Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 358
  • 522
  •   1
Отговори
# 495
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Защо задълбахте така?
Може да се окаже, че не се налага нищо да се плаща.  Таблетите не са по-скъши от учебниците за -7-8 години. А цената на тези учебници ще е пъти по-ниска...

# 496
  • Русе
  • Мнения: 11 921
 Таблета може да струва около стотина лева. Ако се ползват 5 години, може да излезе около двайсет лева на година за ученик. Доста по малка сума от общите разходи за учебници и учебни тетрадки и би могло да се осигурят такива на всеки ученик.

# 497
  • София
  • Мнения: 3 489
...
МОН поема застраховката на всички устройства до определен размер, а учащия сам избира застрахователната компания и вида застраховка, която да направи.
 ...

Това дори да има воля и ср-ва няма как да стане. Бюджетни са и ако разходът не попада в ЗОП е поне в НВМОП, т.е. тр процедура и няма как всеки сам да избира застраховател, при положение че плаща държавата.
Валя*, с мн. неща в поста ти мога да се съглася, само ще го закъсаме със задграничния паспорт - след сезиране на омбдусмана, ако не се лъжа с реш. на конституционния съд, не може да се отказва на лице напускането на страната заради дългове.  Simple Smile

Ето за това си трябват юристи.
Нямах предвид да се откажат права, а да се гарантира, че този таблет няма да се продава.
А ако застраховката ще е при един застраховател, то ще е всичко друго, но не и застраховка Simple Smile По-добре изобщо да не я поема държавата. Само ако има конкуренция, застрахователите ще направят добра застраховка.

# 498
  • София
  • Мнения: 3 489
Таблета може да струва около стотина лева. Ако се ползват 5 години, може да излезе около двайсет лева на година за ученик. Доста по малка сума от общите разходи за учебници и учебни тетрадки и би могло да се осигурят такива на всеки ученик.
Да именно.
Контакт до всеки чин, да кажем. Някакви изисквания за чиновете от рода "да не са наклонени" и спестени разходи за компютърни кабинети, калкулатори и т.п.

# 499
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Когато аз бях ученичка в първи клас имах по един учебник за предмет + тетрадка за работа в клас по всички предмети + тетрадка за домашна по Математика и БЕЛ и тогава раницата ми изобщо не тежеше, а учителите предупреждаваха кога ще ни трябва нещо за да го носим.

Сега се учудвам на учебника за Час на класа newsm78 това не мога да си представя какво трябва да представлява.

Ето как решихме проблема за малкия ми братовчед. Тъй като имаме домашен принтер със скенер сканирахме всички учебници и помагала които позволяват, разпределихме ги по папки и т.н. Баща му имаше лаптоп тип Notebook където качихме всичко и детето тръгна така на училище, като допълнително носеше ако му трябва нещо от помагалата в които трябва да се пише, както и тетрадки от по 20 листа. Така детето си реши проблема много бързо и ефективно. Това се случи към средата на втори клас, когато той отказа да си носи чантата, просто защото не можеше да я вдигне. Учителката вдигна врява, че така не можело и майка му я предизвика да носи пълната чанта всеки ден в продължение на седмица. Ами и на нея и дотежа и се примири... 

# 500
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Тази година, стаята име е до външната врата и има да направи няколко крачки с огромната раница, да отбележа без сандвичи и с шишенце от 330 мл вода. Догодина ще учат на втория етаж и имат стълби. Май ще процедирам като SilverDream или ще искам специално позволение от директорката да му внасям чантата.
  Объсждах с другите майки темата. Една бааб,обаче скочи против таблетите,защото щели да седят пред монитор. На тази възраст,на която беше е немислимо да и се обясни разликите при използване на тези технологии.

# 501
  • Мнения: 685
Като сте се "разприказвали" за таблети да кажа, че всъщност има някаква програма, която определено е по-евтина, но признавам и аз не съм се запознала до момента с нея, заглавието беше нещо от сорта на: "Един компютър безброй/много мишки".
По ТВ хванах няколко сек репортаж, на всеки чин имаше мишка, а вс, което правиха децата отиваше на монитора на учителя.

Аз продължавам да твърдя, че колко и какво носи детето в у-ще зависи от преподавателя, ако ще и 10 допълнителни помагала да вземе и да ползва в час пак може раницата да не тежи, ако помагалата не се носят вкъщи всеки божи ден....но има и другата страна доста деца, които мъкнат ежедневно ненужни учебници, тетрадки и какво ли още не, естествено такива от 1-2 клас, които не могат да подредят сами раницата, а се прави от родител, за който явно е по-лесно да носи всичко, па` каквото му трябва  Crazy

В у-щата има плакати от тази инициатива тук  smile3501

# 502
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Специално съм питала в училище,какво точно да се носи за няколкото видове БЕЛ - четене,писане,развитие на речта,ЗИП. Носи се почти винаги всичко - средно 2 учебника,сборник,правиписен речник, 2 учебни тетрадки,2 тетрадки. По математика - са "само" учебник, сборник,учебна тетрадка и две тетрадки.  А имат и английски през ден,и по всички останали предмети по учебник ,два. При нас се случва да пропуснем да вземем нещо,но не и да носим повече.

# 503
  • Мнения: 685
 Hug A m b e r, нямам предвид някого пишещ тук, абсурд!...то бива някой да пише и да обсъжда тази тема, а да слага какво ли не в чантата на детето Wink
...Речник  newsm78 и `що да го носи всеки ден  Shocked той поне да стои в у-ще не може ли...вкъщи, когато му потрябва на човек винаги може да намери друг/или на друго място и да направи справка.

# 504
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Такава е инструкцията. Да се носи. Като се знам, а съм го извадила от чантата, а са работили с него. Сега са точно на уроците за речника по БЕЛ, ще пробвам по нататък да го измъкна,пък то ще се чуе.  Laughing

# 505
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
не може да имат две работни тетрадни по БЕЛ. Едната е по БЕ, а другата по РР, носят се независимо, а не заедно. Същото е с двете "купешки" тетрадки - дори да иска една за ЗИП, една за БЕ, пак с еносят независимо. Ако иска за вкъщи в час, вече е за... сериозен разговор Simple Smile

# 506
  • Русе
  • Мнения: 11 921
не може да имат две работни тетрадни по БЕЛ.

  Може. По РР е третата. Имаме по БЕЛ и по четене,освен тази по РР. Но всеки ден почти имаме два часа БЕЛ и четене.

# 507
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не знам каъде е объркването защото пишем едно и също нещо Simple Smile

не може да имат две работни тетрадни по БЕЛ. Едната е по БЕ, а другата по РР, носят се независимо, а не заедно.
Tова горе имаш предвид вероятно и ти. Само в ден, в който имат и БЕ и РР, е възможно да се носят и №1, и №3.
Иначе винаги е една - БЕ или РР. РР при нас винаги е била блок. И няма как да има 3 час БЕЛ - 2РР +1БЕ, така че се носи една работна. По Л /четене/ нямат работна. Дублиране има само с двете на редове - една за Л, една за БЕ. но е разбираемо.

ПС “Работна“ от моето учене се наричаше тази с напечатани чудесии, с като помагало за писане вътре, Такава по Л не сме имали никога.

# 508
  • у дома
  • Мнения: 7 152
По програма във втори клас часовете по БЕЛ са разбити така:два часа са за развитие на речта(те са блок и са само един път седмично,тетрадка №3 се носи само тогава),три часа имат четене(тогава се носи читанката и ако имате тетрадка за работа в клас или тетрадка към читанката-купува се допълнително) и само два часа си е българският език в който учат граматика ,ако сте избрали имат и един час ЗИП БЕЛ,там се носи едно помагало,тетрадка нямат.
Нашата госпожа на програмата си беше разбила кой ден какво е и на родителската ни беше дала инструкции кое кога да се носи-най-много са помагалата и тетрадките ,когато в един ден имат и БЕЛ и четене.

# 509
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Светле, чудно си го описала! Ако знаех, че ще се намесиш нямаше да пиша Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт