Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 367
  • 522
  •   1
Отговори
# 45
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
В нашето училище г-жата по ТРУДОВО, изисква тетрадка 80-100 листа голям формат. Дори препоръчва твърди корици Shocked Като я попитах защо - ми обясни, че е добре да имат една тетрадка, която да ползват от 5-ти до 7-ми клас, за да си пишат плановете. И както и да й обяснявах, че е по-практично всяка година малка тетрадка, с меки корици, по 40-тина листа, за да са им по-леки раниците на децата, не успях да я убедя. Удеше ми да  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 46
  • Мнения: 5 160
Да се допълня, че това за 151-во го знам за началните класове - там домашните се пишат следобед в занималнята. Затова през седмицата вечер не разнасят нищо ... Евентуално събота-неделя пишат нещо.

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 559
Ужасно са тежки раниците на децата .На моят син аз я носих до края на 3 клас.Просто няма друг начин.

# 48
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Ужасно са тежки раниците на децата .На моят син аз я носих до края на 3 клас.Просто няма друг начин.
Не си само ти, винаги когато ги придружавам съм ги носила, какво да правя, направо се изгърбиха милите!

# 49
  • Мнения: X
Даже от МОМН дадоха грамажи на учебници /Специално теглени/ и казаха че няма такова нещо Shocked
Оказа се че в бг са единици държавните училищата, в които се прави нещо по проблема.
Ако успеем да премерим вещите и учебниците без които не може за всеки ден по седмично разписание ще можем да сме по-убедителни че ИМА проблем. Но за това не успяхме да се организираме Blush

Може и да са прави за грамажа на учебниците от МОН. И на мене тази година ми се виждат по-леки и тънки. Проблемът е че примерно по математика имаме един учебник, една учебна тетрадка и две малки тетрадки, но отделно от това сме купили три помагала, които се носят всеки ден. Те са обемисти и тежки. По български - същото плюс читанка и правописен речник. Там има общо седем книги/учебна тетрадка и две малки тетрадки. След един месец малките тетрадки ще са четири.  Shocked
Днес по програма има БЕЛ, математика, английски и домашен бит. Раницата я отлепям трудно от земята. Като има физическо, носи още една по-малка раница. Абе ужасно е.

Искам вече да носят по един малък лаптоп, в който да са им всички учебници в електронен вариант. Ако искат да им раздават дискове в началото на учебната година. Няколко малки тетрадки в допълнение няма да им натежат особено. Кому е нужно такова разхищаване на хартия?

Ние от петък сме на физиотерапия в Спортния диспансер. Личната лекарка ни прати, защото малката има изкривяване на гръбначния стълб. Не може да се каже от какво точно е, защото играе балет, а балетисти и тенисисти често имали такива изкривявания. Но в допълнение и тази чанта съвсем влошава положението.

Преди години гледах в Малта по телевизията предаване посветено на този проблем. От всякакви институции се изказваха, че е недопустимо децата да ходят с такива тежки чанти. На мене ми се струваха далеч по-малко обемисти от тези на нашите деца. След това приеха някакви нормативи и правеха проверки по училищата.
Нашите институции пак слагат каруцата пред коня. Вместо да говорят за грамажите на учебниците, да приемат нормативни правила забраняващи носенето на раници по-тежки примерно от три килограма. Ако се носят само учебниците, няма да има проблем, но сега всяка госпожа има свободата да поиска да се сложи в чантата и Енциклопедия Британика с твърди корици .

Последна редакция: ср, 06 окт 2010, 10:14 от Анонимен

# 50
  • Мнения: 219
_Nadinka_,  newsm10
За да не пиша по 100 поста, меря всекидневно чантата и ще докладвам в скоро време.

# 51
  • Мнения: 1 119
_Nadinka_,  newsm10
За да не пиша по 100 поста, меря всекидневно чантата и ще докладвам в скоро време.


Аз се заемам да потърся везна. Ще й напиша програмата по дни, по часове и по грамажи. Уточнявам, че при дъщеря ми има индивидуални шкафчета, в които се държат бит и техника,  рисуване, музика и роден край, също и гуменките. Тя носи само БЕЛ, математика и английски, несесер, храна, вода, кърпички. Днес когато й дадох раницата на входа, слагайки я на гърба й, тя политна и щеше да падне. Прибирайки се с детето, аз носих раницата, но ме заболя рамото.
Нека, който има везна, да претегли и да напише. Уточнете дали има шкафчета в училището Ви.

 Hug

Вчера имах възможността да разговарям с един колега от Англия. Обясних му накратко- защото бяхме в едно училище и той вида какво се случва.
Неговата реакция беше: Големият въпрос е защо родителите допускате това!!! Shocked Значи ли това, че от другата страна ние сме си виновни- незнам. Най - вероятно трябва да се стиковат и нещата на училищно ниво и ако учителите са на мнение че проблемът е в тежките учебници да излезем заедно с позиция по въпроса. Не знам вече.

# 52
  • Мнения: 9 990
Чантата на дъщеря ми варира -от плахите 4 кг и 600 гр, до 8 кг и не знам колко гр, когато носи и учебниците по език и физкултурата .Помагалата и материалите за часовете по изобразително изкуство стоят в училище.Детето ми е 20 кг.
Излишно е да пиша, че аз нося чантата до/от у-ще.
Децата ни не ходят Само със специално теглените от Министерството учебници-носят вода, храна, самата чанта тежи, несесер с моливи...та е нормално да си измиват ръцете с грамажа на един учебник-той сам по себе си не тежи, така е... Tired

# 53
  • София на морето
  • Мнения: 171
Сина ми има още време до училище, но таман вчера се замислих по въпроса с раниците. До сега не бях обръщала такова внимание, но видях няколко деца да теглят раниците на колелца!!! Знам,че за тях това е по-практично, но не би трябвало да се допуска изобщо децата да носят такива тежести - без значение дали ги влачат, теглят или возят! И едно време носехме големи чанти, но това направо ме гръмна.
И смешното в тази трагична ситуация беше, че сина ми каза, че и той искал да има КУФАР да ходи на училище с него. В неговата 3-годишна глава, това което теглеха учениците не бяха раници или ученически чанти, а КУФАРИ!
Родителска реакция би имала ефект, но просто трябва да се организира и естествено всички да са активни. Съществува ли някъде някаква подписка или нещо подобно?

# 54
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Честно казано не виждам защо от една тежка раница се прави такава драма.

Също така мога да кажа, че предпочитам тежките луксозни учебници с лъскави страници пред скучните безцветни картинки върху рециклирана хартия.

В моето училище се взе решение чантите да се носят с всичко в тях в понеделник и да се връщат в петък.

# 55
  • Мнения: 9 990
Защото, луда...в нашето училище такова решение все още липсва.Ако си оставяха и при нас чантите-драма нямаше да има. Mr. Green-8 кг чанта за 20 кг дете за теб нормално ли е? Thinking

# 56
  • Мнения: 753
Няма как да се остави раницата, защото от какво ще гледа за да си напише домашните?

Иначе е добро решение.

# 57
  • Мнения: 1 119
Честно казано не виждам защо от една тежка раница се прави такава драма.

Също така мога да кажа, че предпочитам тежките луксозни учебници с лъскави страници пред скучните безцветни картинки върху рециклирана хартия.

В моето училище се взе решение чантите да се носят с всичко в тях в понеделник и да се връщат в петък.

Браво на у-щето. Как и кой го взе това решение и ако нямаш против да кажеш за кое у-ще става дума Peace

# 58
  • Мнения: 9 990
Решение, ако ръководството реши, не ние.Моето дете не пише у дома домашни и не ме интересува от какво ще гледа/врпочем, то не гледа от никъде за домашните си-отваря тетрадката и пише, не преписва от учебника..какво има да се гледа? Thinking/Класната стая се ползва от два класа-сутрин са те, следобяд са други-няма къде да стоят чантите им.Истината е, че има условия , въпреки това-има външни гардеробчета-но поради нароилото се крадливо племе-не се ползват, а специално охрана за гардеробите няма.Биха разбили и ключалка, предполагам, не знам....

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Така, аз още не съм премерила теглото на теглото  Grinning както обещах, нещо се замотах. Междувременно един татко оправи ключалките на шкафчетата и помагалата от вчера са там.

А домашни пишат в занималнята, целият клас остава без 1-2 деца.

Ами няма какво да се спори - стана много по-човешко. Проблемът е, че ако нямат класна стая всичко отива на изходна позиция.

Явно, от МОН мерят само учебниците и учебните тетрадки и така сметката им излиза тежестта да е под 10% от теглото на децата. И прехвърлят топката в госпожите, които пък си искат сборниците и помагалата по СИП-ове и ЗИП-овете. /и тях ги разбирам, че по диплома и аз съм даскалица, по-готино е с помагала, иначе - извън нашия проблем./

Решението е ясно, трябва да настояваме или за задължителни шкафчета и система с влачене на чанти - от петък на понеделник, нали и без това щели да правят базата за целодневно обучение, ама кога, може би 2030 Mr. Green

Или лап-топи, както вече стана ясно се практикува дори в не най-богатите страни от ЕС.

Има един татко Любо Секулов, май се казваше, в темата има и линкове към неговия фейсбук и репортажи с него. Та той е запознат със дейността на Сдружението и признава, че има голям ресурс като организация, но му е писнало от това проблема да се прехвърля от институция на институция и иска да отнесе проблема директно в Страсбург и Люксембург.

Въпросът е какво правим, за да внесем свежи сили и подкрепа в дейността на Сдружението оттук-нататък?

Общи условия

Активация на акаунт