ИМА ЛИ МАМИ ОТ СЛОВЕНИЯ

  • 98 969
  • 172
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 5
Ехее тук скоро не се е коментирало  Sad здравейте от мен искам да помоля за помощ майки който са раждали в словения.Живот и здраве скоро ми предстой голяма радост,а не съм много на ясно с документите на детето след раждането.Ако някой може да помага  Heart Eyes
Аз родих на 01.01.2015 в Словен Градец питайте конкретно какво точно ви интересува Simple Smile

# 151
  • Мнения: 5
Здравейте мами Simple Smile Нова съм във форумът, от известно време живея в Словения и след няколко месеца ще родя моето първо бебче тук. Та във тази връзка искам да попитам дали някоя от вас мамите може да ме светне как стоят нещата с добиване на майчинството (в момента съм назначена на работа, а преди бременността имам около 1 година трудов стаж в Словения).  newsm78
В деня преди да излезете в майчинство трябва да сте с трудов договор за да получавате,ако не ще ви се полага нещо като социално майчинство,което е 50% от мин.раб.заплата плюс 2% от всеки работен месец една година назад така,че и в двата случая ще получавате,но най-добре попитайте в центъра за социално дело как стоят нещата във вашия случай  Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2
ani1981 , благодаря ти за информацията  Simple Smile Имам само едно последно въпросче  Simple Smile Какво представляват тези "подготвителни" помощи преди раждането и как се усвояват  Simple Smile Също така бях дочула, че таткото също получава някаква сума за раждането  Thinking Нищо не разбирам, в главата ми е пълен хаос (къде, как, какво и т.н.)  #Crazy

# 153
  • Мнения: 5
ani1981 , благодаря ти за информацията  Simple Smile Имам само едно последно въпросче  Simple Smile Какво представляват тези "подготвителни" помощи преди раждането и как се усвояват  Simple Smile Също така бях дочула, че таткото също получава някаква сума за раждането  Thinking Нищо не разбирам, в главата ми е пълен хаос (къде, как, какво и т.н.)  #Crazy
За подготвителните помощи нищо не знам,питайте в центъра за социално дело ,относно таткото, той има право на 15 дни платен отпуск за бащинство.Ако имате постоянно жителство(подава този,който има) имате право на еднократна помощ в размер на 280е,всяка община също дава еднократна помощ в различен размер и имате право на детски също Simple Smile

# 154
  • Мнения: 237
Здравейте!
Предстои ми екскурзия до Венеция, но ще минем през Любляна и там ще бъдем един ден.
Имам питане - колко пари горе-долу да обменя за магнитчета, сувенирчета и евентуално нещо за хапване?

# 155
  • Мнения: 30
Привет на всички! Синът ми има приятел от Македония и днес ме уведоми,че двамата са решили да учат в университета в Любляна-Словения. Нямам никаква информация за това учебно заведение! Какви са шансовете за реализация след завършването и ще може ли да работи по време на обучението? Каква е месечната издръжка на един студент и има ли програми за обучение на английски език? Моля, ако има някой информация да сподели !

# 156
  • Мнения: 1
Здравей,
Аз не съм мама, като вас, но живея и работя в Словения от 7 месеца. Тук реалността е следната. Хората, които имат висше образование си намират работа много трудно. Университетите им са слаби като цяло. Аз работя с вишисти от тукашните университети и мога да ти кажа, че абсолютно не знаят за какво става на въпрос. До колкото знам за чуждестранни студенти трябва поне английски да знаят и имат малко повече часове. Като цяло Словения е като България, не плащат навреме, трудно се намира работа, квартирите са скъпи,но е чисто и подредено може би единствения плюс

# 157
  • Словения
  • Мнения: 32
Моите впечатления за образованието са напълно противоположни. Определено е на ниво, вече въпросът е дали самата специалност е перспективна или не. Самият живот обаче е по-скъп, иначе учебните такси за граждани на ЕУ са изключително ниски, но зависят от самата специалност. Peace

