Откриване на партида при общ водомер,проблем с ВИК?Правен въпрос.

  • 5 950
  • 6
  •   1
Отговори
  • Плевен
  • Мнения: 97
Моля за помощ от тези,които са по наясно с откриване на партиди във ВиК .Проблемът ми е следния : Преместихме се в къща във вилна зона на Плевен.Там са се обединили с общ водомер /1на партида/  5 къщи включително и нашата. Като след общия водомер се намират и водомерите на всяка една къща.Малко след като се преместихме свалят контролния водомер заради неплатена сметка от около 500 лв .,която другите потребители не искат да платят.Като казвам не искат имам в предвид следното - 4ма от петимата (тук е и продавачът на нашата къща) имат старите си показания за водата и искат да платят това ,което са изразходили .Петият няма старите показания и те го набеждават да плати остатъка т.е. някъде около 300 -350 лв.
Питането ми е има ли начин да ги накарам законно да си платят сметката,защото аз от 1 месец съм без вода...т.е.нещо като неимуществени вреди ? И как да го докажа ?
Може ли да се отделя от тях без да имам акт 16 ?
Благодаря предварително.

# 1
  • Русе
  • Мнения: 5 356
Къща във вилната зона - купувате я, значи имате Нотариален акт, което значи, че предишния собственик също е представил документ, който го прави такъв на някакво основание.
Акт 16 се издава на новопостроени обекти - ще имате такъв ако сте построили сграда, за която да се издаде - тук нещо ми е неясна информацията.
Това с общия водомер и 1-на партида, как става, щом всеки си има отделен водомер? - в жилищните блокове, където има повече от един човек/имот има отделни партиди, общ водомер за разпределяне на разликата.
За сумите, които се дължат - при купуване на имот продавача плаща дължимите до момента на сделката консумативи - ток, вода, телефон, преди да прехвърли партидите на ваше име, за което би следвало да представи отчетен документ. Нещо, което е следвало като купувате да се уверите, че е направено.
Относно това, как да разделите партидите и всеки да има собствена най-сигурно питайте директно ВиК, те си имат прецедури. Едната е щом не си платил стари задължения спират водата - принудително, след определен брой неплатени сметки или над определена сума.
И последно тва с всеки си има показания пък един нямал, ми е малко на юнашко доверие.
Питай директно в ВиК при тях кой водомер е официален отчетен пломбиран уред.
Ако има нещо друго питай Simple Smile.

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 97
Така тук не се доуточних,все още сме на предварителен договор,защото чакаме издаването на нотариалните актове Simple Smile
Колкото до общия водомер те са на принципа времянка...т.е. контролен и той е за ВиК единствения ,който отчитат.Другите са подотчетни те са за нас,за да знаем кой колко е използвал.
Мисълта ми за това кой колко е ползвал е просто тяхното обяснение за това по колко пари ще дадат за общата сметка,иначе наистина ВиК не ги интересува Simple Smile

# 3
  • Русе
  • Мнения: 5 356
Не  е лошо да си оправите партидите - на всеки отделна и да приключите с времянката, щом имате завършени имоти.
Щом имате предварителен договор, четете го няколко пъти, ако е нужно, да видите кой какви права и задължения най-вече има.

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 97
Да благодаря.Аз като цяло с продавача нямам дрезги.Мисълта ми беше другите мога ли по някакъв начин правно  да ги "заплаша" ако не си платят сметката и на мен ми спират водата...?
Защото все още не мога да си открия партида.

# 5
  • София
  • Мнения: 8 306
А личните водомери пломбирани ли са ? А тествани ли са на на всеки 5 години? ако поне един от отговорите е "не" забрави за "точни показания".
Този без показанията няма ли водомер?
Според мен няма как да си платят "законно сметките" контролния уред е този с откритата партида, т.е. плаща се по него остава след него да се разберат как да си разделят парите - на "калпак" или според показанията на личните водомери.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 97
Да личните са пломбирани,за тествани на  5 години незнам.Този без показанията има ...но няма старите показания,защото баща му е починал.

Общи условия

Активация на акаунт