Трудно проговарящи деца - тема 3

  • 80 464
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 336
Вчера бяхме на поредното посещение при логопеда ни. Беше пълен провал Tired Още докато наближихме мястото, сина ми започна да казва, че не иска да ходи при госпожата. В кабинета отказа да прави каквото и да е, накрая се разплака.....Чака ни доста работа, незнам докъде ще стигнем така Tired

# 706
  • София
  • Мнения: 4 412
Доника, кабинета и се намира около Женският пазар. Обаче пак си продължава с наглото държане. Днес беше събрала дъщеря ми с още едно дете, аз я питам защо са 2 деца, а тя ми казва, че искала да ги види как работят в група. Но питах майката на другото дете преди да си тръгнем и тя ми каза, че логопедката им е объркала часа и за това ги е взела двете. Обаче такса от 30 лв. за работа с две деца и с дъщеря ми нищо не беше направила си е нагло държане. Но на това сме подложени или сами се подлагаме знам ли вече.  

Чета и темата за дислексията и там майки казват, че  и с работа и без работа децата си вървят по един и същ начин. Важно е да ги избутаме до познания, които имат 6-7 годишните. Това, което си писала за понятията е важно и при дъщеря ми и при други деца са им се губели и с много обяснения и показване нагледно ще си ги намести. Например за дупката трябва да му покажеш какво е дълбок и какво е висок. Тук обаче трябва вие да си работите, логопед може да те подсети за някое понятие, ето и в тази книжка има най-основните - http://www.gealibris.com/?com=com_catalogue&view=product& … d=257&lang=bg

Africa , ти нали го подготвяш, че тази госпожа го учи на полезни неща, ще стане голямо момче, ще знае много в градината. Аз така подготвям дъщерями, сега съм я нахъсила , че се готви за голямото училище и да има стикери там и тя ходи. Винаги й казвам, че специалиста много я обича, много иска да си поговорят, чака я с нетърпение и т.н. /независимо какво си мисля/. Дано другият път да не плаче.

# 707
  • София
  • Мнения: 3 249
Ееее, а Женският пазар ми е толкова близо и свеки би могла да ги води дори...Аз съм много доволна иначе от момичетата в Пумпелина. Само дето не знам догодина как ще стане гимнастиката с воденето. Тази ми е за сметка на натрупана отпуска, но ще свърши...
Каката на Големия винаги му прави някакви подаръчета и той я слуша и ходи с желание, че по едно време му беше омръзнало (ми то си е година и половина ходене неговото вече, сега дето му направих кратка ваканция)
Миа, какво решихте с градината за Гого? Не ходите ли вече в Пумпелина?

# 708
  • Мнения: 7 420
TanyaMG,след всичките номера на логопедката,ще продължите ли при нея?

 Доника ,какво точно ти допада при момичетата в Пумпелина?
 

# 709
  • София
  • Мнения: 3 249
Ами Хриси е сменил няколко там специално. При последната ходи с голямо желание. За мен това е важно все пак. Отделно вижда се напредъка от работата. Много странични "наблюдатели" дори ме питат защо продължавам да го водя? Нали говорел вече...Но аз си знам защо Simple Smile
Физически нямам възможност за смяна на специалиста - повечето са ми в много неудобни дестинации, работно време...
Имате ли информация за логопед, работещ през почивните дни?

# 710
  • Мнения: 7 420

Имате ли информация за логопед, работещ през почивните дни?
   Нашата работи.  Peace

# 711
  • София
  • Мнения: 2 351
И аз имам една събото неделна - много съм доволна  Peace

# 712
  • София
  • Мнения: 3 249
дайте, координати на лични, моля   bouquet Голям товар ще ми падне.Два пъти седмично тръгвам по-рано от работа от единия край на София, до другия, за да ги взема от ясла и градина и после пак в другия край на логопед....Вечер съм като парцал ooooh! Извинявам се за разводняването на темата... Rolling Eyes

# 713
  • София
  • Мнения: 6 200
Доника, не знам за теб Пумпелина дали е на другия край на света, но за мен буквално е ... ние живеем в Банкя, просто ми е непосилно пътуването до там. Вярно аз работя наблизо, но какво от това. Някой трябва да доведе Жоро, а после в най-големия трафик да тичаме да вземем каката от градина. Бензина ни идва колкото логопеда. Та и аз бих прегледала координати на лични.
Градината много я мисля ка ще стане. За сега са във ваканция и майка ми ги гледа. Той определено се чуства по-добре и по-сигурен, и по-спокоен у дома, а като е спокоен говори повече. Но от есента майка ми ще си се прибере в Младост (в тази част на София май има повече логопеди), но аз при кое от децата си да остана  ooooh! В детската им градина от есента почва една много сладка логопедка (според мен), която прави и обследване на Жоро. Мисля, че и той я харесва, а според нея проблемите са му само артикулационни и до есента препоръча само разни гимнастики и масажи. Доколкото разбрах даже смята, че тъкмо ще попорасне за по-лесна работа върху артикулацията. Може и да се самоуспокоявам, ама имам още 100 проблема на главата и за добро или лошо не мога да се концентрирам само в терзания за Жоро.
По-добре да не правя кой знае какви планове, че не се знае.

# 714
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 078
Както бях писала преди време синът ми все още не говори. Насочиха ни към детска градина в която има логопедична група. Свързахме се с детската градина и се оказа, че в групата до момента има записано само едно детенце. Обаче не могат да запишат сина ми без решение на комисия, която е към министерство на образованието. Отидохме да проверим и там ни поискаха 1000 документа. Събрахме документи, занесохме ги - върнаха ни, не били достатъчни. Сега сме взели заключение от психолог, логопед, невролог и педиатър, че детето има нужда от работа с логопед и утре пак ще ходим да си подаваме документите. Не знам защо но ми се струва, че пак ще ни върнат. Защо се оказва толкова трудно детето ми да ползва държавен логопед? Всичко трябва да си плащаме ли? И някоя от вас има ли опит с минаване през въпросната комисия и детенцето да работи с логопед в детска градина? Ще съм ви благодарна за всякаква информация.

# 715
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Приходящо, когато детето ми беше в детската градина сме ползували безплатно логопед. Моята мечта беше да има кабинети по детските градини и слава богу вече има за следващите деца в нашата.
В училище също имаме право на логопед, но никой не ни го предлага. Права имаме, ноо неосъществими.

А за толкова документи, обикновено е за ресурсен учител, логопед не съм чувала да е станало толкова сложно.

# 716
  • Мнения: 1 919
Минавахме такава комисия миналата година при кандидатсвтане за ЛДГ  ooooh! неща да се сещам....след тази комисия чакахме още 6 месеца да излезе решението......"че детето ми е удобрено да се обучава".....да ма вече 1 г...чакаме да се освободи място  Crazy луда работа!

# 717
  • Мнения: 13 873
Както бях писала преди време синът ми все още не говори. Насочиха ни към детска градина в която има логопедична група. Свързахме се с детската градина и се оказа, че в групата до момента има записано само едно детенце. Обаче не могат да запишат сина ми без решение на комисия, която е към министерство на образованието. Отидохме да проверим и там ни поискаха 1000 документа. Събрахме документи, занесохме ги - върнаха ни, не били достатъчни. Сега сме взели заключение от психолог, логопед, невролог и педиатър, че детето има нужда от работа с логопед и утре пак ще ходим да си подаваме документите. Не знам защо но ми се струва, че пак ще ни върнат. Защо се оказва толкова трудно детето ми да ползва държавен логопед? Всичко трябва да си плащаме ли? И някоя от вас има ли опит с минаване през въпросната комисия и детенцето да работи с логопед в детска градина? Ще съм ви благодарна за всякаква информация.

Привет момичета
извинете че се включвам в летеж а отдавна не съм писала.
за съжаление всичко е Бг е така, не само им трябват документи ами често трябва и да се преподновяват. Ето сега ние по едно от направленията работим по фондация с  държавно подпомагане  Радост, но докато чакахме опашки прочие срока на ЛКК-то ни изтекло ( 6 месеца) , ами поискаха ни ново, и отново ходене по мъките. добре че в ресурсното си работят само с едно ЛКК старото. Зорлем ни карат да се замислим за ТЕЛК, така ли всеки 6 месеца ще си мъкна детето по психиатри а ние по  комисии, ами то ако можеше да проговори вече щеше да е проговорило. това е като онези парадокси на инвалиди дето трябва да препотвърждават че няма как да им израстнат нови ръце и крака.

По повод документите
1. За кандидатстване в Логопедична детска градина ни искаха едно ЛКК пегагогическо- т.е. че детето му е полезно да бъде в логопедична детска градина и да има занимания с логопед. Казаха че ако сме имали и едно ЛКК по прфила на заболяването - тогава диагнозата ни беше забавяне в експресивнта реч ( също щяло да свърши работа ). Друго по специфично не са ни искали.

2. За ресурно подпомагане ни искаха - бележка че детето е записано на градина, психолого-педагогическа характеристика от градината, ЛКК по профила на заболяването. Там ни опуснаха само ресурсен учител тази година- другата и логопед.

3. За ЦСРИ "Радост" ми искаха същия набор от документи както в ресурсното. Минах събеседване и със социален работник от агенция за Закрила на детето.

Нещо важно да уточня. Педагогическото ЛКК не е свързано с посещение на психиатър. Когато го направихме педито ни даде напраление към завеждащ педиатър на поликлиниката. Тя ни извика два пъти , понаблюдава го след което в поликлиниката оформиха ЛКК-то. То гласеше именно това, че на детето ми полезно да посещава детска градина било масова или специализирана. По онова време то беше достатъчно като предимство за ДГ, после го махнаха и осанаха само ТЕЛК-овете като предимство.

Лкк-то по направление на заболяването се прави обаче по трудно. По направление от Педито се отива при психитаър ( в нашия случай защото сина ни няма неврологичини проблеми прескачаме невролога , но ако имаше трябваше да вземе заключение и от него ) .Прихиатърката пише своето заключение и ни изпраща на комисия. Комисията пък пише документа въз основа нейните наблюдения. В резюме детето не се води по всички тези кабинето- достатъчно е психиатърката да го види и формира 'диагнозата " .

Надявам се да съм ви била полезна.
 Hug

# 718
  • София
  • Мнения: 968
Здравейте и мен ме вълнуват същите въпроси по кандидатстване в ДГ и в частност ЛДГ в София, макар че все още ни е рано. 
Галактическа принцеса, моля те сподели как точно са минали при вас нещата и какъв е пълния набор от документи,които са ви поискали. Може би има разлики по градове. Стискам палци този път да минете комисията.
Моят син е с ТЕЛК и диагноза ДЦП. Засега имаме известно изоставане в говора, надяваме се да няма интелектуално изоставане (разбира и изпълнява команди, познава доста думи и понятия, появиха се и 7-8 едносрични думички през последния месец). Иска ми се да го запиша на Логопедична детска градина. Ако отидем на обследване в Свети Никола, документът оттам достатъчен ли ще бъде (плюс ТЕЛК-а за основното заболяване)?
Също искам да попитам дали има дете започнало в първа група със следващия набор и ако да, как става това отлагане. Синът ми е роден на 20.12.2009, три месеца  преждевременно и именно затова сме с тази диагноза. Абсурдното е , че ако се беше родил доносено, здраво дете щеше да е набор 2010, а сега с всичките му проблеми, трябва да го дам на ДГ година по-рано. Не мисля, че за него ще има полза да бъде с деца, които са и физически, и психически много по-напред. А освен това, в София едва ли имаме шансове за записване от 2-ра група, ако реша да започнем година по-късно, но с  нашия набор  - 2009.

# 719
  • София
  • Мнения: 3 249
А как мога да разбера в кои детски градини има логопедични групи? Логопедичната градина ми е мнооого далече. В нашата навремето е имало група, но е била закрита... Преди 2 години, когато се примирих със забавянето на говора и с това, че няма да "се отприщи от раз" говорих с директорката по тази тема. Беше...да не кажа възмутена дори. Чу ресурсен учител и ми отказа...През тази учебна година имаше логопед, който обаче беше и ще си остане платен ?!? Почвам да се чудя дали някой няма полза от това. Плащаме по 56 лв на месец, за 20 минути работа 2 пъти седмично, като повечето родители, чиито деца са само с тези занимания не виждат промяна. Аз затова си го водя и на частно. Догодина за малкия обаче твърдо съм решила да настоявам да се помисли по въпроса. Още повече, че една от учителките е завършила логопедия и Ходехме на частен прием при нея.

Общи условия

Активация на акаунт