Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 366
  • 522
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Ако не ми вярвате - изброеният списък го имам и сканиран /ще го ъпна, за да видите нагледно, които не сте в І клас/  и то забележете -
не от мен- а от госпожата ни, в желанието й да помогне на бедните родители в ориентацията, след като й се оплаках, че двамата с мъжа ми все още имаме затруднения, когато оправяме чантата вечер.

Може и да ми се смеете, но аз започнах ей така лаишки да вадя разни неща от нета. Ако иска някой - да се включи.

Конвенция за правата на детето

Член 29: Образователни цели /част/
Образованието способства за пълното разгръщане на личността, на таланта, както и на душевните и физически способности на детето.

Член 32: Детски труд
Всяко дете има правото на защита от работа, която застрашава неговото здраве или възпрепятства неговото образование и развитие.  

Член 36: Други форми на експлоатация
Всяко дете има правото на защита от каквато и да е форма на експлоатация.

Член 41: Предимство на по-високи правови стандарти
В случай, че определенията за правата на децата в националното и интернационално законодателство са по-изгодни за детето, отколкото тези в настоящата конвенция, естествено в сила са по-добрите условия.

Довечера ще погледна Декларацията и други документи от първичното законодателство. Имам колежка специалист по европейско право, ще я питам каква е ситуацията с вторичното законодателство и практиката на съда.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 768

Най-тежкото нещо в чантата на сина ми, е бутилката с вода. В самата чанта има папка с 4 листа вътре.

 Ъъъъ, това кое училище е? Rolling Eyes
ИИ аз това да попитам newsm78

# 17
  • Мнения: 690
Аз не съм в България, Xylometazolin   Simple Smile

Добре че, количеството хартия и учебници, не е обвързано с качеството на знания.  Simple Smile

 Ясно! Peace
  
 За второто изречение съм съгласна, но кога МОМН ще вдене тази истина не е ясно.
 
 elsi, благодаря за инфото.
 
 С удоволствие бих се включила в един колективен иск. Confused

# 18
  • Мнения: 1 879
С удоволствие бих се включила в един колективен иск. Confused

+1  Peace

В такива ситуации съжалявам, че не съм юрист. Ще потърся текста за съотношението между тегло на детето и тежестта, която може да носи - срещала съм в медиите, че не бива да  е повече от 10 процента, но дали го има някъде като норма?

Ето какво намерих - в тази публикация в "24 часа" http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=618671 се цитира специалист, който казва, че има Европейски норми за тежестта на раницата - 10-15% от теглото на детето. Любопитно е изречението, в което става ясно, че това обаче не са български норми. Странно защо ли си мислех, че присъединявайки се към ЕС, България прие в страната да се спазват европейските изисквания, независимо дали става дума за малцинства или за краставици?

Последна редакция: пт, 01 окт 2010, 08:16 от Белмекенска

# 19
  • Мнения: 1 507
И аз ще се включа в иск.
Знам, че са от позицията на времето подобни изказвания изглеждат малко неуместни, но все пак: бях в първи клас преди 20 години. Не помня за часовете по БЕЛ да съм носила нещо различно от Букварчето. А сега newsm78 - вечер приготвяме раницата и още не съм сигурна коя точно тетрадка, кое точно помагало беше...
Ами рисуването - учебник, бои, чаша, четки, покривало за чина. И накрая се оказва, че не им трябвали, защото те си ползвали моливите от несесера, примерно...
Екипа за физическо...
Кутията с храна...
Не могат да оставят в класната стая нищо, защото сградата се ползва от две училища. Тетрадки, учебници, боички, гуменки - носим си ги всеки ден от вкъщи и обратно. Прибавям тефтерче за писане на забележки и оценки (не е ползвано до момента), сметало, квадратчета - не тежат много, но ги има към общия товар всеки ден. Защото не се знае кога ще потрябват Shocked newsm78

... и за капак на всичко, колкото и да й тежи раницата, не ми дава да й помагам, с такаво гордост я носи. А аз я гледам, как раменцата й се свиват надолу Sad

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Белмекенска, благодаря за линка. Авторката Ярослава Прохазкова се занимава отдавна със социална проблематика и би могла да бъде полезна.

В материала има ценна информация и нещо интересно от интервюто с полиграфиста - пише, че има обсъждане със Сдружението "Настоящи и бъдещи майки". Явно темата тук е стара. Нови сме само първолашките майки  Laughing

Ако имате линкове на архива със старите теми ги дайте насам.

п.с. снощи се засякох с приятелка, която има нещо общо с МОН, мислех, че ще се разсърди като й кажа, че ми се ще да ги осъдя, а тя искрено се вдъхнови и каза, че било крайно време някой да ги осъди  Mr. Green

п.п.с. хубаво е да се прочетат и свързаните линкове, под статията на Ярослава, например това: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=618710

"Децата ни носят на гръб чиновническа далавера

Тежестта на ученическата чанта сигурно е дребен проблем на фона на глобалната рецесия, наводнението в Пакистан и корупцията на съдебната система.

Но безсмислено тежката чанта е пример за липсата на рационалност и продажността на българския чиновник. Това именно прави живеенето в България гадно.

Защото чантата на ученика е пълна с безсмислени учебни тетрадки - найсет на брой, отпечатани на скъпа и тежка хартия. Големоформатни учебници с никому ненужни огромни илюстрации, отделни тетрадки за всички предмети - една за в клас, една за домашно.

На ученика му е достатъчна една хубава здрава тетрадка с разделители, каквато ползват учениците в богатите и уредените държави. Учебниците трябва да стоят вкъщи или в занималнята, а ако е толкова важно да се използват учебни тетрадки, те трябва да стоят само в клас. Но тогава няма да има далавера за чиновника и сега нашите деца му я изнасят на гръб, а ние плащаме."

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Така, намерих следните линкове:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=433160.msg12677273

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=432304.135

http://www.facebook.com/topic.php?uid=107207889320648&topic=22 - Група във Фейса - Тежките раници

http://www.snbm.org/index.php?p=22 - Какво са постигнали дотук наши момичета от Сдружението.


За нещастие, ще трябва да започвам да поработвам днес. И ще оставя четивата за по-късно.


# 22
  • Мнения: 219
Хм, има телепатия, точно ми се разискваше подобна тема.
Да безобразно тежки са чантите/раниците.
Баница-Йованица, а при нас се срещна колективно родителско неодобрение по повод шкафчета, закупени от нас. Но ще имаме, защото сме повече от един инакомислещите.
Още на втория учебен ден, погледнах кой е одобрил учебниците, и О ужас, мои познати...
Хора, които съм смятала за компетентни...
1. Не е екологично да се подвързват хиляди учебници - чета в съседна тема, за да им е удобно на децата, им подвързват в червено примерно БЕЛ, еми толкова ли е трудно БЕЛ да е с червена, хубава подвързия, която да няма нужда от хиляди хартийки и наелончета отгоре....+ тетрадките и те в червено.../там помагала и тра-ла-ла/
Да не споменавам, че помагала, доп. тетрадки, еее, всичко в различни размери и шаренко, шаренко, да му се ненарадваш...
2. Да, Кейси  пише от САЩ, аз пък за Канада, ще споделя, за остров Виктория, еми и там с 2-3 листа ходеше детето на моя позната, от 9 до 2 следобед и много спортни мероприятия всеки следобед!!!
Не твърдя, че Видите ли всичко отвъд океана е супер, Но е практично и има какво да се заимства...
3. Моето дете тежи 20 кг, а аз 15-тина години работя с хора и деца с проблеми здравни /било от обездвижване, било от нерационално хранене, и да грижа ме е да не носи тежки чанти, грижа ме е да спортува и да се храни рационално, грижа ме е и за другите зайчета, защото те са Нашето наследство.


Последна редакция: пт, 01 окт 2010, 11:11 от онда

# 23
  • Мнения: 2 155
Аз не съм в България, Xylometazolin   Simple Smile

Добре че, количеството хартия и учебници, не е обвързано с качеството на знания.  Simple Smile

 Ясно! Peace
  
 За второто изречение съм съгласна, но кога МОМН ще вдене тази истина не е ясно.
 
 elsi, благодаря за инфото.
 
 С удоволствие бих се включила в един колективен иск. Confused
Защо трябва да се мъкнат всичките помагала и прочие ????
Въпросът се решава с шкаф в класната стая.Нямам нищо против да дам пари за тази покупка.
Носим раницата от първи клас,сега в трети - не се вдига !

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Ако проблемът беше в подвързиите - с мед да го намажеш! Проблемът е в безбройните помагала. Дъщеря ми има списък с 8 /!/ помагала по БЕЛ тази година. Осем! Това не включва учебник и тетрадки. Само по математика са 5. Пак без учебник и тетрадки. Имаме помагало и по... МУЗИКА! Какви подвързии, какви пет лева??? Аз най-отговорно заявявам, че вината е на учителите и техните безумни претенции. Сякаш е въпрос на чест да се закупи от родителите всяко пръкнало се на рафтовете на книжарниците помагало. Отдавам го на учителския мързел и безотговорност. Не искам в яда си да стигам дотам, че да ги обвиня и че си докарват по още една заплата от помагала, защото не искам да го вярвам, но съм категорична, че са се омързелявили много и тази одисея с помагалата им е много от полза. В резултат на което страдат децата, че мъкнат като каторжници тези чанти и ние, които купуваме помагала за по няколко стотин лева. Ама хайде - второто да не го броим, де.

# 25
  • Мнения: 219
Dara, аз съм много добронамерена Hug
Проблем е подвързването, защото съм коренячка софиянка - такъв проблем с боклука - никога не е имало - до преди демокрацията, модернизацията и каквото там го наречеш...Това са си едни напълно излишни разходи....
На мен са ми проблем няколко стотинте лева помагала, както казваш, парите не ги "бера"...
И отделно опаковането, не е безплатно...
Малко е като при паркингите - няма ги, а се глобяват тези, които паркират неправилно, тоест отзад напред се върви....
Първо нека се създават условия, а след това да се изисква...
Те училищата са в окаяно състояние, няма шкафчета за хилядите неща, които се носят, ние обаче наливаме средства за помагала...
Които ТЕЖАТ на нашите деца.
Всичко добро.
Elsi, чакам да изработиш петиция, /по-умна си/, подписвам с 2 ръце!!!

Последна редакция: пт, 01 окт 2010, 15:21 от онда

# 26
  • Мнения: 1 877
Ама каква е тая мързелива госпожа?! Има решение и на това.В нашето у-ще им купихме етажерки за обувки(от по-хубавите и стабилните),на които си слагат всички там помагала и чудесии.Отделно имат в стаята един двукрилен гардероб,в който си държат екипите по физическо.Така децата си носят само математиката и българския и пак са им тежки раниците Thinking

# 27
  • Мнения: 23
Не е редно,а и в общия случай я носи или мама или тати. Но защо ги товарят с толкова тежки раници...не знам?!
И аз носех много тежка раница,в резултат имам гръбначно изкривяване.

# 28
  • Мнения: 445
Много тежи. Синчето ми е 22 кг, раницата - 5-6. Като в дните с физическо, го пращам облечен със спортни дрехи, а кецовете са му в класната стая. Т.е не ги носи и тях, но пак му е тежко. Една от учителките спомена, че не бива да е по-тежка от 10 % от килограмите им.
Когато може му я носим ние с баща му, но не винаги е възможно. Оплаква се, че го боли гърба.

# 29
  • Мнения: 5 183
Най-тежкото нещо в чантата на сина ми, е бутилката с вода. В самата чанта има папка с 4 листа вътре.

И тук е така.
Бутилка с вода, кутия с нещо за обяд, една папка с няколко листа и/или книжка за четене.
Нищо друго не се носи

Общи условия

Активация на акаунт