Най-лесното захранване - baby-led weaning. Научете бебето си да се храни само!

  • 57 106
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 185
Винаги се храним заедно, по възможност тримата, ако не поне аз и той. Както споменах спазвам всички "препоръки" . Аз не съм се притеснила, хич даже, просто ми е чудно дали и други са наблюдавали такъв развой на събитията. Първите дни беше супер ентусиазиран и после изгуби интерес. Но имаме напредък  Laughing , вчера си напъха обелката на банана в устата, после близа банан от таблата, а вечерта почти половин милиграм броколи попадна случайно в устата му  hahaha . Днес смука малко краствица.
Пак да кажа, че не съм притеснена ни най-малко, просто озадачена, тъй като в началото ентусиазмът му беше голям, а и се справяше добре, после 10 дена не пожела дори да доближи нещо до устата си. Ако не бях видяла преди това, че може да яде и знае как става, щях да реша, че не е готов.
Благодаря на всички, които се включиха по моя въпрос   bouquet .

# 706
  • Мнения: 3 638
Но имаме напредък  Laughing , вчера си напъха обелката на банана в устата, после близа банан от таблата, а вечерта почти половин милиграм броколи попадна случайно в устата му  hahaha . Днес смука малко краствица.

Това ме подсети как вчера ровейки из форумите за захранване имаше една тема за едно бебе което не иска да яде. Накрая родителите решили да го оставят и да не го гледат постоянно да не би да се притеснявало, по едно време чуват шум от мляскане и обднадеждени се обръщат към бебето, а то си ближе щастливо стола   Joy

Иначе съм споделяла и друг път, че едната девойка определено не проявяваше почти никакъв интерес в началото, то си личи и от снимките  Simple Smile

# 707
  • Мнения: 63
Винаги се храним заедно, по възможност тримата, ако не поне аз и той. Както споменах спазвам всички "препоръки" . Аз не съм се притеснила, хич даже, просто ми е чудно дали и други са наблюдавали такъв развой на събитията. Първите дни беше супер ентусиазиран и после изгуби интерес. Но имаме напредък  Laughing , вчера си напъха обелката на банана в устата, после близа банан от таблата, а вечерта почти половин милиграм броколи попадна случайно в устата му  hahaha . Днес смука малко краствица.
Пак да кажа, че не съм притеснена ни най-малко, просто озадачена, тъй като в началото ентусиазмът му беше голям, а и се справяше добре, после 10 дена не пожела дори да доближи нещо до устата си. Ако не бях видяла преди това, че може да яде и знае как става, щях да реша, че не е готов.
Благодаря на всички, които се включиха по моя въпрос   bouquet .

Минахме през същото седмица след като започнахме захранването.
Слава богу отшумя периода за около седмица-две, и то постепенно.
Сега знам, че се ядосва когато храната му се изплъзва и това може да го откаже да яде.
При нас най-много помагаше когато батко му се храни с него (но когато той е на градина това не винаги е възможно). И винаги иска от чинията на бате да си вземе. Също забелязах, че обича да седи в скута ми, и когато отказваше, това беше добър подход.
Започнахме да проявяваме вече и определен вкус. Сладки картофи на пара - не, благодаря. Печени с малко зехтин във фурната - м-м-м-м да си оближеш пръстите.

И един въпрос ако позволите. Колко пъти на ден слагахте децата си да се хранят с вас в началото на захранването. При нас има дни, когато само по веднъж на ден успявам, но има и такива когато по 3 пъти на ден сме заедно на масата.

# 708
  • Мнения: 2 185
Джърни, мерси за споделеното, не сме сами значи  Wink .
И при нас е така, по някой път предлагам храна по 2-3 пъти, понякога само по веднъж, а някои дни дори пропускам. Според книгата няма правило по този въпрос, когато имаш възможност-предлагаш, и без друго не е за наяждане.

