подписал този документ и за него това подписване било все едно да се откаже от синът си. Дори ме заплаши, че след година - две щял да заведе дело детето да е при него.  ooooh! И само да вметна, че след днешния 1 часов разговор НИТО веднъж не попита как е детето, но иначе попечителство ще иска...

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Treasures , за паспорта практиката е различна. В някои градове съдът издава съгласието и за пътуването, и за издаването на паспорта - с едно дело. Пловдив например е град, в който има безброй подобни решения.

Други районни съдилища отказват да се произнесат за паспорта с мотива, че отказът за издаването на паспорт е административен акт и трябва да бъде обжалван в съответния Административен съд. Но преди това майката трябва да е подала молба до МВР за издаване на паспорта, като вътре подробно опише, че БНД отказва да даде съгласието си и помоли полицията да издаде паспорта въпреки това. Тъй като издаването на паспорта е въпрос на административна преценка във всеки един от случаите, органите на МВР имат избор - да откажат или да издадат паспорт. Те обаче в повечето случаи отказват, за да си вържат гащите. След което губят делата в съда. И ми дължат например едни съдебни разноски, за които си правят оглушки вече цяла година, ама айде...
Т.е. върви се по две дела - едно за паспорта, едно за заместване на липсващото съгласие. Това е тежка и тромава процедура, но все пак е изход.

В Бургас обаче вече има практика това да се реши с едно дело.
Roscoe , моят адвокат е Антонина Николова. На нея съм дала абсолютно всички идентични решения, които успях да изровя от други съдилища, така че тя има база за действие. Координати нейни има в темата за адвокатите.

# 9
  • Мнения: 1 507
Имам въпрос... Това:

Цитат
Съвета на моят адвокат е следния. С нотариална покана го каниш да разпише пълномощно за конкретно дата и пътуване. Ако откаже, се иска от съда да замести съгласието  за същото конкретно пътуване. После се прави още веднъж същата процедура и при втория отказ вече от съда се иска да издаде разрешение за заместване на съгласие до навършване на 18г.
Според адвоката ми процедурата не е дълга.

във всички случаи ли важи, еднаква ли е процедурата и практиката или се използва само, когато бащата живее в чужбина?
Ако аз получа отказ (при БНД в България), мога ли да се обърна към съда, за да получа разрешение след дело или това не винаги е валидна практика?

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Имам въпрос... Това:

Цитат
Съвета на моят адвокат е следния. С нотариална покана го каниш да разпише пълномощно за конкретно дата и пътуване. Ако откаже, се иска от съда да замести съгласието  за същото конкретно пътуване. После се прави още веднъж същата процедура и при втория отказ вече от съда се иска да издаде разрешение за заместване на съгласие до навършване на 18г.
Според адвоката ми процедурата не е дълга.

във всички случаи ли важи, еднаква ли е процедурата и практиката или се използва само, когато бащата живее в чужбина?
Ако аз получа отказ (при БНД в България), мога ли да се обърна към съда, за да получа разрешение след дело или това не винаги е валидна практика?


Във всички случаи е в твой плюс, защото при едно дело БНД може да се яви и най-невинно да каже, че не е отказвал никакъв подпис, а ти си една гадна кучка, която му прави мръсно. Тогава съдът ще прекрати делото, а БНД може да те мотае отново с години. И ние постъпихме по този начин - с нотариална покана.

# 11
  • Мнения: 1 507
Аха... значи аз пращам въпросната покана (тя се съставя в нотариална кантора, необходимо ли е за нея да получа консулт от адвоката си или е стандартна???) и ако отговорът й е отрицателен, завеждам дело. Разбрах!

Благодаря! Peace

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Добре е текста да ти го напише адвокат. Но не е нищо сложно - "поканва се еди кой си, на тази и тази дата в кантората на еди кой си да даде съгласието си за издаването на паспорт (или пътуване) на детето еди кое си". Този текст носиш при нотариус, който ти взима такса за връчване - между 25 и 50 лв. в зависимост от кефа му и града. Нотариуса си праща призовкар, призовкарят носи на БНД поканата, най-добре запечатана в плик, за да не види текста. Удостоверява, че му е връчена (но БНД може да откаже да я получи, това също се отбелязва). После отиваш при нотариуса и го чакаш в уречения ден и час. Или не отиваш, а само нотариуса го чака. Ако не дойде, нотариусът удостоверява това и документът ще ти е достатъчен, за да заведеш дело. Ако пък дойде и се подпише, още по-добре. Нашият БНД не дойде Grinning

# 13
  • Мнения: 1 507
Много ти благодаря за изчерпателната информация Blush
И последно - вашето дело, резултат от неговия отказ, колко време се проточи?

# 14
  • Мнения: 75
Добре е текста да ти го напише адвокат. Но не е нищо сложно - "поканва се еди кой си, на тази и тази дата в кантората на еди кой си да даде съгласието си за издаването на паспорт (или пътуване) на детето еди кое си". Този текст носиш при нотариус, който ти взима такса за връчване - между 25 и 50 лв. в зависимост от кефа му и града. Нотариуса си праща призовкар, призовкарят носи на БНД поканата, най-добре запечатана в плик, за да не види текста. Удостоверява, че му е връчена (но БНД може да откаже да я получи, това също се отбелязва). После отиваш при нотариуса и го чакаш в уречения ден и час. Или не отиваш, а само нотариуса го чака. Ако не дойде, нотариусът удостоверява това и документът ще ти е достатъчен, за да заведеш дело. Ако пък дойде и се подпише, още по-добре. Нашият БНД не дойде Grinning
Олеле, не може ли да се мине без тази покана БНД да се явява в съда или при адвокат. Той едва ли ще се грабне от Америка да ходи в Бургас да се явява при адвокат. А и като не му знам точния адрес, къде ще се изпрати тази покана? Само телефонен номер и електронна поща знам. А не може ли бащата да не се уведомява за въпросните дела? Тъй като той ако разбере, че водя такива дела ще започне да ми трови живота. Има ли вариант да кажа в съда, че нищо не знам за БНД и да мине набързо въпросното дело?
Tintina, благодаря за името на адвокатката. Ще я потърся като се прибера в България!

Последна редакция: пт, 27 авг 2010, 19:19 от Roscoe

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
И последно - вашето дело, резултат от неговия отказ, колко време се проточи?

Моите дела всъщност трябваше да бъдат две. Тъй като тогава Бургаският районен съд все още не бе натрупал практика по подобни дела, адвокатката ме посъветва първо да подам молба за документите в МВР, те да ми откажат и да оспорваме отказа в Административния съд. Паралелно с това щяхме да заведем дело и за липсващото съгласие в Районен съд - Бургас.
Старта дадох преди някъде три години. От полицията естествено ми отказаха, като ме посъветваха да се обърне към "съда", без да посочат към кой съд точно. Този отказ започнахме да обжалваме. На делото викаха и БНД, да дава обяснения защо не пуска детето. Той започна да "обяснява", че сме щели да избягаме в чужбина, което нито имах, нито имам намерение да правя. И моята адвокатка, и юрисконсултката на полицията се опитваха човешки да го придумат да подпише, за да не се излага. Той не пощя.
Тогава започнаха и първите сериозни пробойни в отношенията между него и дъщеря ни. И след като тя му вдигна по телефона лют панаир (планирахме да ходим в Турция по Нова година, това беше някъде есента) и му заяви, че заради него нямала да може да иде в Турция с цялото семейство, той клекна и подписа. Беше наистина сериозен скандал, тя го заплаши, че няма да го погледне повече, той явно получи момент на просветление, който продължи по-дълго...
Въпреки това не прекратих делото. На първа инстанция го спечелих. Полицията обаче обжалва във ВАС. И във ВАС го спечелих. Цялата работа трая около (или може би малко повече) от две години.


Roscoe, можеш да започнеш дело и без да му пращаш покана, и без да го уведомяваш. Даже е още по-лесно. Щом не му знаеш адреса, ще го призоват чрез "Държавен вестник". Ако не чете редовно "Държавен вестник", той едва ли ще разбере какво се случва  Laughing В съда няма да се яви, а за съда това ще е достатъчно тежко доказателство, че въобще не го е еня за детето.

# 16
  • Мнения: 75
Ихаааааааа, в Америка няма "Държавен вестник" smile3533 smile3508 newsm62. Tintina, златна си  smile3525 newsm10

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Абе то "Държавен вестник" има навсякъде, но колко от нас го четат? Та това си е гадничък номер Joy
(само дано БНД-то ти да не ни чете сега)

# 18
  • Мнения: 75
Абе то "Държавен вестник" има навсякъде, но колко от нас го четат? Та това си е гадничък номер Joy
(само дано БНД-то ти да не ни чете сега)
Ау, пепел ти на устата Sick  Crazy  Laughing. Ама точно в бг мамма едва ли влиза. А и едва ли ще се разтърси за "Държавен вестник''. То всичката му в ред, та сега и "Държавен вестник'' да чете. Вярно, че е малко подло така, ама пък той си го изпроси. Дори и да се съгласи да даде подписи, пак ще заведа това дело. Нека да си имам документа от съда и да ми е мирна главата. До сега БНД не ми е доказал, че мога да разчитам на него.  #2gunfire

# 19
  • София
  • Мнения: 1 890
    Ние поискахме заместване от съда успоредно с делото за развода ( по вина). Сега имам право да извадя паспорт и да пътуваме неограничено в чужбина до навършване на 18-годишна възраст на детето. Година и половина развод, но си заслужава.  Wink Успех !  Hug

# 20
  • Мнения: 7 325
Аз спе4елих такова дело в ПРС. Имам право да извеждам детето в 4ужбина и да живее постоянно при мен там да му подновявам паспорта и вси4ко това без да прося не4ие благоволение. Отне ми 2 години за6тото тези дела не са по съкратената процедура а вси4ки проу4вания и издирвания си имат законов срок. Не е сложно и стра6но, а и съдиите ве4е имат опит. Много е тъпо да правим от децата си затворници, за6тото създателя/ката се прави на слилен.

