Коя е звездата до Луната ?

  • 12 094
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 623
Скоро четох, че на 27.08.2010 г. Марс ще бъде най-близо до земята.
Ще се вижда с просто око и ще бъде по-голям от нормалното.
Може да се гледа всяка вечер от днес, на запад и е като малка
червена мигаща точка  Hug

# 16
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 280
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8319    

Това са звуците на Сатурн, мечтателки. Невероятни са.

И Юпитер има пръстени.

Аглея, май на връх Рожен има обсерватория. Не знам дали звездобройци като нас имат достъп до нея, а камо ли когато отварят купола за наблюдения.

Последна редакция: сб, 28 авг 2010, 10:10 от Котьо Тръмп

# 17
  • София
  • Мнения: 2 623
Има обсерватория на Рожен, но като всяко хубаво
нещо в нашата "мила" държава, до колкото знам,
я затвориха, поради липса на средства за поддръжка
и орязване на бюджета им  Naughty

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 702
Обсерваторията на Рожен работи. Действително се оплакват от липса на пари, но не са затворили. През деня пускат групи на посещение в кулата, включително в залата с големия телескоп, а вечер, след предварителна уговорка, се провеждат наблюдения на звездите.

Ние бяхме там на 13.08. Луната, Венера и Сатурн бяха много близо една до друга и преди да стане достатъчно тъмно за наблюдението се виждаха само те, даже от обсерваторията  правеха снимки.
Като се сформира група, вечер има лекции и се извършват наблюдения с по-малък телескоп. А лекторът показва звездите с една лазерна показалка и изглежда така, сякаш наистина докосва точно въпросната звезда.
Много беше красиво!
А ние бяхме точно в деня след пика на Персеидите и още имаше падащи звезди. Най-яркият ми спомен от отпуската!


Пропуснах да кажа, че имат леглова база и предлагат нощувки, но ние не сме се възползвали и не мога да дам отзиви.

Последна редакция: сб, 28 авг 2010, 11:26 от Ежка

# 19
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 280
Блазе ти, щастливка!

# 20
  • София
  • Мнения: 2 623
Еее браво  Hug
Не са я затворили все пак, но няма да закъснеят  Sad

# 21
  • Мнения: 75
Звездата до луната не е ли Сириус?

# 22
  • Мнения: 130
Има една разкошна програма, Stellarium се казва. Както пише в описанието ́и, тя е безплатен планетариум за Вашето PC... И може да изясни въпроса!

# 23
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 280
Намерих бинокъл, довечера  ще го раздавам като астроном.

# 24
  • Мнения: 2 867
Успех и да опишеш какво си видяла Simple Smile

# 25
  • Мнения: 17 546
Има една разкошна програма, Stellarium се казва. Както пише в описанието ́и, тя е безплатен планетариум за Вашето PC... И може да изясни въпроса!
Ами линкът, който съм дала е точно от тази програма и е само една страничка по-назад. Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 130
Има една разкошна програма, Stellarium се казва. Както пише в описанието ́и, тя е безплатен планетариум за Вашето PC... И може да изясни въпроса!
Ами линкът, който съм дала е точно от тази програма и е само една страничка по-назад. Rolling Eyes
Ами, хубаво. Аз пък дадох името на програмата  Wink

# 27
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 280
Успех и да опишеш какво си видяла Simple Smile

Дадено! Дано бинокълът свърши работа, че е много стар модел.

# 28
  • Мнения: 419
Скоро четох, че на 27.08.2010 г. Марс ще бъде най-близо до земята.
Ще се вижда с просто око и ще бъде по-голям от нормалното.
Може да се гледа всяка вечер от днес, на запад и е като малка
червена мигаща точка  Hug
Наистина снощи се  виждаше една силно мигаща червеникава звезда ниско на запад /беше около 00 часа/. Не знаех, че е Марс! Много се притесних да не е онази приближаваща земята планета Х /Нибиру/, която сме щели скоро да виждаме и с просто око... Но сега съм спокойна.  bouquet

Последна редакция: сб, 28 авг 2010, 20:53 от juli_ett

# 29
  • Мнения: 660
И аз сега ще взема бинокъла,някакъв руски е,брат ми го подари за малкия,каза,че е нов,дано се  Peace Thinking  вижда

Общи условия

Активация на акаунт