# 158
  • Мнения: 3
Здравейте
На нас със сина ми който е на 6м също ни предстои да заминем за Словения през Януари 2012.Нашия тати работи там от 1 година и решихме че е вече време да отиваме и ние.Ходила съм 2 пъти и много ми хареса като държава единственното което не харесвам е езика им-поне на мен ми се струва доста труден.За работата мога да кажа че стига да ти се работи има работа,естественно ако се знае езика е предимство.За заплащането са много точни.Квартирите са много относително-зависи в кой район искате да живеете но някаде средно около 350 евро е наема на 2-стен апартамент, отделно се заплаща вода,парно,годищен данък и др.Климата е малко различен от Б-я-зимата си е доста студено(нали са в Алпите Simple Smile) но лятото си е както тука.На юг до Копер зимата е по-мека но е много ветровито заради морето.Попитахме за здравни осигуровки за малкия и ни казаха ,че може да се ползват осигуровките на таткото.За детска градина и училище трябва поне единият родител да представи трудов договор.Като цяло страната е много подредена и селцата са много красиви.Със езика ще се справяме някак си Simple Smile лошото е че никъде немога да намеря българо-словенски разговорник.
Пожелавам на всички които са избрали Словения за страна в която да живеят успех и дано да им хареса Simple Smile

# 159
  • Мнения: 3
Здравейте момичета.Ние с моя мъж сме големи националисти ,но напоследък ни е все по-трудно да преживяваме.Така се прокрадна мисълта за реализация някъде другаде...не сме избрали още къде,но много харесваме Сърбия,Словения и Хърватска.Ние сме художници и имаме галерия.Децата ни са в седми и втори клас.Мечтата ни е да направим българска галерия в Любляна ...картини,керамика,бижута и т.н.Много се надявам на вашата помощ...трябва ми информация за наеми на магазин,фирма,осигуряване и данъци,търговски улици( за тази дейност,), училището на децата(език?), курсове на място и най-вече вашето мнение...Как ни възприемат словенците,какво е отношението им към изкуството?....всичко,което ви е направило впечатление.Предварително ви благодаря... Hug  bouquet

# 160
  • Мнения: 3
Словения   е  супер  държава  ,бях  там  през    периода  2007-2008    .Само  да  не  попаднете   на  посредници . Ако   знаете  малко   сърбо-хърватски   можете   да  заговорите  доста  хора .

# 161
  • Мнения: 344
Здравейте. Предстои ни преместване в Словения заради работата на съпруга ми. Тъй като родих второ дете преди 6 месеца и в момента съм в отпуск по майчинство, ме интересува заслужава ли си и възможно ли е да се прехвърля майчинството в Словения. Прочетох, че там общо отпускът за раждане на дете и отглеждането му след раждането е 1 година и затова се чудя дали не е по-добре да си гледам детето до 2г. с бг майчинските макар да са 340лв. втората година. Ще се радвам на инфо и съвети.

# 162
  • Мнения: 1
Здравейте
Може ли някой да ми каже какво е необходимо като документи за дете при записване в детска градина.Става въпрос за домжале или околноста.Също така ако таткото е на трудов договор достатъчно ли е и нужно ли е да имаме сключен граждански брак
Благодаря предварително

# 163
  • Къде ли не
  • Мнения: 675
 Здравейте,
Питам за приятели, които ще се местят по работа за една година от София в Любляна.
Децата им ще бъдат в 6-ти и в 11-ти клас.
За детето в 6-ти клас трябва да търсим училище със силно застъпен английски или изцяло на английски.
А детето в 11-ти клас трябва да е в немска гимназия.

Има ли такива държавни училища? Кои са основните затруднения при такова преместване?
Благодаря предварително!

# 164
  • Мнения: 3
Здравейте на всички в Словения 🙂!Виждам, че темата е мнооого стара, но нашите мераци сега започнаха. Искам да се преместим в Словения с двете си деца и все още умуваме .Прочетох доста по темата и много Ви благодаря на всички, които са си направили труда да пишат.Някой знае ли координатите на българина,който е посредник или някой,който може да ни насочи за работа или идеи в бизнеса!?Дано някой се включи, много Благодаря 🙂Бъдете живи и здрави!

Общи условия

Активация на акаунт