# 21
  • Мнения: 503
Дори ме заплаши, че след година - две щял да заведе дело детето да е при него.  ooooh!
Лети в облаците човекът... Laughing То така става - няма го с години и изведнъж се сеща, че иска да е баща, идва, взима родителските права и детето при себе си и заживява с него Rolling Eyes А защо мисли да заведе делото чак след година-две? За да поотрасне детето и да няма толкова грижи около него. То не че на 5 години е както е било на 1 и на 2, но колкото по-голямо, толкова по-самостоятелно, нали? Луди хора...
Край на лирическото отклонение, идеята да заведеш дело за отнемане на родителските му права е чудесна, ако не ти се налага спешно излизането в чужбина. Иначе, както другите казаха, дело за липсващото съгласие на БНД. Посъветвай се и с адвокат, може да има и други начини Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 1 642
И аз съм съгласна, че човекът просто си плаши, вероятно от злоба някаква. Роско и моят съвет е направо да го лишиш от родителски права, особено ако е в чужбина, не праща пари - това е лесно доказуемо и не го вижда. Не се знае какво ще му хрумне на този човек след време. Детето трябва да поотрасне, за да бъде чуто в съда, така че действай смело  Peace

# 23
  • Мнения: 361
аз водих направо дело за лишаване от родителски права- дъщеря ми беше на 5г когато го спечелих и още на следващия ден отидох да й изкарвам паспорт. спомням си, че за да заведа делото в съда, издирвах адреса му чрез полицията /беше адреса по лична карта, не знам дали е бил и адрес на реално местоживеене/. два пъти трябваше да му носят призовка на адреса, която никой не прие, а след това го призоваха чрез държавен вестник. естествено, не дойде на делото, мисля че служебен адвокат му беше назначен. при мен се проточи около година, но сега може би по-бързо стават нещата. разбира се, оттогава съм много спокойна като знам, че детето не зависи от прищевките на биологичния си баща /много ми е било мъчно като съм виждала как деца не могат да отидат на екскурзия в чужбина именно заради такива проблеми/. като причина за отнемането на родителските права изтъкнах факта, че от развода нататък не е плащал един лев издръжка и не се е интересуал от детето. трябват и двама свидетели, които да говорят в твоя полза. така ще си спестиш и евентуалното завеждане на дело от негова страна /с което те плаши/- ако е лишен от родителски права, не може да заведе и дело  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 75
Ох не знам от къде да започна. Първо благодаря на всички за подкрепата. Преди 2-3 часа БНД ми се обади по телефона за да ми каже, че ще заведе дело за попечителство над детето. Аз съм била безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си. Работата е, че БНД живее в САЩ, детето е родено в САЩ и двамата имат американски паспорти. Аз имам само българско гражданство. БНД ме заплаши, че ще се обърне към не знам си какви американски адвокати за да му помогнели да вземе родителските права над сина ни, тъй като бил американски гражданин и трябвало детето да живее в Америка. Синът ми от 3 години живее в България и също така е с БГ гражданство. Не знам, много съм объркана и стресирана. Развиках се, скарахме се - заплахи, заплахи.... Дори ми каза, че щял да пише в ДВ, че детето нямало право да напуска България с когото и да било. Не знам какво да правя. Аз все още съм в Щатите, но след 3-4 седмици пътувам за БГ. Като се прибера непременно ще говоря с адвокат. Не знам какво може да направи и какво не, но този човек е тотално откачил. Не се интересува от детето си, според мен прави всичко само да ми изпълни живота с проблеми.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 04:18 от Roscoe

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

# 26
  • Мнения: 503
безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си... трябвало детето да живее в Америка
То защото баща му е супер отговорния, дето само за детето милее Laughing Ти си майката на детето и ти решаваш дали ще живее в Америка, в ЕС, в Австралия, на Луната... Луд човек е този. Може да ти вземе детето само ако доказано си наркоманка, алкохоличка, или ако го малтретираш и т.н. При никакви други обстоятелства не може да вземе родителските права, особено щом не плаща издръжка, не отглежда детето... Всъщност детето изобщо познава ли го като го види, ако не си му казала, че това е тати? Ясно е, че целта му е да ти създава главоболия, не знам защо въобще му вдигаш телефона.

# 27
  • Мнения: 75
Tintina  bouquet, Victory bouquet
Ден след разправията ни се чувствам по - спокойна. Всички така казват - само ме заплашва. До сега един долар от Великата Америка не е пратил за детето, едни обувки не е купил, нищо. Дори като се обади не пита как е детето, ами започва да ме обвинява за всичко. Само ме плаши, но не е никак приятно това.
Tintina, детето няколко пъти е пътувало с майка ми в ЕС. Напускането на границите на БГ не е проблем, обаче като отидат в дадената страна и започват разпитите това дете чие е, искат подписи, разрешителни, всичко! Много бие на очи това, че детето пътува с един паспорт, а придружаващото го лице с друг. А и като се приберат в БГ започват едни разправии защо детето няма БГ паспорт и т.н. Това дело за заместващото съгласие непременно ще го заведа. Не мога да рискувам някакъв си да ми прави спънки. Не стига, че не помага в отглеждането на детето, ами и пречи! И аз се чудя що му вдигам телефона, но някакси все ми се ще да се разберем цивилизовано

# 28
  • София
  • Мнения: 1 642
но някакси все ми се ще да се разберем цивилизовано

Това просто го забрави, няма да стане. И аз по същата причина търпях година и нещо сходен тормоз. Накрая заведох дело, скръцнах със зъби и му показах само две пробойни в неговите заплахи и как няма да го огрее и клекна. Успокой се и не го мисли. Той и да заведе дело за отнемане на родителските права, нали се сещаш че се вижда това дете колко пъти е напускало страната и колко пъти баща му е дошъл. Какво като има американско гражданство, като си живее в България. Другото - не плаща издръжка - ти можеш да го докажеш - няма банкови преводи нали. Той не може да докаже обратното, защото никой няма да се върже чевие пращал пари по приятели със самолета. На твоя човек не му пука за детето, отмъщава на теб. Като ти звънне следващия път просто му кажи, че вече не искаш нищо от него и не искаш нищо да ти подписва - отказала си се. Ще кротне с усещане на победител, пък ти си действай по твоя си начин и си воювай за правата. НО ЦИВИЛИЗОВАНО НЯМА ДА СТАНЕ!

# 29
  • Мнения: 2 849
Преди 2-3 часа БНД ми се обади по телефона за да ми каже, че ще заведе дело за попечителство над детето. Аз съм била безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си. Работата е, че БНД живее в САЩ, детето е родено в САЩ и двамата имат американски паспорти. Аз имам само българско гражданство. БНД ме заплаши, че ще се обърне към не знам си какви американски адвокати за да му помогнели да вземе родителските права над сина ни, тъй като бил американски гражданин и трябвало детето да живее в Америка. Синът ми от 3 години живее в България и също така е с БГ гражданство. Не знам, много съм объркана и стресирана. Развиках се, скарахме се - заплахи, заплахи.... Дори ми каза, че щял да пише в ДВ, че детето нямало право да напуска България с когото и да било. Не знам какво да правя. Аз все още съм в Щатите, но след 3-4 седмици пътувам за БГ. Като се прибера непременно ще говоря с адвокат. Не знам какво може да направи и какво не, но този човек е тотално откачил. Не се интересува от детето си, според мен прави всичко само да ми изпълни живота с проблеми.

Roscoe ,

Детето ти постоянно живее в България. Татито като се напъва толкоз за упражняване на родителските права ще трябва да заведе дело по местоживеенето на детето, т.е. в съответния районен съд в Бг. Ще му трябва български адвокат, ама и въобще да не се надява да получи съд.решение за упр. на род.права... как пък се е сетил изведнъж да ги поиска  Whistling

Ти имаш ли съд. решение, че ти упражняваш родителските права? Ако нямаш такова, заведи ти дело с иск ти да ги упражняваш, в твоя случай на неразбирателство с бащата, мисля се налага.

Американският паспорт /предполагам първи или втори/ на детето ти е издаден със съгласието на бащата и с твоето съгласие.
При изтичане на паспорта и издаване на нов отново се иска съгласито на двамата родители или представянето на съответните документи, заместващи това съгласие.
http://www.us-passports.com/us-passport-application-minors.htm
Проучи подробно нещата.
Ако детето живееше в USA при излизане извън USA, придружено само от едият родител, щяха да искат копие от съгласието на другият или заместващ документ. При пътуване с трето лице и от двамата.

Детето ти е с двойно гражданство американско и българско и в България го третират като бълг.гражданин, т.е. прилагат нормативната уредба за напускане на страната от малолетни и непълнолетни бълг. граждани.
В този смисъл детето ти трябва да има български документ за самоличност, в случая паспорт и съгласие от бащата, защото детето живее постоянно в България.
Друг е въпросът дали българското законодателство в този случай не е в противоречие с международни норми и спогодби...

По летищата в Европа, когато детето ти пътува, придружавано от трето лице, различно от единия от родителите е нормално при съмнение да проверят дали това ства със съгласието поне на единия от родителите и дали е законно /напр. детето не е неправомерно отведено/отвлечено, ако има подаден сигнал в системата/, или да поискат/проверят документ, че ти си родител на детето. Още повече, че детето е от трета страна USA, т.е. извън ЕС.

За да не зависи детето ти от капризите и моментните настроения на баща му /защото той вече един път се е съгласил да му бъде издаден паспорт, значи можело/, заведи дело в районния съд по местоживеене на детето за заместване съгласието на бащата за издаване и преиздаване на международен паспорт на детето /български/ и за многократни пътувания извън страната без ограничение във времето.

Заведи му дело за издръжка, защото той има задължения към детето. Ако след това не плаща издръжката, вадиш изпълнителен лист и му завеждаш изпълнително дело за да я получаваш.





# 30
  • Мнения: 2 849
Да допълня: има и друг вариант - дело за лишаване от родителски права. Щом БНД е в чужбина, щом не е плащал издръжка наред години, това са основания да бъде лишен от родителски права. Тогава подписът му няма да е необходим за издаване на паспорт и пътуване в чужбина.
Просто се консултирай с адвокат коя от двете възможности да използваш.


Tintina,
това, че бащата е в чужбина не е основание да бъде лишен от родителски права. Второто основание, че от години не е плащал издръжка може да отпадне, ако татето плати издръжката наведнъж. За лишаване от род.права трябва да се докаже, че бащата трайно не се интересува от детето и не полага грижи за него, никакви ни материални ни възпитателни.
И процедурата е тежка и трудно се доказва... и въобще не е сигурно, че съда ще го лиши от род.права...а и да стане чудо не се знае след години ако един такъв напълно незаинтересован и зачезнал, да вземе да се завърне и да поиска режим на контакти...ами ще му ги присъдят защото детето има интерес и право да контактува и с двамата си родители. Само ако родителят представлява опасност за детето и не е в негов интерес ще бъдат отказани тези контакти или ще стават в присъствието на социален служител /зависи и колко е голямо детето и дали иска разбира се да контактува/

"Във всички случаи е в твой плюс, защото при едно дело БНД може да се яви и най-невинно да каже, че не е отказвал никакъв подпис, а ти си една гадна кучка, която му прави мръсно. Тогава съдът ще прекрати делото, а БНД може да те мотае отново с години. И ние постъпихме по този начин - с нотариална покана."

Ами още по-добре ако каже в съда, че не отказва - да си дава съгласието в съдебно споразумение, което съда да утвърди.
Съдът няма да прекрати делото, а ще поиска да представите тази спогодба за да да я утвърди със съд. решение.

Не е задължително да му искаш съгласието с нотариална покана, но колкото повече доказателства черно на бяло, толкова по-добре.

ще цитирам изадка от мотивите от съд.решение на СГС по идентично дело за пътувания на дъщеря ми: "... Главният факт на доказване по настоящото дело е дали съответният родител, срещу когото този иск е насочен не дава съгласие детето да пътува извън страната. В настоящия случай той е безспорен - бащата не дава такова съгласие. По никакъв начин ответникът-въззивник не е опровергал твърденията в тази насока, като доказателствената тежест е негова."

т.е. той да се напъне и да докаже, че е дал съгласието си. Whistling

off=t= Tintina, четох в другата тема за издръжките, че БНД се е напънал да иска упр. на род.права, а ти да плащаш издръжка на него.  ooooh! А дъщерята попитал ли е дали иска да живее с него или е забравил тази малка подробност?
Ти му искаш сигурно 100 лв. и той казва, че са много, но теб ти иска 150 (?)  Mr. Green Позната история... да не би да ги консултира един и същ адвокат от Бургас тези БНД-та  hahaha Моят така се консултираше и молби и жалби му пишеха, и един софийски колега му бяха намерили, щото в София трябваше да се явява някой софийски адвокат /който лудна от БНД/
БНд искаше той да упр.род.права /това в съда, напрактика ми заяви, че дъщеря ми трябвало да живее при майка ми и баща ми/ и издръжка 60лв. и че е материално върха  Crazy. В делото за издръжка което аз му заведох започна да твърди, че е материално много зле  Outta Joint и свръх сили само 30 лева може да плаща.  Joy
Виж по новия ГПК адвоката ти може да поиска съда да насрочва съд. заседания по делата за издръжка, зам.съгл. за паспорт и пътувания и упр. на род.права в един ден и при един съд.състав за да не може БНД да прави си свободни съчинения и да кръшка и да се крие.
Защото и болести ще започнат да го налягат   Mr. Green hahaha и болнични ще представя в съда и призовкаря няма да може да го намери ... абе този филм вече съм го гледала, ама финалът най-ми харесва Party
Нали адвоката ти е поискал да бъдат присъдени съд.разноски и адвокатски хонорор, ами БНД ще плаща, като много знае  Mr. Green




Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 14:56 от zon

# 31
  • София
  • Мнения: 1 642
Оооооо, момичета и нашето БНД ми е завело насрещен иск за родителски права, защото видите ли детето искало да живее с него  Joy Joy Joy само дето детето не знае и хабер си няма  Joy Joy Joy

Стигнем ли до съд няма оправия, ама пък без него ни шантажират, така че май по-добре да викаме ела зло, че да не дойде по-зло.

Стискам палци в съдебните битки на всички.

Роско, моя съвет е специално да идеш в общината и да си регистрираш детето по местоживеене, за да си се знае че то си живее постоянно в БГ. Когато вадехме паспорт на моята хубостница ни поискаха специално да й извадим нейна си лична адресна регистрация. Така че не ти е излишен и тоя документ.

# 32
  • Мнения: 75
Аз не искам да му отнемам правата на родител. Той може да си вижда детето, когато (ако) пожелае. Но не искам да ми прави проблеми. Исках да се разберем без да минаваме през съдилища и адвокати, но май няма да стане. Човекът иска да прави проблеми. Детето искало да живее в USA.... И как разбра, че иска да живее в USA, като НИКОГА не е разговарял с него дори по телефона?
Zоn, нямам съдебно решение за родителски права над детето и точно за това набързо ще трябва да заведа това дело, че този като нищо ще цъфне на вратата да си взима детето. И то само да ми направи на пук, не за друго. Добре че, е на друг континент. Simple Smile
Червената корса и аз така мисля повече да не му се обяснявам много много, а да си действам. А той да прави каквото си ще. Ако ще и на Обама да иде да се оплаче, все ми е тая.... Laughing Laughing Успех ти желая! Peace Hug

Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 20:30 от Roscoe

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
zon, абсолютно си права, че местоживеенето на бащата в чужбина не е основание за лишаване от родителски права.
В случая на Роско наистина е по-добре дело за заместване на липсващото съгласие, отколкото дело за лишаване от родителски права.
Много е замотано това с двете гражданства, не се знае в кой момент правото на коя държава ще вземе връх, така че е добре да си има БГ паспорт, след като ще си живее така или иначе в БГ детето.

Засега моят БНД не иска да му плащам издръжка Laughing Не се е сетил чак дотам. Просто след като заведох дело за увеличаване на издръжката, той реши да ми прави напук и да иска родителски права. И не, не попитал детето, както правилно предположи - изпуснал е тази "малка подробност". Съдът обаче ще я пита, защото тя е почти на 12 години вече.
И както писах и в другата тема - БНД в едното дело е свръхбеден (това за издръжка), а в другото - с превъзходни материални възможности да гледа детето hahaha
И той не ползва адвокатски услуги - много е свидлив. Струва ми се, че отлично знае изхода на делата и не се набутва за адвокат, за да плаща после моя. Само не знам отде е тази проклетия да риташ срещу ръжена.

# 34
  • Мнения: 2 849
И той не ползва адвокатски услуги - много е свидлив. Струва ми се, че отлично знае изхода на делата и не се набутва за адвокат, за да плаща после моя. Само не знам отде е тази проклетия да риташ срещу ръжена.

брей те направо са астрални братя-близнаци  Crazy Laughing
и моя БНД на делата за издръжка (СРС и СГС) се яви без адвокат. Дали за да спестява, дали да се прави, че пари няма даже и за адвокатски хонорорар или двете заедно  Thinking не знам, но резултата не беше благоприятен за него.
Той и на бургаските адвокати не е плащал, било е явно услуга за услуга - бизнес интереси - проекти-имоти-земи...
ама и те не се бяха постарали - без хонорар и поет ангажимент
Софийският адвокат и той услуга правеше на бургаските си колеги и беше поискал минимален хонорар на БНД без да уточнява, че поема ангажимент да го представлява само на първа инстанция... та БНД като обжалва /жалбата беше написана, като и искавата молба от бургаските адвокати/ софийският адвокат ще не ще трябваше да се явява и на втора инстанция да го преставлява...
но това не е всичко... аз като заведох насрещен иск за паспорт и извеждане от страната и съдът обедини двете дела /по негов иск за промяна в упр. на род.права/ в едно....мунчо отказа на адвоката си да му заплати хонорар по моя иск, ни на първа ни на втора инстанция...
Дъщеря ти, когато разбере ще му се обиди и ядоса, че действа зад гърба й без да я пита и да се съобразява с нейното желание. Твърде е възможно да откаже да контактува с него, ако той не си оттегли иска и не се съобрази с нейното желание. Нормално е да иска да живее с теб, нали винаги сте живяли заедно и ти си се грижила за нея, той изведнъж от незнаен каприз, или по скоро от яд завежда иск за промяна упр. на род.права без да мисли и без да си го представя реално как би се осъществило.
Моята дъщеря също беше на 12г., когато баща й заведе такъв иск и познай каква беше реакцията й.

Тинтина, засегнала си му болното място, явно му се свиди да дава пари за дъщеря му и започва да ти прави напук без да мисли.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Дъщеря ти, когато разбере ще му се обиди и ядоса, че действа зад гърба й без да я пита и да се съобразява с нейното желание. Твърде е възможно да откаже да контактува с него, ако той не си оттегли иска и не се съобрази с нейното желание... Моята дъщеря също беше на 12г., когато баща й заведе такъв иск и познай каква беше реакцията й.Тинтина, засегнала си му болното място,

Познах Wink
Тя знае, веднага й казах. Първата й реакция беше да му вдигне панаир по телефона, след което въобще отказа да говори с него. Ама и той не се натиска - хем иска родителски права, хем три месеца не й се е обадил дори по телефона.

Нашият съд пък обратно - не обединява, ами разделя делата, да му се чудиш на акъла. Аз заведох дело за издръжка, той в това дело измрънка как не виждал детето и съдът хоп - образува ново дело за родителски права и режим на свиждане. Не мога да разбера тази логика, но като се сетя как водих три дела едновременно, като се развеждах - едно за развод, едно за режим на свиждане и едно за издръжка, нищо не ме учудва.

# 36
  • Мнения: 75
Ох Тинтина, то и при вас хич не е лесно. ooooh!  То и нашия БНД по никакъв начин не се интересува за детето, освен в коя държава ще живее. А това дали е нахранен, има ли дрешки, обувки, в кое училище ще започне 1ви клас не го интересува ни най - малко. #Cussing out #2gunfire

# 37
  • Мнения: 13
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

Не е толкова просто, за съжаление. След като детето е с двойно гражданство, то на излизане от БГ се изисква въпросното пълномощно от другия родител. Това е личният ми опит от 2 септември т.г.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

Не е толкова просто, за съжаление. След като детето е с двойно гражданство, то на излизане от БГ се изисква въпросното пълномощно от другия родител. Това е личният ми опит от 2 септември т.г.

Malko diva, би ли дала подробности?
Вероятно когато двойното гражданство е обявено - т.е. властите знаят, че детето е с двойно гражданство, са поискали пълномощно. Ако детето има само един паспорт - в случая на авторката американския и не са му издавани други документи, има вероятност да се мине между капките - все пак граничните няма как да проверят с какво гражданство е детето. Има много случаи, в които децата имат по два паспорта и майките просто вадят единия, когато излизат от България и другия, когато влизат. Интересно ми е да опишеш какво точно се е случило при теб.

# 39
  • Мнения: 13
Malko diva, би ли дала подробности?
Вероятно когато двойното гражданство е обявено - т.е. властите знаят, че детето е с двойно гражданство, са поискали пълномощно. Ако детето има само един паспорт - в случая на авторката американския и не са му издавани други документи, има вероятност да се мине между капките - все пак граничните няма как да проверят с какво гражданство е детето. Има много случаи, в които децата имат по два паспорта и майките просто вадят единия, когато излизат от България и другия, когато влизат. Интересно ми е да опишеш какво точно се е случило при теб.
[/quote]

Я да видим.
И тримата: аз, детето (на 13 год.) и БНД сме българи с БГ гражданство.
И тримата живеем в Канада. И тримата сме и с канадско гражданство. Никой от нас няма валидни БГ документи - отдавна изтекоха. В БГ бях сама с детето. Имах си безсрочно пълномощно от БНД на бълг., а също и на англ. език за пред имиграционните в Канада -никой не ми го поиска. В БГ влязохме с Кан си паспорти без проблем. Излязохме пак с тях. Но пък ми поискаха пълномощно от БНД. По мое мнение служителят на излизане от БГ не беше сигурен как точно да процедира. Вероятно по фамилното име на детето разпозна, че то е с БГ произход, но тъй като напускаме като чужди граждани, не би следвало да иска пълномощно на бълг.  Ама  карай... Съветът ми е да си приготвите всякакви документи за всякакви сценарии. Аз мъкнех всичко. С детето пътувам много и навсякъде. Само в БГ все искат нещо и мрънкат незнайно за какво. Успех.

# 40
  • Мнения: 53
Това с поканата не го знаех.Ами ще го каним г-на щом трябва.Е той сигурно няма да благоволи да вземе поканата, но щом това се документира.Сега съм на друга вълна борим се за оцеляване тук, да видим докога.Когато си подновявах документите ми направи впечатление, че разни искащи да изкарат паспорт на детето си бяха питани къде е бащата.Имам чувството, че ако докажеш, че е в чужбина е по-лесно да изкараш паспорт.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
В БГ влязохме с Кан си паспорти без проблем. Излязохме пак с тях. Но пък ми поискаха пълномощно от БНД. По мое мнение служителят на излизане от БГ не беше сигурен как точно да процедира. Вероятно по фамилното име на детето разпозна, че то е с БГ произход, но тъй като напускаме като чужди граждани, не би следвало да иска пълномощно на бълг...

Именно. Не е бил сигурен.
На приятелката ми, чието дете е с БГ гражданство, но пък и тримата живеят в Швейцария - тя, детето и съпругът й, който е чужденец, също искаха декларация от бащата, когато тя си дойде за две седмици, а после тръгна да се прибира. После пък стана ясно, че не е трябвало да й я искат, защото тя се прибирала с детето в държавата при бащата, където живеят постоянно. Въобще, върви ги разбери ooooh!

# 42
  • Мнения: 238
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?

# 43
  • Мнения: 75
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?
Самата аз все още не съм започнала това дело, но мисля, че разходите са за майката. Дано да греша обаче!
Иначе дали искат разрешителни или не, когато детето пътува с паспорт от друга страна, много не ми оправя положението, тъй като след година на синът ми му изтича валидността на американския паспорт и за да му изкарам нов отново ще ми искат съгласието на БНД. И за да си спестя нервите да се разправям с човек, който ни приема, ни предава, ще заведа въпросното дело в съда.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2010, 19:50 от Roscoe

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?

Не е срещу БНД, макар че го призовават. Искането ти е към съда, а разходите - за твоя сметка.
Между другото, има развитие в тази посока, тъй като в новия ГПК липсващото съгласие се дава по бързата процедура, т.е. законодателят се е помъчил да спести дългото разтакаване по делата. Друг е въпросът, че някои съдилища смятат, че издаването на паспорт е административна процедура и следва да мине през Административен съд. Дано скоро практиката да се уеднакви навсякъде.

# 45
  • Мнения: 54 478
 Здравейте мами  Hug !
От училището на моето дете имат планирана екскурзия  в чужбина . Ще ми трябва ли съгласието на БНД за излизане в чужбина , след като аз няма да бъда с нея ? Т.е. не е възможно теоретично да я отвлека , според неговите паранои  Joy Joy Joy
Детето ми е на 11 години,ще е нужен и паспорт. Ако ми прави мизерии да подхващам отрано нещата .

# 46
  • Мнения: 1 931
Първо за паспорт да изкараш на детето трябва пълномощно сигурно ще трябва някакви декларации да се попълнат от него и от теб, но тук само пребполагам за тях, но ще трябва разрешението и на двамата родители за да напусне детето страната.

# 47
  • Мнения: 183
Вчера точно за това разговарях със служителки от Паспортен отдел.За съжаление ще ти трябва нотариално заверена декларация ,че бащата е съгласен да се издаде паспорт на детето и да пътува в чужбина.Ако разпише  безсрочна декларация ще е най-добре.Днес имам служебна среща с шефа им и ще разпитам подробно.
Другият вариант ,ако бащата откаже е да заведеш дело ,с която да искаш съда да даде разрешение  за издаване на паспорт и съответно детето  да напуска държавата.

# 48
  • Мнения: 54 478
 Много ви благодаря Hug

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Ох, в темата за паспортите бях писала за една промяна в Закона за документите за самоличност, според която при групови пътувания в чужбина ако липсва съгласието на родителя, неупражняващ родителските права, отговорникът на групата се подписва и носи отговорност да върне детето обратно в страната.
Т.е. в случая съгласието на бащата НЕ БИ ТРЯБВАЛО да е необходимо.
Обаче - не знаем дали вече има практика по този текст и дали също така граничните не си връзват гащите, като продължават да искат разрешение и от двамата родители дори при груповите пътувания.

happy mama , за паспорт със сигурност ти трябва неговото съгласие.

# 50
  • Мнения: 54 478
  Tintina    bouquet
Това , което казваш е точно така . Сега го прочетох  в Родители в чужбина . Чл. 15 ал. 3 от разпоредбите за Гранично Паспортния Визов Контрол , а именно , че груповият отговорник може да се подпише , че се задължава да върне детето след приключване на мероприятието .
Но ако имам и подписана от БНД декларация ще съм още по - спокойна Simple Smile

# 51
  • Мнения: 473
Скоро моя позната имаше дело с бившия си съпруг,който също не даваше разрешение дъщеря й да пътува в чужбина.Призована страна бяха "Закрила на детето" от където имаше изготвен доклад,че е в интерес на дъщеря й да пътува в чужбина.

# 52
  • Мнения: 54 478
Скоро моя позната имаше дело с бившия си съпруг,който също не даваше разрешение дъщеря й да пътува в чужбина.Призована страна бяха "Закрила на детето" от където имаше изготвен доклад,че е в интерес на дъщеря й да пътува в чужбина.
Знам аз , че винаги има начин ! Simple Smile Виж подписа ми ! Hug
diditop   bouquet

# 53
  • Мнения: 937
Моля ви мамите от София които са минали по този път да ми дадат координати на лични на адвокат които се занимава с тези дела.

Благодаря ви предварително!

# 54
  • Мнения: 53
Цитат на: Treasures
Съвета на моят адвокат е следния. С нотариална покана го каниш да разпише пълномощно за конкретно дата и пътуване. Ако откаже, се иска от съда да замести съгласието  за същото конкретно пътуване. После се прави още веднъж същата процедура и при втория отказ вече от съда се иска да издаде разрешение за заместване на съгласие до навършване на 18г.
Според адвоката ми процедурата не е дълга.
Единствено не съм го питала за паспорта как е, защото ние имаме.
Просто съвета му беше това да се предприема поне два месеца преди пътуването за да има време да се вземе решението от съда.
Ти дори да нямаш намерение в момента да пътувате, можеш от сега да задействаш нещата. Най елементарното е пътуване до Гърция за уикенда.
Да ви се оплача: днес ходих при един нотариус в Шумен да го питам за гореспоменатото. Той едва ли не започна да ми се кара, че няма такова нещо.  Cry Че ако бащата не искал нямало сила, която да го накара.... Горещо се надявам този нотариус да е бил некомпетентен или потърпевш и за това да говори така! Не е честно да сме лишени от пътуване заради някой, който просто е преспал с мен на времето без никакви отговорности след раждането на детето. Просто не може човек, който нищо не е направил за нас и нищо не прави да определя дали ще пътуваме или не! Няма закон, по който това да е справедливо. Или трябва да се заселим пред вратата им на гладна стачка или да водим дела. А за да имам време за това трябва да зарежем и работа и училище и всичко.... Ох Господи моля те помогни ни!  Praynig Щом законът не може да ни съдейства трябва да разчитаме на други възмездия!!!

# 55
  • Мнения: 7 325
Аз имам спечелено подобно дело и от година синът ми живее с мен в чужбина. Това е съдебното решение http://www.rs-plovdiv.com/reshenia/092009/1509091/3br/br728-2008.htm
Решен е и въпроса с ваденето на паспорт незнам защо са пропуснали да го напишат тук, в моят репис го има.
Не е сложо нито страшно, просто е въпрос на нерви и пари. Лудост е да правим децата си затворници на нечии комплекси.
Успех на всички.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 890
     Да, и в моето пише почти същото...да му се разширява мирогледа, да опознава други страни... и т.н.  Simple Smile Така че кажи на твоя нотариус да си скъса дипломата  Laughing (дано да е недоразумение и да не е разбрал какво точно го питаш  Praynig ).

# 57
  • Мнения: 53
Благодаря Ви момичета!  Hug Окуражих се отново! Аз съм пътувала много, знам колко е хубаво и нямам намерение да лишавам детето си или себе си от това за напред. Може би нотариусът е баща и не знае друго освен неговия случай, за това се отнесе така. Но аз няма да оставя нещата така все пак не е едно магаре Марко.

# 58
  • Мнения: 2 927
     Smilie, като чета първия ти пост, си мисля, че нотариусът просто е искал да ти спести разноските по нотариална покана и констативен протокол.

Цитат
Че ако бащата не искал нямало сила, която да го накара....
Тук колегата е имал предвид доброволно

Процедурата е следната, стъпка по стъпка:
1. Изготвя се нотариална покана до бащата - да се яви на конкретна дата, в конкретна нотариална кантора. Каниш го да даде съгласие. Такса 20 лева, плюс по 3 лева за всеки препис.
2. Отиваш на посочената дата с готова декларация за съгласие, пълномощно за снабдяване с паспорт и удостоверение за раждане на детето /оригинал и копие/.
     2.1. Бащата се явява - заверявате документите - така по 6 лева за заверка на подпис.
Ако това стане - снабдяваш детето с паспорт и тръгваш на път.
     
     2.2. Бащата не се явява - нотариусът съставя констативен протокол - такса 30 лева.
Ако бащата не се е явил - с констативния протокол и нотариалната покана отиваш при адвокат, и предявяваш иск за заместване на съгласието.
Последното можеш да направиш и без да си ходила при нотариус, ако си провела личен разговор с бащата и пред свидетели ти е отказал доброволно да подпише декларация и пълномощно.

/Посочените такси не включват хонорар за изготвянето на поканата, декларацията и пълномощното/.

 

# 59
  • Мнения: 53
Благодаря ти Хърмаяни! За съжаление този човек просто не знаеше за подобно процедура. Има и такива хора...

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Здравейте,

Аз където все давах мнения по въпроса, най-накрая и мен ме сполетя проблема:)
БНД отказа да даде съгласие за конкретно пътуване/почивка, тъй като в момента го съдя за увеличение на издръжката. Според него тези пари, които той дава не са за да ходим ние с детето в чужбина - за бензина до границата няма да стигнат, но това е друга тема. Другия път ще искам подробна разписка за какво точно да ги харча, дали за храна, училище, уроци, спорт.

Питането ми към вас е, кое е по-правилното, да обясня на детето и то да се опита да говори с него или да задействам процедурата с нотариалната покана и делата?
Ако детето му се обади, знам че то ще откаже да се вижда с баща си при създадените обстоятелства, а аз не искам да се стига до това, независимо що за човек е БНД. А и не съм сигурна, че баща му ще се трогне.
С една дума как да действам според вас от тук нататък?

# 61
  • Мнения: 7 325
Моето мнение е, че децата трябва да седят далече от споровете между родителите им. Намесването им може само да навреди.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 274
И аз съм на мнение, че децата не трябва да се въвличат в споровете ни. За делото за издръжка например детето ми е просто информирано, защото е достатъчно голямо и разбира нещата. Но относно декларацията как да го държа далече, след като го касае пряко. Като дойде датата за почивка аз какво да му кажа?
А и не ли е по-добре нещата да се решават с разговори, а не с адвокати. БНД е заслепен от завист и ако детето успее да му отвори очите ще е най-добре.
Просто си разсъждавам, но не знам все още как да постъпя. Много обидна ситуация, собственият ти баща да ти завижда и да ти прави мръсно.

# 63
  • Мнения: 2 927
     Ще имаш ли време да минеш през процедурата?
     Аз бих казала на детето да поиска разрешение от тати да пътуваме, защото иначе не можем да тръгнем. Така то не би нападнало баща си, а би проявило уважение. Разбира се, не бива предварително да знае, че тати вече е отказал. И не по телефона, това трябва да стане в лична среща. Според мен.
     Е, за тати няма да е особено приятно да се "пече" на огън като обяснява дали и защо не може, но в крайна сметка той се е поставил сам в това положение, след като не желае да разговаря човешки с мама.
    Ако решиш да го направиш по този начин, очаквай да бъдеш обвинена в манипулиране.
    И аз съм на мнение, че в никакъв случай не бива да се намесва детето в спора.  

# 64
  • Мнения: 96
Добро утро,
Вчера имах консултация с адвокат точно по този въпрос. Както вече е споменато в темата, има излезли много съдебни решения за разрешаване на пътуване на дете в чужбина без подпис на единия родител- ограничаването на детето от пътувания се смята за нарушаване на човешките права и т.н..
На нас, от както съм разведена, ни се е наложило един път да пътуваме с малката. Пълномощното ми костваше не знам колко си обаждания по телефона..а днеска, а утре, скандал при нотариуса..ограничаване на пълномощното. Сега пак ми предстои такова искане до БНД, което мисля да бъде еднократно и при отказ започване на дело за заместване. Дъщеря ми е на 6 години и при мисълта, че ми предстоят 12 години в които тя ще бъде зависима от неговото настроение хич не ми допада. Аз също съм на мнение, че децата не трябва да се настройват и да се въвличат в такива спорове, но също така не трябва и да се лъжат и да се крият подобни неща от тях. Treasures, защо ти трябва да се чудиш какво да кажеш да дъщеря си- нека той да и обясни защо ще я лиши от това пътуване и ако тя му се разсърди ще е в пълното си право, но за това няма да си виновна ти.
"Много обидна ситуация, собственият ти баща да ти завижда и да ти прави мръсно." - да обидна ситуация, но той не осъзнава, че прави мръсно на детето в случай..просто ти си му на прицел. След като оставих дъщеря ми при моите родители в чужбина за 1 месец- лятната ваканция,  още на първият ден в който се прибрах в България получих СМС- " К... долна, детето повече няма да излезе от България, ти да си вееш з... докато я няма"... едва ли има нужда от коментар  newsm78. Та човек каквото сам си направи, никой не може да му го направи. Твърдо съм решена, ако сега не получа безсрочно пълномощно да започна процедурата, а на дъщеря ми ще и обясня просто, че лятото няма да може да пътува (ако не излезе съдебно решение), защото баща и е преценил така- да го попита защо и, че това ще е последния път в който ваканциите и няма да протичат така както тя иска!!!

# 65
  • Мнения: 7 325
Има създатели които изобщо не се вълнуват от чувствата, желанията и нуждите на децата си. Типичен пример за това е БНД. Две години тичах из Европа като луда докато излезе съдебното решение. Той не само че не се интересуваше какво се случва със синът му ами и един месец се кри като плъх от призовкарите и не искаше да приеме документите за да разбере какво дело се води срещу него. Така че идеята ....детето да го пита за да се почувства той някак .... в повечето случай не работи.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Дори си мисля, че е по-добре да откаже за да имам основание да повдигна дело. Така след решение заместващо неговото съгласие ще се чувствам наистина вече тотално разведена. Защото тази зависимост просто ми присяда на гърлото. Единствено ще ме е яд за разходите, които ще трябва да се направят, вместо да отидат за детето и изхабените нерви. Но както детето ми казва, пари се печелят, а свободата май трябва да си я извоюваме.
Ще изчакам следваща седмица като се видят за резултата и ще действам според ситуацията.
Благодаря за мненията Ви!

# 67
  • Мнения: 7 325
Моите разходи бяха около 500 лв.  хонорар на двама адвокати, моя и служебен защитник на създателя. Мога да си ги търся като заведа изпълнително дело защото в решението пише че са за негова сметка. Така че Treasures проблема е само да ги дадеш в началото, след това можеш да си ги вземеш.

# 68
  • Мнения: 33
  Аз също съм поредната майка с такъв проблем и моля да ми препоръчате добър адвокат в Плевен по възможност с опит в подобни дела.
 От 4 години сме разведени и многократно съм молила БНД  да се съгласи за издаване на паспорт на детето. Няколко пъти обещава и после се отмята така, че вече е крайно време да заведа дело. От опит обаче знам, добрия адвокат е много важен, за това ако някой може да ми помогне ще съм му благодарна.

Последна редакция: вт, 23 ное 2010, 22:11 от lalentse

# 69
  • На изток от рая...
  • Мнения: 635
Да се запиша и аз в списъка - поредната с такъв проблем.

Последният случай - от вчера. Проблемът при мен е допълнен със страха на сина ми от баща му и притеснението, че "тати ще се разсърди". При няколко мои пътуваният през последните години той отказваше да идва с мен, защото "тати каза, че ще ме откраднеш". Да, но времето тече, детето расте - вече е на 12 години, започва да мисли по-самостоятелно, а не да приема всяка дума на тати за чиста монета. Планирахме ходене до Лондон следващата година. За пръв път беше толкова ентусиазиран - говореше постоянно за това и беше сигурен, че щом каже, че иска да дойде с мен баща му ще се съгласи, защото нали уж до сега синът ми "не искаше". Няколко пъти ме моли да отложа разговора, защото му трябваше време да се настрои и да се "противопостави" на баща си. Е, проведох го вчера - отговорът "не".

После и синът ми говори с него /по телефона, защото живеем в различни градове/ и на него отказа. На детето му беше много мъчно и същевременно се притесни, че баща му се разсърдил. Споменах за варианта да потърсим разрешение чрез съда - отказа пак заради това - "тати ще се разсърди".
 
Просто исках да споделя, защото ми е много мъчно, че БНД изнудва така сина си - или мислиш и правиш каквото искам аз, или съм сърдит. Така беше и с мен през годините на брака ни и съм нясно с тази зависимост и страх великия мъж да не се разсърди. Затова и сега няма да предприемам нищо, ще чакам времето, когато детето ще е достатъчно голямо и ще преодолее страха си. Вчера се опитах само да му обясня, че няма защо да се притеснява от това, че иска нещо различно от това, което баща му му казва, че трябва да иска, че не е направил нищо лошо и баща му няма никакво основание да се сърди.

Извинете за дългия и объркан пост, исках само да си изкажа болката пред вас, защото знам, че ще ме разберете.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 642
Serenata, при нас също има такъв проблем, дъщеря ми е на 10 г., но постепенно започна да преодолява тоя страх да не разсърди тати. Опитвам се да я науча, че има право на мнение и желания, защото е човек, равностоен на възрастните. Но най-голямата помощ получих от семейния терапевт, когото тя посещава. Така че замисли се над тази възможност, не очаквай сина ти с времето да преодолее този страх, защото реално и ти като възрастен човек си го имала. По-добре потърси професионалист, който да го освободи от страха, за да живее детето щастливо и спокойно.

По темата, аз засега имам паспорт, но ще трябва да се поменя и тогава ще опра и аз най-вероятно до съда уви

# 71
  • Мнения: 33
Serenata , моя проблем е подобен, както вече писах от 4 години БНД не пуска детето да излиза извън БГ. Синът ми също се притеснява, че като се разсърди баща му и няма да иска да го взима. Аз обаче ще водя дело ако и този път откаже!!! Стига са манипулирали децата ни !!!  На детето казвам, че ако татко му се разсърди и не иска да го взема вече значи не го обича достатъчно!!! Знам тук мнозина може да ме упрекнат, че така травмирам детето си като го карам да мисли, че не е обичано, но на дълго и широко си обясняваме че той е много добро дете и причината за лошото отношение не е в него а в баща му.  Ние (родителите които отглеждаме децата) си даваме всяка свободна минута за децата, поне  при мен е така. Уча заедно със сина си с часове, стремя се максимално той да не усеща затрудненото ни финансово положение лишавам се от всичко за да не лишавам детето си и накрая сина ми да не може да ходи на гости при собствените му роднини в чужбина. Просто не е честно. Не мисля, че е правилно повечето майки да отстъпваме, не го заслужаваме нито ние нито децата ни.
 Serenata, ни най-малко искам да те нападам напротив аз съм със същия проблем като твоя за това много  добре те разбирам, но ми писна да изчаквам и да отстъпвам, защото насреща това не се оценява, няма смисъл. Желая ти успех  Hug

 И още нещо как не можахме една петиция да подпишем и как се оказа толкова трудно да се съберат 5000 подписа, като сме толкова много родитеките с този проблем!!!!

Последна редакция: ср, 24 ное 2010, 12:33 от lalentse

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Изпитвала съм такъв страх като голяма, но не от баща, а от любим човек и мога също да потвърдя, че той не минава с времето. Страха може да мине само ако бащата се промени, а това дали е възможно...
В този случай мисля, че по-големия проблем е преодоляването на този страх, а не декларацията, защото за декларацията си има законни начини да се вземе.
Това е все едно детето да се страхува да поиска от вас, нещо което по принцип не му се разрешава, като близалка например, защото го е страх от вас. Това не е нормално. В отношенията между двама души, които се обичат не може да има страх, а разсърдени винаги има, за щяло и нещяло. Трябва да намерите начин детето това да го разбере.

# 73
  • На изток от рая...
  • Мнения: 635
Да, опитвам се да обяснявам. И да, ще дойде момент, в който дори и да не е преодолян страха да не разочарова тати, аз ще тръгна по вашия път с делата, защото отказът му издиша отвсякъде. БНД естествено не можа да даде отговор на директния въпрос "защо".

Аз съм в начлото на този труден път, защото, както казах в предния пост, детето за пръв път открито каза, че иска да пътува с мен. До сега винаги твърдеше, че не иска да ходи никъде. За някой може да е нищо, но за мен това е "пробив в мисленето", "напредък в изграждане на самостоятелността" и "пръв сериозен опит да заяви, че иска противното на това, което иска баща му". /слагам всичко това в кавички, защото разбирам, че за хора, които не са имали подобен проблем такива изрази може да са смешни и прекалено гръмки/.

Съгласна съм, че за да се преодолее е нужно не само време... Наистина правя каквото мога, за да разбере синът ми, че обичта не означава безропотно съгласяване с всичко. Доколкото го познавам като характер, мисля, че има сили да се справи.

Благодаря за разбирането.

# 74
  • Мнения: 8
Много ми се искаше сега да можех да ви дам съвет като майка минала през деветте кръга на ада и да ви кажа ,че да ще спечелите това дело.Борих се със всички сили ,но уви 2 год се побърках по дела и днеска си прочетох решението .Не ме пускат в 4 стр .ми обяснява съдията как няма да е добре за детето да живее с мен ,можело да го заведа в размирна държава и т.н ..Загубих много време,пари ,нерви и много надежди.Знам за майки ,който все пак са го спечелили делото,обикновено обаче другата страна накрая склонява на споразумение.Аз на първа инстанция го загубих (там се съмнявам за подкуп),на втора безапелационно го спечелих ,но стигна до трета ,където има един състав вече второ дело има отрицателен резултат:(Стигнете ли Върховен няма гаранция за успех.

# 75
  • Мнения: 1 072
аз водих направо дело за лишаване от родителски права- дъщеря ми беше на 5г когато го спечелих и още на следващия ден отидох да й изкарвам паспорт. спомням си, че за да заведа делото в съда, издирвах адреса му чрез полицията /беше адреса по лична карта, не знам дали е бил и адрес на реално местоживеене/. два пъти трябваше да му носят призовка на адреса, която никой не прие, а след това го призоваха чрез държавен вестник. естествено, не дойде на делото, мисля че служебен адвокат му беше назначен. при мен се проточи около година, но сега може би по-бързо стават нещата. разбира се, оттогава съм много спокойна като знам, че детето не зависи от прищевките на биологичния си баща /много ми е било мъчно като съм виждала как деца не могат да отидат на екскурзия в чужбина именно заради такива проблеми/. като причина за отнемането на родителските права изтъкнах факта, че от развода нататък не е плащал един лев издръжка и не се е интересуал от детето. трябват и двама свидетели, които да говорят в твоя полза. така ще си спестиш и евентуалното завеждане на дело от негова страна /с което те плаши/- ако е лишен от родителски права, не може да заведе и дело  Simple Smile

Точно по същата процедура вървя и аз - нищо сложно или притеснително няма. След като излезе решението можете да си пътувате и да правиш каквото искаш. Мъжа ти ще е лишен от родителски права, така че не може да вземе детето нито след 1-2 нито след 200 години. Всички други права по отношение на детето остават само за теб

# 76
  • Мнения: 270
Хмммъ. Замислям се дали и аз де не предприема такава стъпка.     newsm78
Така или иначе във връзка със закона имам всички основания.

# 77
  • някъде там......
  • Мнения: 477
..... Мъжа ти ще е лишен от родителски права, така че не може да вземе детето нито след 1-2 нито след 200 години...
Тук следва да не се съглася, защото...... присъденото положение подлежи на промяна. За съжаление. Sad

# 78
  • София
  • Мнения: 1 642
Хайде сега и аз да побутна темата, че ми се явява казус. Как стои въпроса с нотариално заверените пълномощни в случай на групово пътуване на децата. Ако се заминава с ансамбъл по покана, може ли да се избегне даване на съгласие от бащата и по какъв начин? Има опция детето да пътува лятото за един фестивал, но се опасявам от "отмъщения" към мен и съответно неподписване на нотариално заверено пълномощно.

# 79
  • Мнения: 2 927
Няма начин да се избегне. Дори при груповите пътувания, родителите на всяко дете дават съгласие. Дали съгласието на всички родители ще е в един документ, или всеки ще завери за своето дете, също няма значение.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Няма начин да се избегне. Дори при груповите пътувания, родителите на всяко дете дават съгласие. Дали съгласието на всички родители ще е в един документ, или всеки ще завери за своето дете, също няма значение.

Хърмаяни
, има промяна в закона, която облекчава груповите пътувания. Там дава съгласие само родителят, на когото са присъдени родителските права, а отговорникът на групата поема отговорността, че ще върне детето. Обсъждахме го наскоро, но не знам дали вече има натрупана практика.

# 81
  • Мнения: 2 927
Не можах да открия промяна в чл. 76 от ЗБДС. Все още е с тази редакция:
"Чл. 76. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Може да не се разреши напускане на страната на:
...........
9. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г., доп. - ДВ, бр. 47 от 2009 г., в сила от 01.10.2009 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители. При разногласие между родителите спорът се решава по реда на чл. 127а от Семейния кодекс."

Моля те, кажи в кой закон са гласували такава промяна, защото е важно, ако има противоречащи разпоредби.

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Хърмаяни , това е една наредба за граничния контрол, убивам се сега да я търся - бях пускала линк в една от множеството теми за паспортите, обаче пусто нищо не намирам сега. Ще търся още!

# 83
  • София
  • Мнения: 1 642
Това е страхотно решение, обаче какво се случва, когато никой не държи родителските права. Ние с БНД нямаме брак и в момента чакаме дата за старт на дело за родителски права. Не знам дали ще успее да приключи до юли  ooooh!

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Намерих темата и документа, който важи за груповите пътувания.
Ето ви го:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=419984.0;topicseen

# 85
  • Мнения: 1
Моля Ви, дайте ми някакви кординти на адвокати от Пловдив, които са водили/спчелили такива дела? Аз имам същия проблем и ми омръзна да ме шантажират и изнудват..... Sad
Благодаря предварително!

# 86
  • Мнения: 75
Здравейте, Аз започнах процедурата за родителски права над детето, включително и за изкарване на български документи на детето и за заместващото съгласие на бащата за пътуване на детето в чужбина. Делото ми е насрочено за май месец, като на БНД е назначен служебен адвокат, който да го представлява, тъй като БНД се води изчезнал. БнД не се явил за да си вземе призовката, нито са го открили на домашния му адрес в града, в който се води, че живее в България, макар по същото време той си беше в България. Първо сметнахме, че той не знае за това дело, но след телефонен разговор с него аз разбрах, че той е наясно за това дело и ми каза, че нищо няма да предприеме тук, но пък ще задейства съдебната система в САЩ за вземане на родителските права над детето. Разговарях с моята адвокатка по този въпрост, тя ме увери, че нищо не може да направи, но неговите думи бяха толкова заплашителни, че само мисълта, че трябва да се боря с него за детето си ме ужаси. Според вас той може ли да направи нещо? Страх ме е да не почне да ми прави нещо напук и да се получи като онези ситуации на децата с бащата българин и майка полякиня, както и за случката на бургаското летище, където 2 съда от две различни страни са дали различни съдебни решения. БНД не иска детето, но иска да ми прави живота кошмарен. Отказва да изплаща издръжки на детето, но не спира да ме заплашва с американските служби, които щели да цъфнат на вратата ми......  Решила съм да го игнорирам тотално и повече никакви разговори с него за нищо. С луд не мога да се разбера....

# 87
  • Мнения: 818
Roscoe ,виждам че си ми градска Wink
Само ще ти предложа да му кажеш,че му го даваш доброволно и да пита детето иска ли да живее при него?Работи на 100%,така го обезоръжаваш...Wink

# 88
  • Мнения: 53
Ох мили мои и на мен ми предстои да се разправям пак за паспорта  Sad . То не ни стигат другите проблеми, ами и с тая несправедливост трябва да се преборя сама. Да вече и с детето.. Дано това не се отрази шоково на детето. Смятам да отидем с един куфар пред вратата им и или идваш за паспорт или грижи се ти за детето... Знам ужасно е но и цялата ситуация е такава... Дори се замислям какво да взема за самозащита...С адвокати няма да стане то се е видяло... Все пак България е!

# 89
  • Мнения: 75
Днес мина и моето дело за попечителство и за документ заместващ съгласието на БНД за издаване на паспорт на детето и за пътуване извън страната само с мое съгласие. БНД  не беше открит на адрес за да си получи призовката и го обявиха за изчезнал. Беше му назначен служебен адвокат, който платих аз  Close. Всичко мина много бързо, но решението щяло да излезе в срок до 1 месец. Като че ли ми се вижда доста времето. Дано с това да се приключи всичко.  Grinning

# 90
  • София
  • Мнения: 672
Може да излезне и по-бързо - нека адвокатът ти проверява. На моята приятелка и излезна за 10-тина дена.
Браво, че си се преборила!

# 91
  • София
  • Мнения: 1 642
Честито и от мен Роско   bouquet

Аз също се преминах през дело за родителски права, вече са мои официално, така че поне за груповите пътувания нещата са уредени. Догодина ще трябва обаче да се вади нов паспорт, та ще видим какви ще ги вършим  ooooh!

# 92
  • Мнения: 75
Честито и от мен Роско   bouquet

Аз също се преминах през дело за родителски права, вече са мои официално, така че поне за груповите пътувания нещата са уредени. Догодина ще трябва обаче да се вади нов паспорт, та ще видим какви ще ги вършим  ooooh!

Нещо не разбирам това за новия паспорт. Ти нямаш ли документ, който замества съгласието на БНД за издаване на нов паспорт на детето? Или при подновяване на паспорта трябва да се минава през съда за нов документ?  newsm78

# 93
  • София
  • Мнения: 1 642
Ами при мен драмата беше, че детето трябва да пътува в чужбина с група, а аз нямах родителски правя, бяха поделени между мен и БНД. Сега вече делото ми свърши и детето ще може да пътува с другите деца и само с мое съгласие. Иначе детето си има паспорт от преди раздялата ни, следоветлно сега тепърва ще видя какво ще ми се случи по тоя параграф  ooooh!

# 94
  • Мнения: 7 325
Аз имам съдебно разрешение детето да пътува в чужбина без съгласието на бащата. На съдебното заседание съдията каза да се отбележи и въпроса с паспорта, но незнайно по какви причини в решението това липсва. В момента синът ми е с изтекъл паспорт и дата за подмяна в посолството. Но ми беше заявено че щом в съдебното решение не пише - лишен от родителски права - едва ли паспорта ще бъде сменен. Аз все пак съм решила да си направя труда да пробвам. След месец и нещо ще споделя резултата.

# 95
  • Мнения: 75
I.Hr. много неприятна ситуация. Дано да се реши този проблем в най - скоро време.  Peace

# 96
  • Мнения: 6
Та направо на темата.На интервю сме на 12.03.2014г. със съпругата ми сключихме брак след като ме изтеглиха за зелена карта.Съответно биологичния баща на детето(ББНД) отказва да подпише декларация и да се съгласи поне за паспорти та да се явим на интервюто и четиримата,аз съпругата ми и двете деца.В момента има заведено дело...или поне три дела,но в тази наша съдебна система е задължително да се загубиш та да не ти е лесно,а напротив....при представени документи за дата на интервю за 12.03.2014 съдията определя дата за делото на 15.04.2014,до тук нищо изненадващо,но след като се обадихме в посолството и след като се разбрахме,че няма проблем да отложим интервюто поне на децата и имаме едва от 4-ри до 6-ст месеца време за да не приключи фискалната година и да останат визи.Сега чакаме делото,това с ББНД не мога и до днес да го схвана,не са имали сключен граждански брак,не плаща издръжка....просто ги е припознал.И в такъв момент се прави на господ.Е не е истина!!!

# 97
  • Мнения: 7 325
coolsomemury, най добре е да си минат нещата с дело колкото и време да ви коства това. Една декларациа може да бъде оттеглена по всяко време и нали се сещаш какъв проблем може да ви направи това.  БНД-тата няма да ги разбереш ( освен ако не влезеш в техните редици ). Шегувам се резбира се. Успех ви желая, мисля че с един опитен адвокат нещата ще се разрешат във ваша полза, но ... "законовите срокове" в системата са  #Crazy
 Моя проблем се разреши с ЛК. Синът ми вече е свободен да пътува в ЕС.

# 98
  • Мнения: 6
Разбира се,че ще почакаме,то друго и няма какво да се правим.Отложихме интервюто на децата за по-късна дата,когато и да е тя,ще се обадим допълнително.Мисълта ми беше,че след това дело,както и да се развие,факт ще е 1-во,че ще се наложи да плаща издръжка,2-ро ще има режим на виждане,докато сега бяхме толерантни,когато иска да си ги вижда няма проблем,докато не започна да се бърка в нашите неща,и 3-то в най-лошия случай ще обжалваме решението ако не бъде в наша полза.С други думи тази порода ББНД не мога да ги разбера...фалшива гордост ли що ли Simple Smile

# 99
  • Мнения: 7 325
Нямам представа какъв е вашия случай, но имам обяснение ( за себе си ). 1. БНД вижда децата и иска да е с тях, разбирам несъгласието му те да живеят далече от него. 2. БНД не се вълнува от децата си - мръсник, намерил начин да тормози бившата си жена.
Каквито и да са ви отношенията с БНД - гответе се за битка в съда, освен ако не се споразумеете разрешение срещу издръжка.
Дръж ни в течение за развитието - споделения опит тук винаги е от полза за някой, който тепърва тръгва по този път.

# 100
  • Мнения: 84
В момента водя такова дело, тъй като БНД само ме разиграва и не подписва декларация. На мен казва че ще подпише декларация, но аз трябва да направя в замяна сумати неща (например първия път да му дам 1000 лв да внесе в някаква сметка, която бил открил на името на детето; след това да оттегля изпълнителния лист с който плаща присъдената му издръжка за детето, също и да подпиша декларация че ми е платил издръжка една година назад(което не е направил)- пак във връзка с делото за издръжка). В крайна сметка дори когато съм съгласна с условията пак не подписва. В отговорът на иска за заместващо съгласието му съдебно решение пък е писал, че не ми подписва декларация, за да не избягам с детето в чужбина (доколкото разбрах това е нещо обичайно като отговор).
На съдебното заседание той пак обеща, вече пред съда, че ще подпише декларация, и делото се отложи. Но в уречения ден и час при нотариуса пак е отишъл и не е подписал с неадекватно поведение и аргументи.
Другата седмица е делото и ще видим.
При мен причината е ясна- целта му е да ми създава спънки и неприятности.
За детето освен присъдената му издръжка нищо повече не прави. Дори нея вече трети месец не заплаща. Вижда детето веднъж на няколко месеца за по няколко часа.

# 101
  • Мнения: 7 325
Внимавай с какво се съгласяваш и какво му подписваш, защото една майка преди време сподели как е направила всичко което и е поискал бащата на децата и, включително му е подписала документ за платена издръжка - не помня за колко години, а той - няколко дни преди заминаването им е оттеглил декларацията си. Така че май е по добре да си минат нещата през съда, има ли съдебно решение - няма начин да се прави на велик, декларацията може да я анулира когато реши. 

# 102
  • Мнения: 84
И според адвоката ми е така. Винаги може да оттегли декларацията, и нямам съмнения че би го сторил.
Поне през съда нещата са ясни. Друг е въпросът съда какво ще постанови, защото доколкото разбрах най-вероятно ще постанови такова заместващо съгласие за една година например и в определени държави. На делото миналата седмица съдийката поиска от мен да подготвя писмено за следващия път кога и къде искам да пътувам с детето  Angry Аз в крайна сметка точно затова искам това заместващо съгласие- да мога да планирам спокойно пътувания, не го искам за конкретен повод... Ако за всяка екскурзия трябва да водя такова дело, меко казано ми се струва абсурдно  ooooh!

# 103
  • Мнения: 6
Аз и съпругата ми вече се примирихме с факта,че дело ще има.Малко след интервюто(1 месец),но пък само така ще сме сигурни,че всичко ще е наред и няма да има шикалкавене от страна на БНД Simple Smile.От друга страна имах и "оферта" от двама яки "съветници",но не ми е в стила поне на мен.При нас проблема не е дали решението ще е в наша полза,а то ще е,а по скоро дали всичко ще се вмести в рамките на този период в който аз и съпругата ми можем да напуснем страната.Днес сме на интервю и след това до септември трябва да сме напуснали страната,а не знам доколко е тромава или гъвкава нашата система по правораздаване.А иначе от посолството ме успокоиха,че за децата няма проблем,веднага след делото с решението в ръце отиваме с децата на интервю и всичко ще е наред ...надявам се,стига все още да има визи:).Това е за нашия случай.

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Не искам да те разочаровам, но може да не се вместите в сроковете. Особено ако БНД обжалва. Подобно дело ми отне повече от година на две инстанции.

# 105
  • Мнения: 6
Ако така се случи и при нас отиваме на фаза Петиция,а там няма къде да ходи Simple Smile,но ще отнеме още 5-6 месеца.Той това не може да разбере.Няма доходи с които да ги гледа,няма къде да ги гледа,има само едното желание и то се появи когато разбра,че ще се пътува нанякъде Simple Smile.То и за това делото малко го пораздухме и за издръжка и за режим на виждане,а от там и заместващо съгласие.Но ще видим:).Благодаря за подкрепата на всички в този форум,а и сигурно съм единствения мъж тук,но знам ли? Simple Smile

# 106
  • Мнения: 84
Ако така се случи и при нас отиваме на фаза Петиция,а там няма къде да ходи Simple Smile,но ще отнеме още 5-6 месеца.Той това не може да разбере.Няма доходи с които да ги гледа,няма къде да ги гледа,има само едното желание и то се появи когато разбра,че ще се пътува нанякъде Simple Smile.То и за това делото малко го пораздухме и за издръжка и за режим на виждане,а от там и заместващо съгласие.Но ще видим:).Благодаря за подкрепата на всички в този форум,а и сигурно съм единствения мъж тук,но знам ли? Simple Smile

Извинявай, за пръв път чувам за Петиция, моля те би ли споделил какво точно представлява в този случай.
Благодаря и успех!

Моето дело е утре... действа ми подтискащо, тъй като и аз трябва да се явявам  Confused

# 107
  • Мнения: 6
Петицията се подава от САЩ,в случай,че получим заместващо съгласие,но пропуснем срока за явяване на интервю или фискалната година приключи.С тази петиция се заявява намерение да се изтеглят деца,брат,сестра,годеница и т.н с тази разлика ,че трябва да се доказват доходи,а и самата петиция се плаща,мисля  че сумата бе около 380$.Това е!!!

# 108
  • Мнения: 84
Разбирам...
Все пак дано не се стигне до там, дръж ни в течение. Стискам палци.
 П.С. Жалко, че дори очевидното по-добро за децата е толкова трудно за постигане  Tired

# 109
  • Мнения: 6
Та значи,делото ни все още не е в ход поради предложението от страна на съдията  за медиатор....тази наша законодателна власт определено не става за нищо,но все още имаме време.Следваща дата за дело е на 20-ти май.Ако все пак има адвокати или хора който са вещи в тази материя ще се радвам да ме светнат все пак какво да очакваме и ако все пак чрез медиатор не се постигне съгласие какво прави съда в случая?

# 110
  • Мнения: 9
а може ли съгласието да е за конкретно пътуване, всеки път когато се налага да излизат, ане за голям период от време

# 111

Общи условия

Активация на акаунт