# 709
  • Мнения: 925
И при нас е така, по някой път предлагам храна по 2-3 пъти, понякога само по веднъж, а някои дни дори пропускам.
Това е и моят начин - гледам поне 1-2 пъти на ден да се храним заедно, но ако съм готвила и сме яли съвсем несъвместими с бебето храни, то пропуска или просто гризе някаква ябълка/банан/круша.
Купешки хляб се старая да не давам, а всеки ден ме мързи да меся, така че и с глутена не съм много постоянна - въведен е от 2 седмици някъде, но кне предлагам всекидневно.

Днес ще яде арабски кус кус и ще ни е глутенов ден Simple Smile

# 710
  • Мнения: 616
Добро утро  Mr. Green

Аз не успявам да слагам малкия винаги с нас на масата. Но се старая поне веднъж на ден да си има пълноценно меню и за него; често обядваме навън, и тогава той или спи в количката, или гризка нещо от салатата.
Но явно наближава времето, когато винаги и той ще седи с нас, защото вече свикна и като види, че се слага масата - чака; а като седне и започва да хапва.... снощи от 3 банички с чушка кажи-речи цели 2 изчезнаха безследно... и нямаше почти никакви парчета по земята!  Mr. Green (пу-пу, да не приказвам много)

# 711
  • София
  • Мнения: 1 041
И аз пробвах баничките с тиква - станаха супер! Ама тиквата беше много сладка Simple Smile Никола омете 1 без да се замисли... ама не я хвана с ръчички и да си я гризка (както се надявах тайно) ами я смачка първо и после намачкана и на парчета си я буташе в устичката  Simple Smile

# 712
  • Мнения: 723
Сега знам, че се ядосва когато храната му се изплъзва и това може да го откаже да яде.
И ние минахме през този етап. Помагах му да си хване сам храната и го оставях да се храни.

И един въпрос ако позволите. Колко пъти на ден слагахте децата си да се хранят с вас в началото на захранването. При нас има дни, когато само по веднъж на ден успявам, но има и такива когато по 3 пъти на ден сме заедно на масата.

Аз се старя по 3 пъти на ден. Дори и да ни се разминават храненията, сядам с него и хапвам плод или нещо символично.

И аз имам въпрос. Видях в схемата, че от 7-ми месец може да се въвежда меко сирене. Това т.нар. "Моцарела" ли е или се има предвид нещо друго? Не видях и кога се препоръчва да се въведе маслото newsm78

Едит: И още нещо - Оффи, чушките ти ли си ги печеш или ползваш готови? Ако ползваш от буркан, в тях има сол и захар, изкисваш ли ги или... ?

# 713
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Една снимка от мен, макар че тук сина ми вече е по-големичък.  Wink

# 714
  • Мнения: 2 401
Да ви кажа и аз какви наблюдения имам, ако на някой му е от полза. Моите и двете деца са си доста претенциозни по отношение на храната, например онзи ден като направих спаначените кюфтенца, предлагах ги няколко пъти, ами даже не ги облиза, не знам цвят ли мирис ли какво не им хареса. Тъй като често ми се случва това, аз за всяко ядене имам няколко варианта и поне единия има успех, като предлагам едно след друго нещата, например след кюфтенцата предложих хляб, после ябълка и портокал, като ги слагам едно след друго и обикновенно започвам от това, което има най-голяма вероятност да не се изяде.
Друго мое наблюдение е че един и същ вид храна не я предлагам повече от два или три пъти, защото явно омръзва изчаквам да минат няколоко дена и тогава пак я предлагам.
Да отбележа и нещо, което вече съм писала, моят бебешор първите месеци си се хранеше само в мен, защото в столчето много се изнервяше и освен това като казвам хранеше имам предвид, че отхапваше по няколко миниатюрни парченца или просто ближеше даденото нещо, сега вече хапва, не мога да се оплача, макар че пак не е особенно много, но пък е с желание.

