Консервиране на ябълки?

  • 22 947
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте мили мами, сдобих се с 2 чувала ябълки (Спартан). За жалост много нетраен сорт.
Бихте ли споделили идеи и рецепти за консервирането им.  Praynig
От търсачката ми излизат основно сладкиши и ястия и един оцет, който ще направя, но ми трябват повече идеи.
Сладка, конфитюри, всичко що може да е в буркани.
 newsm78

# 1
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
  Обелени,почистени,нарязани на дребни кубчета или настъргани на едро.Разбърквам ги със съвсем малко захар,1ч.л. на бурканче(мисля,че може и съвсем без захар) и пълня в бурканчета.Запечатвам и стерилизирам 10-15мин.Тъй като са леки,бурканчетата изплуват от водата - слагам отгоре една чиния да потънат.Зимата ги ползвам за сладкиши,щрудели,за сутрешното мюсли или просто така с лъжичката си ги хапвам. Peace

# 2
  • Мнения: 1
 Hug Това го мятам още сега! Страшно ми допадна идеята!

# 3
  • Мнения: 51
И аз правя ябълки -настъргани и после в бурканчета, без захар. Много вкусно става, за гарниране на печени меса, за сладкиши. Много е трайно. Стерилизирам 15 мин.

# 4
  • София
  • Мнения: 23 199
Майка ми прави компоти от ябълки. На мен не ми харесват на вкус, но ги смесвам с друг компот, например кайсии, пасирам ги и става идеален нектар.

# 5
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей!

Ако имаш място във фризера направо обели, нарежи на филийки (настържи) и замрази ябълките. Няма нужда от бланширане и спестяваш топлинната обработка. Аз редовно замразявам за щрудел. Peace

# 6
  • Мнения: 215
И ние тази година имаме много ябълки. Мислех си за сладко, конфитюр или нещо подобно, но я кажете замразените във фризера като се извадят после меки ли са? Не съм замразявала друга година а ми хареса идеята.

# 7
  • Мнения: 1
Отчет и молба за спешен съвет! Започнах по идеите с огромен ентусиазъм, 8 малки бурканчета по метода на lina kaz i felicity и 4 торбички за фризера, но потъмняха независимо, че докато ги режех бяха в купа с вода и лимон Sad (там не потъмняха, а след нарязването). Така ли трябва да е или някъде съм сгафила яко  newsm78
Сега не знам дали да продължавам  Tired

Обновление: Докато се почесвах "умно" попаднах на една рецепта за ябълков конфитюр на фурна на пеп-4о, модифицирах малко по наш вкус и сега е във фурната, като стане ще докладвам какво се е получило.
Оригиналната рецепта е:
Продукти:

10кг ябълки
1.5кг захар
2 пак. лимонтозу
1 пак. канела
Като ябълките първо се варят 15 мин. почистени, после отцедени и пасирани се пекат със захарта

Но, нали съм  отявлен експериментатор го направих още по-мързеливо, като на 1,5 кг. настъргани ябълки сложих 400 гр. кафява захар, 3 пръчки канела и 200 гр. едро смлени орехи - всичко директно във фурната. Сега чакам с нетърпение резултата.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2010, 20:37 от frei

# 8
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Да, леко почерняват, но това не пречи. Аз използвам вместо лимонов сок, солена вода против почерняване. Peace

Последна редакция: ср, 22 сеп 2010, 11:19 от natalyna

# 9
  • Мнения: 50
Ние също всяка година имаме много ябълки и ги съхраняваме до пролетта като поставим една пластмасова бутилка пълна с вода без капачка в средата на един бидон и около нея насипваме ябълките,но трябва да са здрави без "натъртени" и се затварят с капак.Така те си поемат влага през цялата зима и остават свежи.Дано да ме разберете. Peace

# 10
  • Варна
  • Мнения: 709
И на мен ми се намират ябълки и искам да следя идеите...

# 11
  • Мнения: 1
BOBIVO1, разбрах как, идеално си го описала. За съжаление вдичките ни опити за свежо съхраняване с този сорт са били до сега неуспешни и тази година не искам да рискувам.
Притесненията ми за цвета отпаднаха, след стерилизацията ябълките станаха с един чуден жълт цвят, много съм доволна   bouquet
От объркания ми конфитюр стана страхотна плънка, толкова вкусна, че ометохме една купичка хей така, а и кифлички завъртях и те не останаха.
Отчитам се с една снимка
Жалко, че фризера ми е само камера към хладилника, бих натъпкала и там доста.
Дано се появят още идеи.

# 12
  • Мнения: 9 145
всички останали слагай на оцет и мирясваш  Hug

# 13
  • Мнения: 782
lina kaz, много благодаря за споделената рецепта   bouquet Мисля да си спестя сладкото тази година  Laughing

# 14
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
  Радвам се,че ви допада  Grinning,аз за съжаление тази година само ще се облизвам за такива ябълки,реколтата е слаба,само за свежа консумация стига  Cry

Общи условия

Активация на акаунт