БНД отказва да даде подписи...

  • 30 065
  • 111
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 857
Да допълня: има и друг вариант - дело за лишаване от родителски права. Щом БНД е в чужбина, щом не е плащал издръжка наред години, това са основания да бъде лишен от родителски права. Тогава подписът му няма да е необходим за издаване на паспорт и пътуване в чужбина.
Просто се консултирай с адвокат коя от двете възможности да използваш.


Tintina,
това, че бащата е в чужбина не е основание да бъде лишен от родителски права. Второто основание, че от години не е плащал издръжка може да отпадне, ако татето плати издръжката наведнъж. За лишаване от род.права трябва да се докаже, че бащата трайно не се интересува от детето и не полага грижи за него, никакви ни материални ни възпитателни.
И процедурата е тежка и трудно се доказва... и въобще не е сигурно, че съда ще го лиши от род.права...а и да стане чудо не се знае след години ако един такъв напълно незаинтересован и зачезнал, да вземе да се завърне и да поиска режим на контакти...ами ще му ги присъдят защото детето има интерес и право да контактува и с двамата си родители. Само ако родителят представлява опасност за детето и не е в негов интерес ще бъдат отказани тези контакти или ще стават в присъствието на социален служител /зависи и колко е голямо детето и дали иска разбира се да контактува/

"Във всички случаи е в твой плюс, защото при едно дело БНД може да се яви и най-невинно да каже, че не е отказвал никакъв подпис, а ти си една гадна кучка, която му прави мръсно. Тогава съдът ще прекрати делото, а БНД може да те мотае отново с години. И ние постъпихме по този начин - с нотариална покана."

Ами още по-добре ако каже в съда, че не отказва - да си дава съгласието в съдебно споразумение, което съда да утвърди.
Съдът няма да прекрати делото, а ще поиска да представите тази спогодба за да да я утвърди със съд. решение.

Не е задължително да му искаш съгласието с нотариална покана, но колкото повече доказателства черно на бяло, толкова по-добре.

ще цитирам изадка от мотивите от съд.решение на СГС по идентично дело за пътувания на дъщеря ми: "... Главният факт на доказване по настоящото дело е дали съответният родител, срещу когото този иск е насочен не дава съгласие детето да пътува извън страната. В настоящия случай той е безспорен - бащата не дава такова съгласие. По никакъв начин ответникът-въззивник не е опровергал твърденията в тази насока, като доказателствената тежест е негова."

т.е. той да се напъне и да докаже, че е дал съгласието си. Whistling

off=t= Tintina, четох в другата тема за издръжките, че БНД се е напънал да иска упр. на род.права, а ти да плащаш издръжка на него.  ooooh! А дъщерята попитал ли е дали иска да живее с него или е забравил тази малка подробност?
Ти му искаш сигурно 100 лв. и той казва, че са много, но теб ти иска 150 (?)  Mr. Green Позната история... да не би да ги консултира един и същ адвокат от Бургас тези БНД-та  hahaha Моят така се консултираше и молби и жалби му пишеха, и един софийски колега му бяха намерили, щото в София трябваше да се явява някой софийски адвокат /който лудна от БНД/
БНд искаше той да упр.род.права /това в съда, напрактика ми заяви, че дъщеря ми трябвало да живее при майка ми и баща ми/ и издръжка 60лв. и че е материално върха  Crazy. В делото за издръжка което аз му заведох започна да твърди, че е материално много зле  Outta Joint и свръх сили само 30 лева може да плаща.  Joy
Виж по новия ГПК адвоката ти може да поиска съда да насрочва съд. заседания по делата за издръжка, зам.съгл. за паспорт и пътувания и упр. на род.права в един ден и при един съд.състав за да не може БНД да прави си свободни съчинения и да кръшка и да се крие.
Защото и болести ще започнат да го налягат   Mr. Green hahaha и болнични ще представя в съда и призовкаря няма да може да го намери ... абе този филм вече съм го гледала, ама финалът най-ми харесва Party
Нали адвоката ти е поискал да бъдат присъдени съд.разноски и адвокатски хонорор, ами БНД ще плаща, като много знае  Mr. Green




Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 14:56 от zon

# 31
  • София
  • Мнения: 1 642
Оооооо, момичета и нашето БНД ми е завело насрещен иск за родителски права, защото видите ли детето искало да живее с него  Joy Joy Joy само дето детето не знае и хабер си няма  Joy Joy Joy

Стигнем ли до съд няма оправия, ама пък без него ни шантажират, така че май по-добре да викаме ела зло, че да не дойде по-зло.

