Трудно проговарящи деца - тема 3

  • 80 483
  • 742
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 919
Доника...освен да пообиколиш градините и да поразпиташ къде има Лгрупа...
За ЛДГ..първото изискване е детето да е навършило 3г.....след това с е подават документите....с всичките комисии и чакне започва около 4г...първа група в ЛДГ  ooooh! а времето си минава.....


http://www.detskigradini.net/index.php?page=r_164   ей тука като цъкнеш на град+ деца с увреждания излизат градини ..... newsm78

Последна редакция: ср, 13 юли 2011, 14:03 от Thomasito

# 721
  • София
  • Мнения: 4 412
Доника, аз съм чувала, че и в тази градина в Люлин има ЛГ групи - http://kg.sofia.bg/?page=kindergarden&id=19&k=168 . Но съм чувала и лоши отзиви. Сега виждам, че има 56 деца в двете ЛГ групи, сигурно са доволни щом си стоят. Но ако в една група са по 28 деца, каква работа ще има с тях... по-добре логопедична градина и да си сигурна, че групата е малка.
За логопедичните градини има доста информация, чела съм различни отзиви тук, че събират здрави деца, а ги изкарват с логопедични проблеми и родителите са доволни, че децата имат място в ДГ. И сигурно черпят...
В една от градините директорката беше приела 25 деца в логопедичната група и казвала, че от Столична община са й се обадили да приеме това и онова дете. А пък в нашата градина като приемаха някой с връзки директорката казваше, че кмета на района й се е обадил.

Ани, не може да се отложи, има закон и детето тръгва в годината, когато е родено. Отлагането по медицински причини става след предучилищна. А моята дъщеря трябваше да се роди на 20.12, но се роди по-рано и аз много проучвах, няма как освен в частна градина. Там имат повече общи занимания деца от различна възраст и може да прихване както от набора си, така и от по-малките.

Селма, смятам да я водя при логопедката, защото въпреки оплакванията ми има и положителни черти. Най-важната е, че е енергична като първите ни логопеди и аз почти си мислех, че вече няма да попадна на такъв човек. Прави си план за детето и го следва. Не е и толкова натоварено при нея и обмисля нещата, когато не ни е забравила Simple Smile Сега пак имаме промяна в часовете и сигурно следващият път ще има издънка, но ще я предупредя по тел. кога пристигаме.

За работата в събота и неделя - не знам вие дали се заглеждате колко изморен е логопеда. Ние имахме по едно време такава работа - логопеда работеше здраво през седмицата, и събота и неделя от 10 часа, през 45 мин. с различни деца. Ако часа ни е към 15-16 вече е толкова изморен, че почти нищо не помни от детето, дава игри колкото да мине времето. Също сме имали и занимания с логопед към 17-18 часа в делничен ден и като е започнал от 10 сутринта по това вечерно време 17-18  е досат изморен.
Според мен логопедията изисква и много енергия, да се амбицираш да научиш детето, някак да му стигнеш до мозъка, а не да му даваш поредните игри. И трябва да си в добра форма, а не преуморен с 7-10 деца едно след друго.

# 722
  • Мнения: 7 420
Цитат
Селма, смятам да я водя при логопедката, защото въпреки оплакванията ми има и положителни черти. Най-важната е, че е енергична като първите ни логопеди и аз почти си мислех, че вече няма да попадна на такъв човек. Прави си план за детето и го следва.
    Същото харесвам и в нашата логопедка.Енергията,голямата интензивност на работата (за разликата от Пумпелина,например),работа по план,освен това играта и радостта,през които се поднасят всичките знания и се тренират уменията.

...

    Момичета,на вас дали ви се е случвало нещо подобно?
    От ресурсния център ни насочиха към двама логопеди в нашия квартал.Обаче едната ни каза,че работи само с деца в норма (а моето дете се води по-специално),другата се оказа,че също няма никакъв опит с деца извън норма,макар и не беше против да се пробва.....
    Има ли тук мами с подобни деца и с подобен опит?
    Нормално ли е да се случва това?
    Аз бях доста изненадана с този номер на ресурсния център.Уж се правят ,че ти помагат,но реално.....не ти вършат никаква работа.   33uu

# 723
  • София
  • Мнения: 6 201
 - В "Ябълкова градина" в Люлин няма свободни места, поне така ни отговориха след като от "Св. Никола" ни изпратиха с епикриза и препоръка да отидем там.
 - На база на епикризата мъжът ми с детето е ходил в районния логопедичен център. Там доколкото разбрах е щяло да бъде без такса обучението, но работи само в учебната година - ваканцията не функционира. Така поне аз разбрах от обясненията на мъжа ми (дано не ме е подвел). Септември месец ако отидем отново там не знам дали ще ни приемат.
- Както споменах аз симпатизирам на една от учителките в нашата ДГ, която е завършила логопедия и директорката твърди, че от есента ще работи и като логопед. Предполагам на принцип като в детската на Доника.
- Чувам много добри отзиви за логопеда в една ДГ в Божурище. Божурище не е към община София и приема там май е доста облекчен. Ако някой е в западните части на София може да опита. Аз няколко пъти звънях по телефона да получа инфо за частни посещения, но никой не ми вдигна, наесен мога да отскоча до там ако не намеря по-удобен вариант.

Аз от една страна си мисля, че не съм претенциозна, но като ви слушам може би трябва да се вглеждам на друго ниво в специалистите. Аз смятах, че трябва да имат някакъв подход към децата, за да ги предразположат. На два пъти обаче попаднах на странно за мен поведение и от раз се отказах. Например докато аз се обяснявам, детето прави опит да контактува с логопеда. Тя дори не го поглежда, избутва го с ръка назад и казва "изчакай сега, по-късно". Или директно прескача упражнение от книгата си и казва: "с това няма да се справи", а аз и отговорих, че в къщи правим много такива упражнения и няма проблеми. Натрупала всички играчки на масата и очаква малкия да играе само с тази която тя му каже и да не обръща никакво внимание на другите. На финала, след като беше обявила една цена, каза че сме много труден случай и цената трябва да е по-висока.
Друга дама директно каза, че детето е още малко и няма проблем. Проблема бил в главите на родителите - да се лекуват те  Mr. Green

# 724
  • Мнения: 7 420
 Аз определено имам доста изисквания към един логопед  Rolling Eyes :

 Да знае какво прави.Да е добре обучен и да има опит (а не да е тъкмо прохождащ в професията).

 Всичко,което прави да има причина и цел.Включително и играчките,които се включват в заниманието.....Те не трябва да са случайни,а специално подбрани за целите на заниманието.

 Урокът трябва да има структура и да върви по някакъв план.

 Заниманията трябва да са максимално интензивни.Да не се губи от ценното време.

 Атмосферата трябва да е много позитивна.Важно ми е логопедът да е усмихнат и весел.

 Също така,много ми е важно родителите да се допускат до заниманията(без допълнително заплащане за "екстрата"). И по този начин терапията да се пренася и вкъщи.

    Може би,ще се сетя за друго.Тогава ще допълвам. Peace

# 725
  • София
  • Мнения: 3 249
Селма, масово на логопедите не им се занимава с трудни случаи. С малки деца пък да не говорим - "не им било рентабилно" - цитат от една логопедка. Друга първо искаше да види детето - не работела с тежки случаи, защото се травмирала... Големия е само с дисфазия, но е много труден характер. Трябва да му влезеш под кожата дет се вика и тогава е "твой" на 100% Не му ли е интересно - резултат няма...
С малкия не мога да преценя - хем е малък, хем още по-чепат характер и от батко си. То при него всичко се прави под формата на игра и много бавно повтаряне. Но му е трудно милия. Гледам го как се мъчи, но не излиза звук и това е...
За държавните логопеди - трябва да си без работа, за да се впишеш в работното им време май... Rolling Eyes

# 726
  • София
  • Мнения: 6 201
Днес дъщеря ми обясняваше как си мила зъбите с някаква измислена от нея песен гласяща: "мия си ги ей така трък-трък тръка-трък".
И Жоро като се въодушеви и повтаря: трък, трък с перфектно Р.
Значи даже и Р може да каже понякога  newsm78
Така и не мога да разбера до настроение и желание ли е или до случайно правилно поставяне на езика. Предполагам второто, защото много се нервира като не го разбираме.

# 727
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 136
Доника - провери в 56ЦДГ ! Ние я посещаваме и сме сравнително доволни! Истина е, че индивидуалните занятия не са толкова интензивни, по простата причина че им липсва ресурс, но въпреки това поне групите не са по 25деца и отгоре, а и самите учители в групата са логопеди и работят с децата групово и индивидуално в групата. Хубаво е да отидеш на място и да говориш с ръководството. До миналата година градината си беше логопедична, а от последната - е на общо основание и фигурира в сайта за кандидатстване в ДГ. За логопедичните групи обаче приема е на място, а не през сайта! Когато търсех, друга логопедична градина имаше в Красно село, но не омня коя беше. Дано ти е от полза!

# 728
  • Мнения: 998
M_I_A, Р-то първоначално е лесно в комбинация ТР и ДР. Тренирайте го в такива думи - трак, трик, трамвай, трактор, дракон...и ще излезе и в другите Peace

# 729
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 079
Здравейте момичета. Както си мислех пак ни върнаха. Най-после служителката която приема документи "изплю камъчето". Единствения документ който зачитат е от Александровска, от детската психиатрия. Първо се прави консултация с психиатър и след това тройно обследване. Аз се обадих и записах малкия за средата на август. Там часовете се записват с месец напред.
Беше ми обяснено, че всички тези мерки се взимат от скоро, защото предните години е било практика здрави деца да се вкарват в детски градини с по една бележка от лекар. Честно казано, ако е истина е ужасно тъпо от страна на тези майки които са изкарали здравите си деца болни. Що за човек би го направил  newsm78
Друго което ми казаха в детската градина, те приемат деца, които имат единствено някакъв говорен проблем, без да имат каквито и да е други проблеми. Изрично ме питаха дали детето няма двигателни проблеми, защото ако имало не можело да го вземат. Както не взимали и деца с умствено изоставане. Детето минавало и комисия в детската градина и трябва да са сигурни че щяло да се интегрира.

# 730
  • София
  • Мнения: 972
Галактическа принцеса, би ли споделила за коя логопедична градина става въпрос (може и на ЛС). Иначе за съжаление е вярно това с фалшивите бележки. Аз лично имам близка, чието дете е в ЛДГ без никакъв проблем, освен все още недобро произношение на "р" на 3 г. Причината е липса на места в редовите детски градини в София и родителите си търсят всякакви вратички. За съжаление има кой да им ги осигурява. Другата "мода" е фалшив ТЕЛК. Това устройва и самите градини, за деца с проблеми, специално за тези с ТЕЛК, те получават повече пари. Много по-лесно им е да вземат дете реално без проблем, отколкото наистина тези, за които са създадени предимствата  #Cussing out. Това, че в прав текст са ти казали,че не приемат деца с двигателни проблеми, например си е чиста и противозаконна дискриминация  #2gunfire.

# 731
  • Мнения: 747
И на мен ми го заявиха това в Логопедичната детска градина във Варна, че приемали деца само с говорни проблеми, със запазен интелект. На нас обаче на документа от прегледа от невролога ни беше забита служебна диагноза за пред ЗК "леко умствено изоставане" и ни охладиха ентусиазма, че не сме били за там. Както и да е, разбрахме се да подам документи, но в крайна сметка после реших да кандидатстваме за редовна градина, работеща с логопедичен и ресурсен център, там поне при представянето на документите никой нищо не ни каза. Пък и е точно срещу нас, за разлика от Логопедичната, която е точно на другия край на града и ще му разкажа играта на детето по автобусите. Дано да няма проблеми и като започне през септември.  Praynig

Но за всички - ако не сте прочели Закона за обществената просвета, преди да кандидатствате в градина/училище, направете го, защото там са описани правата на нашите деца, иначе директорите могат да ни баламосват както си искат.

# 732
  • Мнения: 2 140
Dandi, мислиш ли за почасово посещение в Карин дом?Ако имат осигурен транспорт няма да е зле. newsm78
Ние също сме с епикриза, с препоръка за индивидуални занимания с логопед и психолог от ресурсния център.
В Свищов Дневния център за деца с увреждания има добра база и специалисти/обменят опит с Карин дом/ и мисля да ходим почасово от 10 до 11 часа.Има осигурен транспорт и не е необходимо да осигурявам роднина, който да бъде с детето през това време.
Но това означава ли да нямаме ресурсен учител в ДГ?
Ако някоя мама е минала по този път, моля, да ми обясни. Praynig

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 14:45 от n_alex76

# 733
  • София
  • Мнения: 3 249
Ха, че в епикризита на Гого пише - препоръчва се посещение на специалицирано детско заведение. Тъй като е роден януари, мисля, че може да кандидатства с преден набор, но аз лично не държа...Струва ми се добре в яслата и забелеязвам огромен напредък спрямо отношението към околните и агресията към тях. Вече не удря непознати деца. Онзи ден на пързалката кавалерствал на момиченцата, като ги придържал по дупето да не паднат  Joy След морето го усещам променен в положителния смисъл...след като миналата година беше в отрицателния Rolling Eyes
Ресурсни само за деца над 3 години ли се полагат? Не ми стана много ясно newsm78

# 734
  • Мнения: 2 140
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=565434.0
Доника, трябва детето да посещава ясла или ДГ и да мине първоначална оценка пред РИО.

Общи условия

Активация на акаунт