УВОЛНЕНИЕ ЗАРАДИ БОЛНИЧЕН В РИСКОВА БРЕМЕННОСТ

  • 4 210
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 325
   Преди 6 месеца подписах договор за работа ,но зедно с него и молба за напускане без дата,защото иначе нямаше да ме назнамчат.Бременна съм в 7 г.с ,но от едве седмици съм налегло поради рискова бременност.Издадоха ми болничен с дата 15.09-да се явя на работа на 15.10.Днес счетоводителката като ми видяла причината за болничния решили да ме уволнят.Знам ,че нямат право докато съм в болничен ,но могат ли да използват молбата ми за напускане,подписана предварително?  Благодар я предварително за отговорите!!!1

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
но могат ли да използват молбата ми за напускане,подписана предварително?  Благодар я предварително за отговорите!!!1

да,могат да я ползват и ще я ползват щом си се подписала
не е трябвало да я подписваш-такова изнудване не ти дава сигурност

в изпитателен срок ли си още или вече е минал

# 2
  • Мнения: 325
Ами изпитателния ми срок ,по ирония на съдбата ,приключва точно на 15.09. Сега са се обадили на съпруга ми да му кажат ,че" ще направим изключение ", но да си поемем 20-те лева ,които те трябва да плащат пред държавата за мен.
  Сега ,че не могат да използвта май молбата ,при условие че им предоставям нови болнични без прекъсване , но дали е така newsm78

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако пишат на молбата дата 14 септември,могат да я ползват
но все пак не искат и ти правят предложения,което е добро

не е законно разбира се,но явно така си работят

# 4
  • Мнения: 325
  Да но аз на 14-ти дефакто съм в болничен и няма как да подавам молба за напускане, а итази молбяа ще има давност 7 дни след подписване ,а аз тогава ще представя нов непрекъснат болничен.Ей сега ми се обади счетоводителката да ми се извини.Добре че е мъжът ми ,използвал е точно това срещу тях .Много ти благодаря мила,за бързите отговори  bouquet

# 5
здравейте във вторият месец съм бременна и днес ми пуснаха договор в който пише че е за месец и след това автоматично става постоянен ако една от страните не го прекрати, Искам да попитам сега нямам право да излизам болничен за да не ме уволнят нали? и дали като мине месеца и стане постоянен имам право на следващия ден да изляза болничен. Меси предварително

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте във вторият месец съм бременна и днес ми пуснаха договор в който пише че е за месец и след това автоматично става постоянен ако една от страните не го прекрати, Искам да попитам сега нямам право да излизам болничен за да не ме уволнят нали? и дали като мине месеца и стане постоянен имам право на следващия ден да изляза болничен. Меси предварително

и сега имаш право на болничен
но ако си на постоянен договор се ползваш от защитата за бременни.като ти стане постоянен уведоми работодателя с бележка от лекар за състоянието си.и може да вземеш болничен естествено

# 7
  • Мнения: 56
Здравейте, и аз имам същия проблем като първото момиче -преди две години  разписах " молба за напускане" за да ме наемат на работа (знаех, че не е законно и един ден ще ми навреди, но е мнооого трудно да си намериш работа когато си млада майка).
И така, в момента съм бременна в първи месец и ми се налага да кажа на шефовете поради куп причини - най-важната е, че "клюкарката" на работното място ме усети и вече всички колежки знаят освен шефовете. Искам да изпреваря обстоятелствата и да разберат от мен, а не от някой друг...
Проблемът е в това, че все още ми е много рано за болничен и съответно не мога да си "вържа гащите" за да не използват молбата за напускане срещу мен.
Въпросът ми е - ако ме уволнят по този начин мога ли да направя нещо в моя защита?
Имам документ от акушер-гинеколожката за "престрояване на работното място" с дата 17.07 и също така снимки от видеозон с още по-ранна дата. Предполагам, че звучи глупаво, но може ли това да ми служи като някакво доказателство пред инспекция по труда или друга институция, ако се наложи.
И в случай, че ме освободят от работа, какво мога да направя?
Благодаря предварително!

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
на постоянен трудов договор си,нали?
ползваш се от защитата за бременни,но само при уволнение.лекарят да ти издаде документ и с него съобщи новината на шефа.ако решат да използват молбата ти за напускане по твое желание няма причина да се намеси инспекцията по труда.защото напускаш сама.т.е с тази молба са си направили лошо услуго,но ти си го знаеш това.избутай до края на 3 я месец и излез в болничен.ако много се дърпат шефовете ти си поемай здравната осигуровка-20.16 лв месечно.така няма да си им в тежест и ще си получаваш 2 г майчинство.или работи докато можеш и тогава болничен

# 9
  • Мнения: 56
много благодаря за отговора и аз така си мислих, че ще стане. Ами остава ми да стискам палци да ми влязат в положение!

# 10
  • Мнения: 56
Здравейте отново, сетих се да попитам още нещо. В случай, че наистина работодателите ми се отърват от мен по този начин ще ми се наложи да се осигурявам някъде фиктивно. Интересува ме:
1: Как се процедира в такъв случай - уговарям се със собственик на някоя фирма и си поемам осигуровките ли?
2: На каква сума ще възлизат тези осигуровки? Само тези 20лв. здравни осигуровки ли се плащат?
3: Мога ли веднага след като съм сменила работодателя да изляза в болничен?
4: И по време на болничен, работодателя плаща само здравните осигуровки или пак се поема сумата от примерно 100лв. т.е. настоящите ми шефове толкова ли ще ги заболи ако изляза в болничен (от третия месец до края) и си поемам здравните осигуровки?
Надявам се, че съм се изразила правилно, защото в главата ми е такава каша.
Благодаря предварително!

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте отново, сетих се да попитам още нещо. В случай, че наистина работодателите ми се отърват от мен по този начин ще ми се наложи да се осигурявам някъде фиктивно. Интересува ме:
1: Как се процедира в такъв случай - уговарям се със собственик на някоя фирма и си поемам осигуровките ли? да
2: На каква сума ще възлизат тези осигуровки?-ако те водят,че работиш ефективно зависи на каква сума ще те осигуряваш.за периода на болничен,майчинство и неплатен работодателят плаща само здравната Само тези 20лв. здравни осигуровки ли се плащат?
3: Мога ли веднага след като съм сменила работодателя да изляза в болничен?-трябва ти 1 отработен ден,за да ти влезе ТД в сила
4: И по време на болничен, работодателя плаща само здравните да осигуровки или пак се поема сумата от примерно 100лв. т.е. настоящите ми шефове толкова ли ще ги заболи ако изляза в болничен (от третия месец до края) и си поемам здравните осигуровки?-това би трябвало да е добър вариант за тях
Надявам се, че съм се изразила правилно, защото в главата ми е такава каша.
Благодаря предварително!

# 12
  • Мнения: 56
Много ви благодаря, страшно много ми помогнахте.
Пожелавам ви всичко най-добро!  Hug Hug Hug

# 13
  • Мнения: 2
Здравейте, бг мами. Има ли все още нередности, при които работодатели уволняват служителите си, след като са заявили отпуската си при бременност?

Общи условия

Активация на акаунт