Стискам палци в съдебните битки на всички.

Роско, моя съвет е специално да идеш в общината и да си регистрираш детето по местоживеене, за да си се знае че то си живее постоянно в БГ. Когато вадехме паспорт на моята хубостница ни поискаха специално да й извадим нейна си лична адресна регистрация. Така че не ти е излишен и тоя документ.

# 32
  • Мнения: 75
Аз не искам да му отнемам правата на родител. Той може да си вижда детето, когато (ако) пожелае. Но не искам да ми прави проблеми. Исках да се разберем без да минаваме през съдилища и адвокати, но май няма да стане. Човекът иска да прави проблеми. Детето искало да живее в USA.... И как разбра, че иска да живее в USA, като НИКОГА не е разговарял с него дори по телефона?
Zоn, нямам съдебно решение за родителски права над детето и точно за това набързо ще трябва да заведа това дело, че този като нищо ще цъфне на вратата да си взима детето. И то само да ми направи на пук, не за друго. Добре че, е на друг континент. Simple Smile
Червената корса и аз така мисля повече да не му се обяснявам много много, а да си действам. А той да прави каквото си ще. Ако ще и на Обама да иде да се оплаче, все ми е тая.... Laughing Laughing Успех ти желая! Peace Hug

Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 20:30 от Roscoe

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 6 110
zon, абсолютно си права, че местоживеенето на бащата в чужбина не е основание за лишаване от родителски права.
В случая на Роско наистина е по-добре дело за заместване на липсващото съгласие, отколкото дело за лишаване от родителски права.
Много е замотано това с двете гражданства, не се знае в кой момент правото на коя държава ще вземе връх, така че е добре да си има БГ паспорт, след като ще си живее така или иначе в БГ детето.

Засега моят БНД не иска да му плащам издръжка Laughing Не се е сетил чак дотам. Просто след като заведох дело за увеличаване на издръжката, той реши да ми прави напук и да иска родителски права. И не, не попитал детето, както правилно предположи - изпуснал е тази "малка подробност". Съдът обаче ще я пита, защото тя е почти на 12 години вече.
И както писах и в другата тема - БНД в едното дело е свръхбеден (това за издръжка), а в другото - с превъзходни материални възможности да гледа детето hahaha
И той не ползва адвокатски услуги - много е свидлив. Струва ми се, че отлично знае изхода на делата и не се набутва за адвокат, за да плаща после моя. Само не знам отде е тази проклетия да риташ срещу ръжена.

# 34
  • Мнения: 2 857
И той не ползва адвокатски услуги - много е свидлив. Струва ми се, че отлично знае изхода на делата и не се набутва за адвокат, за да плаща после моя. Само не знам отде е тази проклетия да риташ срещу ръжена.

брей те направо са астрални братя-близнаци  Crazy Laughing
и моя БНД на делата за издръжка (СРС и СГС) се яви без адвокат. Дали за да спестява, дали да се прави, че пари няма даже и за адвокатски хонорорар или двете заедно  Thinking не знам, но резултата не беше благоприятен за него.
Той и на бургаските адвокати не е плащал, било е явно услуга за услуга - бизнес интереси - проекти-имоти-земи...
ама и те не се бяха постарали - без хонорар и поет ангажимент
Софийският адвокат и той услуга правеше на бургаските си колеги и беше поискал минимален хонорар на БНД без да уточнява, че поема ангажимент да го представлява само на първа инстанция... та БНД като обжалва /жалбата беше написана, като и искавата молба от бургаските адвокати/ софийският адвокат ще не ще трябваше да се явява и на втора инстанция да го преставлява...
но това не е всичко... аз като заведох насрещен иск за паспорт и извеждане от страната и съдът обедини двете дела /по негов иск за промяна в упр. на род.права/ в едно....мунчо отказа на адвоката си да му заплати хонорар по моя иск, ни на първа ни на втора инстанция...
Дъщеря ти, когато разбере ще му се обиди и ядоса, че действа зад гърба й без да я пита и да се съобразява с нейното желание. Твърде е възможно да откаже да контактува с него, ако той не си оттегли иска и не се съобрази с нейното желание. Нормално е да иска да живее с теб, нали винаги сте живяли заедно и ти си се грижила за нея, той изведнъж от незнаен каприз, или по скоро от яд завежда иск за промяна упр. на род.права без да мисли и без да си го представя реално как би се осъществило.
Моята дъщеря също беше на 12г., когато баща й заведе такъв иск и познай каква беше реакцията й.

Тинтина, засегнала си му болното място, явно му се свиди да дава пари за дъщеря му и започва да ти прави напук без да мисли.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 110
Дъщеря ти, когато разбере ще му се обиди и ядоса, че действа зад гърба й без да я пита и да се съобразява с нейното желание. Твърде е възможно да откаже да контактува с него, ако той не си оттегли иска и не се съобрази с нейното желание... Моята дъщеря също беше на 12г., когато баща й заведе такъв иск и познай каква беше реакцията й.Тинтина, засегнала си му болното място,

Познах Wink
Тя знае, веднага й казах. Първата й реакция беше да му вдигне панаир по телефона, след което въобще отказа да говори с него. Ама и той не се натиска - хем иска родителски права, хем три месеца не й се е обадил дори по телефона.

Нашият съд пък обратно - не обединява, ами разделя делата, да му се чудиш на акъла. Аз заведох дело за издръжка, той в това дело измрънка как не виждал детето и съдът хоп - образува ново дело за родителски права и режим на свиждане. Не мога да разбера тази логика, но като се сетя как водих три дела едновременно, като се развеждах - едно за развод, едно за режим на свиждане и едно за издръжка, нищо не ме учудва.

# 36
  • Мнения: 75
Ох Тинтина, то и при вас хич не е лесно. ooooh!  То и нашия БНД по никакъв начин не се интересува за детето, освен в коя държава ще живее. А това дали е нахранен, има ли дрешки, обувки, в кое училище ще започне 1ви клас не го интересува ни най - малко. #Cussing out #2gunfire

# 37
  • Мнения: 13
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

Не е толкова просто, за съжаление. След като детето е с двойно гражданство, то на излизане от БГ се изисква въпросното пълномощно от другия родител. Това е личният ми опит от 2 септември т.г.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 6 110
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

Не е толкова просто, за съжаление. След като детето е с двойно гражданство, то на излизане от БГ се изисква въпросното пълномощно от другия родител. Това е личният ми опит от 2 септември т.г.

Malko diva, би ли дала подробности?
Вероятно когато двойното гражданство е обявено - т.е. властите знаят, че детето е с двойно гражданство, са поискали пълномощно. Ако детето има само един паспорт - в случая на авторката американския и не са му издавани други документи, има вероятност да се мине между капките - все пак граничните няма как да проверят с какво гражданство е детето. Има много случаи, в които децата имат по два паспорта и майките просто вадят единия, когато излизат от България и другия, когато влизат. Интересно ми е да опишеш какво точно се е случило при теб.

# 39
  • Мнения: 13
Malko diva, би ли дала подробности?
Вероятно когато двойното гражданство е обявено - т.е. властите знаят, че детето е с двойно гражданство, са поискали пълномощно. Ако детето има само един паспорт - в случая на авторката американския и не са му издавани други документи, има вероятност да се мине между капките - все пак граничните няма как да проверят с какво гражданство е детето. Има много случаи, в които децата имат по два паспорта и майките просто вадят единия, когато излизат от България и другия, когато влизат. Интересно ми е да опишеш какво точно се е случило при теб.
[/quote]

Я да видим.
И тримата: аз, детето (на 13 год.) и БНД сме българи с БГ гражданство.
И тримата живеем в Канада. И тримата сме и с канадско гражданство. Никой от нас няма валидни БГ документи - отдавна изтекоха. В БГ бях сама с детето. Имах си безсрочно пълномощно от БНД на бълг., а също и на англ. език за пред имиграционните в Канада -никой не ми го поиска. В БГ влязохме с Кан си паспорти без проблем. Излязохме пак с тях. Но пък ми поискаха пълномощно от БНД. По мое мнение служителят на излизане от БГ не беше сигурен как точно да процедира. Вероятно по фамилното име на детето разпозна, че то е с БГ произход, но тъй като напускаме като чужди граждани, не би следвало да иска пълномощно на бълг.  Ама  карай... Съветът ми е да си приготвите всякакви документи за всякакви сценарии. Аз мъкнех всичко. С детето пътувам много и навсякъде. Само в БГ все искат нещо и мрънкат незнайно за какво. Успех.

# 40
  • Мнения: 53
Това с поканата не го знаех.Ами ще го каним г-на щом трябва.Е той сигурно няма да благоволи да вземе поканата, но щом това се документира.Сега съм на друга вълна борим се за оцеляване тук, да видим докога.Когато си подновявах документите ми направи впечатление, че разни искащи да изкарат паспорт на детето си бяха питани къде е бащата.Имам чувството, че ако докажеш, че е в чужбина е по-лесно да изкараш паспорт.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 6 110
В БГ влязохме с Кан си паспорти без проблем. Излязохме пак с тях. Но пък ми поискаха пълномощно от БНД. По мое мнение служителят на излизане от БГ не беше сигурен как точно да процедира. Вероятно по фамилното име на детето разпозна, че то е с БГ произход, но тъй като напускаме като чужди граждани, не би следвало да иска пълномощно на бълг...

Именно. Не е бил сигурен.
На приятелката ми, чието дете е с БГ гражданство, но пък и тримата живеят в Швейцария - тя, детето и съпругът й, който е чужденец, също искаха декларация от бащата, когато тя си дойде за две седмици, а после тръгна да се прибира. После пък стана ясно, че не е трябвало да й я искат, защото тя се прибирала с детето в държавата при бащата, където живеят постоянно. Въобще, върви ги разбери ooooh!

# 42
  • Мнения: 238
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?

# 43
  • Мнения: 75
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?
Самата аз все още не съм започнала това дело, но мисля, че разходите са за майката. Дано да греша обаче!
Иначе дали искат разрешителни или не, когато детето пътува с паспорт от друга страна, много не ми оправя положението, тъй като след година на синът ми му изтича валидността на американския паспорт и за да му изкарам нов отново ще ми искат съгласието на БНД. И за да си спестя нервите да се разправям с човек, който ни приема, ни предава, ще заведа въпросното дело в съда.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2010, 19:50 от Roscoe

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 6 110
Момичета, включвам се с един въпрос. На мен също ми предстои да се сдобия с паспорт и разрешение за пътуване по съдебен път, тъй като БНД не дава индикации, че ще подпише доброволно. Та въпросът ми е делото което ще заведа и евентуално ще спечеля срещу БНД ли се завежда или как? Разходите, които ще направя в последствие присъждат ли ми се за сметка на БНД или остават за моя сметка?

Не е срещу БНД, макар че го призовават. Искането ти е към съда, а разходите - за твоя сметка.
Между другото, има развитие в тази посока, тъй като в новия ГПК липсващото съгласие се дава по бързата процедура, т.е. законодателят се е помъчил да спести дългото разтакаване по делата. Друг е въпросът, че някои съдилища смятат, че издаването на паспорт е административна процедура и следва да мине през Административен съд. Дано скоро практиката да се уеднакви навсякъде.

Общи условия

Активация на акаунт