да споделим за учителските своеволия

  • 15 269
  • 335
  •   1
Отговори
# 45
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Учителско своеволие ли е,когато учителят заблуждава родителите на дете за поведението и емоционалното състояние на детето в училище?Ако да(моля някой компетентен да каже),тогава ще разкажа за случай с момиченце от класа на детето ми.
За мен, да. Не държа на историята, но особено за малките ученици, учителят е и детегледач. Нормално е да информира за проблеми и радостни събития. Иначе смао претендират че "възпитават "децата, но и родителите да помагали Simple Smile

Chanel, аз лично правя разлика между слаба личност и такава бранеща детето си. Има борби, които няма нужда да се водят от децата. Както не бих пратила 5 годишно във военна школа да му премачкат психиката, така и не бих оставила в неподходящо училище понеже "съм силна и не бягам". Но това не пречи да направя необходимото да се ограничат ефектите за другите деца, ако е по силите ми. А то обикновено има какво да се направи. Налагало ми се е само в градина. Дано не се налага в училище!

# 46
  • Мнения: 25 900
Зависи каква е причината за преместването. Заради конфликт между учител и дете не бих си правила труда даже да се разправям, ако не е съвсем належащо.
Нито пък жалба или скандал може да помогне в случай, когато отличен в миналото учител, поради семейни и, може би, възрастови проблеми, не дава на учениците си това, на което е способен. В момента, в който се убедих, че проблемът не е в моето дете и че всички от класа са потърпевши, просто му взех отпускното и го преместих в друго училище, където преподавателят по съответния предмет (служещ за вход в гимназиите) предлагаше по-високо качество на обучението.

# 47
  • Мнения: 1 879
Не разбирам защо ме репликираш непрекъснато, темата не е чат между нас, нито имам желание да бъде. Поведението на учителката в конкретния случай не може да се определя като своеволие, сигурно е имала и други начини да реагира, но няма смисъл да ги обсъждаме.

Шашната съм от твърдението, че те реплекирам непрекъснато. Направих си труда да проверя дали имаш основание за подобно обвинение. Това е шестият ти постинг в темата, преди това имаш пет и САМО по два съм взела отношение.  В единия (третият ти в темата) задаваш въпрос - 12 часа по-късно отговарям на въпроса ти:

Да, тези неподготвени хора са в системата и ще стават все повече. И не може да бъде иначе, щом все по-малко млади хора искат да бъдат учители Confused Какво обсъждаме тогава?

После съм писала по повод петия ти постинг:

Нощен гост, темата можеше да бъде пусната и от учителката на момчето под заглавие: да споделим за ученическите своеволия и щеше да срещне подкрепа. Не правиш услуга на деца и родители, които наистина са пострадали от недобросъвестни учители. Трябваше по друг начин да озаглавиш темата си и да потърсиш още виждания по вашия проблем.

Препоръчвам ти и ти да прегледаш по-добре писанията си и да видиш дали не отговарят точно на квалификацията за чат и дали написаното в тях е по темата или около нея - първо атакуваш въобще правото на авторката да пусне настоящата тема ("Учителски своеволия?" - учудена питаш ти), после пък се захващаш с мястото на подобна тема във този подфорум и я насочваш към Клюкарника, и по-сетне решаваш да контраатакуваш, че учителка също можела да пусне тема - ами, да пуска! Маниерът да се удави конкретна тема в много думи и да се отмести вниманието към незначителни аспекти се нарича манипулация и този похват се използва, за да се заобиколят аргументи, които трудно се оборват.


# 48
  • Мнения: 281
Разплакани децата си не съм виждала,но моите деца са много силни личности и трудно ще заплачат заради чужд човек.Все пак съм имала случай на така нареченото учителско своеволие.Няма да изпадам в подробности,но никой не би искал в такъв момент да е на мястото на учителката.Последното нещо,което бих направила е,да изместя детето си.Никога!!!Аз воювам,никога не бягам.И не бих си разрешила децата ми да ме видят в ролята на слабачка,която просто си подвива опашката.Нито аз,нито съпругът ми сме хора,които биха допуснали това.И затова в подобни теми много ми е смешно,когато започнат съвети от сорта:премести го детето,за да не страда.Само мижитурка и личност,която мрази себе си,би прибягнала до този унизителен финал.И все пак,след инцидентът с тази учителка,остана една горчилка в мен,защото след моята намеса,тя сега обожава детето ми.Не ми е приятна мисълта,че такова мекотело преподава на дъщеря ми.

Не се смятам за мижитурка, нито мразя себе си, а финалът в нашия случай хич не беше унизителен. Затова пък ти така с лека ръка раздаваш определения към хората, слагайки всички тях и отделните ситуации под един знаменател, че нямам думи направо.... Crossing Arms

# 49
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Не съм убедена ,че в този случай може да се нарече "своеволие" поведението на учителката.Но ще разкажа.
Всичко започна от една четворка,която госпожата постави на въпросното дете.Последва скандал от страна на родителите.Тяхното дете не заслужавало ниска оценка.Пред всички детето беше заплашено-"само да се повтори".Детето започна всеки ден да плаче в училище и да изпада в паника ,когато госпожата постави задача.Понеже стоеше на един чин с моето дете и бяха приятелки,при поставена задача или контролно,вместо да пише,момичето започва да плаче и моята й прави всичко-и контролните ,и писмените упражнения.Ако откаже да помага-следват истерии ,дърпане на тетрадки и т. н.Реакцията на госпожата към моето дете-направи така ,че другото дете да не плаче newsm78.В един момент на моето момиче му омръзна това и се измести на друг чин.Вероятно за да отклони агресията от себе си вкъщи,момичето започва да се оплаква на баща си от други деца.Резултатът-почти всеки ден бащата идва в училище и директно започва да крещи на "виновния" родител.Скандали нон стоп,а бащата на това дете твърди ,че всички сме на много ниско ниво и класа не заслужава дъщеря му.Реакцията на госпожата-за да угоди на семейството,започва да пише всеки ден шестици на детето-нищо ,че има 20 грешки на диктовката или половината задачи са грешни.Всеки ден родителите на момичето я обсаждат и слушат,как тяхното дете е най най по всичко.Нито дума за това ,че детето плаче нон стоп,че има проблеми с материала,че има проблеми вече и с децата.Родителите не бяха информирани за това.Просто госпожата се боеше от скандали.Нищо,че бяха овикани други деца и родители.И въпреки това ,класната пак не си спести скандала-в последния учебен ден,бащата се сетил за някакъв повод,влиза в класната стая и разревава всички с крясъци-и децата ,и госпожата.Цялото училище е чуло.

# 50
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всеки с гледната си точка.
За мен е своеволие и то много силно изразено. Понеже не си е гледала работата, едно дете е разиграло целия клас, заедно сродителите, и при това накрая било нещастно и необразовано.

# 51
  • Мнения: 620

"... но особено за малките ученици, учителят е и детегледач. Нормално е да информира за проблеми и радостни събития. Иначе смао претендират че "възпитават "децата, но и родителите да помагали Simple Smile...


Арт мама, учителят на малките ученици в никакъв случай не е детегледач. Погрешно е да му се вменява и тази функция, която не фигурира в длъжностната му характеристика. Ако той го прави, то някой трябва да се чувства особено задължен и благодарен. И още- учителите не претендират, че възпитават децата- това си е отговорност на родителя, нали. Не, че са малко родителите- "помагачи"...с "неимоверно висок социален статус" /за разлика от този на учителя/ и претенции, съответстващи на същия.

# 52
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Децата на 5-6-7 години имат нужда основно от добра среда. Не учат нищо велико, непосилноили засукано. Обратната връзка е задължителна.

"Възпитанието" го има в повечето правилници мисля. Поне аз редовно го срещам и никъде не съм забелязала да липсва. "Помагането" ми е непонятно и на мен. Няма как аз да помагам на някой да върши моята работа. Но кагато подобна формулировка е разписана и се прогандира, е редно най-малкото родителя да знае какво става когато го няма. Точно за да може да възпитава той. Или коригира "възпитанието".