# 715
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Едно от нещата, които от самото начало възприех от педагогическото захранване, е детето по възможност да е винаги с нас на масата и да се храни с цялото семейство.
froh, и в BLW съвместното хранене с детето се препоръчва  Peace Както и всички да ядат едно и също. Рапли даже пише да се използва захранването като шанс за цялото семейство да се хранят по-здравословно (напр. без сол) и разнообразно  Simple Smile

Фата, повярвай ми - хвърля храна, не я изпуска, той е вече на 9 и половина  Wink и внимателно следи къде се трупа на пода... Или си обръща  чинията върху главата... Ориз е кошмар като яде, после едва изчиствам, а иначе пък той доста обича ориз, особено сортовете кръгъл и по-лепкав ориз. (НБ-Пробвах и макароните от ориз, но те са твърде жилави и не ги яде...)
А и не искам да го наказвам, по-скоро да му предам някакво положително послание...

Както и да е, не е нещо, което да ме откаже, но ми идва вповече понякога  Tired

Исках да споделя, че и в youtube има доста клипчета, които показват как действат бебетата:  Heart Eyes




О, да - и това: Baby Led Weaning feature on BBC London (в този репортаж говори и самата Рапли)  Simple Smile

Последна редакция: пт, 25 фев 2011, 00:25 от Mentha

# 716
  • Мнения: 63
Момичета, благодаря ви безкрайно за отговорите!

Как да не му харесва на човек този метод, няма задължителни правила, няма извънредни услия ...толкова е просто и естествено всичко.

# 717
  • Мнения: 3 638
И аз имам въпрос. Видях в схемата, че от 7-ми месец може да се въвежда меко сирене. Това т.нар. "Моцарела" ли е или се има предвид нещо друго? Не видях и кога се препоръчва да се въведе маслото newsm78

Под "меко сирене" се има в предвид по-скоро извара или сирене тип "Филаделфия" или "Крема" (не смея и да помисля какво ли има в днешното  ooooh!). Идеята е да е прясно сирене без много сол. Моцарелата спада по-скоро към "меките френски сирена" (нищо, че е италианска)  Wink. Що се отнася до маслото не е посочено в схемата кога да се въведе, но в забележките към "за мазане на филийки" е посочено "масло и маргарин се мажат винаги съвсем тънко", което ме навежда на мисълта, че маслото е "позволено" в неголеми количества от посочената възраст - 7-8 месеца. Peace

И един въпрос ако позволите. Колко пъти на ден слагахте децата си да се хранят с вас в началото на захранването. При нас има дни, когато само по веднъж на ден успявам, но има и такива когато по 3 пъти на ден сме заедно на масата.

След първите няколко седмици почнаха да седят с нас на масата на обед и вечеря и да похапват горе-доле от това, което ядем и ние, особено зеленчуците. Simple Smile

# 718
  • Мнения: 3 638
Допълвам с надеждата пак да не ми рестартира компютъра.  #Cussing out

Мента, много хубави клипчета   bouquet Забележете, че бебето е с вдигнати ръкави и пластмасово лигавниче с джобче, определено печеливша комбинация срещу цапане  Sunglasses


А и не искам да го наказвам, по-скоро да му предам някакво положително послание...

Както и да е, не е нещо, което да ме откаже, но ми идва вповече понякога  Tired


Аз затова написах "наказвам" в кавички. Не е точно наказание, но начин да покажеш на бебето кое е е правилно и кое не. Понеже на тази възраст не можеш да използваш особено добре вербални средства, с действията си може да обясниш кое може да се прави и кое не. На масата е много хубаво и забавно и се похапа сладко, но храната не се хвърля на пода. По-забавно е да седиш с всички, а не на дивана...
Ако искаш по-мек подход може да опиташ, когато хвърли храната да му кажеш, че не се прави така и да я върнеш на масичката или просто да му отдалечиш чиннийката, когато играе с нея и с храната. (а защо ви е чинийка, след като си я нахлупва на главата? Thinking). Така или иначе ще се научи да яде от чиния по-късно  Simple Smile

# 719
  • Мнения: 616
buggy-->, чушки взех от магазина - замразени, опечени и обелени. От буркан не ползвам за малкия, точно заради солта Simple Smile

Нощни очи, много сладка тази диня  Mr. Green Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт