Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер

  • 185 438
  • 862
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 473
  Как постъпвате в моменти на халюцинации и дезориентиране във времето,при вашите близки? Мама все се грижи за бебе или тръгва на училище...В такава ситуация правилно ли е да я успокоявам,че бебето е добре нахранено или ,че няма да закъснее за занаятия .Или да отклонявам разговора,поне за малко.... Да я откъсвам ли от този илюзорен свят, в който е или да се "включвам" и аз ,за да и е по-спокойно... Sad

# 61
  • Мнения: 2 068
  Как постъпвате в моменти на халюцинации и дезориентиране във времето,при вашите близки? Мама все се грижи за бебе или тръгва на училище...В такава ситуация правилно ли е да я успокоявам,че бебето е добре нахранено или ,че няма да закъснее за занаятия .Или да отклонявам разговора,поне за малко.... Да я откъсвам ли от този илюзорен свят, в който е или да се "включвам" и аз ,за да и е по-спокойно... Sad

За съжаление това е едно от нещата, които се налага да правим всеки ден. Играем театър. Няма друг начин. Всяко обяснение, че това не е така ги фрустрира. Не я откъсвай от този свят, защото няма да можеш. Само ще я обезпокоиш. Или играеш или отконяваш темата. Но пък те са много упорити в тези повторения. Понякога не спирам да се чудя как може един човек, който не помни нищо, упорито да задава един и същ въпрос и да не го забравя дори и ако му отклониш вниманието. И това може да продължи с месеци буквално. Не знам защо е така...Но с волско търпение трябва да се играе театъра и това е.

# 62
  • Мнения: 8
здравейте и от мен,нова съм във форума и се присъединявам към групата...
много съм притеснена и не знам какво да правя..майка ми от две години се промени,стана друг човек
от както я съкратиха от работа се затвори в себе си,не общува стана по чувствителна,но с времето "заби" на цяло,рядко се усмихва,гледа в една точка и от време на време плаче..
на моменти няма желание за нищо а в други е съвсем нормален човек,както преди,смеем се,разхождаме се...ходихме на невролог изписаха и диазепам ,диагноза-депресия и лека форма на деменция резултат от хаповете за месец почти никакъв,спи и се,трудно изговаряне на думи,писане но разсъждава и помни,спокойна е...чисти ,пере,глади помага ми с готвенето,облича се нормално даже се гримирва,за разходки е готова винаги но има моменти в които не иска да стане от леглото,държи се като дете и ми прави на инат,а аз съм много чувствителна и сълзите ми капят,една едничка ми е като знам каква силна жена беше,красива,ума и сечеше а сега....боли ме сърцето ,ден и нощ съм с нея колкото и да нямам сили не се отказвам,ще се боря за да и доставя що годе грижите от които има нужда!
моля за съвети,как да постъпя за напред Sad
благодаря ви предварително

Последна редакция: сб, 08 юни 2013, 01:48 от Masquerade

# 63
  • Мнения: 2 068
Masquerade Здравейте, съжалявам за това което става с майка ви. Вие няма как да сте сигурна без скенер и тестове, че това е деменция. Жената може да е само депресирана. Наистина, направете нещо сериозно по въпроса. Заведете я на истински специалисти, нека те кажат дали има смисъл от скенер и тогава решавайте какво да правите. Не оставяйте нещата така. Моят съвет е  също моментално да спрете диазепама. Говорила съм с много лекари занимаващи се с деменция и те са ми казвали, че подобни успокоителни и сънотворни за пагубни за болните. Те правят мозъка им още по-бавен и заспал и дори май имат задълбочаващо действие за болестта. Плюс това не виждам защо за депресия ще й изписват диазепам, това е сънотворно до колкото знам, а не антидепресант. Консултирайте се с друг невролог, ако трябва с психиатър. Не тъпчете майка си е диазепами. Съжалявам ако съм малко рязка и крайна, но на нас по подобен начин ни беше изписано успокоително от тази група, резултата беше кошмарен и в последствие ми беше обяснено, че такива лекарства на дементно болни не се дават. Ако са агресивни има други видове лекарства, които не им пречат на дейността на мозъка.  

# 64
  • Мнения: 8

lovely Здравей,значи ходихме на невролог,психолог но тя не говори с непознати и се стресира още повече правихме изследвания искаха и скенер но ни посъветваха,че не е желателно да се прави при положение,че не я боли глава "зверски"...другите изследвания са отлични,психоложката направо ни прати да я оставяме в психодиспансер на лечение само защото не отговаряла на въпросите...
а невролога казва,че майка ми е стиснителна,депресирана но разсъждава,разбира какво и се говори но се разсейва изписаха и ФЛУАНКСОЛ-0,5мг и СЕРОПРАМ 20мг сутрин и обед тя е надрусана от тези хапове,спи и се...иначе няма проблем със съня,не буйства просто си е кротка и мълчалива,някои думи не ги изговаря както трябва,в магазина избира какво да вземе но сама да плати не може,но пък брои парите без проблем и така....не знам вече силно се надявам да не е деменция а просто депресия,сега на 17.06 сме на консултация пак при психолога,страхувам се ,милата е твърде млада 54г за да минава през този кошмар Cry

# 65
  • Мнения: 2 068
Masquerade Здравейте пак. Не знам какво да ви кажа. Това дето трябвало зверски да я боли глава ми говори, че трябва да смените лакарите. Що за глупост е това изказване. Не виждам защо трябва да я боли глава, за да я сложат на скенер. Сменете лекаря. Платете ако трябва скенера, но разберете дали има нещо на мозъка или е депресия. Ние първия скенер, който правихме преди години си ги платихме от джоба. Просто аз реших, че няма да ме правят на маймуна и да чакам на милостинята на някой лекар да ми пусне направление и до тогава да е късно. От тези лекарства (аз не ги знам, но видях в интернет) разбирам, че я лекуват от депресия. Те лекарите много обичат така да заключават набързо и само във вашите ръце е да настоявате да се разбере какво става с нея, а не да взимате приказките им за чиста монета. Това за изговарянето на думите е притеснително. Но! Това всичко ще го разберете като идете на скенер. Сто пъти го казвам този скенер, защото не виждам какъв по-обективен фактор има от това за да стане ясно какво й е. Всички други тестове може да са по-добри , по-лоши, но не означават нищо съществено. Не искам тука да се правя на лекар и да правя констатации и консултации. Обаче, те я тъпчат на сляпо в момента с лекарства, които може да не са подходящи. Ако е толкова притеснителна, защо не опитате на направите прост тест сама в къщи с нея. Ако са ви правили тест за деменция сигурно вече сте разбрали какво преставлява. Има ги в интернет, ако разбирате английски. http://www.alzheimers.org.uk/site/scripts/documents_info.php?documentID=121 Това е само един от тях. Примерно можете да я накарате да прерисува проста геоментрична фигура. Да сметне някаква проста сметка. Да й покажете три картинки и да я накарате да каже после в същата последователност какво е имало на картинките по памет. И т.н. Но теста според мен не е достатъчен. Особено ако не е направен от добър специалист, който знае как да го тълкува. Това е, което аз мисля.

# 66
  • Мнения: 500
Съгласна съм с lovely, непременно потърсете мнението и на друг специалист, защото нещата могат да са окажат по-сериозни от депресия. Моят съвет към вас е да ангажирате майка си максимално със задачи, които са по силите й, нека да се чувства полезна в ежедневието си, поощрявайте я, не пестете хвалбите си. Наблюдавайте поведението й - колко често си сменя настроенията, какво ги провокира, проявява ли нехарактерен инат, задава ли едни и същи въпроси, може ли да се ориентира добре в позната обстановка, изгледайте заедно филм и след няколко дни го коментирайте - характерно за деменцията е загубата на краткосрочната памет, такива болни помнят с детайли случки от детството си, но е и какво са вечеряли предната вечер. И най-важното - бъдете силна и не позволявайте на отчаянието да ви превземе, колкото и да е трудно това.

# 67
# 68
  • Мнения: 8
lovely и mia_ria благодаря много за съветите и затова,че ми отговаряте
утре сме пак при същата лекарка,хаповете свършиха и ще и кажа,че те направо я преспиват,не мога да я накарам да стане от леглото....милата само ми казва "стига сте ме тъпчели с тези хапове,здрава съм"сутринта и дадох последното а майка ми се радва,казва "най на края ми светна"радва се като дете,че няма хапчета
за скенер се съгласихме да направим,просто нямаме друг избор,и без това всичко си плащаме от джоба,но се страхувам много да не е нещо сериозно,до последно се моля да не е алцхаймер..
по цял ден и мисля задачки,смятаме,давам и да брои парички,готвим и чистим,всички нормални неща
вечер като се прибирам ме чака ,не ляга без да ме види ,гушкаме и ми казва "на мама момиченцето"
въпреки,че и аз въобще не съм добре със здравето си,не я оставям през деня и за секунда сама
стискайте палци тези дни ще ви напиша как е минало
с уважение  Hug  bouquet

# 69
  • Мнения: 2 068
MasqueradeРадвам се, че сте предприели действия. Стискам палци да не е лош резултата от скенера и всичко да се оправи. Знам, че ви е тежко. На всички нас ни е така. Затова пишете тук, когато искате. Ще ви отговаряме при първа възможност. Не сме сами и това е важното. Пък живот и здраве някой ден, може да сформираме и въпросната група, заради която беше направена темата, за да се видим на живо и да си обсъждаме проблемите и да си помагаме взаимно.

# 70
# 71
  • Мнения: 1 858
 Здравейте!
 Темата се е раздвижила, което много ме радва. Хубаво е да има място, където можем да си споделим и обменим информация!
 Съжалявам за майка ти Masquerade. Дано не е Алцхаймер и с времето де се подобри сериозно.
 Писах преди време , че предстои скенер на баща ми. Резултатът е засега лека мозъчна атрофия. Правен му е тест от невролог и със заключението от скенера ми казаха "Най-вероятно начален Алцхаймер", но трябва повече време да се проследи. Първата проява при баща ми беше преди 2 години с много тежки халюцинации и делюзии, след това дълъг светъл период 3-4 месеца, после пак около1-2 седмици влошаване и така периодично. Последният път, когато имаше сериозно влошаване беше около месец, не осъзнаваше , че лицата от телевизора не са реални, няколко пъти не е познал майка ми,  натрапчиви мисли. Тогава му изписаха арисепт 5 мг  и паралелно с това аз започнах да му давам студено пресовано кокосово масло по 7-8 лъжички дневно. Да чукна на дърво страхотно подобрение оживи се, започна дори вестници да чете, интересува се от спорт по ТВ, ходи сам на пазар, страх ме е да го кажа направо друг човек и така от месец март тази година.И аз смятам, че зимато му влияе зле. Моля се максимално да забавим процеса, имайки предвид, че той е на 75 години.
 Някой друг от вас давал ли е на близките си студено пресовано кокосово масло? Четох за него в интернет доктор Мария Нюпорт го прилага на съпруга си и отчита добър прогрес и реших да пробвам. Поне е от нещата, които не биха навредили ако не помогнат.
 До скоро!

# 72
  • Мнения: 21
   Здравейте, радвам се, че по-често се пише в тази тема. Наистина е хубаво да има къде да споделиме  и да обмениме опит. Искам да попитам някой свързвал ли се е с фондация " Състрадание Алцхаймер" Има ли някой впечатления. Аз днес се свързах с тях и ми обещаха среша евентално с близки на болни и литература,както и правни съвети.
    Преди време писах, че давам на майка ми "Боралин", но никой не писа, че дава различни неща от лекарствата. Това, което е писала Rady много ме радва,защото аз лекувам майка ми с Гинко билоба, Омега -3, Ало вера и разни други неща. Не мога да кажа какъв е резултата, защото нещата са м,ного от скоро при нея, а и тя не ги взима много редовно. Едно от първите неща, които опитах да й дам беше кокосово масло, но тя отказа още на 2 -я, 3-я ден, че и е много неприятно. Би ли казала как го даваш.Ще съм ти безкрайно благодарна. Майка ми е на 76 години.
    Хубав ден.
   

# 73
  • Мнения: 1 858
  Liq_ , давам го заедно с храната. Например баща ми много го обича върху филийка сутрин или следобед смесено със сладко от боровинки. Може да се добави в макарони или дори някакъв вид ястие. Няма значение дали е топлинно обработено, но по-често го приема леко разтопено с храна. Започаването на приема на кокосовото масло и арисепта съвпаднаха. Татко наистина е с  чудесен напредък  и аз се чудя какъв ли е приноса на маслото newsm78 . Всъщност каквото и да помага  няма значение, важното , че се е стабилизирал Simple Smile

# 74
  • Мнения: 21
      Сърдечно блкгодаря за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт