Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 383
  • 522
  •   1
Отговори
# 60
  • София на морето
  • Мнения: 171
Честно казано не виждам защо от една тежка раница се прави такава драма.

Също така мога да кажа, че предпочитам тежките луксозни учебници с лъскави страници пред скучните безцветни картинки върху рециклирана хартия.

В моето училище се взе решение чантите да се носят с всичко в тях в понеделник и да се връщат в петък.

Да, оставянето на чантите е решение. Но ежедневното носене на такъв товар е драма и проблем! Това са малки деца - здравословни причини безброй! Ама кой мисли за това - нали всички трябва да са смазани и примирени. Sad 

# 61
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Някъде съм изпуснала предполагам обяснението, но за кое сдружение става въпрос?

# 62
  • Мнения: 1 119
Сдружение "Настоящи и бъдещи майки. Преди една година започнахме борбата. Много родители се включихме и всеки даваше идеи-обобщихме и изпратихме становище да МОМН и МЗ.

# 63
  • Мнения: 131
Въвеждането на работни листи по всеки предмет, които се носят в папка, за мен е единственото лесно решение. Работните листи се дават от учителя за работа в клас, други - за домашна работа. На работни листи може да бъде и темата от съответния предмет, ако той е разказвателен, придружена от информация, снимки, задачи, тестове. Ако има учебници, те трябва да са за ползване в къши, за подпомагане, задълбочаване и т.н. в материята.  Всякакви помагала са ЕДИНСТВЕНО по желание и решение на родителя, ако има възможност да работи с детето си допълнително.

# 64
  • във фурната
  • Мнения: 597
Вчера беше втората родителска среща.Направих предложение да съберем пари и да направим шкаф с отделни вратички,като тези за вещите в големите супермаркети.От 22-ма родители ме подрепиха само 3.Имаше изказвания от рода:''Ще си носят раниците,да не са в детската градина,че да си оставят нещата тук." #CrazyЗа мое голямо учудване родителите не смятат тежката раница за проблем.

# 65
  • Мнения: X
От 22-ма родители ме подрепиха само 3.Имаше изказвания от рода:''Ще си носят раниците,да не са в детската градина,че да си оставят нещата тук." #CrazyЗа мое голямо учудване родителите не смятат тежката раница за проблем.

Щях да съм силно изненадана, ако са били повече от трима. Пак добре като не са ти казали: "Не въй срам. Хората ви гледат детето."  Laughing

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
"Не въй срам. Хората ви гледат детето."  Laughing
  Joy Joy

Мила родна картинка. Наште пък мин. година не можаха за 12 мес. да съберат едни нещастни пари за едни нещастни щори.
Кво му е на дьетИто да са пържи кат скумрийка..таман топличко и загар, хубав.

По въпроса с чантите, свързах се с приятелка, която е специалист по европейско право, каза, че темата й се струва много сериозна и ще я проучи. Чакам информация от нея, за да я споделя тук.

Въобще, хайде, всеки да помисли какво може да направи, за да си структурираме исканията, а не само да влизаме в темата и да се вайкаме - да бе, да, голям ужасТ и на мойто чантата се не вдига Grinning

Какво стана напр. с експериментите с меренето, аз не съм почнала още  Mr. Green, да има по-дисциплинирани? Ще е полезно да имаме статистика - възраст /клас/ - тегло на ученика - ден от седмицата /предмети/ - тежест на чантата или нещо от сорта.

# 67
  • Мнения: 219
Дете:  1-ви клас, възраст - 7години.
тегло на детето:     20кг.
тегло на чантата: 900гр.

пон.   - 3кг.
вт.      - 2,5кг.
ср.      - 3,5кг.
четв.  - 4кг.
пет.     -4кг.

Изрично подчертавам, кутия със закуски, шише с мин. вода и мокри кърпички се носят отделно.
По физ. възпитание екипа си стои в училище.
По изобразително изкуство всички пособия също се съхраняват в училище.
Програмата е написана хубаво по дни, часовете са разпределени идеално.
Децата, които са на занималня си оставят чантата с всичко до петък на съхранение в училището.

Но факт е, действителността е, че тези чанти са безобразно тежки, несъобразени с възрастта и физическо развитие на подрастващите.
От типа хора съм, които приемат другите хора такива, каквито са. Всеки с разбиранията си.
Но не мога на черното да кажа бяло. На тежката ученическа чанта да кажа - лека. Peace

_Nadinka_, точно поради изместване центъра на тежестта на тялото, в резулта от тежка раница/чанта на гърба на едно подрастващо е възможно да се увеличи поясната лордоза, и от балет - Да, същото, там си е професионално заболяване, така се води.
Но говорим за професионални балерини, не за деца, посещаващи балетна школа 2 пъти в седмицата...
Тенис - прекомерна хипертрофия на мускулите на ръката с, която се играе - Да, Но само при професионалисти, а в днешно време едва ли, защото се набляга много на ОФП  - обща физическа подготовка, и се работи еднакво  за натоварване и на двете ръце...



Последна редакция: пт, 08 окт 2010, 09:38 от онда

# 68
  • Мнения: 219
Старите хора са мъдри, те са казали: "Едно магаре, носи точно толкова, колкото го натовариш."

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Онда, ти си отличничка  bouquet Засрами ни  Embarassed

# 70
  • Мнения: 9 990
Хубаво, НО-при вас има начин да оставяте част от нещата.При нас за сега Няма.Само водните боички и гланцовото блокче стоят там...
Отделно да се носят кърпички, храна и пр.-означава детето на гръб да носи един товар, в едната си ръка якето, в другата-пликче с тези неща, в третата-евентуално плик с нещата по физкултура. TiredЗатова-всичко гледам да е в самата раница. Tired

# 71
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
да следя темата

# 72
  • София на морето
  • Мнения: 171
Вчера беше втората родителска среща.Направих предложение да съберем пари и да направим шкаф с отделни вратички,като тези за вещите в големите супермаркети.От 22-ма родители ме подрепиха само 3.Имаше изказвания от рода:''Ще си носят раниците,да не са в детската градина,че да си оставят нещата тук." #CrazyЗа мое голямо учудване родителите не смятат тежката раница за проблем.

Ле-лееей, тъжно.  Sad

# 73
  • Мнения: 1 119
Дете:  1-ви клас, възраст - 7години.
тегло на детето:     20кг.
тегло на чантата: 900гр.

пон.   - 3кг.
вт.      - 2,5кг.
ср.      - 3,5кг.
четв.  - 4кг.
пет.     -4кг.

Изрично подчертавам, кутия със закуски, шише с мин. вода и мокри кърпички се носят отделно.
По физ. възпитание екипа си стои в училище.
По изобразително изкуство всички пособия също се съхраняват в училище.
Програмата е написана хубаво по дни, часовете са разпределени идеално.
Децата, които са на занималня си оставят чантата с всичко до петък на съхранение в училището.

Но факт е, действителността е, че тези чанти са безобразно тежки, несъобразени с възрастта и физическо развитие на подрастващите.
От типа хора съм, които приемат другите хора такива, каквито са. Всеки с разбиранията си.
Но не мога на черното да кажа бяло. На тежката ученическа чанта да кажа - лека. Peace

_Nadinka_, точно поради изместване центъра на тежестта на тялото, в резулта от тежка раница/чанта на гърба на едно подрастващо е възможно да се увеличи поясната лордоза, и от балет - Да, същото, там си е професионално заболяване, така се води.
Но говорим за професионални балерини, не за деца, посещаващи балетна школа 2 пъти в седмицата...
Тенис - прекомерна хипертрофия на мускулите на ръката с, която се играе - Да, Но само при професионалисти, а в днешно време едва ли, защото се набляга много на ОФП  - обща физическа подготовка, и се работи еднакво  за натоварване и на двете ръце...





онда
Hug

Подобни данни ако съберем повечко, ще имаме доказателствен материал за пред МОМН.

Вчера беше втората родителска среща.Направих предложение да съберем пари и да направим шкаф с отделни вратички,като тези за вещите в големите супермаркети.От 22-ма родители ме подрепиха само 3.Имаше изказвания от рода:''Ще си носят раниците,да не са в детската градина,че да си оставят нещата тук." #CrazyЗа мое голямо учудване родителите не смятат тежката раница за проблем.

Ле-лееей, тъжно.  Sad


Според мен това показва необходимостта от информационна кампания, но на държавно ниво. Все повече виждам не само тежките чанти на децата, а и начините по които ги носят- с отпуснати презрамки и наклонени напред.

Не знам вече, може би за това трябва да се настоява- в училищата да се говори за проблема за да го осъзнаем и ние родителите и учителите, които изискват без да се замислят за тежестта на раницата. Sad

А за редукцията на учебните помагала мисля че трябва да се борим. Това си е чиста далавера на издателите и не само.

http://www.-spam093-/59443/%D0%A3%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB% … %B8-%D0%BD%D0%BE/


# 74
  • София на морето
  • Мнения: 171
Fanni, така е. Наистина смятам, че проблема е голям, защото много от болестите в по-късни години  идват тъкмо от гръбначните изкривявания и неправилното натоварване на костната система. А много малко хора се замислят въобще кое как може да се отрази на децата.
До колкото до бизнеса с учебници - работата е ясна. С какво ли не е така. В този случай обаче, нямам нищо против учителите да вземат нещо отгоре. В крайна сметка тяхната работа наистина е тежка - те учат децата ни (учили са и нас) и отговарят за тях. А този процент така или иначе отива в някой джоб - както някой е написал в коментарите.

Общи условия

Активация на акаунт