# 53
  • Мнения: 427
След една родителска среща миналата година на която не присъствах поради здравословни причини,ми се обади една майка да пита какво ще предприемем срещу учителя по рисуване:shock:
Оказа се че, учител си позволява да бие 7, 8 момчетата от класа защото, не могат да рисуват.Боя включва дърпане на уши,удряне с дневник по главата,и линия през ръцете.Това продължава цял срок и децата от срам си мълчат.Накрая едно детенце разказало в къщи, всичко с подробности.
Реакцията на голяма част от бащите била ,,И аз съм ял бой от ........,,
Говорихме с директорката и въпреки твърдото решение да напуснем училището решихме да не се предаваме.Обича си класа,обича госпожата,харесва училището,наблизо до вкъщи е.Решихме че,няма да напуска.Ако не се поправи отношението след разговорите с директора ще напуска той.
Първите часове от тази година са минали спокойно. Peace

# 54
  • Мнения: X
Няма нищо пораженческо или слабохарактерно в преместването. Какъв е смисълът човек да се бори на всяка цена и да се тормози? !

Подкрепям напълно.  Simple Smile В крайна сметка училището на децата ни е само един от важните аспекти в живота ни и няма смисъл да се тормози цяло семейство, заради бита кауза. Който не е минал по този път, само той не знае че е така. Обичайните методи (разговор, жалба, РИО и т.н.) в такива случаи не работят. Едно че рядко имат какъвто и да е ефект и друго, че през цялото време детето е като заложник.
Аз общувам постоянно с три семейства, които преместиха децата си тази година. И нашето е такова. Е, няма пораженческо чувство. Само облекчение.  

Всичко това се отнася за началното обучение. Там децата имат един учител и е много важно какъв ще бъде той. След четвърти клас ситуацията се променя. Едва ли в някое училище ще имат идеалния комплект от 10 (примерно) учители.

Последна редакция: пн, 04 окт 2010, 08:06 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 8 864



Шашната съм от твърдението, че те реплекирам непрекъснато.



Още от миналата година. Спомням си дори с какво те засегнах....  Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=509063.105
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=509063.150
За мен спорът за НПМГ отдавна е приключен и забравен.

Цитат
От другите съфорумнички знам, че си чудесен учител по български език и съм сигурна, че помагаш на много деца да разбират и обичат литературата. С удоволствие ще продължа да чета мненията ти в областта, в която си специалист.  
Очаквам наистина да го направиш, ползата ще е много по-голяма, отколкото от протяжни и неводещи до нищо спорове. Пожелавам успех на сина ти в НПМГ не само по математика, но и БЕЛ!
По тази тема също приключих. И тук от спорове няма смисъл.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 213
До 7 клас /включително/ дъщеря ми учеше в училището, където преподавах и аз. Беше отлична ученичка, не мога да се оплача от нищо. Понякога ми е разказвала неща за учителите си, на които бих повярвала, ако не ги познавах и не ми бяха колеги.
Далеч съм от мисълта, че всички учители са безгрешни, напротив. Само че имайте едно наум, когато детето ви се оплаква от нещо, понякога случката може да бъде леко изопачена, преиначена и поднесена както му е изгодно на него.

# 57
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Но и това е до дете.
Има деца с талант и такива без талант за подобни манипулации на инфорто.

Аз днес имах близък контакт със своеволие. Малко , дребно надявам се предотвартимо. По-скоро липса на подход. Не бих местила за него. Но е много неприятно.

А за сгънатия лист, аз лично имам проб;лем да го квалифицирам като обида. Ако детето е тийн особено. Учителят може да е имал лош ден. Но нормалното е да провери и да пише 6, плюс забележка ако трябва. Или аз вече съвсем се обърках... Е, не бих го казала на детето. Бих го обяснила на учителя на n-тия път с n-тия ученик... и ще е безмислено....

# 58
  • Мнения: 42 107

Аз днес имах близък контакт със своеволие. Малко , дребно надявам се предотвартимо. По-скоро липса на подход. Не бих местила за него. Но е много неприятно.


Mи разкажи де, нека преценим. Защо така тайнствено го даваш?

# 59
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Военен подход в час.

Общи условия

Активация на акаунт